آموزش رویت

ساختمانچی

آیا تاکنون به کاربرد چوب طبیعی در دکوراسیون و نقش آن در زیباسازی محیط خارجی و داخلی ساختمان فکر کرده اید؟

همانطور که می دانید چوب طبیعی از جمله متریال هایی است که هم درگذشته و هم در حال حاضر مورد استفاده معماران و طراحان قرارگرفته است.

یکی از ویژگی های این ماده استفاده از آن در قسمت های مختلف ساختمان از جمله کف، سقف، دیوار و سایر قسمت های دیگر می باشد. استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی منازل یک نمای مدرن و شیک ایجاد می کند و فضای خانه را گرم می نماید.

این ماده طبیعی احساسی منحصر به فرد از طبیعت را وارد منزل می کند و زیبایی بی نظیری به فضای آن می بخشد.

چوب می تواند در تمام قسمت های خانه و یا بخشی از آن و یا به صورت ترکیبی با متریال های دیگر در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان به کار رود.

با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی به بیان ایده هایی در خصوص استفاده از چوب طبیعی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل می پردازیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

چوب در دکوراسیون داخلی

ویژگی های چوب طبیعی

  • سختی چوب در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی کمتر است، در نتیجه از قابلیت ارتجاعی و بافتی نرم برخوردار می باشد. از چوب طبیعی به عنوان متریالی مناسب برای پوشش های داخلی دکوراسیون داخلی و ساخت مبلمان و وسایل دکوراتیو استفاده می شود.
  • علاوه بر آن این ماده ضربه را جذب می کند و ایمنی آن در برابر مصالحی چون سنگ و فلز بیشتر است.
  • علاوه بر آن چوب ماهیتی گرم دارد و حتی در فصول سرد سال آن قدر سرد نمی شود که نتوان پا برهنه بر روی آن راه رفت.
  • این ماده نوعی عایق صوتی است که صدا را جذب می کند و مانع از انعکاس آن در فضا می گردد.
  • راه‌رفتن با کفش بر روی چوب های خشک کمی صدا تولید می کند اما صدای تولید شده توسط چوب های متراکم و سنگین خفیف است.
ویژگی های چوب طبیعی
  • چوب طبیعی در مصارف مختلف نظیر ساخت انواع روکش، تخته های چند لایه، دیوارپوش، کفپوش، کابینت، قفسه و عناصر دکوراتیو در دکوراسیون مورد استفاده قرار می گیرد.
  • این متریال قابل رنگ آمیزی است.
  • با استفاده از سندبلاست می توان سطح این ماده را برجسته نمود و توسط نورپردازی جلوه ای متمایز و منحصربفرد بدان بخشید.
  • مجسمه های چوبی و پارتیشن های بسیار زیبایی که طرح و نقش آن ها چشم هر بیننده ای را خیره می کنند از عناصر بسیار مهم در تزئین فضای داخلی به شمار می آیند.
چوب طبیعی

ایده های استفاده از چوب طبیعی در دکوراسیون داخلی

پنل های چوبی دیوار

گاهی اوقات برای پر کردن فضای خالی در دیوار می توان از تایل ها و پنل های چوبی استفاده نمود که زیبایی بی نظیری به فضای اتاق می دهند و آن را از سادگی و یکنواختی خارج می کنند.

این پنل ها در ابعاد و اشکال گوناگون تولید می شوند. می توان از آن ها به منظور تزیین دیوار شاخص در سالن پذیرایی، اتاق خواب و راهرو استفاده نمود.

پنل های چوبی

تخته چوب های عمودی و افقی

استفاده از تخته چوب های طبیعی باریک عمودی و افقی زیبایی بی نظیری به دکوراسیون محل موردنظر شما می بخشد. این پانل ها یا تخته ها در رنگ ها و سایزهای مختلف قابل استفاده هستند و فضا را گرم تر می کنند.

استفاده از تخته چوب های عمودی و افقی

پارتیشن چوبی

برای زیباتر کردن محیط موردنظر و جدا کردن آن از دیگر بخش های خانه می توان از دیوار حائل چوبی استفاده نمود. این دیوارها که نوعی پارتیشن چوبی محسوب می شوند به خوبی قسمت های مختلف خانه را از هم تفکیک می کنند و دیگر نیازی به ساخت دیوار نیست.

استفاده از چوب به عنوان پارتیشن

دیوارپوش چوبی

استفاده از تخته چوب های ساده بر روی دیوار علاوه بر ایجاد زیبایی، نمایی مدرن به فضای خانه می بخشد. این تخته های چوبی که دیوارپوش چوبی نام دارند، حسی از طبیعت را وارد ساختمان می کنند و در طرح و رنگ های متنوع قابل استفاده هستند. برای آشنایی با انواع دیوارپوش می توانید به لینک مورد نظر مراجعه کنید.

دیوارپوش چوبی

راه پله چوبی

اگر به دکوراسیون خانه های لوکس نگاهی بیندازید متوجه حضور چوب طبیعی در طراحی راه پله داخلی و خارجی آن ها می شوید. راه پله های چوبی زیبایی حیرت انگیزی به فضا می بخشند و فضا را گرم تر و صمیمی تر نشان می دهند.

راه پله چوبی

وسایل چوبی سفارشی

چوب بهترین متریال برای ساخت المان ها و عناصر سفارشی در انواع مختلف است. این یکی از موثرترین روش ها برای افزودن هویت به فضای موردنظر می باشد.

بخوانید!  کاربرد انواع ورق استیل[روغنی،سیاه،سرد و گرم]

نیمکت و صندلی که در تصویر زیر مشاهده می کنید مثال هایی از وسایل چوبی سفارشی می باشند که در نهایت زیبایی، سادگی را به ارمغان می آورند.

این وسایل به راحتی با سبک های مدرن و معاصر همخوانی پیدا می کنند. چوب حسی از طبیعت را وارد فضا می کند و استفاده از استیل ضد زنگ روشن با سبک های مدرن یا صنعتی نوعی تطبیق و سازگاری در فضا ایجاد می نماید.

وسایل چوبی سفارشی

شلف چوبی

دکوراسیون کاربردی به هیچ عنوان خسته‌کننده نیست. شلف های چوبی بسیار رایج هستند، اما همانطور که در تصویر بالا می بینید آن ها از نظر بصری بسیار خوشایند هستند.

این شلف ها از نظر زیبایی بسیار غنی هستند و ظاهری چون چوب ماهون را به نمایش می گذارند. علاوه بر آن خطوط منظم و منحنی های ملایم گیره های این شلف ها علاوه بر کاربرد زیبا نیز به نظر می آیند و با هر نوع دکوراسیون داخلی تطبیق پیدا می کنند.

شلف چوبی

سقف چوبی

از دیگر قسمت هایی که امکان استفاده از چوب در آن وجود دارد، سقف می باشد. اصولا بسیاری از طراحان، طراحی سقف را به آخرین مرحله در طراحی داخلی اختصاص می دهند.

با این حال بد نیست بدانید استفاده از چوب در طراحی سقف باعث ایجاد نمای معماری متفاوت می گردد و باعث می شود افراد به محض ورود به خانه به سقف نگاه کنند.

به همین خاطر استفاده از این المان در طراحی سقف های کوتاه مناسب نمی باشد، زیرا در این صورت کوتاه‌بودن سقف بیشتر به چشم می آید.

یکی از راهکارهایی که در استفاده از چوب در مقابل شما قرار دارد این است که این امکان را فراهم می کند با استفاده از خلاقیت از چوب هایی که بلااستفاده هستند در طراحی خانه استفاده نمایید.

سقف چوبی

ترکیب سنگ مرمر و چوب

ترکیب سنگ مرمر و چوب در طراحی داخلی منزل جلوه و نمایی لوکس را در خانه ایجاد می نماید. استفاده از سنگ مرمر در کف، دیوارهای حمام و آشپزخانه و ترکیب آن با پارکت و پانل های چوبی در نشیمن و پذیرایی نمای بسیار لوکس و منحصربفردی را به نمایش می گذارد.

ترکیب سنگ مرمر و چوب

نکات مهم در استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی

انتخاب یک طیف رنگ برای المان های اساسی چوبی

یکی از اساسی ترین مراحل در انتخاب المان های چوبی، اطمینان از ایجاد انسجام در استفاده از رنگ های المان های چوبی می باشد. مبلمان، میز جلو مبلی و سایر وسایل چوبی که در دیزاین خانه مورد استفاده قرار می گیرند، باید از یک طیف رنگ چوب برخوردار باشند.

در صورتی که المان های اساسی از طیف رنگی تیره برخوردار می باشند، برای سایر اکسسوری های کوچک چوبی مانند قاب عکس می توان از طیف روشن چوب استفاده کرد. این کار به ایجاد توازن در فضای اتاق کمک می کند.

ترکیب طیف های مختلف رنگ چوب در اتاق ها

بدون شک، استفاده از یک طیف رنگ چوب برای المان های اساسی در تمام اتاق های خانه نتیجه چندان مناسب نیست. برای مثال در صورتی که دو اتاق مجاور در خانه وجود دارد، می توان در یکی از آن ها از مبلمان جنس چوب راش و در دیگری از مبلمان چوب آلبالو استفاده کرد.

برای ترکیب این دو طیف رنگ چوب، می توان از اکسسوری هایی با رنگ غالب مورد استفاده قرار گرفته در اتاق مجاور، استفاده نمایید.

ایجاد توازن در میان المان های چوبی در اتاق

اگر تصمیم به استفاده از طیف های مختلف رنگ چوب در خانه دارید، باید آن ها را در قسمت های مختلف خانه پخش کنید. برای مثال در صورتی که در یک سمت از رنگ تیره و در قسمت دیگر از رنگ روشن استفاده نمایید، توازن در فضای اتاق ایجاد نخواهد شد و قسمتی که از طیف رنگ تیره در آن استفاده شده است، فضای سنگین تری دارد. بنابراین باید از طیف های مختلف در کنار یکدیگر استفاده نمایید.

ترکیب طیف های مختلف رنگ چوب در اتاق ها

تطبیق وسایل چوبی مختلف در کنار یکدیگر

برای درک بهتر این موضوع به این مثال توجه کنید. در نظر داشته باشید تمام وسایل چوبی موجود در اتاق نشیمن به رنگ ماهگونی تیره می باشد. در کنار آن شلف و یا کتابخانه ای که قصد خرید آن را دارید از چوب راش است و رنگ روشنی دارد.

بخوانید!  بتن چیست؟[بررسی ویژگی ها، انواع و کاربردهای آن]

برای تطبیق این دو رنگ می توانید از وسیله ای مانند یک میز عثمانی، یا یک صندلی به رنگ  قهوه ای مایل به زرد استفاده کرده و از این طریق میان رنگ ها، تطابق ایجاد نمایید. استفاده از این ایده می تواند باعث ایجاد هارمونی در فضای اتاق شود.

ایجاد توازن میان ترکیب رنگ های چوب و رنگ های دیگر

براساس یک قانون کلی، ترکیب چند رنگ مختلف چوب باعث ایجاد فضایی پر هرج و مرج می شود. این موضوع در زمانی که از رنگ های مختلف در کنار آن ها استفاده نمایید، تشدید می شود.

به همین خاطر، اگر در طراحی وسایل خانه از رنگ های مختلف استفاده شده است، بهتر است استفاده از طیف های مختلف رنگ چوب را محدود کنید.

در صورتی که تمایل به استفاده از طیف های مختلف رنگ چوب دارید، بهتر است استفاده از رنگ های دیگر را محدود نمایید، چرا که در غیر این صورت فضایی شلوغ و پر هرج و مرج در اختیار خواهید داشت و امکان لذت بردن از فضای اتاق فراهم نخواهد بود.

ایجاد کنتراست با استفاده از طیف های مختلف رنگ چوب

ایجاد کنتراست با به کارگیری صحیح رنگ ها از دیگر ایده هایی است که می توان با استفاده از طیف های مختلف رنگ چوب در کنار یکدیگر به آن دست یافت.

برای مثال قرار دادن یک میز غذا خوری ساخته شده از چوب کاج بر روی کفپوش چوبی که به همان رنگ و از همان جنس باشد، باعث می شود میز ناهارخوری آن طور که باید خود را نشان ندهد و به چشم نیاید.

در این موقعیت بهترین ایده ای که می توانید مورد استفاده قرار دهید، ایجاد کنتراست می باشد. به این منظور بهتر است از یک میز ناهارخوری که رنگ آن با رنگ کفپوش کنتراست ایجاد می کند و تیره تر یا روشن تر از آن است، استفاده نمایید. این کار بدون شک نمای زیبایی ایجاد خواهد کرد.

عکس کاربرد چوب طبیعی در دکوراسیون داخلی و ساختمان

کاربرد چوب طبیعی در نمای ساختمان

معمولا در نمای ساختمان از چوب ترمو یا ترمووود که از استحکام و دوام بالاتری نسبت به چوب طبیعی برخوردار است، استفاده می شود. چوب ترمو در واقع همان چوب طبیعی است که با روش های خاص و افزودن متریالی به آن، سبب استحکام چوب در برابر شرایط محیطی و عوامل جوی می شوند.

چوب های ترمو بسیار زیبا هستند و تلفیق آن ها با متریالی مانند سنگ، آجر، شیشه، فلز و بتن در نمای ساختمان می تواند بر زیبایی این المان بیافزاید. در ادامه تعدادی از نماهای چوبی و ترکیب آن ها با مصالح دیگر آورده شده است:

نمای ساختمان چوبی، سنگی و شیشه ای
نمای ساختمان چوبی، سنگی و شیشه ای
نمای ساختمان چوبی، بتنی و سنگی
نمای ساختمان چوبی، بتنی و سنگی
نمای ساختمان چوبی و سنگی
نمای‌ساختمان چوبی و سنگی
نمای ساختمان چوبی و فلزی
نمای ساختمان چوبی و فلزی
نمای ساختمان چوبی و آجری
نمای ساختمان چوبی و آجری
نمای ساختمان چوبی
نمای‌ساختمان چوبی

نکات پایانی

استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی باعث القای گرما به فضای اتاق می شود. بدون شک استفاده از چوب باعث ایجاد نمایی زیبا می شود. نکات ارائه شده در این جا می تواند به استفاده صحیح از چوب در دکوراسیون داخلی به شما کمک کند.

در انتها تعدادی دیگر از زیباترین عکس های دکوراسیون هایی که در طراحی آن ها از چوب طبیعی استفاده شده است را برای شما عزیزان محیا کرده‌ایم. در صورت تمایل نظرات خود را در مورد این مطلب با ما در میان بگذارید.

استفاده از چوب طبیعی در روشویی
استفاده از چوب طبیعی در روشویی
استفاده از چوب طبیعی در آشپزخانه
استفاده از چوب طبیعی در آشپزخانه
استفاده از چوب طبیعی در دیوار پشت تلویزیون
بکارگیری چوب طبیعی در دیوار پشت تلویزیون
استفاده از چوب طبیعی در ساخت راه پله
استفاده از چوب طبیعی در ساخت راه پله
استفاده از چوب طبیعی در سالن نشیمن
استفاده از چوب طبیعی در سالن نشیمن
استفاده از چوب طبیعی در سرویس بهداشتی
چوب طبیعی در سرویس بهداشتی
استفاده از المان های چوبی در دکوراسیون داخلی
استفاده از المان های چوبی در دکوراسیون داخلی
استفاده از چوب در دکوراسیون کلبه
استفاده از چوب در دکوراسیون کلبه
استفاده از چوب به عنوان دیوارپوش
بکارگیری چوب به عنوان دیوارپوش
استفاده از چوب به عنوان پارتیشن
استفاده از چوب به عنوان پارتیشن
استفاده از چوب طبیعی در طراحی سقف
استفاده از چوب طبیعی در طراحی سقف
استفاده از چوب طبیعی در طراحی اتاق خواب
بکارگیری چوب طبیعی در طراحی اتاق خواب
استفاده از چوب طبیعی در میز غذاخوری
استفاده از چوب طبیعی در میز غذاخوری
استفاده از چوب طبیعی در طراحی کابینت
استفاده از چوب طبیعی در طراحی کابینت
استفاده از چوب طبیعی در طراحی کمد دیواری
بکارگیری چوب طبیعی در طراحی کمد دیواری
استفاده از چوب طبیعی در دیوار شاخص
استفاده از چوب طبیعی در دیوار شاخص