آموزش رویت

ساختمانچی

هواساز یکی از انواع سیستم های سرمایشی، گرمایشی و تهویه مطبوع است که با کارایی فوق العاده خود هوایی باکیفیت به فضای مورد نیاز می فرستد. همانطور که می دانید تهویه هوا یک نیاز اساسی برای ساختمان به شمار می آید و این روزها با توجه به گرم‌شدن زمین بیش از پیش این نیاز احساس می شود.

هر ساختمان با توجه به موقعیت مکانی و شرایط آب و هوایی که در آن قرار گرفته از سیستم های متفاوتی برای تهویه هوای خود استفاده می کند.

انواع سیستم تهویه به صورت انواع چیلر، هواساز، داکت اسپیلت، سیستم هوشمند GHP، فن کویل، سیستم هوشمند VRF و … مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه این نوشته از ساختمانچی به بررسی سیستم تهویه هواساز می پردازیم. با ما همراه باشید.

هواساز چیست؟

هواساز از جمله سیستم های تولید هوای مطبوع است که در مکان های مختلف تجاری، صنعتی و… نصب می گردد. این دستگاه دمای محیط موردنظر را در تمام فصول سال در حد مطلوب نگه می دارد و هوایی تازه به آن وارد می کند.

در حال حاضر هواسازها از جمله بهترین سیستم سرمایشی و گرمایشی در دنیا به شمار می آیند که در مکان هایی نظیر رستوران ها، بیمارستان ها، هتل ها، ادارات، فروشگاه های بزرگ و… قابل استفاده هستند.

با نصب این دستگاه ها دیگر نیازی به استفاده از انواع رادیاتور، سیستم های گرمایش از کف و یا فن کویل نمی باشد. هواساز را می توان اتاقکی برای تامین سرمایش و گرمایش ساختمان در فصول مختلف سال و کنترل دما و رطوبت هوا دانست.

دمپرهای ورودی و خروجی و فیلترهایی که در این دستگاه نصب شده اند هوایی تازه و مطبوع به ارمغان می آورند. دمپرهای ورودی و خروجی به منظور ایجاد هوای تازه از قابلیت تنظیم برخوردار هستند و با استفاده از آن ها می توان میزان هوای ورودی و خروجی را کنترل کرد.

فیلترها نیز همانطور که از نامشان پیداست نقش موثری در جلوگیری از ورود گرد و غبار و ذرات معلق به هوا ایفا می کنند. در تمام هواسازها فیلتر وجود دارد، اما برای افزایش کیفیت هوا می توان فیلترهای کیسه ای، نمدی، کاغذی و یا رولی نیز به آن ها افزود.

عملکرد سیستم هواساز بدین صورت است که گرمای مورد نیاز در فصول سرد از طریق کويل گرمايي که به وسیله بخار آب و یا آب گرم کار می کند تامین می شود و در فصول گرم کویل هایی که از آب سرد یا گاز مبرد تغذیه می کنند دمای محیط را تا حد مطلوب پایین می آورند.

هواساز یا ایرواشر

عملکرد هواساز در حالت سرمایش

نحوه عملکرد ایرواشر یا هواساز در حالت سرمایش و گرمایش با یکدیگر متفاوت می باشد. کارکرد این دستگاه در حالت سرمایش شبیه به کولر آبی می باشد.

عملکرد این دستگاه در حالت سرمایش به گونه ای است که تزریق کننده های آب با فشار بالا، آب را بر روی جریان هوای عبوری از دستگاه، اسپری کرده و به شکل ذرات پودری در می آورند.

این ذرات پودری برای تبخیر شدن، حرارت هوای عبوری را گرفته و از این طریق باعث کاهش دمای هوا می شوند. از آن جایی که هوای سرد ایجاد شده با آب تبخیر شده ترکیب می شود، افزایش رطوبت نسبی هوا را به همراه دارد.

این عملکرد امکان تنظیم رطوبت هوا را از بین می برد. به همین خاطر استفاده از دستگاه هواساز برای ایجاد حالت سرمایش در ساختمان هایی که در مناطق مرطوب قرار دارند، گزینه مناسبی نمی باشد و بهتر است در مناطقی که از آب و هوای خشک و نیمه خشک برخوردار می باشند، از این دستگاه استفاده شود.

بخوانید!  رادیاتور قرنیزی، مناسب ترین رادیاتور در بهینه سازی فضای ساختمان

عملکرد ایرواشر در حالت گرمایش

استفاده از دستگاه ایرواشر به منظور ایجاد گرمایش در محیط گزینه مناسبی می باشد. در جهت استفاده از این دستگاه برای گرما در فضای موردنظر، نیاز به استفاده از دستگاه های مکملی هم چون بویلر و پکیج می باشد.

نحوه عملکرد این دستگاه در حالت گرمایش به گونه ای است که آب پس از گرم شدن، به لوله های ایرواشر پمپاژ شده و با چرخش فن، هوای گرم را به داخل فضای موردنظر هدایت می کند.

اجزای هواساز

بدنه هواساز

بدنه هواساز اتاقکی است که اجزای هواساز را پوشش می دهد. دیواره این بدنه به صورت دوجداره و از جنس فولاد گالوانیزه است که از داخل عایق کاری صوتی و حرارتی می شود و به چهارچوب آلومینیومی متصل می گردد.

هواکش یا فن

فن از جمله ضروری ترین بخش های هواساز است که به منظور جا به جایی هوا نصب می شود. با استفاده از فن هوا به صورت کاملاً یکنواخت در کانال ها توزیع می گردد. نوع فن را با توجه به مدل هواساز می توان از انواع سانترفیوژ، فولی، محوری و… انتخاب نمود.

کویل های گرمایشی و سرمایشی

کویل های گرمایشی از آب داغ یا بخار و کویل های سرمایشی از آب یا یک ماده مبرد تغذیه می کنند. این کویل ها از طریق لوله به چیلر و یا بویلر متصل می شوند.

فیلتر تصفیه هوا

فیلترها از ورود ذرات معلق به هوای مطبوع ممانعت می کنند و به نحوی هوا را تصفیه می نمایند. اگر ذرات گرد و غبار و یا ذرات معلق درشت باشند، فیلترهای فلزی و در لایه های بعدی، فیلترهایی که جنس آن ها بوروسیلیکات است و هپا و اولپا نام دارند استفاده می شود. قدرت جذب فیلتر هپا ۳/.  و قدرت جذب فیلتر اولپا ۱۲/. میکرون است.

تجهیزات تنظیم رطوبت هوا

این تجهیزات که هم کار رطوبت زنی و هم رطوبت گیری را انجام می دهند وظیفه کنترل و تنظیم رطوبت هوای عبوری از هواساز را به عهده دارند.

رطوبت زن ها می توانند رطوبت لازم برای هوای سیستم های گرمایشی و سرمایشی فراهم کنند؛ زیرا هوای خشک ممکن است منجر به ایجاد بیماری های تنفسی و خشکی پوست می شود.

تجهیزات کنترل الکتریکی و مکانیکی

در سیستم تهویه هواساز از تجهیزاتی مانند ترموستات برای تنظیم دما و کنترل کننده های جریان هوا، رطوبت و… استفاده می شود.

لرزه گیر

در تمام دستگاه هایی که مدام در حال حرکت هستند و حرکتی دورانی دارند به منظور کاهش میزان سر و صدای تولیدشده از لرزه گیر استفاده می شود. لرزه گیرها به منظور حذف صدای ناشی از لرزش های شدید دستگاه بر روی هواساز نصب می شوند.

نحوه عملکرد هواساز

از هواساز به منظور توزیع سریع هوا با میزان رطوبت و دمای مناسب در ساختمان های مسکونی، ادارات، مراکز تجاری، سوله های صنعتی، بیمارستان ها، سالن های کنفرانس، رستوران ها، سینماها و… استفاده می شود.

هواساز هوای مورد نیاز خود را از بیرون ساختمان تامین می کند و پس از تنظیم رطوبت و دما، هوای تازه را وارد ساختمان می کند.

نصب هواساز

مزایای استفاده از هواساز

استفاده از دستگاه هواساز مزایایی به همراه دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این دستگاه نسبت به سایر دستگاه های تهویه هوا از هزینه پایین تری برخوردار بوده و مقرون به صرفه تر می باشد.
  • از آن جایی که در این دستگاه از کمپرسور استفاده نشده است، مصرف برق آن بسیار پایین می باشد.
  • استفاده از این دستگاه نیاز به سیستم لوله کشی پکیج و رادیاتور ندارد.
  • به کارگیری این دستگاه در فصل زمستان باعث ایجاد رطوبت و بهبود کیفی هوا می شود.
  • دستگاه ایرواشر با تولید ذرات پاششی آب، ذرات معلق موجود در هوا را از بین می برد.
  • این دستگاه قابلیت نصب بر روی پشت بام را داشته و از این رو فضای اضافی در داخل خانه اشغال نمی کند.
  • ایرواشر در مقایسه با دیگر دستگاه های تهویه هوا، سر و صدا کمتری تولید می کنند.
بخوانید!  کاروگیت، مقاوم ترین لوله در تاسیسات زیربنایی

معایب استفاده از هواساز

در کنار مزایای نامبرده، استفاده از هواساز معایبی نیز به همراه دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از این دستگاه در آب و هوای مرطوب چندان توصیه نمی شود.
  • میزان کاهش دما در ایرواشرها دارای محدودیت می باشد.
  • از آن جایی که از آب در این دستگاه استفاده می شود، امکان رسوب و خوردگی قطعات در این دستگاه بالا می باشد.

نکات مهم در نصب و استفاده از دستگاه هواساز

رعایت نکاتی برای نصب و نگهداری از ایرواشرها مهم و ضروری می باشد. برای مثال بهترین مکان برای نصب این دستگاه بر روی پشت بام می باشد. در هنگام نصب ایرواشر، بهتر است در زیر آن از عایق رطوبتی استفاده نمایید.

فیلترها باید در بازه زمانی مشخصی مورد بررسی قرار گیرند. اطمینان از عملکرد صحیح کلیه قسمت های تشکیل‌دهنده ایرواشر از دیگر نکات مهمی است که باید به آن توجه کنید.

کلام آخر

امیدواریم نکات ارائه‌شده در این نوشته از ساختمانچی توانسته باشد اطلاعات مفید و ارزشمندی را در خصوص سیستم تهویه هواساز و ویژگی های آن در اختیار شما قرار دهد. نظرات خود را در مورد این مبحث با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

استفاده از هواساز چه مزایایی دارد؟

با نصب این دستگاه ها دیگر نیازی به استفاده از انواع رادیاتور، سیستم های گرمایش از کف و یا فن کویل نمی باشد. هواساز را می توان اتاقکی برای تامین سرمایش و گرمایش ساختمان در فصول مختلف سال و کنترل دما و رطوبت هوا دانست.
دمپرهای ورودی و خروجی و فیلترهایی که در این دستگاه نصب شده اند هوایی تازه و مطبوع به ارمغان می آورند. می توان میزان هوای ورودی و خروجی را کنترل کرد. فیلترها نیز همانطور که از نامشان پیداست نقش موثری در جلوگیری از ورود گرد و غبار و ذرات معلق به هوا ایفا می کنند.

برای افزایش کیفیت هواساز چه باید کرد؟

بدین منظور می توان از فیلترهای کیسه ای، نمدی، کاغذی و یا رولی بهره برده و آن را به فیلتر هواساز افزود.

اجزای تشکیل دهنده هواساز کدام اند؟

بدنه هواساز، هواکش یا فن، کویل های گرمایشی و سرمایشی، فیلتر تصفیه هوا، تجهیزات تنظیم رطوبت هوا، تجهیزات کنترل الکتریکی و مکانیکی، لرزه گیر

کاربرد هواساز در چه مکان هایی است؟

ساختمان های مسکونی، ادارات، مراکز تجاری، سوله های صنعتی، بیمارستان ها، سالن های کنفرانس، رستوران ها، سینماها و… استفاده می شود.
هواساز هوای مورد نیاز خود را از بیرون ساختمان تامین می کند و پس از تنظیم رطوبت و دما هوای تازه و فیلتر شده را وارد ساختمان می کند.