آموزش رویت

ساختمانچی

گل ها و گیاهان آپارتمانی طراوت و شادابی را برای خانه به ارمغان می آورند. حضور گل و گیاه در دکوراسیون خانه علاوه بر ایجاد زیبایی، باعث تصویه هوا نیز می شود.

گیاهان سلامت روح و روان را تضمین می کنند و نگهداری از آن ها باعث تقویت روحیه می شوند و حس شادابی و زندگی را افزایش می دهند. آن ها دی اکسید کربن محیط را جذب کرده و در مقابل، اکسیژن آزاد می کنند. همین امر باعث ایجاد هوایی تازه و سالم در فضای خانه می شود.

استفاده از گل و گیاه در خانه به کاهش استرس و ایجاد فضایی زیبا و آرام کمک شایانی می کند. روش های مختلفی برای استفاده از گیاهان در خانه وجود دارد که هر کدام از آن ها با توجه به سلیقه افراد و فضای موردنظر انتخاب می شوند.

در این بخش از ساختمانچی سعی کرده‌ایم ایده های جالب و کارآمد در مورد استفاده از گیاهان و باغچه های مینیاتوری در داخل و خارج از خانه را به شما ارائه دهیم. با استفاده از این ایده ها می توانید زیبایی، طراوت و شادابی را برای خانه خود به ارمغان آورد و از حضور گیاهان در محیط خانه لذت برد.

ایده های استفاده از گل و گیاه در پاسیو، حیاط و بالکن

باغچه مینیاتوری

با استفاده از یک باغچه مینیاتوری کوچک یک چشم انداز صحرایی زیبا ایجاد کنید. باغچه ای که در تصویر زیر مشاهده می کنید یک باغ میوه را نشان می دهد که یک صندلی، گربه و چرخ دستی به صورت نمادین در آن قرار داده شده است.

باغچه همیشه سبز

گیاهان همیشه سبز مانند کاج های آپارتمانی برای ایجاد باغچه ای دائمی گزینه ای بسیار مناسب به شمار می آیند. برای جلوگیری از تبخیر سریع آب این باغچه کوچک می توان خاک آن را با سنگ ریزه پوشش داد.

باغچه همیشه سبز

بلوک سیمانی

بلوک های سیمانی گزینه ای مناسب برای کاشت گل و گیاه می باشند. با استفاده از این بلوک ها می توان چندین باغچه کوچک در پاسیو منزل داشت.

بلوک سیمانی

جعبه آویز

استفاده از جعبه های چوبی با هر اندازه ایده ای بسیار جذاب برای ایجاد یک باغچه آویزان است. به راحتی می توان باغچه ای کوچک در این جعبه ها درست کرد و آن را با زنجیر به سقف آویزان نمود.

جعبه آویز

دریاچه کوچک

دریاچه های کوچک را به راحتی می توان در فضاهای کوچک نظیر پاسیو و بالکن قرار داد. وقتی دریاچه زیبای خود را با جعبه های کوچک حاضر کردید برای تکمیل آن از گیاهان تزئینی و آبی استفاده نمائید.

دریاچه کوچک

جعبه چوبی

یک جعبه چوبی انتخاب کنید و آن را با خاک پر نمایید. سپس گیاهان مورد علاقه خود را در آن بکارید و برای ترئین خاک آن از سنگ ریزه استفاده نمائید.

جعبه چوبی

باغچه عمودی

باغچه عمودی ایده آل ترین گزینه برای حیاط خانه های کوچک و پاسیو می باشد. با استفاده از طرحی که در تصویر زیر ارائه شده می توانید باغچه ای عمودی در خانه خود ایجاد نمائید و از وجود گیاهان لذت ببرید.

باغچه عمودی

حلقه گل

حلقه گل یکی دیگر از ایده های استفاده از گل و گیاه در پاسیو است. این حلقه گل ها را می توان با ترکیبی از انواع گیاهان در تمام فصول سال درست کرد.

حلقه گل

تراریوم

تراریوم ایده ای جالب برای افزودن یک باغچه کوچک به پاسیو منزل است. بدون در نظرگرفتن فصول سال به راحتی می توان مکانی مناسب برای رشد گیاهان در تنگ های شیشه ای بزرگ و کوچک ایجاد کرد.

تراریوم

دکوراسیون منزل با استفاده از گل و گیاه

کلید اصلی داشتن یک دکوراسیون رنگارنگ و روح بخش استفاده از گیاهان آپارتمانی است. گیاهان فضا را دگرگون می کنند و باعث برجسته نشان دادن فضا و تکمیل دکوراسیون آن می شوند.

راه های بسیاری برای استفاده از گل و گیاه در ساختمان وجود دارند که همه آن ها نیازمند به کار بردن گلدان و ظرف های زینتی نمی باشند. در طراحی هر اتاق می توان از گوشه و کنار فضا به شیوه ای حیرت آور استفاده کرد.

شما می توانید برای بزرگ نمایی فضا از قفسه هایی که در گوشه اتاق قرار می گیرند استفاده کنید. علاوه بر آن می توانید آن ها را با گیاهان تزئین کنید و لوازم و کتاب های مورد علاقه خود را در آن ها قرار دهید. چنین ایده ای فضای اتاق را دنج و رمانتیک می کند.

دکوراسیون منزل با استفاده از گل و گیاه

استفاده از ایده های خلاقانه

یکی از جذاب ترین روش هایی که می تواند یک میز ساده را به المانی زیبا در دکوراسیون داخلی تبدیل کند افزودن کمی رنگ سبز با استفاده از گیاهان به آن است. میزی که در تصویر مشاهده می کنید از جنس چوب سخت است که رنگ و پالیش خورده است.

وسط این میز مکانی برای قراردادن گل و گیاه تعبیه شده گشته به نحوی که می توان به راحتی گیاهان را از آنجا برداشت و یا مدت ها از زیبایی آن ها لذت برد.

نحوه برش وسط میز نامنظم است و همین امر باعث می شود میز ظاهری طبیعی و بسیار جذاب داشته باشد. برای کاشت گیاهان در چنین شیاری می توانید از افرادی که در کاشت گل مهارت دارند کمک بگیرید.

استفاده از ایده های خلاقانه

تعبیه گلدان در پایه های میز

در این تصویر نیز یک میز سبز بسیار زیبا را مشاهده می کنید. این میز به گونه ای طراحی شده که در پایه های آن گلدان تعبیه شده است. شاخ و برگ گیاهان از پایه های این میز بالا رفته و دور تا دور میز را مزین نموده اند.

بخوانید!  طراحی و دیزاین دیوار پشت تلویزیون[آنتیک،کناف و گچبری]

طراحی این میز بی نظیر است و طرحی خاص و منحصربفرد به شمار می آید. این میز علاوه بر این که برای انجام کارهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، زیبایی آن نیز در فضای دکوراسیون داخلی تاثیر بسزایی خواهد گذاشت.

تعبیه گلدان در پایه های میز

استفاده از گلدان در حمام

حمام شما می تواند تازه تر و با نشاط تر از آنچه که هست به نظر بیاید. شما می توانید دیوارپوش حمام خود را با انتخاب چوب و یا سنگ طبیعی زیباتر کنید. علاوه بر آن برای روح بخشیدن به این فضا در آن گل و گیاه قرار دهید.

استفاده از گلدان در حمام

از گلدان های گرد دیواری استفاده کنید و آن ها را در ارتفاعات متفاوت بر روی دیوار نصب نمائید. علاوه بر آن می توانید گلدان ها را در دل دیوار تعبیه کنید. سرخس انتخاب خوبی برای دکوراتیو نمودن فضای حمام است.

استفاده از گل و گیاه در آشپزخانه

آشپزخانه نیز از دیگر مکان هایی است که می توان فضای آن را با گل و گیاه مزین نمود. دیوار کوتاه زیر پنجره را می توان مکانی برای قرار دادن گلدان های گل در نظر گرفت.

برای این کار می توان بر روی دیوار چند میله نصب کرد و گلدان های کوچک سفید رنگ را از آن ها آویزان نمود. این ایده به راحتی قابل اجراست و حسی از طراوت و تازگی را در فضا انتشار می دهد.

استفاده از گل و گیاه در آشپزخانه

استفاده از گیاهان در ورودی خانه

ورودی این خانه به شما نشان می دهد که چگونه می توان در داخل خانه یک درخت زیبا کاشت. شما تنها به یک فضای مستطیل شکل پر از خاک در گوشه خانه نیاز دارید.

درختی که در این باغچه کوچک قرار می دهید باید به اندازه ای باشد که با فضا هماهنگ باشد؛ نه آن قدر بزرگ که ناهنجاری بصری در فضا ایجاد کند و تا سقف برسد. برای تزئین خاک اطراف درخت می توانید چند تکه سنگ در آن قرار دهید.

استفاده از گیاهان در ورودی خانه

استفاده از دیوار سبز در خانه

بهترین ایده برای استفاده از گیاهان در آشپزخانه نصب یک باغچه کوچک عمودی بر روی دیوار است. شما می توانید سبزی های خوردنی در آن بکارید و یک باغچه خانگی در دسترس داشته باشید.

به این نکته دقت کنید که گلدان را در مکانی قرار دهید که نور به اندازه کافی بدان بتابد. این باغچه کوچک به فضای کمی نیاز دارد و بسیار زیبا و مفید است. این ایده به شما اجازه می دهد سبزی های مورد علاقه خود را بکارید و هر گاه به آن ها نیاز داشتید آن ها را بچینید و مصرف کنید.

استفاده از دیوار سبز در خانه

استفاده از گلدان های آویز سقفی

اگر می خواهید به فضای موردنظر خود حسی دوست داشتنی ببخشید می توانید از یک گلفروش درخواست کنید گلدان های گل را با چیدمانی زیبا از سقف آویزان کند.

آویزان کردن گل از سقف ایده ای بسیار جالب است که به فضای شما طراوت و رنگ می افزایند. این ایده باید به گونه ای اجرا شود که بتوان آب موردنیاز برای ریشه ها را فراهم نمود. در غیر این صورت گل ها خشک خواهند شد.

استفاده از گلدان های آویز سقفی

نصب گلدان های کلاسیک آویز نیز روشی مناسب برای دکوراتیو نمودن خانه محسوب می شود. این گلدان ها را می توان از سقف یا ستون ها آویزان نمود تا زیبایی خود را به تصویر بکشند. از این روش می توانید برای تفکیک فضا نیز استفاده کنید؛ زیرا شاخ و برگ بلند این گل ها می تواند همانند یک دیوار حائل در نظر گرفته شوند.

گلدان های کلاسیک آویز

استفاده از یک گلدان بزرگ در گوشه ای از سالن

قرار دادن یک گلدان گل زیبا در اتاق نشیمن یا سایر مکان ها می تواند یک نقطه کانونی ایجاد کند. البته این گل باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا به چشم بیاید.

برای بزرگ تر نشان دادن فضای خانه بهتر است گلدان گل را در گوشه اتاق قرار دهید تا به اندازه کافی فضا بهینه سازی شود. مطمئن شوید گلدان از نور کافی برخوردار است و نزدیک پنجره می باشد.

استفاده از یک گلدان بزرگ در گوشه ای از سالن

ایجاد یک باغچه عمودی در راهرو

چیدمان زیبای گل و گیاه در کنار هم نیز می تواند یک اثر هنری بسیار زیبا ایجاد کند. برای مثال، در راهرویی که در تصویر زیر مشاهده می کنید یک باغچه عمودی بسیار زیبا به چشم می خورد که با ردیف های عموی گل طراحی شده است.

ایجاد یک باغچه عمودی در راهرو

استفاده از گل و گیاه در قسمت جزیزه آشپزخانه

شما می توانید در جزیره آشپزخانه خود گل و گیاه تعبیه کنید. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید کاشت گیاهان نه تنها زیبایی خاصی به آشپزخانه شما خواهند بخشید، بلکه طراوت و تازگی را در فضا پراکنده می سازد. علاوه بر آن می توانید یک تراریوم زیبا طراحی کنید و از زیبایی آن در آشپزخانه لذت ببرید. 

استفاده از گل و گیاه در قسمت جزیزه آشپزخانه

انواع گیاهان آپارتمانی سازگار با نور کم

گل ها و گیاهان دارای تنوع بسیار بالایی هستند و هر کدام زیبایی و فواید منحصر به فرد خود را دارند. اگر با اسامی گیاهان آپارتمانی مقاوم آشنا باشید به راحتی می توانید نسبت به خرید گیاه آپارتمانی مورد نظر اقدام نمائید.

گیاهان آپارتمانی گل دار و یا بدون گل جزء گیاهان سایه دوست به شمار می آیند و نور معمولی آپارتمان برای رشد و سرزندگی آن ها کافی است. همچنین طراحی دکوراسیون منزل با گیاهان اپارتمانی از ایده هایی است که بد نیست به اجرای آن فکر کنید. موارد زیر بهترین گیاهان آپارتمانی می باشند که در شرایط مطلوب منزل به خوبی رشد می کنند:

بخوانید!  انواع تخت ننو[بانوج،هموک،کمپینگ،ایستاده و...]

سرخس آسپاراگوس

نگهداری و مراقبت از گیاه آسپاراگوس در مقایسه با سایر گیاهان بسیار آسان تر است. این گل نیازی به محیط مرطوب ندارد، اما باید فضای کافی برای رشد شاخه های آن فراهم شود تا به راحتی گسترش پیدا کند.

آسپاراگوس هم با فضای روشن و هم با فضای کم نور وفق پیدا می کند اما مهم ترین نکته ای که در مراقبت از آن باید رعایت شود عدم تابش نور مستقیم خورشید به آن است؛ زیرا نور مستقیم منجر به زرد شدن و ریزش برگ های آن می گردد.

سرخس آسپاراگوس

گیاه پول چینی

این گیاه همانطور که از نامش پیداست یک گیاه چینی است که به دلیل زیبایی و مزایای خود، محبوبیت ویژه ای در بین افراد دارد. برگ این گل همانند سکه های پول در کشور چین است، از این رو نام آن را گل چینی نامیدند.

آبیاری کم و عدم نیاز به نور مستقیم خورشید از ویژگی های بارز این گیاه است، از این رو در آپارتمان های کم نور، خانه های کوچک، راهروها و سایر مکان هایی که نور آن ها زیاد نیست می توان از این گیاه استفاده نمود.

گیاه پول چینی

گیاه فیتونیا

گیاه فیتونیا یک گیاه بومی از جنگل های کشور پرو است که در زیر سایه سایر درختان رشد می کند، از این رو آن را باید دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار داد.

تابش نور زیاد به این گل می تواند برگ های آن را سفید کرده و رگه های صورتی روشن آن ها را محو نماید. نگهداری از این گیاه در شرایط معمولی خانه امکان پذیر نیست؛ زیرا این گل ها به رطوبت پایدار برای رشد و نمو نیاز دارند.

گیاه فیتونیا

گیاه ستاره زمینی

دلیل اصلی نام گذاری این گیاه به نام ستاره زمینی شکل برگ های آن و رشد چند سانتی متری آن از سطح زمین می باشد. ستاره زمینی باید در سایه نگهداری شود و از تابش نور مستقیم خورشید به آن جلوگیری گردد.

مقاومت این گل در برابر نور خورشید را می توانید با تغییر رنگ برگ های آن بسنجید. تابش بیش از حد نور خورشید رنگ برگ های آن را سفید کرده و آن ها را می سوزاند، اما نور کم و طیف های قرمز، رنگ برگ ها را به سبز متمایل می سازد.

گیاه ستاره زمینی

گیاه بگونیا هندوانه ای

این گیاه در جنوب آمریکا رشد می کند و دارای برگ های بسیار جذاب و زیبا می باشد. ارتفاع این گیاه به 10 الی 15 سانتی متر می رسد و یک گیاه سایه دوست محسوب می شود.

بگونیا هندوانه ای به رطوبت نیاز دارد ، از این رو می توان آن را در گلخانه یا تراریوم نگهداری نمود. آبیاری این گیاه باید هفته ای دو بار انجام شود، همچنین نور نباید مستقیم به آن بتابد.

گیاه بگونیا هندوانه ای

مراقبت و نگهداری از گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی سازگار با نور کم بهترین گزینه برای منازل و آپارتمان های کم نور می باشند. با باز کردن پنجره های خانه می توان هوای لازم برای گیاه را فراهم نمود تا ساقه آن قوی تر شود و مقاومتش بالاتر رود. اما این گیاهان را باید از وزش باد مستقیم کولر یا باد پنجره حفظ کرد.

اگر هوای بیرون از منزل سردتر از هوای درون باشد نباید پنجره ها را باز نمود؛ زیرا تغییر ناگهانی دما مقاومت گیاه را از بین می برد و برگ های آن فرو می ریزند. آبیاری گیاهان آپارتمانی باید به دقت صورت گیرد؛ زیرا اکثر این گیاهان به دلیل آبیاری زیاد از بین می روند.

از این رو در زیر گلدان آن ها زیر گلدانی قرار دهید تا پس از هر بار آبیاری آب اضافی از زیر گلدان خارج شود. همچنین آب خیلی سرد و آب کلردار به گل ها آسیب خواهد رساند. آبیاری این گیاهان اصولاً در گرم ترین ساعات روز و هنگامی که خاک گلدان خشک است انجام می گیرد.

از دیگر عوامل موثر در شادابی و طراوت گیاهان آپارتمانی مناسب بودن میزان رطوبت و درجه حرارت محیط است. دمای خانه برای نگهداری این گیاهان نباید کمتر از 20 درجه باشد، همچنین رطوبت لازم باید برای محیط نگهداری آن ها فراهم گردد.

لازم به ذکر است که برای رشد گیاهان سازگار با نور کم می توان از تقویت‌کننده گیاهان آپارتمانی استفاده نمود. رشد و پرورش گیاهان آپارتمانی باید با علاقه صورت گیرد، در این صورت گیاه همواره تازه و سرحال است و تاثیری ایده آل بر محیط خواهد داشت. گیاهان آپارتمانی تصفیه‌کننده هوا هستند و هوایی پاک برای شما به ارمغان می آورند.

کلام پایانی

از جمله المان هایی که می تواند در زیبایی خانه نقش داشته باشد، گیاهان طبیعی است. اگر به دنبال ایجاد طراوت و شادابی در فضای خانه هستید، استفاده از گیاهان بهترین گزینه برای انتخاب می باشد.

گیاهان طبیعی سبب ایجاد فضایی آرام بخش می شوند و استفاده از المان های چوبی در کنار آن می تواند حسی از طبیعت القا کند. در انتها عکس تعدادی از زیباترین دکوراسیون های داخلی با استفاده از گل و گیاهان آپارتمانی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.

گیاه آپارتمانی
گل آپارتمانی
استفاده از گیاهان در اتاق خواب
استفاده از گل در نشیمن
گل بزرگ در سالن
گل کوچک رومیزی
ایجاد گلخانه در خانه
استفاده از استند گل
گل های اپارتمانی
گلخانه خانگی