آموزش رویت

ساختمانچی

در طراحی دکوراسیون داخلی، دیوار شاخص به دیواری می گویند که طراحی آن در مقایسه با سایر دیوارهای اتاق متفاوت می باشد. این تفاوت می تواند در رنگ، طرح و حتی بافت دیوار نسبت به سایر دیوارهای هم جوار دیوارشاخص باشد.

برای مثال این امکان وجود دارد که از یک رنگ غالب برای این دیوار استفاده کرد. هم چنین می توان از یک کاغذ دیواری طرح دار برای طراحی آن استفاده کرده و برای سایر دیوارها یک طراحی ساده در نظر گرفت.

حال سوال اینجاست که هدف از طراحی چنین دیواری چیست؟ یکی از نکات مهمی که در طراحی دکوراسیون داخلی باید به آن توجه شود، ایجاد نقطه کانونی می باشد.

نقطه کانونی به قسمتی از اتاق اطلاق می شود که توجه افراد به محض ورود به آن جلب می شود، از این رو توجه به طراحی آن بسیار حائز اهمیت می باشد.

هدف از طراحی دیوار شاخص، می تواند ایجاد نقطه کانونی در اتاق باشد. هم چنین در صورت استفاده از المان های تزئینی بر روی دیوارشاخص، می توان از آن برای برجسته سازی این المان ها استفاده کرد.

با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی به بررسی جزئیات بیشتر در خصوص ویژگی های دیوار شاخص می پردازیم. با ما همراه باشید.

دیوار شاخص

ویژگی های ایجاد دیوار شاخص

دیوار شاخص می تواند در برجسته سازی ویژگی های اتاق به شما کمک کند. برای مثال در صورتی که سقف خانه بلند باشد، می توانید با قرار دادن المان های تزئینی عمودی شکل مانند قاب عکس های تزئینی عمودی، سقف اتاق را بلندتر نشان دهید.

ایجاد نقطه کانونی

انتخاب یک دیوار به عنوان دیوار شاخص و طراحی آن می تواند فضای اتاق را از حالت یکنواختی خارج کند و به فضایی زیبا و چشمگیر تبدیل نماید. اگر طراحی دیوارشاخص به درستی صورت گیرد، می تواند در بزرگ تر یا کوچک تر کردن فضای اتاق نیز به شما کمک کند.

برای مثال استفاده از یک آینه بر روی دیوار شاخص در اتاق های کوچک می تواند در بزرگ تر نشان دادن فضای موردنظر کارگشا باشد. اگر اتاقی که قصد طراحی آن را دارید، از فضای بزرگی برخوردار است، طراحی دیوار شاخص می تواند در تفکیک فضای آن به شما کمک کند.

در صورتی که فضای اتاق نشیمن بزرگ است می توان یک دیوار را به عنوان دیوارشاخص انتخاب کرد. سپس با قرار دادن یک میز ناهارخوری در کنار آن نسبت به تفکیک فضای نشیمن و غذاخوری اقدام نمود.

ساخت دیوار شاخص

انتخاب دیوار شاخص

انتخاب یک دیوار به عنوان دیوار شاخص از اصول و قواعدی برخوردار می باشد. نمی توان هر دیواری را به عنوان دیوار شاخص انتخاب نمود.

به طور کلی می توان گفت دیواری که در اتاق بیشتر در معرض دید بوده و با ورود افراد به داخل اتاق توجه ها به آن جلب می شود، باید به عنوان دیوارشاخص انتخاب شود.

بخوانید!  روش های نورپردازی اتاق خواب

برای مثال در بیش تر مواقع در اتاق نشیمن دیواری که کاناپه رو به روی آن قرار دارد، به عنوان دیوار شاخص انتخاب می شود. در اتاق خواب نیز به گونه ای است که دیوار بالای تخت به عنوان دیوار شاخص انتخاب و طراحی می شود.

انتخاب دیوار شاخص

اگر طراحی اتاق نشیمن به گونه ای است که در آن از شومینه استفاده می شود، دیواری که شومینه بر روی آن قرار دارد، به عنوان دیوار شاخص انتخاب و طراحی می شود. توجه کنید از انتخاب دیوارهایی که بر روی آن ها درب یا پنجره تعبیه شده است، به عنوان دیوارشاخص استفاده نکنید.

تزیین دیوارشاخص

از دیگر نکات مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب تنها یک دیوار به عنوان دیوار شاخص می باشد. در غیر این صورت فضایی پر هرج و مرج ایجادشده و باعث از دست‌رفتن زیبایی اتاق می شود.

اگرچه دیوار شاخص به گونه ای است که طراحی آن با سایر دیوارها متفاوت می باشد، اما به یاد داشته باشید که این طراحی به گونه ای نباشد که با سایر المان های موجود و سبک طراحی اتاق متفاوت باشد.

دیوار شاخص در دکوراسیون داخلی

ایده های طراحی دیوار شاخص

استفاده از کاغذ دیواری

انتخاب یک کاغذ دیواری مناسب می تواند از ایده های طراحی دیوار شاخص در نظرگرفته شود. این امکان وجود دارد که از یک نمونه کاغذ دیواری طرح دار برای طراحی دیوار شاخص استفاده کرده و در کنار آن برای سایر دیوارها از رنگ یا نمونه ای از کاغذ دیواری ساده استفاده نمایید.

استفاده از کاغذ دیواری

استفاده از پنل های دیواری

پنل های دیواری از جمله ایده های دیگری است که می توانید به این منظور مورد استفاده قرار دهید. استفاده از پنل های دیواری در طراحی مدرن می تواند زیبایی بی اندازه ای به همراه داشته باشد. برای مثال پنل چوبی می تواند گزینه خوبی برای طراحی دیوار شاخص باشد.

استفاده از پنل های دیواری

استفاده از یک رنگ غالب

یکی از ساده ترین راهکارهایی که می توان با استفاده از آن نسبت به طراحی دیوار غالب اقدام کرد، استفاده از روش رنگ آمیزی می باشد. در این روش می توان از یک رنگ غالب که با رنگ سایر دیوارها هماهنگی دارد، برای رنگ آمیزی دیوار غالب استفاده کرد.

استفاده از یک رنگ غالب

طراحی دیوار با استفاده از آجر یا سنگ

استفاده از مصالحی همچون آجر یا سنگ برای طراحی دیوار شاخص نیز می تواند ایده خوبی باشد. این ایده بدون شک فضایی متفاوت برای شما به ارمغان خواهد آورد.

طراحی دیوار با استفاده از آجر یا سنگ

استفاده از تخته سیاه

شما می توانید در آشپزخانه خود یکی از دیوارها را به شکل تخته سیاه درآورید و هر روز با استفاده از گچ، طرح و نقش و نوشته های زیبایی را بر روی آن بکشید.

بخوانید!  استفاده از رنگ های پاستیلی در دکوراسیون داخلی

دیوارشاخص با این ویژگی ممکن است طبق سلیقه بسیاری از مردم نباشد. اگر به طرح های فانتزی و هنری علاقمند هستید، ایجاد تخته سیاه می تواند ایده بسیار جالبی باشد.

استفاده از تخته سیاه

ساخت شلف دیواری

شما می توانید از شلف ها و قفسه های زیبا و فانتزی بر روی دیوار شاخص استفاده نمایید. تعبیه شلف بر روی دیوار پشت تلویزیون و دیوار پشت تخت خواب می تواند نمای بسیار زیبایی را بوجود آورد.

سعی کنید از اکسسوری های خاص و مطابق با دیگر المان های دکوراسیون داخلی بر روی این قفسه ها استفاده نمایید. همچنین در آشپزخانه می توانید دیوار شاخص را قفسه بندی کنید و از وسایل تزئینی یا ظروف آشپزخانه بر روی آن ها استفاده نمایید.

استفاده از شلف

استفاده از تابلو دکوراتیو یا عکس خانوادگی

یکی از ایده های بسیار جذاب که امروزه طرفداران بسیاری یافته، استفاده از تابلوهای دکوراتیو بر روی دیوار شاخص می باشد. شما می توانید سه، پنج یا بیشتر از این تابلوها را در شکل ها و طرح های گوناگون اما مرتبط با هم و مطابق با سایر المان های دکوراسیون داخلی خریداری کنید و بر روی دیوار پذیرایی یا اتاق خواب خود نصب نمایید.

همچنین می توانید تعدادی عکس کوچک و بزرگ خانوادگی خود را با سلیقه خود بر روی دیوار به صورت افقی و عمودی و با اشکال زیبا نصب کنید و از نتیجه ای که به دست می آید لذت ببرید.

استفاده از تابلوها ایده ای بسیار زیبا و مقرون بصرفه محسوب می شود که با استفاده از آن می توانید به راحتی دیوار خود را به نقطه ای کانونی در دکوراسیون داخلی تبدیل نمایید.

استفاده از تابلو دکوراتیو

نکات پایانی

آن چه که در این مطلب به آن پرداختیم، معرفی مفهوم دیوار شاخص در دکوراسیون داخلی می باشد. از آن جایی که دیوار شاخص عموما به عنوان نقطه کانونی در هر اتاقی شناخته‌شده و توجه افراد را جلب می کند، چگونگی طراحی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

از میان ایده های ارائه‌شده، کدام یک را برای طراحی دیوار شاخص می پسندید؟ به نظر شما از چه ایده هایی می توان برای طراحی دیوار غالب در اتاق خواب و اتاق پذیرایی استفاده کرد؟ در صورت تمایل می توانید نظرات خود در این زمینه را با اهالی ساختمانچی به اشتراک بگذارید.

در انتهای این نوشته، تعدادی دیگر از زیباترین و جذاب ترین ایده های تزئین دیوار شاخص و ایجاد نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی را برای شما کاربران عزیز مهیا کرده‌ایم که امیدواریم از تماشای آن ها لذت ببرید و جهت ایده‌گرفتن از آن ها استفاده نمایید.

ایجاد شلف در اشپزخانه
استفاده از تابلو و رنگ غالب
استفاده از پنل های عمودی
ایجاد قفسه بر روی دیوار
استفاده از چند رنگ بر روی دیوار
طراحی دیوار پشت شومینه
ایجاد رنگ غالب بر روی دیوار
استفاده از گیتار بر روی دیوار
تابلو دکوراتیو