آموزش رویت

ساختمانچی

سنگ دهبید، یکی از زیباترین انواع سنگ های ساختمانی است که می توان در عرصه ساختمان سازی مورد استفاده قرار داد. این سنگ از لحاظ ظاهری از زمینه ای شفاف برخوردار است و سطحی صاف و براق دارد که این ویژگی باعث انعکاس نور از سطح آن می شود.

این محصول نمونه ای از بهترین سنگ هایی است که می توان در طراحی فضای کم نور مورد استفاده قرار داد. از سنگ دهبید می توان برای طراحی فضاهای لوکس مانند هتل، لابی ساختمان های مجلل، به عنوان کفپوش و در جهت طراحی دیوارها استفاده کرد.

پس از این مقدمه، در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان توضیحات تکمیلی در مورد سنگ دهبید خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

سنگ دهبید چیست؟

سنگ دهبید از جمله سنگ های تزئینی می باشد و در دسته مرمریت قرار دارد. این سنگ از لحاظ رنگ و جنس در دسته مرغوب ترین و بهترین انواع سنگ مرمریت می باشد. مرمریت کرم دهبید یکی از نمونه های پرطرفدار می باشد.

از دلایل پرطرفدار بودن این محصول می توان به سازگاری بالای آن در انواع طراحی های دکوراسیون داخلی اشاره کرد. استفاده از مرمریت دهبید در نمای داخلی ساختمان امکان پذیر بوده اما امکان استفاده از آن در نمای خارجی وجود ندارد.

سنگ کف دهبید

دهبید کجاست؟

از آن جایی که معدن این سنگ در شهرستان خرم بید (دهبید قدیم) قرار دارد، نام دهبید را بر روی آن گذاشتند. شهرستان خرم بید یا همان دهبید سابق، در شمال استان فارس، واقع در 10 کیلومتری شهر صفاشهر قرار دارد.

مشخصات مرمریت دهبید

 • زمینه رنگی این سنگ، کرمی می باشد. این سنگ ها در دو دسته روشن و تیره تقسیم بندی می شوند. این رنگ ها شامل رنگ های کرم روشن، کرم بژ، کرم معمولی، کرم کره ای و کرم گلدار می باشند.
 • در انواع تیره رنگ این محصول رگه های روشنی به چشم می خورد.
 • رنگ کرمی این سنگ بسیار خاص و منحصربفرد بوده و یکی از نکات بارز برای انتخاب این سنگ به شمار می رود.
 • ذرات تشکیل‌دهنده این سنگ ها از تراکم بالایی برخوردار هستند. از این رو جذب آب آن بسیار کم می باشد. میزان جذب آب این سنگ تنها به اندازه 0.8 تخمین زده شده است.
 • از آن جایی که تراکم مولکولی در سنگ های دهبید بسیار بالا می باشد، از قابلیت ساب پذیری بالایی برخوردار است.
 • تخلخل کم این سنگ و استفاده از فرآوری ویژه بر روی آن باعث افزایش مقاومت این محصول می شود.
 • مقاومت فشاری سنگ های دهبید تقریبا به میزان سه برابر بیش تر از سایر سنگ های مرمریت می باشد.
 • نکته مهم در فرآوری سنگ های دهبید که آن را از سایر سنگ ها متمایز کرده است، به کارگیری مواد پر کننده و مواد رزینی برای پر کردن منافذ موجود در سنگ می باشد.  
 • مرمریت دهبید در دو قالب اسلب و تایل تولید می شود. سایز 60*60 و 80*80 بیشترین سایز درخواستی مشتریان می باشد.
 • سنگ دهبید سورت های متفاوتی دارد. سورت های مختلف این محصول شامل سنگ دهبید روشن، سنگ دهبید پلنگی و سنگ دهبید تیره می باشد.
 • سنگ دهبید پلنگی از نمونه های جدید سنگ های دهبید به شمار می رود و از نمای منحصربفردی برخوردار می باشد.
بخوانید!  بتن بازیافتی چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربردهای سنگ دهبید در ساختمان سازی

از مرمریت دهبید به عنوان کفپوش، دیوارپوش، کف و دیواره های آسانسور، روکابینتی و پله ها در منازل مسکونی، هتل ها، لابی ها، ادارات و شرکت ها، مجتمع ها و واحدهای تجاری، فضاهای راهروها و حمام و سرویس بهداشتی می توان استفاده نمود.

همچنین از مصنوعات مرمریت دهبید می توان در مجسمه سازی، گلدان سازی، شومینه، پایه آیفون ها، آب نماها و ساخت باربیکیو استفاده نمود.

معدن سنگ دهبید

علاوه بر شکل ظاهری این سنگ، از جمله فاکتورهای دیگری که در انواع مختلف آن تاثیرگذار می باشد، معدن استخراج آن می باشد. اهمیت معدن استخراج مرمریت دهبید به اندازه ای است که حتی در بازار نیز با همین عناوین شناخته می شوند.

سنگ دهبید با نام های پرشین وایت، اصلی، شایان، زارعی، حسن آباد، آرین، چاه مرغی، ثمین و انگورک نیز شناخته می شود. معادن این سنگ ها به معدن اصلی سنگ دهبید واقع در شهرستان خرم بید بسیار نزدیک می باشند، از این رو از جمله سنگ های دهبید معروف شناخته می شوند. در ادامه به بیان توضیحاتی در مورد هر یک از انواع این سنگ ها می پردازیم.

انواع مرمریت دهبید

دهبید چاه مرغی

یکی از بهترین و پاک ترین انواع مرمریت دهبید، چاه مرغی می باشد که عموما به صورت خام صادر می گردد. این سنگ نسبت به سایر سنگ های دهبید گران تر می باشد.

دهبید انگورک

این نمونه سنگ دارای زمینه رنگ روشن می باشد و در زمینه آن گل های شبیه به شاخه انگور زرد و نارنجی کم رنگ نمایان می شود. به همین دلیل به آن سنگ انگورک می گویند.

سنگ دهبید انگورک

دهبید شایان

این سنگ دارای رنگ های کرم روشن تا تیره گل دار است و دارای سورت های مختلف می باشد. این نمونه از پرفروش ترین انواع مرمریت دهبید به شمار می آید.

دهبید زارع

سنگ زارع دارای رنگ کرم روشن تا تیره بوده و دارای سورت های گوناگون می باشد. سورت ممتاز این نمونه به انواع چاه مرغی شباهت زیادی دارد. از ویژگی های این سنگ که آن را از سنگ دهبید شایان و چاه مرغی متمایز می کند، وجود رگه های کریستالی موجود در آن می باشد.

دهبید آرین

این نمونه رنگ کرمی مایل به خاکستری دارد و دارای سورت های گوناگونی می باشد. در سورت های پایین این سنگ رگه های سیاه و زرد وجود دارد. سنگ دهبید آرین از جمله معروف ترین انواع سنگ های دهبید می باشد که به دلیل ذخایر معدنی بالا، فراوری زیادی از آن صورت می گیرد.

دهبید مشکی

این نمونه دارای رنگ تیره مایل به مشکی می باشد و در زمینه آن خطوط باریک طلایی نمایان می شود. این سنگ دارای سورت های مختلفی می باشد. از مرمریت دهبید مشکی که با نام دهبید اسپایدر نیز شناخته می شود، نمی توان در فضاهای بیرونی و در معرض نور مستقیم خورشید استفاده نمود، زیرا رنگ دانه های سنگ از بین می روند.

دهبید مروارید

این سنگ از رنگ کرم تیره تا بژ برخوردار است و در زمینه آن رگه های کریستالی وجود دارد. از ویژگی های سنگ مروارید می توان به استحکام بالا، مقاومت سایشی پایین و شفافیت بی نظیر آن اشاره نمود.

بخوانید!  سیمان پرتلند کامپوزیتی چیست؟

کوه سفید

این نمونه از رنگ روشن مایل به سفید برخوردار می باشد که در بین انواع مرمریت دهبید رنگ آن از همه روشن تر می باشد. این سنگ نسبت به سایر نمونه ها از مقداری تخلخل برخوردار بوده و جذب آب آن نسبت به سایر نمونه ها بیشتر می باشد.

دهبید حسن آباد

مرمریت دهبید حسن آباد دارای تم رنگی کرم می باشد و در ساختار آن رگه های کریستالی وجود دارد. ساب پذیری این مصالح بسیار بالا است و نسبت به سایر سنگ‌های دهبید از سورت کمتری برخوردار می باشد.

دهبید حسن آباد

ویژگی های سنگ دهبید با کیفیت

از جمله پارامترهایی که می تواند تعیین‌کننده درجه و کیفیت بالای این سنگ باشد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  عدم وجود ترک و پوسیدگی
 • حداکثر میزان یکنواختی در رنگ
 • دارا بودن ضخامت مناسب
 • عدم وجود هرگونه لب پر بودن سنگ
 • ساب پذیری سنگ

نکات مهم هنگام خرید سنگ دهبید

 • هرگز به چند نمونه اکتفا نکنید و دپو سنگ یا موجود بودن سنگ را به خوبی بررسی نمایید تا پروژه شما به علت کمبود سنگ مورد نیاز طول نکشد.
 • قبل از دریافت سنگ از پرداخت وجه اجتناب نمایید.
 • هنگام خرید و بارگیری مرمریت دهبید حتما نماینده ای از طرف شما در محل موردنظر حاضر باشد.
 • در انتخاب ابعاد کاملا دقیق در تمام سنگ ها دقت نمایید.

قیمت سنگ دهبید

قیمت سنگ دهبید به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله عوامل تاثیرگذار بر قیمت دهبید می توان به رنگ، ابعاد و نوع فرآوری صورت گرفته بر روی آن اشاره کرد. میزان روشنی مرمریت دهبید و گل دار بودن یا نبودن آن بر قیمت این سنگ تاثیر گذار می باشد.

همان گونه که قبلا نیز به این نکته اشاره شد، مرمریت دهبید معمولا به صورت اسلب فراوری می شود. به طبع هرچه اندازه و ابعاد سنگ بزرگ تر باشد، از قیمت بالاتری برخوردار می باشد.

کلام پایانی

امیدواریم نکات و اطلاعات ارائه شده در این نوشته از ساختمانچی توانسته باسد در شناخت سنگ دهبید و خصوصیات آن به شما کاربران عزیز کمک کرده باشد. نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در مورد این مطلب با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

سنگ دهبید چیست؟

مرمریت دهبید از جمله سنگ های تزئینی معروف می باشد و جز مرغوب ترین و بهترین انواع سنگ مرمریت قرار دارد. مرمریت کرم دهبید یکی از نمونه های پرطرفدار این سنگ می باشد.

دلیل نام گذاری این نوع سنگ چیست؟

از آن جایی که معدن این سنگ در شهرستان خرم بید که نام قدیم آن دهبید بوده است قرار دارد، نام دهبید بر روی آن گذاشته شده است. شهرستان خرم بید یا همان دهبید سابق، در شمال استان فارس، واقع در 10 کیلومتری شهر صفاشهر قرار دارد.

انواع سنگ دهبید چه نام دارند؟

سنگ دهبید چاه مرغی، انگورک، شایان، زارع، آرین، مشکی، مروارید، کوه سفید و سنگ دهبید حسن آباد از جمله معروف ترین انواع سنگ دهبید می باشند.