آموزش رویت

ساختمانچی

پتینه کاری یکی از روش هایی است که می توان آن را جایگزین رنگ آمیزی دانست و از جذابیت مسحور کننده آن لذت برد. فضای زندگی و فضای کار باید با طرح و نقش هایی عجین شوند که مورد پسند واقع گردند و حسی دوست داشتنی ایجاد نمایند.

پتینه از جمله روش هایی است که می توان با استفاده از آن بر روی سقف و دیوار طرح انداخت و ظاهری متفاوت به آن ها بخشید. معنای لغوی پتینه به زنگار و کهنگی اشاره دارد و به عنوان هنر کهنه کاری در بین معماران معروف است.

پتینه به سبکی از رنگ آمیزی اطلاق می شود که به کار حالتی رنگی، تورفته و کهنه می دهد. امروزه با پیشرفت علم معماری و ابداع سبک های نوین و متریال های جدید افکت های مدرن به مجموعه رنگ های پتینه اضافه شدند که به آن نمای دکوراتیو می بخشد.

استفاده از رنگ ها و افکت های متنوع و جذاب در اجرای پتینه تحولی نو در صنعت معماری ایجاد کرده و همواره در حال تکامل و پیشرفت است. پتینه هنری است که در آن بافت های بصری متنوع و زیبا توسط رنگ ها و ابزارهای مختلف بر روی سطوح ایجاد می شوند.

این سطوح شامل دیوار، ستون، سقف و … می باشند. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی به بررسی کامل پتینه و ویژگی های آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

پتینه

پتینه کاری در طراحی داخلی

پتینه کاری دیوارهای منزل از جمله پر طرفدارترین پتینه در دنیا می باشد و در دکوراسیون داخلی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هنر پتینه کاری دیوار و تکنیک های پتینه ساختمانی بسیار گسترده است. با این هنر می توان یک دیوار ساده و بی روح را به دیواری زیبا و چشم نواز تبدیل نمود.

در مقایسه با رنگ های ساده که برای رنگ آمیزی سطوح استفاده می شوند، پتینه مورد استقبال بیشتری قرار می گیرد. زیرا فضای زندگی را زیباتر و دلنشین تر جلوه می دهد.

افرادی که ساده بودن رنگ های ساختمان را نمی پسندند و علاقه ای به نصب انواع کاغذ دیواری نیز ندارند می توانند با استفاده از پتینه دکوراسیون داخلی خود را به فضایی گرم و کلاسیک تبدیل کنید.

پتینه کاری

ویژگی های پتینه کاری 

  • پتینه جایگزین مناسبی برای رنگ در دکوراسیون داخلی است و زیبایی آن در برابر رنگ آمیزی ساختمان بسیار چشم نوازتر می باشد. اما به دلیل قیمت بالای آن نسبت به رنگ اصولا برای دکوراتیو کردن بخشی از دیوار از آن استفاده می شود.
  • پتینه پایداری بالایی دارد و تا زمانی که نخواهید رنگ سطوح را تغییر دهید سالم باقی می ماند.
  • یکی از ویژگی های پتینه این است که در صورت زخمی شدن محل پتینه کاری به راحتی و به سرعت می توان آن را ترمیم و لکه گیری کرد.
  • پتینه بر روی هر سطحی قابل اجرا می باشد از جمله سطوح فلزی، پارتیشن ها، دیوار، سقف، ستون و …
  • موج های روی دیوار، ترک و ناهمواری هایی که بر روی سطح وجود دارند را می توان با پتینه پوشش داد.
  • سطوح پتینه ای در مقایسه با سایر سطوح رنگ شده با رنگ های روشن دیرتر کثیف و کدر می شوند.
پتینه کاری سقف

انواع پتینه کاری

هنر پتینه بسیار متنوع و گسترده است و برای دکوراتیو کردن سطوح مختلف از آن استفاده می شود. پتینه کاری در انواع پتینه های طلاکاری، ورق نقره، طرح فرشته، ابر و باد، برجسته و غیر برجسته، بافت دار و بدون بافت، مطلا كاری سقفی و ديواری، طرح چوب، كهنه كاری و … قابل اجرا می باشد.

بخوانید!  ایده و نمونه های استفاده از کابینت مدرن در آشپزخانه های امروزی

برای اجرای پتینه روش های مختلفی وجود دارد که در زیر به تشریح هر یک از این روش ها خواهیم پرداخت:

پتینه کاری با اسفنج

این روش یکی از آسان ترین روش هایی است که تمام افراد می توانند آن را انجام دهند. برای انجام آن ابتدا باید سطح را رنگ آمیزی نمود. سپس با یک اسفنج تمیز آغشته به رنگ با حالت ضربه طرح ایجاد کرد.

پتینه کاری با اسفنج

پتینه کاری با ورق زینتی

در این روش بعد از تمیزکاری سطح و پوشش آن با رنگ اکریلیک، چسب ورق زینتی را با استفاده از آب رقیق می کنند و آن را با قلمو یا اسفنج بر سطح می زنند.

سطحی که با چسب ورق طلا آغشته شده باید از آلودگی دور نگهداشته شود. سپس بر روی چسب، ورق زینتی قرار می دهند و به کمک پارچه روی ورق ها را ماساژ می دهند تا ورق اضافی بر جا نماند.

پتینه کاری با پارچه

این روش نسبت به روش استفاده از اسفنج به زمان بیشتری برای اجرا نیاز دارد. در این روش پس از حاضرسازی و رنگ آمیزی سطح زیرین با استفاده از چند تکه پارچه آغشته به رنگ به صورت ضربه ای بر روی سطح طرح ایجاد می شود.

رنگ برداری

در روش رنگ برداری پس از آن که سطح مورد نظر حاضر شد به کمک یک قلمو، رنگ رقیق را بر روی سقف یا دیوار بزنید. اما قبل از آن که رنگ خشک شود، رنگ های اضافه را باید به صورت مچاله ای توسط یک پارچه بردارید. با انجام این کار ظاهر سطح به شکل مچاله ای در می آید.

پتینه کاری دکوراسیون داخلی

خمیر مخصوص پتینه کاری

خمیر مورد نیاز برای پتینه خمیر تکسچر است که از انعطاف پذیری بالایی برخوردار می باشد. پتینه باید توسط یک هنرمند آشنا به این کار صورت گیرد، زیرا تنها این فرد می تواند با استفاده از خمیر طرح ها و اشکال زیبا و خلاقانه بر سطوح ایجاد نماید.

بخوانید!  عوامل موثر در دیزاین دکوراسیون اتاق خواب

خمیر تکسچر در مقایسه با سایر خمیرهای مورد استفاده در ساختمان دیرتر خشک می شود، از این رو هنرمند می تواند زمان بیشتری بر روی طرح و نقش ها کار کند.

بتونه مخصوص پتینه کاری

نوع بتونه ای که بدین منظور مورد استفاده قرار می گیرد روغنی است و رزین موجود در آن کیفیت این محصول را بالابرده است.

بتونه روغنی هزینه پایین تری نسبت به سایر بتونه ها دارد البته فراموش نکنید که به منظور استفاده از آن باید سطح کاملاً زیرسازی و حفره گیری شود. همچنین قبل از بتونه کاری محل مورد نظر باید از آلودگی ها و گرد و غبار پاک گردد.

پتینه کاری سقف و دیوارها

کلام پایانی

امیدواریم با مطالعه این نوشته به خوبی با پتینه و انواع مختلف آن آشنا شوید. آیا شما نیز در دکوراسیون داخلی خانه خود از پتینه استفاده کردید؟ در صورت تمایل می توانید عکس های جذاب آن را با اهالی ساختمانچی به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

پتینه کاری به چه معناست؟

پتینه به سبکی از رنگ آمیزی می گویند که به کار حالتی رنگی، تو رفته و کهنه می دهد. امروزه با پیشرفت علم معماری و ابداع سبک های نوین و متریال های جدید افکت های مدرن به مجموعه رنگ های پتینه اضافه شده اند که به آن نمای دکوراتیو می بخشد.

پتینه کاری در چه طرح هایی قابل اجراست؟

پتینه کاری در انواع پتینه های طلاکاری، ورق نقره، طرح فرشته، ابر و باد، برجسته و غیر برجسته، بافت دار و بدون بافت، مطلا كاری سقفی و ديواری، طرح چوب، كهنه كاری و … قابل اجرا می باشد.

انواع روش های اجرای پتینه کاری کدام اند؟

پتینه کاری با ورق زینتی، پتینه کاری با اسفنج، پتینه کاری با پارچه، رنگ برداری

بتونه مخصوص پتینه کاری، چه نوع بتونه ای است؟

بتونه ای که به منظور پتینه کاری مورد استفاده قرار می گیرد روغنی است و رزین موجود در آن کیفیت این محصول را بالا برده است.