کیان برنا

آموزش رویت

آیا تاکنون نام سبک ساحلی را شنیدید و یا با ویژگی های منحصربفرد این سبک طراحی آشنایی دارید؟ همانطور که می دانید در دکوراسیون داخلی ساختمان از سبک های متفاوتی برای طراحی استفاده می شود.

دکوراسیون شیک و چشم نواز ارزش خانه را بالا می برد و محیطی دوست داشتنی و جذاب برای ساکنین فراهم می کند. امروزه معماران و طراحان ساختمانی دکوراسیون داخلی را طبق سلیقه افراد طراحی و اجرا می کنند.

در میان تمام شیوه های طراحی، سبک ساحلی حال و هوای خاصی به خانه می دهد و جوی در فضا حاکم می کند که شما را به یاد ساحل می اندازد و بدون قرارگرفتن در محیط واقعی ساحل حسی ناب به شما می بخشد.

اجرای دکوراسیون داخلی به سبک ساحلی در فصل تابستان حسی خنک و ساحلی ایجاد می کند، زیرا پالت رنگی استفاده شده در این سبک طراحی ذهن را به سمت ساحل دریا می برد و فضایی روشن با پالت رنگی الهام گرفته از رنگ شن، ماسه، صدف، دریا و آسمان ایجاد می کند.

صرفا با استفاده از تزئینات ساحلی نمی توان یک دکوراسیون ساحلی ایجاد کرد، بلکه نکته اصلی در این سبک ایجاد حال و هوای ساحلی است. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با نکات مهم در طراحی خانه به سبک ساحلی آشنا شوید:

نکات مهم طراحی به سبک ساحلی

نکاتی که در طراحی به سبک ساحلی باید مد نظر قرار گرفته شوند:

  • نور کافی

یکی از نکاتی که در طراحی به سبک ساحلی باید مورد توجه قرار گیرد، نور محیط است. این سبک طراحی نیازمند نور طبیعی و فراوان است، به همین دلیل بیش ترین سهم پالت رنگی در این سبک مربوط به رنگ سفید است.

رنگ سفید فضا را روشن و بزرگ تر نما می دهد. یکی از روش های اصولی برای ورود نور طبیعی به داخل خانه استفاده از درب و پنجره های شیشه ای تمام قد است.

حتی با تعبیه نورگیرهای سقفی می توان خانه ساحلی را مملو از نور خورشید کرد و حسی ناب مانند ساحل دریا ایجاد نمود.

دکوراسیون ساحلی
  • پرده های روشن و نازک

پرده هایی که برای پنجره در نظر گرفته می شوند باید به رنگ های روشن و بدون طرح و رنگ باشند. هر چه پرده ساده تر و جنس آن نازک تر باشد بهتر می تواند نور طبیعی را از خود عبور داده و فضای خانه را روشن کند.

طراحی دکوراسیون داخلی به سبک ساحلی
  • استفاده از رنگ های مات و خنثی

رنگ سفید رنگی بارز در طراحی به سبک ساحلی است. استفاده از رنگ سفید تمیزی و سادگی را به نمایش می گذارد. در این سبک دکوراسیون داخلی در صورتی که تمایلی به رنگ سفید نباشد می توان با اضافه نمودن رنگ های بژ، آبی، کرم و قهوه ای کمرنگ به رنگ سفید رنگ های ماتی ساخت که مناسب این سبک دکوراسیون باشند. رنگ های تیره و پررنگ در رنگ آمیزی دیوار و سقف دکوراسیون ساحلی جایگاهی ندارند.

طراحی به سبک ساحلی
  • فضای دلباز

همان طور که فضای ساحل دلگشا و باز است اتاق هایی که به سبک ساحلی طراحی می شوند نیز باید فضای دلبازی داشته باشد. استفاده از مبلمان اضافی و اثاثیه خانه فضا را محقر می کند. نمای اتاق باید به نحوی باشد که حس جریان هوا وجود داشته باشد حتی اگر هیچ هوایی در خانه رد و بدل نشود.

بخوانید!  نکات مهم در انتخاب روکش و کاور مبل سلطنتی

چیدمان لوازم و وسایل دکوراسیون ساحلی باید با فاصله و پراکنده باشد و از تجمع لوازم در یک قسمت اجتناب شود. چیدمان منزل باید به نحوی صورت گیرد که فضا تا حد ممکن بازتر شود.

طراحی دکوراسیون به سبک ساحلی
  • وسایل دکوراتیو ساحلی

در تزئین دکوراسیون داخلی به سبک ساحلی می توان از صدف دریایی، مرجان های زیبا، ستاره دریایی، شیشه های رنگی و … استفاده نمود، اما در این کار نباید زیاده روی کرد. زیرا نوعی شلوغی در فضا ایجاد می شود. بر روی میز، تاقچه و عسلی های کنار مبل می توان اشیا تزئینی مورد نظر را قرار داد.

وسایل دکوراتیو ساحلی
  • مبلمان ساده و راحت

در طراحی دکوراسیون ساحلی استفاده از مبل سلطنتی کاربردی ندارد. در این سبک طراحی باید از مبلمانی استفاده شود که بتوان به راحتی روی آن لم داد و احساس راحتی کرد. کاناپه و سوفا بهترین گزینه برای مبلمان دکوراسیون داخلی ساحلی است.

طراحی دکوراسیون داخلی ساحلی

انواع سبک ساحلی در دکوراسیون داخلی

سبک ساحلی انواع متعددی دارد که وجه مشترک همه آن ها رنگ های اقیانوسی، رنگ سفید، نور فراوان و ترکیب پارچه ها با متریال و اکسسوری های طبیعی می باشد.در ادامه تعدادی از انواع و مدل های چیدمان سبک ساحلی را معرفی می کنیم:

  • سبک ساحلی مدیترانه ای

از این سبک چندین سال است که در کشورهایی چون ایتالیا، یونان و اسپانیا استفاده می شود. از ویژگی های منحصربفرد این سبک استفاده از رنگ بندی روشن، چوب های محکم، آهن آلات سیاه و استفاده از اکسسوری ها و وسایل حکاکی شده اشاره نمود.

طراحی دکوراسیون ساحلی
  • سبک ساحلی جزایر استوایی

این سبک از اعتقادات و رسوم بومی های هاوایی و جزایر اقیانوس آرام برگرفته شده است. در چیدمان خانه به این سبک معمولا از طرح و نقش های مناطق استوایی، چوب درخت ساج، اکسسوری های طبیعی دریایی و بومی استفاده می شود.

دکوراسیون ساحلی
  • سبک ساحلی آمریکایی

سبک ساحلی آمریکایی آرامش و راحتی را در محیط خانه بوجود می آورد و از پرطرفدارترین سبک های حال حاضر در آمریکا می باشد. از ویژگی های شاخص این سبک می توان به استفاده از نور طبیعی فراوان در محیط خانه اشاره نمود.

بخوانید!  جذاب ترین ایده های تزیین تخم مرغ هفت سین برای نوروز

همچنین استفاده از رنگ سفید و ترکیب آن با رنگ های گرم و یا رنگ های قیانوسی می تواند هارمونی زیبایی در خانه بوجود آورد. در این سبک نیز مانند دیگر سبک های ساحلی از اکسسوری های دریایی و مبلمان راحتی برای دیزاین خانه استفاده می شود.

سبک ساحلی آمریکایی نوعی سبک مدرن و معاصر محسوب می شود. از آن جایی که امروزه سبک مدرن از طرفداران زیادی برخوردار می باشد، بسیاری از افراد ترجیح می دهند از سبک ساحلی آمریکایی که به این سبک نزدیک است، در خانه خود استفاده کنند.

طراحی داخلی به سبک ساحلی

کلام پایانی

ما در این نوشته از ساختمانچی به معرفی سبک پرطرفدار و زیبای ساحلی پرداختیم و نکاتی که در طراحی خانه به این سبک نیاز داشتید را در اختیارتان قرار دادیم.

امیدواریم از مطالعه این نوشته لذت برده و به خوبی با این سبک آشنا شده باشید. در صورت تمایل می توانید نخود را نظرات خود را در مورد این سبک طراحی برای ما ارسال نمایید.