آموزش رویت

ساختمانچی

یراق آلات به اجزای به کار رفته در ساخت سازه هایی هم چون انواع درب و کابینت گفته می شود. یراق آلات انواع مختلفی دارند که از جمله می توان به لولا، جک و غیره اشاره کرد. در ادامه این مطلب از ساختمانچی به معرفی انواع یراق آلات و کاربرد آن ها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

انواع یراق آلات

یراق آلات دارای انواع مختلفی می باشد که هرکدام کاربردهای مختلفی دارند. از جمله پرکاربردترین انواع یراق آلات می توان به لولا، جک، ریل، پیچ و دستگیره اشاره کرد. استفاده از یراق آلات بیشتر در کابینت و درب دیده می شود. در ادامه به بیان نکات تکمیلی در مورد هر یک می پردازیم.

لولا

یکی از انواع پر مصرف یراق آلات، لولا می باشد. لولا انواع مختلفی دارد و استفاده از آن در انواع درب، کمد و کابینت به چشم می خورد. همان گونه که گفته شد لولا انواع مختلفی دارد. برای مثال برخی از آن ها با استفاده از 2 و برخی دیگر با استفاده از 4 پیچ به صفحه متصل می شوند.

نمونه ای از لولاها آرام بند بوده و برخی دیگر به صورت پمپی می باشند. از دیگر نمونه لولاهایی که از آن ها در کابینت استفاده می شود می توان به لولا گازور ساده، لولا گازور توکار، لولا گازور ساده کلیپسی، لولا گازور ساده پمپی، لولا گازور توکار، لولا گازور ساده پمپی، لولا گازور توکار پمپی کلیپسی و لولا گازور 180 درجه پمپی اشاره کرد. از دیگر انواع لولاها نیز می توان به لولاهای آلومینیومی، سرنیزه ای، دوجداره و غیره اشاره کرد.

جک

یکی دیگر از انواع پر مصرف یراق آلات جک ها می باشند که از آن ها در ساخت کابینت استفاده می شود. جک کابینت نیز انواع مختلفی دارند که از جمله می توان به جک های گازی، جک پمپی، جک معمولی، جک آرام بند و… اشاره کرد.

برای مثال جک های پمپی نمونه ای از انواع پر مصرف جک ها در ساخت کابینت می باشند که باعث می شوند بسته شدن درب کابینت به نرمی انجام شود.

این گونه جک ها به جک های گازی نیز معروف هستند. از جمله مزایای استفاده از این جک ها می توان به دوام بیشتر آن ها نسبت به نمونه های معمولی، عدم نیاز به قطعات اضافی برای نصب و استحکام بالا اشاره کرد.

بخوانید!  فنگ شویی در دکوراسیون داخلی[اتاق خواب،پذیرایی،آشپزخانه،حمام و سرویس بهداشتی]

استفاده از جک نه تنها در ساخت کابینت بلکه در ساخت درب نیز به کار می رود. نمونه ای که در ساخت درب به کار می رود عموما از نوع آرام بند است و استفاده از آن مانع از آسیب‌رسیدن به درب می شود.

ریل

استفاده از ریل به منظور باز و بسته کردن درب های کشویی صورت می گیرد. ریل های کشویی در دو دسته ریل های معمولی و ریل های ساچمه ای قرار می گیرند. ریل های ساچمه ای نیز خود به انواع دو و سه تکه تقسیم بندی می شوند.

مدل ریل های ساچمه ای در اندازه های مختلف به بازار عرضه می شوند و از قیمت بیش تری نیز برخوردار می باشند. حرکت این گونه ریل ها نسبت به نمونه های معمولی روان تر می باشد، از این رو بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

دستگیره

دستگیره از جمله یراق آلاتی است که از آن ها در ساخت کابینت، کمد و درب استفاده می شود. این نوع یراق آلات انواع مختلفی دارند که می توان بر اساس نوع کاربرد نمونه مناسب از آن ها را انتخاب کرد. نمونه ای از دستگیره هایی که در ساخت درب مورد استفاده می گیرند، می توان به دستگیره پلاک، روزت، توپی، ضربه ای و… اشاره کرد.

دستگیره درب

پیچ

بدون شک همه ما با پیچ آشنایی داریم. استفاده از پیچ در جهت اتصال دو قسمت به یکدیگر به کار می رود و می توان آن را پرمصرف ترین انواع یراق آلات معرفی کرد. پیچ ها بر اساس جنس و نوع کاربرد به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند.

پیچ براساس جنس به انواع مختلفی هم چون پیچ های پلاستیکی و فلزی تقسیم بندی می شوند که هر کدام ویژگی های خود را دارند. برای مثال استفاده از پیچ های پلاستیکی امروزه در کابینت سازی زیاد به چشم می خورد.

از ویژگی های این گونه پیچ ها می توان به عدم زنگ زدگی آن ها اشاره کرد. در مقابل از پیچ های فلزی می توان برای اتصالات قوی تر استفاده کرد. پیچ ها براساس کاربرد آن ها به دو دسته پیچ های معمولی یا ساده و پیچ های حرفه ای یا خودکار تقسیم بندی می شوند.

بخوانید!  پاراوان چیست و چه کاربردی دارد؟[چوبی،حصیری،فلزی و پلاستیکی]

پیچ های معمولی به پیچ هایی می گویند که برای ثابت شدن به مهره نیاز دارند. مدل پیچ های حرفه ای یا خودکار به پیچ هایی می گویند که برای ثابت‌شدن نیاز به مهره ندارند. نوک این گونه پیچ ها معمولا مانند میخ تیز می باشد.

از دیگر نمونه پیچ ها می توان به پیچ های سازه به سازه نوک مته، سازه به سازه نوک تیز، نوک مته ای سر سخت، نوک مته ای واشر دار، پیچ رول پلاک و پیچ مونتاژ اشاره کرد.

قفل

قفل از جمله یراق آلاتی است که در ساخت درب مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه انواع مختلفی از قفل ها در بازار موجود می باشند. به طور معمولی قفلی که برای درب حیاط، درب ورودی ساختمان و قفل های درب های داخلی ساختمان به کار می روند با یکدیگر متفاوت می باشند.

چرخ گردان

از یراق چرخ گردان در پایه صندلی ها و میزهای اداری استفاده می شود. چرخ گردان سبب می شود تا میز، کابینت، صندلی یا هر وسیله دیگری حرکت کند. این نوع یراق آلات در انواع مدل های ترمزدار، ساده و… تولید و به بازار عرضه می گردد.

صفحات گردان

زمانی که بخواهند میز کار، میز کامپیوتر یا هر میز دیگری را چرخان کنند، از صفحات گردان به منظور متحرک‌کردن میز استفاده می کنند. صفحات گردان در دو مدل فلزی و پلاستیکی تولید می شود.

صفحه چرخان

دیگر یراق آلات پرکاربرد

  • مکانیزم
  • اکسسوری و ارگانایزر
  • هنگر
  • گالری کابینت
  • پیچ، اتصالات و نگهداری طبقه
  • پایه کابینت و کلیپس پایه
  • مگنت
  • چراغ و پریز
  • داکت و قاب داکت

کلام پایانی

ما در این نوشته از ساختمانچی به معرفی اجزای مختلف یراق آلات پرداختیم. امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید و به اطلاعات ارزنده ای در این خصوص دست یافته باشید. در صورت تمایل نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.