kianborna

digikala

abinbeton

آیا به دنبال رنگ هایی که تطابق مناسبی با رنگ سبز در دکوراسیون داخلی ایجاد می کنند، هستید؟ رنگ سبز از جمله رنگ هایی است که می توان از آن برای تمامی قسمت های مختلف خانه استفاده کرد. برخی از طیف های این رنگ محبوبیت بی اندازه ای در میان افراد مختلف دارند.

رنگ سبز به عنوان رنگی آرام بخش تلقی می شود. از آن جایی که این رنگ در طبیعت یافت می شود، بسیاری از افراد به استفاده از آن در خانه تمایل دارند. یکی از مهم ترین فاکتورهایی که در هنگام انتخاب رنگ باید به آن توجه داشت، تاثیری که این رنگ بر افراد مختلف و حس و حال فضا دارد، می باشد.

رنگ سبز از جمله رنگ هایی است که از لحاظ روانشناسی باعث ایجاد انرژی مثبت در افراد می شود. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی به بررسی طیف های مختلف رنگ سبز و ترکیب آن ها با رنگ های دیگر در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان می پردازیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

طیف های مختلف رنگ سبز

سبز روشن، سبز لجنی، سبز زمردی، یشمی، مغز پسته ای، لیمویی، سبز آبی، سبز تیره، زیتونی، کله غازی و سبز چمنی به عنوان طیف های مختلف رنگ سبز شناخته می شوند.

رنگ سبز

چه رنگ هایی با رنگ سبز تطبیق پذیری دارند؟

 • رنگ سفید
 • رنگ قرمز
 • رنگ قهوه ای
 • طیف رنگی سبز آبی
 • رنگ آبی روشن
 • رنگ خاکستری
 • رنگ های زرد و نارنجی

بسیاری از روانشناسان بر این باورند که استفاده صحیح از رنگ سبز و انتخاب طیف مناسب این رنگ تاثیر مثبتی بر سلامت روانی افراد مختلف می گذارد. به عقیده آن ها استفاده از این رنگ باعث ایجاد آرامش شده و در افزایش اعتماد به نفس نیز تاثیرگذار می باشد.

رنگ سبز طیف های مختلفی دارد که می توان در ایده های مختلف از آن ها استفاده کرد. استفاده از رنگ سبز هیچ محدودیتی ندارد. در ادامه به بیان جزئیات بیشتری در مورد استفاده از رنگ سبز و ترکیبات مناسب با استفاده از این رنگ می پردازیم.

رنگ سبز روشن

 • ترکیب رنگ های سفید و سبز زیتونی

استفاده از ترکیب رنگ سبز زیتونی و سفید باعث ایجاد فضایی آرام شده و لطافت خاصی در پی دارد. به همین خاطر از این ترکیب رنگ می توان در قسمت های مختلف مانند اتاق خواب، آشپزخانه، حمام و غیره استفاده کرد. استفاده از رنگ سفید باعث می شود فضای اتاق بزرگ تر به نظر آمده و فضای مناسبی برای مهمان نوازی فراهم می کند.

نکته ای که در هنگام استفاده از این دو رنگ باید به یاد داشته باشید، ایجاد تعادل و توازن با استفاده از این دو رنگ در اتاق می باشد. استفاده از رنگ سبز زیتونی برای رنگ آمیزی دیوار و در کنار آن استفاده از مبلمان و یا دیگر المان های سفید رنگ باعث ایجاد نمایی زیبا در اتاق می شود.

استفاده از این دو رنگ برای اتاق کودکان نیز مناسب می باشد و هارمونی زیبایی در اتاق ایجاد می کند. از این راهکار می توان برای حمام و آشپزخانه نیز استفاده کرد.

ترکیب سفید و زیتونی

 • ترکیب رنگ های سبز روشن و قرمز

شاید در ابتدا استفاده از این دو رنگ در کنار یکدیگر چندان مناسب به نظر نیاید، اما اگر از طیف رنگ ملایم هر دو در کنار یکدیگر استفاده شود، نتیجه کار رضایت بخش خواهد بود.

برای مثال اگر از طیف روشن رنگ سبز برای رنگ آمیزی دیوار استفاده شده و در کنار آن از پرده های قرمز رنگ استفاده شود، نمای زیبایی در اتاق ایجاد خواهد شد. در استفاده از این دو رنگ در کنار یکدیگر باید توجه داشته باشید که طیف مناسبی از هر دو رنگ را انتخاب کرده و از به کارگیری طیف تیره هر دو درکنار یکدیگر خودداری نمایید.

 • ترکیب رنگ های سبز و قهوه ای

زمانی که به استفاده از ترکیب رنگی مناسب در کنار رنگ سبز فکر می کنیم، اولین گزینه ای که به ذهن خطور می کند، استفاده از رنگ قهوه ای در کنار آن می باشد، چرا که این دو رنگ در طبیعت در کنار یکدیگر وجود دارند و استفاده از آن ها ترکیب مناسبی ایجاد می کند.

استفاده از دو رنگ قهوه ای و سبز در کنار یکدیگر بیش تر در اتاق نشیمن و آشپزخانه رایج می باشد و در هر دو سبک طراحی سنتی و مدرن کاربرد دارد. انتخاب طیف این دو رنگ به سلیقه شخصی افراد بستگی دارد.

استفاده از رنگ سبز روشن برای رنگ آمیزی دیوارها و در کنار آن به کارگیری از مبلمان چوبی در اتاق نشیمن فضایی بسیار آرام بخش ایجاد می کند. این در صورتی است که استفاده از این دو رنگ در آشپزخانه تاثیر مشابهی ندارد.

ترکیب سبز و قرمز

 • ترکیب رنگ های آبی و سبز

رنگ های آبی و سبز از جمله رنگ های مکمل یکدیگر به شمار می آیند. استفاده از این دو ترکیب در کنار یکدیگر برای اتاق خواب، اتاق کودک و حمام بسیار مناسب می باشد.

اگر برای انتخاب المان های موجود در اتاق از رنگ سبز استفاده کره اید، می توانید از رنگ آبی برای رنگ آمیزی دیوارها استفاده نمایید. استفاده از این دو رنگ در اتاق کودک نتیجه خوبی در پی خواهد داشت.

ترکیب سبز و آبی

 • ترکیب رنگ های آبی روشن و سبز

استفاده از رنگ های آبی روشن و سبز در کنار یکدیگر از جمله ایده های رایج می باشد. این دو رنگ از جمله رنگ هایی هستند که تطابق پذیری مناسبی با یکدیگر داشته و استفاده از آن ها نتیجه خوبی به همراه دارد. استفاده از این دو رنگ باعث ایجاد انرژی مثبت و تازگی در مکان مورد نظر می شود. از این ترکیب می توان برای تمامی قسمت های خانه استفاده کرد.

سبز و آبی روشن

 • ترکیب رنگ های خاکستری و سبز

استفاده از طیف های مختلف رنگ خاکستری در کنار رنگ سبز باعث ایجاد نمای بسیار زیبایی خواهد شد. استفاده از این ترکیب رنگ برای مکان های مختلف مانند اداره ها و خانه رایج می باشد. استفاده از مبلمان چرمی و پرده خاکستری رنگ برای اتاق نشیمن و آشپزخانه مناسب می باشد.

بخوانید!  کاغذ دیواری اتاق خواب و نکاتی که باید بدانیم!

سبز و خاکستری

 • ترکیب رنگ های زرد، نارنجی و سبز

از آن جایی که رنگ سبز در طبیعت وجود دارد و وجود رنگ زرد نور خورشید باعث تکمیل زیبایی آن می شود، استفاده از این دو رنگ در کنار یکدیگر نمای بسیار زیبایی ایجاد می کند. اما به یاد داشته باشید که اگر نسبت بیش تری از رنگ زرد در کنار رنگ سبز استفاده شود، زیبایی رنگ سبز به چشم نمی آید.

اگر از رنگ زرد برای رنگ آمیزی دیوار استفاده شود، می توانید از رنگ سبز برای مبلمان و پرده ها استفاده نمایید. در استفاده از این رنگ ها در کنار رنگ سبز باید به یاد داشته باشید که از آن ها زیاد استفاده نکنید.

ترکیب سبز و زرد و نارنجی

طراحی دکوراسیون داخلی با استفاده از رنگ سبز

از آن جایی که رنگ سبز رنگی است که در طبیعت قابل مشاهده است، به چشم همه زیبا می باشد. دلیل اصلی برای انتخاب رنگ سبز توسط افراد مختلف نیز به همین موضوع بر می گردد. به همین خاطر طراحان داخلی، از رنگ سبز در کنار رنگ های دیگر در طراحی داخلی به مقدار قابل توجهی استفاده می کنند.

در این بخش ایده های طراحان داخلی در مورد چگونگی استفاده از این رنگ و ایجاد تعادل در محیط را با شما در میان می گذاریم. اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که به رنگ سبز علاقه دارید، نکات ارائه شده در این جا می تواند به شما در مورد چگونگی استفاده از این رنگ کمک کند.

چگونه از رنگ سبز در طراحی داخلی استفاده کنیم؟

اهمیت انتخاب صحیح رنگ در طراحی داخلی بر هیچ کس پوشیده نیست. در جهت اجرای یک ایده زیبا رعایت یک سری اصول و قوانین الزامی می باشد. در ادامه به بیان نکاتی در مورد استفاده از رنگ سبز به نحو صحیح در طراحی دکوراسیون داخلی خواهیم پرداخت.

 • انتخاب ترکیب رنگ مناسب

در ابتدا لازم است بدانید که رنگ سبز از جمله رنگ های سرد به حساب می آید. به همین خاطر اگر تصمیم یه استفاده از این رنگ در طراحی داخلی دارید، به طور حتم باید در کنار آن از رنگ های گرم نیز استفاده نمایید.

این کار تاثیرگذاری این رنگ را بیش تر می کند. بیش ترین ترکیبی که از آن در طراحی داخلی استفاده می شود، ترکیب رنگ های سبز و زرد می باشد. رنگ زرد رنگی گرم محسوب می شود و استفاده از آن در کنار رنگ سبز باعث ایجاد هارمونی و القای حس و حال بهاری در فضای اتاق می شود.

ترکیب سبز با رنگ های دیگر

بسیاری از روانشناسان بر این باورند که ترکیب صحیح رنگ سبز در طراحی داخلی در ایجاد حس خوب و اعتماد به نفس در افراد مختلف کمک شایانی می کند. استفاده از یک طیف رنگ سبز به تنهایی در طراحی داخلی چندان مناسب نیست و بهتر است از این رنگ در کنار رنگ های مناسب دیگری استفاده شود.

اما بد نیست بدانید که رنگ سبز از معدود رنگ هایی است که استفاده از طیف های مختلف آن در فضای مورد نظر نتیجه خوبی در پی خواهد داشت. اگر شما از جمله افراد پر انرژی هستید و تمایل به استفاده از رنگ سبز در طراحی داخلی خانه دارید، بهتر است از طیف روشن این رنگ استفاده نمایید.

سبز روشن

یکی دیگر از مزیت های استفاده از رنگ سبز در طراحی داخلی، تاثیر مثبت آن بر روی سلامت ذهن افراد می باشد. استفاده از رنگ سبز باعث ایجاد فضایی آرام بخش می شود. به همین خاطر از این رنگ به عنوان رنگ آرامش یاد می شود. در سبک های مختلف طراحی، از طیف های مختلف رنگ سبز استفاده می شود.

برای مثال در سبک کلاسیک از طیف های تیره رنگ سبز و در طراحی مدرن از طیف های روشن این رنگ مانند سبز پاستیلی استفاده می شود. استفاده از این رنگ باعث می شود فضای مورد نظر بزرگ تر از آن چه که هست به چشم آید.

از این رو انتخاب آن برای اتاق های کوچک بسیار مناسب می باشد. توجه داشته باشید که در اتاق های کوچک از طیف روشن این رنگ استفاده نمایید. برای مثال به این منظور می توانید از پرده هایی به رنگ سبز روشن برای پنجره ها استفاده نمایید. با انجام این کار طبیعت را به خانه خود بیاورید.

دکوراسیون سبز

طراحی حمام با استفاده از رنگ سبز

اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که تمایل دارید از رنگی به غیر از سفید برای طراحی حمام استفاده نمایید، پیشنهاد ما استفاده از رنگ سبز می باشد. رنگ سبز از جمله رنگ های آرام بخش بوده و طیف های مختلفی نیز دارد. به همین خاطر این امکان را برای شما فراهم می کند که از انواع طیف های آن در طراحی قسمت های مختلف خانه استفاده نمایید.

شاید کم تر کسی از این رنگ برای طراحی حمام استفاده کند و در نتیجه استفاده از آن برای طراحی حمام باعث ایجاد جلب توجه می شود. در این جا به بیان ایده هایی در زمینه چگونگی استفاده از این رنگ در طراحی حمام می پردازیم.

 • دلایل انتخاب رنگ سبز

رنگ سبز از جمله رنگ هایی است که به میزان زیادی در طبیعت یافت می شود و از این رو می توان گفت از جمله رنگ های طبیعی محسوب می شود. استفاده از این رنگ یاد آور فضای بهاری بوده و باعث ایجاد آرامش در افراد می شود.

حمام سبز

استفاده از این رنگ باعث ایجاد فضایی آرام بخش شده و برای یک دوش صبحگاهی بسیار مناسب می باشد. به یاد داشته باشید که چگونگی استفاده از این رنگ نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

رنگ سبز رنگی سرد بوده و از جمله رنگ های فرعی محسوب می شود. در صورتی که تمایل به استفاده از این رنگ در طراحی مدرن دارید بهتر است تنها از یک طیف رنگی آن استفاده کنید. بد نیست بدانید که می توان از این رنگ در طراحی تم های مختلف استفاده کرد. بدون شک استفاده از این رنگ در طراحی حمام، نتیجه خوبی در پی خواهد داشت.

بخوانید!  رایج ترین سبک های دکوراسیون داخلی

دکوراسیون حمام سبز

 • استفاده از طیف های مختلف رنگ سبز

همان طور که قبلا اشاره شد رنگ سبز طیف های مختلفی دارد و ایجاد حس و حال در فضای مورد نظر به طیفی که انتخاب می کنید، بستگی دارد. در ادامه به بیان توضیحاتی در این زمینه می پردازیم.

سرویس بهداشتی سبز

اگر در ترکیب رنگ سبز از زیر رنگ آبی بیش تری استفاده شده باشد ،طیف رنگی سرد می باشد. استفاده از طیف سرد رنگ سبز در حمام فضای آرام تری نسبت به طیف گرم تر ایجاد می کند.

استفاده از رنگ سبز ملایم باعث ایجاد فضایی دلنواز می شود. طیف روشن رنگ سبز به فضای حمام روح می بخشد. در ترکیب طیف سبز روشن از زیر رنگ زرد بیش تر استفاده شده است. اگر به دنبال ایجاد فضایی سرزنده در طراحی حمام هستید بهتر است از طیف های روشن رنگ سبز استفاده نمایید.

رنگ سبز ملایم

توجه داشته باشید که تمامی طیف های رنگ سبز برای استفاده در طراحی حمام مناسب نیستند. برای مثال می توان گفت طیف تیره رنگ سبز برای استفاده در حمام مناسب نمی باشند، چرا که استفاده از این رنگ نه تنها باعث ایجاد فضایی گرفته می شود بلکه اگر در طراحی حمام های کوچک استفاده شود، باعث می شود فضای حمام کوچک تر از آن چه که هست به چشم آید.

رنگ سبز تیره

 • استفاده از رنگ سبز به عنوان رنگ غالب

اگر تمایل به استفاده از رنگ سبز به عنوان رنگ غالب دارید، باید در انجام این کار نکاتی را رعایت نمایید. چرا که استفاده از این رنگ به این منظور، نباید باعث ایجاد هرج و مرج در فضای حمام شود. یکی از ویژگی های مثبت استفاده از رنگ سبز در کنار سایر رنگ ها، ایجاد هارمونی در فضای حمام می باشد.

رنگ سبز غالب

برای مثال این امکان وجود دارد که از رنگ قرمز روشن به عنوان رنگی مکمل در کنار رنگ سبز استفاده نمایید. اما به یاد داشته باشید که استفاده از این دو رنگ در کنار یکدیگر باید به درستی انجام پذیرد. رنگ قرمز از میزان سردی رنگ سبز کاسته و همین امر باعث ایجاد تعادل در فضای حمام می شود.

استفاده از رنگ زرد در کنار این رنگ نیز نتیجه خوبی در پی خواهد داشت. از آن جایی که در ترکیب رنگ سبز از رنگ زرد استفاده شده است، استفاده از این رنگ ها در کنار یکدیگر باعث ایجاد هارمونی در فضای حمام می شود.

طراحی حمام سبز

 • انتخاب المان های مختلف در طراحی حمام سبز رنگ

برای انتخاب المان های مختلف در حمام مانند سینک روشویی و وان بهتر است از رنگ سبز استفاده نکنید. بهتر است برای انتخاب المان های بزرگ در حمام از رنگ های خنثی استفاده نمایید.

اگر رنگ سبز را برای طراحی حمام انتخاب کرده اید، پیشنهاد ما استفاده از  المان های سفید رنگ در کنار این رنگ می باشد. ایجاد سبک کلاسیک یا مدرن با استفاده از این دو رنگ در کنار یکدیگر به طیف رنگ سبز بستگی دارد.

المان های حمام سبز

برای انتخاب المان هایی مانند شیر آلات می توانید از انواع شیرهای استیل و شیرهایی به رنگ برنز استفاده نمایید. استفاده از شیرآلاتی به رنگ برنز باعث القای گرما در فضای حمام می شود.

استفاده از شیر آلات نقره ای رنگ ظاهری مدرن در کنار رنگ سبز ایجاد می کند. این در حالی است که انواع طلایی رنگ آن ها، بیش تر برای طراحی کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرد.

دیوار سبز حمام

 • استفاده از کابینت های زیر سینکی چوبی

استفاده از کابینت های چوبی در کنار رنگ سبز باعث ایجاد کنتراست می شود. همین امر نمای زیبایی در حمام ایجاد می کند. تنها به یاد داشته باشید که از رنگ های خنثی در کنار این طراحی استفاده نمایید.

دیوارهای سبز تیره حمام

 • نورپردازی حمام

اگر از رنگ سبز برای طراحی حمام استفاده کرده اید، به یاد داشته باشید که اجرای یک نورپردازی مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چرا که اگر حمام از نور طبیعی برخوردار نبوده و نورپردازی هم مناسب نباشد، فضای حمام تاریک می شود.

استفاده از لامپ هایی که نور زیادی دارند از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. استفاده از نور مناسب زیبایی رنگ سبز را چند برابر می کند.

طراحی آشپزخانه با استفاده از رنگ سبز

رنگ سبز از جمله رنگ هایی است که استفاده از طیف های مختلف آن در کنار یکدیگر باعث ایجاد هرج و مرج در فضای خانه نمی شود. ترکیب این رنگ با بسیاری رنگ ها نیز می تواند نمای بسیار زیبایی ایجاد کند. آن چه که در این بخش برای شما آماده کرده ایم، تصاویری از استفاده از رنگ سبز در آشپزخانه می باشد.

آشپزخانه سبز

کابینت های سبز

دیوار بین کابینتی سبز

همان گونه که مشاهده می کنید استفاده از این رنگ در چوب و تلفیق آن با رنگ سفید نمای بسیار زیبایی ایجاد کرده است. به طور کلی می توان گفت رنگ سبز از جمله رنگ هایی است که هم نشینی خوبی با اکثر رنگ ها دارد. اگر شما نیز تمایل به استفاده از این رنگ در آشپزخانه دارید می توانید به فکر استفاده از آن برای طراحی کابینت، کانتر، جزیره آشپزخانه و دیوارپوش بین کابینتی باشید.

طراحی آشپزخانه سبز

نکات پایانی

استفاده از رنگ سبز یکی از گزینه های خوبی است که در مقابل شما قرار دارد. همان طور که گفته شد انتخاب طیف این رنگ به حس و حالی که در نظر دارید در فضا القا شود، بستگی دارد.

در نظر داشته باشید که استفاده از المان های سبز رنگ نیز می تواند گزینه خوبی برای استفاده از رنگ سبز در طراحی داخلی باشد. برای ایجاد تعادل در فضای مورد نظر در کنار رنگ سبز استفاده از رنگ های خنثی را فراموش نکنید.