آموزش رویت

ساختمانچی

بدون شک رنگ قرمز از جمله رنگ هایی است که تاثیری بنیادی در طراحی دکوراسیون داخلی داشته و بسیار چشمگیر می باشد. تاثیر قرمز با توجه به مکانی که برای استفاده از آن انتخاب می شود، متفاوت می باشد. در انتخاب این رنگ باید دقت کنید.

قرمز بهتر است به عنوان رنگ اصلی انتخاب نشود و به صورت محدود در کنار رنگ های دیگر قرار گیرد. در ادامه به چگونگی استفاده قرمز در طراحی دکوراسیون داخلی و آشنایی با رنگ هایی که تطابق پذیری خوبی با این رنگ دارند، می پردازیم. پس تا انتها با ساختمانچی همراه باشید.

اهمیت استفاده از قرمز در طراحی داخلی

قرمز تاثیر احساسی عمیقی در افراد ایجاد می کند و به عنوان یکی از رنگ های غالب در نظر گرفته می شود. به همین خاطر استفاده از آن در طراحی داخلی باید با دقت انجام شود.

اگر در نظر دارید از قرمز در طراحی خانه استفاده کنید، به یاد بسپارید که این رنگ بسیار جلب توجه می کند و اگر به طرز صحیحی استفاده نشود، باعث ایجاد هرج و مرج می شود و به دیکر المان ها اجازه نمایش نمی دهد.

به همین خاطر چگونگی استفاده از قرمز و آشنایی با رنگ هایی که تلفیق مناسبی با آن ایجاد می کنند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بهترین راه برای استفاده از این رنگ، به کارگیری آن در المان هاب جزئی، به جای استفاده از آن در سطح وسیع می باشد.

اگر المانی در اتاق وجود دارد که تمایل دارید بیش تر از سایر وسایل به چشم آید، بهترین راه استفاده از قرمز برای آن می باشد. اگر تمایل به استفاده از قرمز برای طراحی دیوار یا کفپوش ها دارید، بهتر است از طیف تیره آن استفاده کنید. رنگ دیوارها و کفپوش تاثیر بسزایی در خانه و حس و حال افراد خواهد داشت.

رنگ قرمز در طراحی داخلی

استفاده از طیف تیره قرمز باعث ایجاد تاثیرگذاری بیشتری می شود. در صورتی که تمایل دارید از آن برای رنگ آمیزی دیوار استفاده نمایید، بهتر است تنها برای رنگ آمیزی یک دیوار از قرمز استفاده کنید. استفاده از این رنگ برای اتاق های کوچک توصیه نمی شود.

هم چنین توجه کنید که استفاده از قرمز در طراحی دکوراسیون داخلی تنها به استفاده از آن در رنگ آمیزی دیوار خلاصه نمی شود، بلکه می توانید از آن در انتخاب مبلمان، پرده و وسایل تزئینی نیز استفاده کنید. مهم ترین نکته، آگاهی از انواع رنگ هایی که با قرمز تطابق پذیری دارند، می باشد.

آشپزخانه قرمز

رنگ های تطابق پذیر با قرمز

  • زرد
  • سیاه
  • آبی
  • سفید
  • کرمی و قهوه ای
  • سبز زیتونی

بد نیست بدانید از آن جایی که قرمز از جمله رنگ های غالب می باشد، تقریبا تمام رنگ ها در کنار آن می توانند نمای زیبایی ایجاد کنند. نکته مهم در استفاده از رنگ های مختلف در کنار قرمز، آگاهی از چگونگی استفاده آن ها می باشد.

ترکیب زرد و قرمز

زرد از جمله رنگ هایی است که کمتر کسی از آن در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می کند، چرا که انرژی بخشی آن بسیار بالا بوده و اگر به طرز اشتباهی مورد استفاده قرار گیرد، ممکن است باعث ایجاد اثرات ناخوشایندی شود. به همین خاطر در استفاده از آن باید نکات لازم را رعایت کنید.

بخوانید!  اصول کاربردی در طراحی اتاق نشیمن به همراه جدیدترین عکس ها و مدل ها

استفاده از زرد در کنار قرمز نمای بسیار زیبایی ایجاد می کند، اما چگونگی استفاده از آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زرد و قرمز در کنار یکدیگر کنتراست زیبایی ایجاد می کنند. در اتاقی که از قرمز در آن استفاده شده است، می توانید از المان هایی به رنگ زرد مانند کوسن یا گل های طبیعی زرد استفاده نمایید.

ترکیب رنگ زرد و قرمز

ترکیب سیاه و قرمز

از میان رنگ هایی که تلفیق مناسبی با قرمز ایجاد می کنند، سیاه یکی از شناخته شده ترین آن ها می باشد. توجه کنید که سیاه نیز طیف های مختلفی دارد و شما باید با توجه به سبک موردنظر انواع مناسبی از آن را انتخاب نمایید.

ترکیب قرمز و سیاه سبب ایجاد محیطی به سبک کلاسیک می شود. بیشتر پسرهای نوجوان و جوان، ترکیب سیاه و قرمز را برای اتاق خواب خود می پسندند.

ترکیب رنگ سیاه و قرمز

ترکیب آبی و قرمز

آبی از جمله رنگ های کلاسیکی است که در صورت استفاده صحیح تطابق پذیری مناسبی ایجاد می کند. آبی، رنگی آرامش بخش است که در کنار قرمز تلفیق مناسبی ایجاد می کند. انتخاب طیف مناسبی از آبی و قرمز در کنار یکدیگر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ترکیب رنگ آبی و قرمز

ترکیب سفید و قرمز

سفید از جمله رنگ های خنثی می باشد که تطابق پذیری خوبی با قرمز دارد. استفاده از این دو رنگ در کنار یکدیگر به طور قطع نتیجه مناسبی در پی دارد و در کنار یکدیگر باعث تعادل سازی در محیط می شود. سفید گرمای قرمز را خنثی می کند و محیط را متعادل و هماهنگ می نماید.

ترکیب رنگ سفید و قرمز

ترکیب های کرمی و قهوه ای با قرمز

اگر به دنبال استفاده از طراحی هستید که از سبک سنتی در آن استفاده شده باشد، پیشنهاد ما به شما استفاده از قهوه ای می باشد. استفاده از کرمی و قهوه ای در کنار قرمز باعث ایجاد فضای زیبایی می شود.

می توان از این ترکیب در طراحی های مدرن و کلاسیک استفاده کرد. استفاده از کرمی و قهوه ای در کنار یکدیگر باعث ایجاد جلب توجه در افراد می شود. استفاده از مبلمان چوبی با روکش کرمی در اتاقی که در آن از قرمز استفاده شده است، نمای زیبای ایجاد می کند.

ترکیب رنگ های کرمی و قهوه ای با قرمز

ترکیب سبز زیتونی و قرمز

شاید در ابتدا این طور به نظر آید که استفاده از سبز در کنار قرمز کار درستی نیست. نکته مهم در استفاده از سبز در کنار قرمز انتخاب طیف مناسب از این رنگ می باشد.

در میان طیف های مختلف سبز، سبز زیتونی به خوبی با قرمز سِت می شود. با نگاهی به طبیعت و اطراف خود نیز متوجه خواهید شد که این دو رنگ را می توان در اکثر المان های طبیعی مشاهده کرد.

ترکیب رنگ سبز زیتونی و قرمز

استفاده از قرمز در اتاق نشیمن و پذیرایی

به منظور استفاده از قرمز در هال و پذیرایی لازم نیست تمام المان ها را قرمز انتخاب کنید. شما می توانید تنها یک یا دو المان را با قرمز انتخاب نمایید و از رنگ های دیگر به منظور ایجاد هارمونی بهتر در کنار آن استفاده کنید.

بخوانید!  ایده های طراحی حمام مستر

شما می توانید مبلمان، پرده، آباژور، کفپوش، دیوار، قاب عکس، ساعت یا یک گلدان را به قرمز انتخاب نمایید. برخی ایده های دکوراسیون سالن نشیمن و پذیرایی به قرمز در به شرح زیر می باشد:

رنگ قرمز در نشیمن
پذیرایی قرمز رنگ
طراحی نشیمن قرمز
سالن نشیمن قرمز
طراحی سالن پذیرایی قرمز

استفاده از قرمز در اتاق خواب بزرگسال

استفاده از قرمز در اتاق خواب راحت تر از سالن پذیرایی و نشیمن می باشد. در اتاق خواب می توانید از قرمز برای تزیین دیوار پشت تخت خواب استفاده نمایید.

همچنین می توانید از یک رنگ خنثی مانند خاکستری، سفید یا مشکی به عنوان رنگ غالب و اصلی استفاده کنید و تنها برخی از المان های اتاق خواب مانند آباژور، روتختی یا قاب عکس ها را قرمز انتخاب نمایید. برخی ایده های استفاده از قرمز در اتاق خواب به شرح زیر است:

اتاق خواب قرمز
دیوار قرمز اتاق خواب
دکوراسیون اتاق خواب قرمز
طراحی اتاق خواب قرمز
طراحی دکوراسیون اتاق خواب به رنگ قرمز

استفاده از قرمز در آشپزخانه

قرمز از جمله رنگ های پرهیجان و اشتها برانگیز می باشد که می توان به زیبایی از آن در دکوراسیون آشپزخانه استفاده نمود. اگر قصد استفاده از قرمز را در آشپزخانه دارید، بهتر است از آن در طراحی کابینت استفاده نمایید.

استفاده از قرمز در طراحی کابینت های گلاس می توان دجلوه ای بسیار زیبا و مدرن ایجاد نماید. تنها دقت کنید که اگر رنگ کابینت ها را قرمز انتخاب کردید، سایر المان های آشپزخانه را به رنگ خنثی برگزینید.

از دیگر ایده های استفاده از قرمز در آشپزخانه استفاده از این رنگ در وسایل برقی مانند یخچال، گاز و فر می باشد. همچنین می توانید صندلی های کانتر یا جزیره را قرمز انتخاب نمایید. برخی ایده های طراحی آشپزخانه قرمز به شرح زیر است:

آشپزخانه قرمز
کابینت قرمز آشپزخانه
طراحی آشپزخانه قرمز
دیزاین قرمز آشپزخانه
وسایل آشپزخانه قرمز

استفاده از قرمز در حمام و سرویس بهداشتی

امروزه از قرمز و طیف ها و ترکیبات مختلف آن به وفور در طراحی حمام و سرویس بهداشتی های لوکس و مدرن استفاده می شود. قرمز اگر به درستی در این محیط ها بکار رود، می تواند جلوه بسیار زیبایی را بوجود آورد.

شما از قرمز می توانید به عنوان رنگ غالب دیوار استفاده کنید و یا این که المان هایی مانند وان، سینک روشویی و یا توالت فرنگی را به رنگ قرمز انتخاب کنید.

نکته مهم این است که از قرمز بهتر است به صورت جزئی استفاده نمایید تا انعکاس آن چشم شما را خسته نکند. برخی ایده های استفاده از قرمز در حمام و سرویس بهداشتی را در پایین آوردیم:

حمام قرمز
سرویس بهداشتی قرمز
دیوار حمام قرمز
دیزاین قرمز حمام و سرویس بهداشتی
طراحی دکوراسیون حمام به رنگ قرمز

نکات پایانی

آن چه در این نوشته از ساختمانچی به بیان آن پرداختیم، ارائه نکاتی در خصوص استفاده از قرمز و ترکیبات مناسب با آن در طراحی دکوراسیون داخلی منزل می باشد.

همانطور که گفتیم قرمز از جمله رنگ هایی است که می توان آن را در کنار رنگ های دیگر نیز به کار برد، چرا که قرمز از جمله رنگ های تطبیق پذیر می باشد. در استفاده از این رنگ نکته ای که باید در نظر بگیرید، انتخاب طیف مناسب قرمز و استفاده صحیح از آن می باشد.

امیدواریم با مطالعه این نوشته به ایده های خوبی در خصوص استفاده از قرمز در طراحی خانه دست پیدا کرده باشید. در صورت تمایل نقطه نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در این مورد با ما در میان بگذارید.