kianborna

digikala

abinbeton

رنگ اکریلیک نوعی پلاستیک پلیمری است که می توان آن را در آب حل نمود. این رنگ فاقد مواد مضر برای طبیعت و انسان بوده و از جمله رنگ هایی است که در صنعت ساختمان به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر استفاده از رنگ اکریلیک در حال افزایش است و اکثر نقاشان آن را جایگزین رنگ های روغنی نموده اند.

این رنگ حلال در آب با غلظت های متفاوت در بازار یافت می شود و دارای تنوع رنگ بالایی است. به دلیل استفاده از مواد پلیمری در تولید این محصول، پس از آن که خشک شد لایه ای مقاوم در برابر نفوذ آب ایجاد می کند، در نتیجه در مکان هایی که احتمال نفوذ آب به سطح زیرین وجود دارد می توان از رنگ اکریلیکی استفاده نمود. این رنگ با آب رقیق می شود اما باید توجه داشت که استفاده بیش از حد آب، کیفیت رنگ را از بین می برد و بلورهای ریز در آن ایجاد می نماید. اصولاً رنگ اکریلیک را به وسیله غلتک بر روی سطح به کار می برند زیرا قلمو از خود رد به جا گذاشته و سطح یکدست نخواهد شد.

رنگ اکریلیک از جمله رنگ هایی است که پس از اعمال بر روی سطح به سرعت خشک می شود، از این رو می توان روی آن مجدداً رنگ آمیزی نمود. این رنگ نسل جدیدی از رنگ های ساختمانی است که کاربرد وسیعی دارد و در نقاشی ساختمان جایگاه ویژه ای به خود اختصاص داده است. رنگ اکریلیک از تنوع بالایی برخوردار است و می توان آن را بر روی سطوح مختلف اجرا نمود. سطحی که با این رنگ پوشش داده می شود آسیب ناپذیر و مقاوم در برابر نفوذ آب است و می توان آن را شستشو داد. عدم استفاده از مواد آلی مضر و فرآورده های نفتی این رنگ را به رنگی سازگار با محیط زیست تبدیل نموده که از نظر اقتصادی نیز استفاده از آن بصرفه است. رنگ اکریلیک بسیار انعطاف پذیر می باشد و پس از خشک شدن پوسته پوسته نشده و ترک نمی خورد.

عکس رنگ اکریلیک ساختمانی و مزایای آن

در گذشته رنگ آمیزی دیوار با رنگ های روغنی زحمت زیادی برای نقاشان به همراه داشت و به علت استفاده از مواد شیمیایی در تولید آنها بوی این رنگ ها آزار دهنده بود و رنگ کار با مشکلات تنفسی مواجهه میشد اما در حال حاضر رنگ های اکریلیک پایه آبی فاقد مواد مضر و بو هستند و کار با آنها بسیار آسان تر از رنگ های روغنی است. این رنگ ها هیچ حساسیت پوستی و تنفسی ایجاد نمی کنند و تنفس با آنها راحت است.

بخوانید!  کارتن پلاست و ویژگی های آن

علاوه بر آن این رنگ ها در برابر نور خورشید مقاومت بالایی دارند و دچار رنگ پریدگی و زردی نمی شوند. رنگ اکریلیک جایگزین مناسبی برای رنگ روغنی، پلاستیکی و اپوکسی می باشد و به یک رنگ محبوب در صنعت ساختمان تبدیل شده است. بهترین و با کیفیت ترین مواد اولیه در ساخت این محصول به کار می رود و تولید آن بر اساس آخرین تکنولوژی ها است. رنگ های اکریلیک مقاومت بالایی در برابر مواد قلیایی و شرایط مختلف جوی دارند و می توان سطوح رنگ شده با آن را با مواد ضد عفونی کننده و مواد شوینده شست. استفاده از این رنگ های حلال آب نیاز به تینرهای نفتی و حلال های شیمیایی را رفع نموده و استفاده از آنها از نظر سلامتی برای رنگ کار کاملاً ایمن است.

رنگ اکریلک را می توان بر روی تمام سطوح از جمله آجر، گچ، سیمان، صفحات کناف و … استفاده کرد و سطحی یکپارچه با مقاومت بالا ایجاد نمود. سطوحی که با این رنگ پوشیده می شوند عمر طولانی خواهند داشت و در برابر اشعه نور خورشید و رطوبت دچار آسیب نمی شوند. این رنگ ها جاذب گرد و غبار نیستند و دچار ساییدگی و خراشیدگی نمی شوند. اگر سطح مورد نظر دارای خلل و فرج باشد بهتر است آن را با پرایمر یا بتونه پر کرد و یک زیرکار مسطح برای اعمال رنگ ایجاد نمود.

عکس رنگ اکریلیک ساختمانی و مزایای آن


آبی که برای رنگ آمیزی با این رنگ ها استفاده می شود از سطح رنگ خارج می گردد و برخلاف رنگ های روغنی احتمال ایجاد حفره در سطح به صفر می رسد. رنگ اکریلیک بعد از دو ساعت به طور کامل خشک می شود و سطح مورد نظر قابل استفاده می باشد. از آنجایی که این رنگ ها در برابر نفوذ آب بسیار مقاوم هستند می توان از آنها برای پوشش سطوح حمام و سرویس بهداشتی نیز استفاده نمود. این نوع رنگ چسبندگی بالایی دارد و می توان آن را روی سطوح فلزی نیز اعمال نمود.

در استفاده از رنگ های اکریلیک باید نکاتی را مد نظر داشت زیرا در غیر اینصورت رنگ آمیزی از کیفیت بالایی برخوردار نخواهد بود. این رنگ را نباید بر روی سطوح مرطوب اجرا کرد، بنابراین قبل از اطمینان از خشک بودن سطح رنگ اکریلیک را به کار نبرید. برای همرنگ کردن این نوع رنگ باید از رنگ های اکریلیک استفاده شود. رنگ های روغنی یا پلاستیکی را نباید در کنار این رنگ ها به کار برد. رنگ اکریلیک در صورت خشک شدن به هیچ وجه از روی سطوح پاک نمی شود، از این رو اگر بر روی لباس رنگ کار بریزد باید به سرعت شسته شود در غیر این صورت نمی توان آن را پاک کرد. رنگ های اکریلیک در مدل های گوناگون به بازار عرضه می شوند و به شکل قوطی، بطری و یا تیوپ به فروش می رسند. بهتر است رنگی را انتخاب و خریداری نمائید که قوطی آن غیر قابل نفوذ باشد زیرا در صورت ورود هوا به آن، خشک و غیر قابل استفاده می گردد. این رنگ ها در دو نوع مات، براق و نیمه براق تولید و برای مصارف گوناگون به کار می روند.

بخوانید!  ایمنی درب ساختمان با قفل دیجیتال

هزینه نقاشی ساختمان

هزینه نقاشی ساختمان بدون مصالح در حدود بازه ی 7 تا 10 هزار تومان به ازای هر متر مربع است که با توجه به شهر و یا دسترسی سخت تر یا آسان تر به قسمتی که قرار است رنگ آمیزی شود، ممکن است کمی بیشتر و یا کمتر باشد.

تاثیر رنگ اکریلیک بر دستگاه تنفسی و پوست چگونه است؟

رنگ های اکریلیک پایه آبی فاقد مواد مضر و بو هستند و کار با آنها بسیار آسان تر از رنگ های روغنی است. این رنگ ها هیچ حساسیت پوستی و تنفسی ایجاد نمی کنند و تنفس با آنها راحت است.

رنگ اکریلیک چه ویژگی هایی دارد؟

می توان آن را بر روی سطوح مختلف اجرا نمود. سطحی که با این رنگ پوشش داده می شود آسیب ناپذیر و مقاوم در برابر نفوذ آب است و می توان آن را شستشو داد.
این رنگ سازگار با محیط زیست است و از نظر اقتصادی نیز استفاده از آن بصرفه است. رنگ اکریلیک بسیار انعطاف پذیر می باشد و پس از خشک شدن پوسته پوسته نشده و ترک نمی خورد.

دستمزد اجرای رنگ اکریلیک چقدر است؟

هزینه نقاشی ساختمان بدون مصالح در حدود بازه ی ۷ تا ۱۰ هزار تومان به ازای هر متر مربع است که با توجه به شهر و یا دسترسی سخت تر یا آسان تر به قسمتی که قرار است رنگ آمیزی شود، ممکن است کمی بیشتر و یا کمتر باشد.