آموزش رویت

ساختمانچی

امروزه نوع جدیدی از کفپوش ها به نام کفپوش سه بعدی وارد بازار شده اند. کفپوش های سه بعدی بسیار جذاب بوده و تداعی کننده یک تصویر واقعی می باشند. در واقع این نوع کفپوش طبیعت را به خانه شما می آورد و با نصب آن می توان تصاویر مختلف را به صورت سه بعدی دید.

از نمونه طرح های بارز کفپوش های سه بعدی، طرح دریاست که در مکان های مختلف استفاده می شود. سیستم این کفپوش ها به گونه ایست که وقتی وارد آن فضا می شوید، حس می کنید که امواج دریا واقعی هستند و در حال تلاطم می باشند.

کفپوش سه بعدی، لایه ای یکپارچه و بدون خط و درز از جنس رزین اپوکسی است که قابل اجرا بر روی تمامی سطوح از جمله سطوح سنگی، کاشی، پارکت، سیمانی، بتنی و… می باشد.

کفپوش های سه بعدی در طرح ها و رنگ های متفاوتی تولید می شوند و از شفافیت، یکدستی و براقی فوق العاده ای برخوردار هستند. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی به بررسی جزئیات بیشتر در خصوص این نوع کفپوش می پردازیم. با ما همراه باشید.

مکان های اجرای کفپوش سه بعدی

  • حمام و سرویس بهداشتی
  • هتل ها و لابی آن ها
  • آشپزخانه
  • مراکز خرید
  • مراکز بهداشتی
  • مکان های توریستی
  • رستوران ها
  • استخرها
  • آمفی تئاترها و سینماها
  • شهربازی ها
کفپوش سه بعدی

مزایای کفپوش سه بعدی

همان طور که می دانید، استفاده از کفپوش سه بعدی امروزه جایگاه ویژه ای در طراحی دکوراسیون داخلی پیدا کرده است. استفاده از این محصول مزیت هایی در پی دارد که در ادامه به بیان هر یک از آن ها می پردازیم.

نمای زیبا

بدون شک می توان گفت یکی از برجسته ترین مزایای استفاده از کفپوش های سه بعدی نمای زیبای آن ها می باشد. استفاده از کفپوش های سه بعدی می تواند چشم هر بیننده‌ای را خیره کند و با زیبایی خود باعث می شود مشکلات نمای ساختمان به چشم نیاید.

هزینه نگهداری پایین

از آن جایی که این گونه کفپوش ها سطحی یکپارچه داشته و هیچ گونه درز و خطوطی در آن ها وجود ندارد، گرد و غبار در میان آن نفوذ نکرده و تمیز کردن آن آسان می باشد. هزینه نگهداری و تعمیر این گونه کفپوش ها بسیار پایین است و مقرون به صرفه می باشد.

مقاومت بالا

کفپوش های سه بعدی عموما از مقاومت بالایی برخوردار هستند. برای مثال می توان گفت این گونه کفپوش ها در برابر عوامل ناشی از شوینده ها و برخی مواد شیمیایی مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. این درحالی است که نمونه سایر کفپوش های دیگر ممکن است در برابر این عوامل مقاومت بالایی نداشته باشند.

کفپوش های سه بعدی می توانند فشار ناشی از قرار دادن وسایل سنگین را تحمل کرده و علاوه بر آن در برابر خراشیدگی نیز مقاومت بالایی از خود نشان دهند. این ویژگی کفپوش های سه بعدی سبب شده تا از آن ها در صنعت نیز استفاده شود.

ایمنی بهداشتی

همان گونه که قبلا نیز اشاره شد، ساختار کفپوش های سه بعدی به گونه ای است که درز و شکافی در بین آن وجود نداشته و به صورت یکپارچه و یکدست می باشند.

بخوانید!  شومینه کلاسیک[مدل سنگی و آجری]

همین ویژگی از انباشتگی گرد و غبار و رشد قارچ و باکتری در میان آن ها جلوگیری به عمل می آورد، از این رو می توان گفت این گونه کفپوش ها از نظر مقاومت بهداشتی نیز رتبه بالایی دارند.

مقاومت در برابر حریق

در ساخت کفپوش های سه بعدی از پلیمر استفاده شده است. پلیمر نمونه ای از انواع متریال ضد حریق می باشد. به همین جهت می توان گفت از برجسته ترین مزایای کفپوش های سه بعدی مقاومت بالای آن ها در برابر آتش سوزی می باشد.

مدل کفپوش سه بعدی

معایب کفپوش سه بعدی

در مقابل مزایایی که در قسمت قبل ارائه شد، استفاده از کفپوش های سه بعدی معایبی نیز به همراه دارد که در ادامه به بیان هریک از آن ها می پردازیم.

نصب کفپوش

از جمله معایب کفپوش های سه بعدی می توان به فرآیند سخت نصب آن ها اشاره کرد. برای نصب این گونه کفپوش ها دستگاه های مخصوص نیاز است. همچنین بازه زمانی 3 تا 5 روز برای نصب این کفپوش ها لازم است.

عدم دسترسی آسان

دسترسی و خرید این گونه کفپوش ها نسبت به سایر کفپوش های دیگر سخت است و خرید آن ها عموما از طریق ثبت سفارش می باشد.

قیمت بالا

از دیگر معایب کفپوش های سه بعدی می توان به قیمت بالای آن ها نسبت به سایر کفپوش ها اشاره کرد. این کفپوش ها به دلیل زیبایی منحصربفردی که به نمایش می گذارند، بالطبع گران تر می باشند.

سردبودن سطح کفپوش

کفپوش های سه بعدی مانند سطوح بتنی از سطح سردی برخوردار هستند. توجه به این نکته در ساختمان سازی و در طراحی فضای مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

نصب کفپوش سه بعدی

آن چه که در ابتدا برای نصب کفپوش های سه بعدی باید در نظر داشته باشید، اجرای یک کف سازی مناسب می باشد. به یاد داشته باشید که سطح مورد نظر باید از مقاومت بالایی برخوردار بوده و کاملا یکدست و یکپارچه باشد.

در هنگام آماده سازی سطح موردنظر در صورتی که شیارهایی با بیش از 0.5 سانتی متر طول و عرض، باید به وسیله بتونه اپوکسی پر شود. بعد از آماده‌سازی سطح موردنظر نوبت به استفاده از پرایمر می رسد.

پرایمر اپوکسی که مورد استفاده قرار می دهید، باید از چسبندگی بالایی برخوردار باشد؛ از این رو انتخاب نمونه ای با کیفیت از این محصول نکته مهمی است که باید به یاد داشته باشید. پس از استفاده از پرایمر نوبت به اجرای رنگ اپوکسی می رسد.

در این مرحله باید نسبت به اجرای پارچه کفپوش اقدام نمایید. پارچه ای که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد، جنس خاصی دارد. این پارچه با استفاده از دستگاه یو وی تولید شده و خاصیت ضد آب و ضد اسید دارد.

مرحله آخر نوبت به استفاده از لاک اپوکسی می رسد. این مرحله مهم ترین مرحله در اجرا و نصب کفپوش سه بعدی می باشد. آن چه که در اجرای این مرحله حائز اهمیت می باشد، استفاده از لاک اپوکسی است که در آن از مواد ضد حباب استفاده شده باشد. همچنین باید توجه داشت که در هنگام اجرا، تمام سطح به طور یکدست لاک بخورد.

انواع کفپوش های سه بعدی

کفپوش اپوکسی

نمونه جدیدی از کفپوش اپوکسی، کفپوش های سه بعدی اپوکسی می باشند. در ساخت کفپوش های اپوکسی از رزین های اپوکسی در سطح آن ها استفاده می شود.

بخوانید!  کابینت چوبی، زیباترین المان در قلب خانه

اپوکسی در برابر خراشیدگی از مقاومت بالایی برخوردار است. از کفپوش های اپوکسی 3بعدی در محیط هایی که تردد کمی در آن جا صورت می گیرد، استفاده می شود.

اگرچه این گونه کفپوش ها در برابر خراشیدگی و مواد شیمیایی از مقاومت بالایی برخوردار هستند، اما باید به یاد داشته باشید در صورتی که عملیات نصب آن ها به خوبی انجام نگیرد، با مشکلات فراوانی رو به رو خواهید شد. استفاده از کفپوش های سه بعدی اپوکسی می تواند فضایی متفاوت برای شما ایجاد نماید.

کفپوش سه بعدی اپوکسی

کفپوش سه بعدی متحرک

آن چه که باعث ایجاد کفپوش های متحرک می شود، استفاده از نورپردازی دیجیتال و هوشمند می باشد. طراحی این گونه کفپوش ها به گونه ای است که با قدم بر روی آن طراحی های صورت گرفته بر روی آن به صورت متحرک در می آید.

از این گونه کفپوش ها در طراحی فضای ویژه مانند تالارهای عروسی استفاده می شود. استفاده از این کفپوش باید در مکان هایی که از نور کمی برخوردار هستند، صورت گیرد، چرا که در این صورت عملکرد نورپردازی به خوبی انجام خواهد شد. کفپوش های سه بعدی متحرک از زیبایی منحصربفردی برخوردار می باشد.

قیمت کفپوش سه بعدی

عوامل مختلفی بر قیمت کفپوش های سه بعدی تاثیرگذار می باشد. توجه و در نظر گرفتن شرایط کف نکته مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. برای مثال در صورتی که رطوبت یا چربی روی سطح وجود داشته باشد، باید در ابتدا به طور کامل برطرف شود که این خود شامل هزینه جداگانه می باشد.

متراژ فضای موردنظر از دیگر عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت کفپوش می باشد. در صورتی که این کفپوش ها در محیط های باز مورد استفاده قرار گیرند باید از مواد آنتی UV در اجرای آن استفاده شود که در این صورت هزینه اجرای کفپوش بالا می رود. ضخامت موردنظر برای کفپوش سه بعدی و نوع کاربری آن از دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت این گونه کفپوش ها می باشد.

کلام پایانی

آنچه در این نوشته به بیان آن پرداختیم، در واقع ارائه نکاتی در خصوص کفپوش های سه بعدی می باشد. این کفپوش ها جلوه بصری بسیار زیبا و جذابی را ارائه می دهند و محیط را سرشار از هیجان و شور زندگی می کنند.

آیا شما نیز از این کفپوش ها در دکوراسیون داخلی خانه خود استفاده کرده‌اید؟ عکس های جذاب و دیدنی آن ها را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

از کفپوش سه بعدی در چه مکان هایی بیش تر استفاده می شود؟

از این کفپوش می توان در مکان هایی مانند هتل، لابی، حمام و سرویس بهداشتی و مراکز خرید استفاده کرد.

استفاده از کفپوش سه بعدی چه مزایایی دارد؟

از مزایای کفپوش سه بعدی می توان به نمای زیبا، هزینه نگهداری پایین، مقاومت بالا و مقاومت در برابر حریق اشاره کرد.

استفاده از کفپوش سه بعدی چه معایبی دارد؟

از معایب این گونه کفپوش ها می توان به نصب سخت، قیمت بالا، سرد بودن سطح آن و عدم دسترسی آسان اشاره کرد.