آموزش رویت

ساختمانچی

سقف کاذب به عنوان یک پوشش برای سقف اصلی در نظر گرفته می شود. این پوشش نه تنها زیبایی سقف را دو چندان می کند، بلکه با استفاده از آن می توان تاسیسات و سیم کشی ها را پوشش داد و دغدغه مخفی نگه‌داشتن آن ها را رفع نمود.

سقف کاذب، سقفی ثانویه برای ساختمان محسوب می شود که در پایین سقف اصلی نصب می شود و عیوب آن را برطرف می سازد.

این سقف به سقف اصلی و دیوارهای اطراف متصل می گردد و سازه اصلی بار آن را تحمل می کند. سقف کاذب برای عایق کردن سقف در برابر صدا و حرارت، اجرای نورپردازی های دکوراتیو و پوشش سیم های تاسیسات کاربرد دارد.

این سقف ارتفاع اتاق را کاهش می دهد، به همین منظور برای جلوگیری از ایجاد فضایی محدود و تنگ آن را لزوما دیوار به دیوار اجرا نمی کنند.

این سقف ها با طراحی های منحصربفرد و جذاب دکوراسیون را زیباتر نشان می دهند و جلوه ای متفاوت به آن می بخشند. از قابلیت های ویژه سقف کاذب این است که می توان در آن نورپردازی انجام داد.

از سقف کاذب نه تنها برای پوشش سقف اتاق بلکه برای سقف حمام و سرویس بهداشتی نیز استفاده می شود. سقف کاذب را با مصالح بسیار سبک می سازند و فریم آن را به دیوارهای مجاور متصل می کنند تا هنگام وقوع زلزله در اثر تکان های شدید منجر به تخریب دیوار نشود.

جنس این سقف از PVC، آهن، گچ، چوب، فلز، طلق، آلومینیوم، آهن، کامپوزیت، صفحات فلزی روکش دار و یا ترکیبی از این متریال ها می باشد. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با انواع سقف کاذب و کاربردهای آن ها در دکوراسیون داخلی آشنا شوید.

مزایای استفاده از سقف کاذب

 • سقف کاذب قابلیت جا به جایی دارد و هزینه اجرای آن در مقایسه با تعمیر و بازسازی سقف اصلی ارزان تر خواهد بود.
 • این سقف نقش بسیاری در جذب صدا دارد، بنابراین از انتقال سر و صدا بین طبقات جلوگیری می کند.
 • تعمیر این سقف ها آسان است.
 • این سقف لوله ها و سیم کشی های رد شده در سقف اصلی را پوشش می دهد.
 • اجرای سقف کاذب نقش بسزایی در بهینه سازی مصرف انرژی دارد؛ زیرا از هدر رفت انرژی گرمایشی و سرمایشی جلوگیری می کند.
 • با استفاده از سقف کاذب می توان نورپردازی های بسیار زیبا در فضای موردنظر اجرا نمود.
 • اگر این مدل سقف درست اجرا شود، می تواند مصرف سوخت در ساختمان را به حداقل برساند.
 • نصب عایق های حرارتی و اجرای سقف کاذب بدون هیچ نوع درز می تواند انتقال حرارت را کاهش دهد.

معایب استفاده از سقف کاذب

 • سقف کاذب ارتفاع اتاق را کمی کاهش می دهد، زیرا در زیر سقف اصلی نصب می شود.
 • عمر این نوع سقف کوتاه است و نیازمند مراقبت می باشد.
 • این سقف بعد از چند سال غبار می گیرد و رنگ پریده می شود.
 • مقاومت و استحکام این سقف مانند سقف اصلی نیست و در برابر حوادث طبیعی امکان تخریب آن وجود دارد.

انواع سقف کاذب

سقف رابیتس

سقف رابیتس یکی از رایج ترین انواع سقف کاذب است. رابیتس نوعی ورق مشبک از جنس گالوانیزه است که توسط سیم آرماتوربندی به شبکه فرعی وصل می گردد.

رابیتس در دو نوع برجسته و مسطح تولید می شود که نوع برجسته آن برای دهانه های بزرگ و نوع مسطح آن برای دهانه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.

سازه سقف رابیتس متشکل از نبشی، میلگرد و لایه رویه (ورق های مشبک گالوانیزه) است. از مزایای این نوع سقف می توان به دسترسی آسان به مصالح، طرح پذیری متنوع و سرعت اجرای مناسب آن اشاره نمود.

این سقف علاوه بر مزایای نامبرده، دارای معایبی نظیر مصرف زیاد گچ، وزن زیاد، سرعت اجرای پایین و محدودیت آب و هوایی هنگام گچ کاری می باشد.

سقف رابیتس

سقف کناف

کناف سقف در اکثر ساختمان های امروزی به چشم می خورد و به صورت پنل های گچی مسطح به سقف اصلی نصب می شود. این سقف در دو مدل سقف کناف یکپارچه و سقف کناف مشبک اجرا می گردد.

سقف کناف یکپارچه از یک زیرسازی فولادی سبک وزن تولید می شود که پنل های گچی روکش دار بر روی آن نصب می گردد. سقف کناف مشبک از سازه های سپری و تایل های سقفی به صورت یک شبکه تشکیل می شود که توسط آویز به سقف اصلی متصل می شوند.

این سقف وزن بسیار سبکی دارد و قیمت آن نیز ارزان می باشد. علاوه بر آن این نوع سقف نیاز به رنگ آمیزی ندارد و تعمیر و نگهداری آن نیز آسان است. سقف کناف در دو نوع دکوراتیو و ساده طراحی و اجرا می گردد.

سقف کناف

سقف با پنل های از پیش ساخته گچی

جنس این سقف از آلومینیوم است و قطعات از پیش‌ساخته گچی درون آن قرار می گیرند. امکان ایجاد طرح های گوناگون و تعویض قطعات سقف با پنل های از پیش‌ساخته گچی وجود دارد و می توان آن را با پرداخت کم رنگ آمیزی کرد.

این سقف از مقاومت بالایی در برابر حریق برخوردار است و با محیط زیست سازگاری دارد. علاوه بر آن ایمنی آن در برابر زلزله بالا است و اجرای آن نیز به سرعت و به آسانی صورت می گیرد.

پنل گچی

سقف گریلیوم

سقف گریلیوم نوعی سقف تزئینی محسوب می شود و جنس آن از آلومینیوم یا آلیاژ است. گریلیوم به سقف باز معروف است و آنچه که بعد از نصب سقف نمایان می شود حفره های مربعی شکلی است که در مجاور یکدیگر نصب شدند.

سقف گریلیوم را می توان به تنهایی و یا ترکیب با دیگر سقف های کاذب اجرا نمود. از مزایای سقف گریلیوم این است که می توان در پشت آن کانال و دریچه کار کرد، زیرا هیچ چیز جز چراغ از آن نمایان نمی شود. نصب این سقف مانند سایر سقف ها توسط آویز و با استفاده از زنجیر یا سیم مفتول انجام می شود.

سقف گریلیوم

سقف چوبی

این نوع سقف حسی گرم و دلپذیر القا می کند و تاثیر شگرفی بر زیبایی دکوراسیون داخلی می گذارد. این سقف دارای یک بخش اصلی که متشکل از چهار تراش یا فولاد است، تشکیل می شود و قسمت فرعی آن نیز از چوب می باشد.

نحوه نصب سقف چوبی بدین نحو است که قبل از اجرای لمبه کوبی، کلاف کشی و تراز سقف با چهارتراش چوبی مناسب در دور تا دور آن انجام می شود. جنس لمبه های چوبی از چوب نراد خارجی است.

سقف چوبی

سقف ترکیبی

سقف ترکیبی از اجرای چند نوع سقف کاذب که به شکل یک طرح هندسی در آمدند ایجاد می شود. برای اجرای این سقف باید به این نکته توجه داشت که طرح انتخابی مناسب با سازه های سقف کاذب باشد. قبل از نصب سقف ترکیبی، زیرسازی مناسب با آهن کشی یا بدون آن باید انجام شود.

سقف ترکیبی

سقف آلومینیومی

این نوع سقف با استفاده از تایل های آلومینیومی و بدون نیاز به بتونه کاری و پیچ نمودن تایل ها به سپری اجرا می شود. سقف آلومینیومی را می توان تعمیر کرد و به فضای پشت آن دسترسی داشت.

بخوانید!  کاربرد انواع سوله چیست؟[صنعتی،خرپایی و مرغداری]

قسمت های مختلف این نوع سقف در جای خود نصب می شوند. برای مثال اگر امکان تعریق و وجود رطوبت در پشت سقف وجود داشته باشد از تایل های روکش پی وی سی و پشت فویل دار استفاده می شود.

اگر هدف از نصب این سقف صرفاٌ برای تزئین باشد از تایل های ساده رنگی استفاده می گردد. علاوه بر آن اگر سقف کاذب به عنوان عایق آکوستیک نصب می شود باید تایل های پانچ دار برای اجرای آن به کاربرده شوند.

سقف دامپا یا سقف نواری جزء سقف های آلومینیومی محسوب می شود که از طریق شکل دادن پنل های آلومینیومی ایجاد می شود. نصب و اجرای سقف دامپا به راحتی و به سرعت انجام می شود و پانل های آن را می توان از سمت پایین سقف جا زد و یا آن ها را جدا نمود.

این پانل ها غیر قابل اشتعال هستند و رنگ آن ها ثابت است. سقف دامپا قابل شستشو است و عمر مفید آن نیز بالا می باشد. این سقف با توجه به محلی که در آن نصب می شود متفاوت است. برای مکان هایی که نیاز به عایق صوتی ندارند از نوع ساده و برای مکان هایی که باید اکوستیک شوند از نوع سوراخ دار استفاده می شود.

سقف آکوستیک

در اجرای این سقف از متریال هایی نظیر پلاک های چوبی و گچی، ورقه های مقوایی فشرده و پارچه چین دار استفاده می شود. از ویژگی های این سقف می توان به سادگی، ضد صدا و حریق‌بودن و قیمت مناسب اشاره نمود.

سقف آکوستیک

سقف طلقی

سقف طلقی نمونه ای از سقف های کاذب پرکاربرد می باشد. از ویژگی های این مدل سقف می توان به قابلیت عبور نور از آن ها اشاره کرد. در سیستم اجرایی این سقف ها از شبکه بندی کناف استفاده می شود. از مزایای استفاده از این سقف می توان به هزینه مقرون به صرفه و سرعت نصب بالای آن ها اشاره کرد.

سقف طلقی

سقف مجازی

نمونه ای دیگر از سقف های کاذب، سقف آسمان مجازی یا سقف کشسان می باشند. در صورتی که ساختمان به گونه ای است که از قبل پروفیل های مخصوص به نصب سقف کاذب در آن به کاررفته باشد، می توان از تایل های مخصوص استفاده کرد و نسبت به نصب سقف آسمان مجازی اقدام نمود.

سقف آسمان مجازی

سقف شیشه ای

در سقف های شیشه ای از شیشه های تزیینی برای پوشش سقف استفاده می شود. در اکثر مواقع از شیشه های سکوریت در این مدل بکار می رود.

این نوع سقف قابلیت ورود نور را دارا می باشد و تمیز کردن و شستشوی آن به راحتی انجام می گیرد. همچنین از مزیت های این سقف ها این است که در طرح ها و رنگ های مختلف می توان آن را اجرا کرد.

سقف شیشه ای معایبی نیز دارد از جمله این که وزن آن زیاد می باشد و هزینه نصب بالایی دارد. همچنین در شرایطی مانند زمین لرزه، احتمال شکستگی آن هرچند به میزان کم، اما وجود دارد.

سقف شیشه ای

سقف کاذب آی گلس

سقف آی گلس، سقف رایجی در ایران است و مواد اولیه‌اش در داخل کشور تولید می‌شود. این نوع سقف، از تایل‌ های شفاف آکریلیک تولید می شود و روشنایی را به خوبی از خود عبور می‌ دهد.

ترکیب سقف آی گلس با انواع سقف کاذب به خصوص ام دی اف ظاهری بسیار زیبا و جذاب را بوجود می آورد. آی گلس دارای وزنی سبک می باشد و طرح بندی های بسیار متنوعی دارد.

عکس انواع سقف کاذب[+مزایا، معایب و نکات اجرایی]

از سقف کاذب در چه محیط هایی می توان استفاده کرد؟

استفاده از سقف کاذب، در قسمت های مختلف خانه امکان پذیر می باشد. از جمله ویژگی های منحصر بفرد این سقف ها می توان به زیبایی و قیمت مناسب اجرای آن ها اشاره کرد. طراحی این گونه سقف ها متفاوت است و سلیقه های مختلفی را پاسخگو می باشد.

سقف کاذب سالن پذیرایی

سقف کناف یکی از بهترین انتخاب‌ها در دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی می باشد که جلوه‌ ای مدرن و زیبا را برای شما به ارمغان می آورد. مدل سقف کناف در کنار نورپردازی مناسب می‌ تواند فضا را بزرگ‌ تر نشان دهد و جلوه ای لوکس و زیبا به سالن پذیرایی ببخشد.

سقف کاذب پذیرایی

سقف کاذب سرویس بهداشتی

از جمله قسمت هایی که می توان از سقف کاذب در طراحی آن استفاده کرد، سرویس بهداشتی می باشد. استفاده از سقف کاذب در قسمت هایی که رطوبت در آن ها بالای می باشد، گزینه ای بسیار مناسب برای انتخاب می باشد.

این گونه سقف ها پایین تر از سقف معمولی قرار می گیرد و از این رو می تواند لوله کاری های انجام‌شده در سقف را بپوشاند.

سقف کاذب حمام

نمونه ای از بهترین انواع سقف های کاذب که می توان در طراحی حمام مورد استفاده قرار داد، سقف پی وی سی می باشد، چرا که این سقف PVC در محیط های مرطوب از مقاومت بالایی برخوردار می باشند. هم چنین اجرای این مدل سقف کاذب بسیار مقرون به صرفه می باشد.

سقف کاذب اتاق خواب

استفاده از سقف های کاذب در اتاق خواب می تواند به مدرن شدن این مکان کمک کند و فضایی دلنشین را بوجود بیاورد. بهترین سقف کاذبی که در این قسمت خانه می توانید استفاده کنید، کناف است. استفاده از کناف به همراه چراغ های ال ای دی توکار، فضای اتاق را بسیار زیبا و در عین حال آرامش بخش خواهد کرد.

سقف کاذب اتاق خواب

سقف کاذب آشپزخانه

انتخاب سقف کاذب برای آشپزخانه گزینه بسیار مناسبی می باشد و از میان انواع آن، سقف کناف و سقف مجازی نمونه ای از بهترین آن ها می باشد که می توان مورد استفاده قرار داد.

سقف کاذب آشپزخانه

سقف کاذب در کتابخانه

استفاده از سقف کاذب در طراحی کتابخانه می تواند گزینه ای مناسب برای انتخاب باشد. استفاده از نمونه چوبی این سقف ها در کنار سایر المان های چوبی فضایی رسمی و چشم نواز ایجاد خواهد کرد.

بخوانید!  آیین نامه انضباطی آپارتمان نشینی

این ایده برای طراحی دفترکار خانگی نیز می تواند نتیجه خوبی در پی داشته باشد و در جهت طراحی فضایی گرم و راحت به شما کمک کند.

سقف کاذب محیط های اداری

در فضاهای ادارای نیز به دلیل وجود تاسیساتی که از سقف عبور کرده اند، بهترین انتخاب، کناف خواهد بود. کناف به دلیل انعطاف‌ پذیری بسیار بالا، سهولت کار و اجرای سریع، می‌ تواند فضایی ایده آل را برای کار و فعالیت‌های اجتماعی بوجود بیاورد.

از آنجا که افراد زیادی در طول روز وقت خود را در محیط های اداری سپری می کنند، پس انتخاب یک سقف کاذب مناسب می تواند فضا را دلبازتر کند.

ایده های طراحی سقف کاذب

بکارگیری نمونه ای از این سقف ها که در طراحی آن ها از چوب هایی با طیف رنگی روشن استفاده شده است، باعث القا گرما به فضا مورد نظر شده و در کنار سایر رنگ های خنثی، نما زیبایی را ایجاد می کند.

در طراحی نمونه ای از این سقف ها از الگوها و اشکال هندسی استفاده می شود. استفاده از این سقف ها که در طراحی آن ها از رنگ روشن استفاده شده است، در کنار استفاده از کفپوش رنگ تیره و هم چنین مبلمانی که از رنگ های خاکستری و طلایی در آن استفاده شده است، نمای بسیار زیبا و شیکی را ایجاد می کند و بدون شک نتیجه خوبی در پی خواهد داشت.

سقف کاذب

یکی از ایده هایی که می توان در طراحی سبک مدرن مورد استفاده قرار داد، استفاده از سقف کاذب در طراحی داخلی خانه می باشد. استفاده از یک لوستر مناسب در کنار این سقف می تواند تلفیقی زیبا به همراه داشته باشد.

بکارگیری سقف کاذب در کنار رنگ آمیزی با استفاده از رنگی مشابه با سقف می تواند در یک دست نشان‌دادن فضا موردنظر و انسجام میان المان ها به شما کمک کند.

استفاده از الگوهای کلاسیک و به کارگیری رنگ سفید می تواند ایده خوبی باشد. استفاده از این ایده ها برای دستیابی یک طراحی زیبا کافی می باشد.

سقف کاذب چوبی زیبا

زمانی که صحبت از طراحی خانه هایی با سقف بلند به میان می آید، چگونگی ایجاد فضایی دنج نکته مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. اگر به طراحی سبک صنعتی علاقه دارید، پیشنهاد ما به شما استفاده از سقف های کاذب فلزی می باشد.

این نوع طراحی برای خانه هایی با سقف بلند مناسب می باشد و همراه با مبلمان چرمی ظاهر بسیار زیبایی ایجاد خواهد کرد. این نوع طراحی در سبک مینیمالیست نیز کاربرد دارد.

چگونه سقف کاذب را نصب می کنند؟

نکات قبل از نصب

دمای محل ذخیره تایل‌ها باید حدود 16 الی 21 درجه سانتی گراد باشد. تایل‌ها را 24 ساعت قبل از نصب در معرض هوای آزاد قرار دهید. قبل از نصب تایل‌ها دست هایتان را قشنگ بشویید تا بعد از اجرا آثار لکه بر روی تایل‌ ها باقی نماند. در صورتی که ابعاد محل نصب، مضرب دقیقی از 60 سانتی متر نیست، لازم است از تایل برش خورده استفاده کنید.

مراحل نصب

نبشی ها را دور تا دور دیوار محلی که قصد نصب سقف کاذب را دارید نصب کنید. در سقف‌ های کاذب، نبشی‌ها به عنوان سازه باربر عمل می‌کنند.

برای نصب نبشی‌ ها، ابتدا باید ارتفاع نصب سقف کاذب و سپس ارتفاع نبشی را علامت بزنید. گام بعد علامت‌زدن محل اتصال یک نبشی بر روی دیوار است، در همه این مراحل از تراز جهت نصب دقیق استفاده می‌شود.

محل قرارگرفتن سازه‌ های سپری با نحوه چیدمان تایل ها در ارتباط است. با در نظر گرفتن نحوه چیدمان تایل ها بر روی سقف که در گام یک تعیین گردید، سازه‌های سپری را به صورت عمود بر نبشی ها نصب کنید.

این سازه‌های فرعی در واقع نقش تحمل بار تایل‌ ها را به عهده دارند. برای پیداکردن راستای دقیق، بهتر است از یک نبشی به نبشی مقابل، طنابی را متصل و این کار را در فواصل 120 سانتی یکدیگر تکرار کنید.

نصب نبشی به سقف اصلی سازه، برای اتصال سیم مفتول یا فنر آویز به سازه‌ های سپری است. فواصل نصب آویزها متناسب با جنس سقف کاذب و همچنین تعداد روشنایی های مورد نظر محاسبه می‌شود.

پس از نصب نبشی ها لازم است محل دقیق قرار گرفتن روشنایی‌ ها معین شود. سپس با توجه به محل قرارگیری سپری های اصلی اقدام به نصب آویزها شود. در واقع نقش اصلی آویزها مهار وزن سقف کاذب است.

مراکز خرید و نصب سقف کاذب در سراسر کشور

مراکز خرید و نصب سقف کاذب در تهران

مرکز خرید این محصول در شهر تهران در سه راه طالقانی، خیابان بنی هاشم، خیابان سعادت آباد، خیابان وزرا و ملاصدرا می باشد.

مراکز خرید و نصب سقف کاذب در اصفهان

در اصفهان برای خرید سقف کاذب می توانید به منطقه صنعتی دولت آباد خیابان شیخ بهایی، خیابان لاهور ابتدای خیابان مفتح، رباط اول نبش استاد شهریار مراجعه کنید.

مراکز خرید و نصب سقف کاذب در مشهد

همچنین مراکز خریدی نیز در مشهد وجود دارند که با مراجعه به آن ها می توانید این محصول را خریداری کنید. از جمله این خیابان ها، خیابان پیروزی، بلوار وکیل آباد و بلوار معلم می باشد.

کلام آخر

ما در این مقاله به بررسی سقف کاذب و مشخصات آن پرداختیم. همانطور که گفتیم سقف کاذب برای پوشش زیر سقف بکار می رود و زیبایی را برای سقف و دکوراسیون داخلی شما به ارمغان می آورد.

آن چیزی که در همه این مدل ها مشترک است این است که این سقف ها علاوه بر زیبایی، عایق صوتی و حرارتی محسوب می شوند و از هدر رفت انرژی جلوگیری می کنند. شما در محل زندگی و یا محل کارتان از کدام یک از مدل های کناف استفاده می کنید؟

سوالات متداول

سقف کاذب چیست؟

سقف کاذب یک پوشش اصلی برای سقف در نظر گرفته می شود و نه تنها باعث زیبایی سقف می شود، بلکه می توان تاسیسات ساختمانی را در زیر آن مخفی نمود.

مزایای استفاده از سقف کاذب چیست؟

از مزایای استفاده از سقف کاذب می توان به تعمیر آسان، قابلیت جا به جایی، قابلیت جذب صوت و اجرای نورپردازی مناسب اشاره کرد.

معایب استفاده از سقف کاذب چیست؟

از معایب استفاده از سقف کاذب می توان به کاهش ار تفاع سقف، رنگ پریدگی در گذر زمان و استحکام پایین در مقایسه با سقف اصلی اشاره کرد.