سهندسازه

قفسه بندی یکی از راه های مؤثر در جهت استفاده بهینه از دیوارها می باشد. این کار باعث ایجاد مکانی برای نگهداری وسایل و زیبایی دیزاین خانه می شود.

از قفسه ها می توان در هر یک از اتاق های خانه استفاده کرد. ایده های ناب در این زمینه به شما در منظم کردن خانه و جلوگیری از هرگونه هرج و مرج کمک می کند.

این قفسه ها نباید پیچیده و پر هزینه باشند. در این نوشته از ساختمانچی ایده هایی ناب در جهت انجام این کار ارائه می دهیم تا به شما در جهت ایده پردازی برای قفسه بندی دیوارهای خالی خانه کمک کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

کاربرد قفسه بندی در خانه

قفسه بندی حمام

حمام ها معمولا مکان های کوچکی هستند که فضای زیادی برای نگهداری از وسایل ندارند. با این حال حمام به فضای اضافه برای نگهداری حوله، شامپو و صابون های اضافه نیاز دارد. اضافه کردن قفسه به حمام روشی بسیار موثر می باشد، چرا که فضای زیادی برای استفاده بهینه از فضا ایجاد می کند.

قفسه بندی حمام

از شلف ها می توان برای قراردادن وسایل تزئینی در انواع حمام استفاده کرد. شلف ارزان ترین وسیله ای است که می توانید از آن استفاده کنید. نصب آن ها نیز بسیار راحت می باشد.

این امکان وجود دارد که شامپو و صابون های اضافه به خصوص آن هایی که شکل یا جعبه زیبایی دارند، در این طبقه ها قرار داد.

در این صورت دسترسی به آن ها در زمانی که به آن ها نیاز دارید آسان می باشد. اضافه کردن قفسه های درب دار که مانند کابینت می باشند نیز ایده خوبی است. شما می توانید از نمونه های دیواری این قفسه های درب دار به عنوان جعبه دارو نیز استفاده نمایید.

شلف حمام

این کار راه حلی مناسب برای نگهداری وسایلی مانند دستمال، شوینده ها و حوله می باشد. اگر تصمیم به قفسه بندی حمام خود گرفتید، اطمینان حاصل کنید که این قفسه ها در برابر رطوبت و تغییرات دمایی مقاوم هستند.

دوش گرفتن باعث ایجاد بخار و افزایش دمای محیط حمام می شود. به همین خاطر در نظر داشته باشید که برخی از انواع چوب با چنین محیط هایی سازگاری ندارد.

فلزها نیز به مرور زمان در چنین محیط هایی شروع به زنگ زدن می کنند. قبل از خرید قفسه برای حمام، پرس و جو کنید و قفسه ای که هم از لحاظ ظاهری و هم سازگاری با محیط مناسب است را انتخاب نمایید.

طبقه بندی حمام

 قفسه بندی آشپزخانه

همیشه این طور به نظر می آید که آشپزخانه فضای کافی برای نگهداری وسایل ندارد. در آشپزخانه نگه داری وسایل باید به گونه ای باشد که دسترسی به آن ها آسان باشد. بعضی از این مواد نیز فاسد شدنی هستند.

ساخت کابینت آشپزخانه به طور چشمگیری در حل این مشکل کارگشا بوده است. قفسه بندی، گزینه های زیادی در جهت نگه داری از وسایل و ایجاد ظاهری زیبا پیش روی شما می گذارد.

 قفسه بندی آشپزخانه

اگر در فضای آشپزخانه، دیواری وجود دارد که کابینت های زیادی روی آن قرار ندارد، استفاده از شلف ها بسیار کارامد می باشد. برای مثال می توان از آن ها برای قراردادن لوازم تزئینی کوچک و زیبا استفاده کرد.

از قفسه هایی که بالای کابینت ها تعبیه می شوند می توان برای دسترسی آسان به مواد لازم در هنگام آشپزی و وسایل دیگر استفاده کرد. این راهکار زمانی که کابینت های جدیدی به آشپزخانه اضافه می کنید کارامد می باشد.

قفسه آشپزخانه

از این قفسه ها برای نگهداری شیشه های ادویه و ماگ های زیبا می توان استفاده کرد. همچنین با این روش می توانید به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشید، زیرا دیگر نیازی نیست در کابینت به دنبال آن ها بگردید.

طبقه بندی آشپزخانه

 قفسه بندی انبار

اگر شانس برخورداری از یک انباری جدا از آشپزخانه را در اختیار داشته باشید، قفسه بندی فضای آن از ملزومات می باشد. قفسه ها باید به گونه ای باشند که عمق کافی برای نگهداری وسایل متعدد را در برداشته باشند. هم چنین باید از طول کافی برای قراردادن وسایل بزرگ تر نیز برخوردار باشند.

از سوی دیگر دسترسی و قابل دید بودن وسایل در انباری نیز از دیگر مسائلی است که باید به آن توجه کرد. استفاده از قفسه هایی با ابعاد مختلف، ایده بسیار خوبی در جهت استفاده بهینه از فضا می باشد.

انباری ها به طور معمول کوچک هستند و شکل خاصی ندارند از این رو باید تلاش کنید از هر قسمت آن جهت نگهداری وسایل درست استفاده نمایید.

 قفسه بندی انبار

استفاده از قفسه های ساده در انباری ها بسیار کارامد می باشد. این قفسه ها معمولا در معرض دید نمی باشند. از آن جا که این قفسه ها باید وزن زیادی را تحمل کنند، باید در نصب آن ها دقت عمل زیادی صورت گیرد و ساخت آن ها محکم باشد.

استفاده از چوب برای ساخت آن ها گزینه مناسبی می باشد، زیرا انباری ها معمولا محیط های خشک و بدون تغییرات دمایی می باشند. هم چنین برای خرید آن ها نیاز به صرف هزینه های گزاف نیست.

بخوانید!  معرفی کانتر چوبی و مزایای استفاده از آن

با این حال استفاده از استیل های ضد زنگ یا آلومینیوم نیز توصیه می شود؛ چرا که تمیز کردن آن ها آسان بوده و در صورتی که به دنبال ظاهری صنعتی هستید، استفاده از آن ها به خواسته شما نزدیک تر می باشد.

استفاده از قفسه های ساده در انباری ها

 قفسه بندی کمد

کمدها نیز مانند انباری ها در جهت نگهداری از وسایل استفاده می شوند. قفسه بندی کمدها انواع مختلفی دارد. تقریبا در قفسه بندی تمام کمدها از قفسه های باز استفاده می شود، بنابراین وسایلی که در آن نگهداری کرده اید به راحتی قابل دید می باشند. اکثر قفسه های کمدی قسمت های مختلفی دارند.

قسمت بالایی آن ها معمولا طول زیادی دارد و مکانی مناسب برای نگه داری لباس های فصلی می باشد. اطمینان حاصل کنید که فضایی رابرای آویزان کردن لباس های خود اختصاص می دهید.

شما می توانید از نظم دهنده هایی جهت نظم دهی به کمد لباسی استفاده نمایید. این نظم دهنده ها می توانند حالت کشویی داشته یا میله ای در جهت آویزان کردن لباس ها داشته باشند.

 قفسه بندی کمد

اگر به دنبال راهکاری ارزان قیمت برای نگهداری از وسایل هستید، نصب قفسه های ساده به شما پیشنهاد می شود. اطمینان حاصل کنید که این قفسه ها می توانند وزن وسایلی که روی آن ها قرارگرفته است را تحمل کنند.

از آن جا که در نصب قفسه های کمد زیبایی مد نظر نمی باشد، قفسه های چوبی به داشتن کمدی تمیز و مرتب کمک می کند و انتخاب مناسبی می باشد.

قفسه های کمد

اگر تعداد زیادی کفش دارید، قفسه هایی را برای نگهداری از آن ها در نظر بگیرید. این قفسه ها باید به گونه ای دید داشته باشند که کفش مورد نظر خود را به راحتی پیدا کنید.

این روش بسیار بهتر از این است که کفش ها را روی هم انباشته کنید. چرا که با قراردادن کفش ها در قفسه هر جفت کفش در کنار هم قرارگرفته و منظم می باشد.

قفسه هایی را برای نگهداری از وسایل

انواع قفسه بندی

قفسه بندی چوبی

چوب محبوب ترین متریال برای ساخت قفسه بندی در خانه می باشد. این متریال به دلیل دوام و استحکام بالایی که دارد و نمای زیبایی که ایجاد می کند، به وفور در سبک های مختلف از سنتی تا مدرن به کار می رود.

ترکیب چوب با متریال دیگر مانند فلز و شیشه در ساخت قفسه می تواند بر زیبایی این المان بیافزاید. نئوپان و تخته چندلا از جمله چوب هایی است که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد و از قیمت مناسبی نیز برخوردار می باشد.

الوارها و چوب درخت صنوبر نیز برای ساخت قفسه بندی بسیار مناسب می باشند که دارای استحکام و سختی بالایی می باشند، اما قیمت بالایی دارند.

همچنین از محبوب ترین چوب ها در این زمینه می توان ام دی اف را نام برد که از دوام و زیبایی بالایی برخوردار می باشد. اگر قصد قفسه بندی چوبی در حمام یا سرویس بهداشتی را دارید، بهتر است از چوب های مقاوم در برابر رطوبت مانند چوب ترمو یا ترمووود استفاده نمایید.

عکس استفاده از قفسه بندی فلزی و چوبی در انبار، آشپزخانه و کمد

قفسه بندی فلزی، استیل و آلومینیومی

فلزات از استحکام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشند، به همین دلیل استفاده از آن ها در ساخت قفسه ها بسیار رایج می باشد.

در قفسه بندی های فروشگاهی، انباری و خانگی می توان از قفسه بندی های فلزی، استیلی و آلومینیومی استفاده نمود. این قفسه ها سال ها زیبایی خود را حفظ می کنند و به راحتی خراب نمی شوند.

قفسه فلزی

قفسه بندی پلاستیکی

قفسه های پلاستیکی از جمله ارزان ترین قفسه ها می باشند. این قفسه بندی ها نسبت به قفسه های فلزی و چوبی از استحکام پایین تری برخوردار بوده و نمی توان وسایل سنگین را بر روی آن ها قرار داد، زیرا ممکن است آسیب ببینند یا بشکنند.

از قفسه های پلاستیکی می توان در اتاق بچه ها و برای قراردادن وسایل، اسباب بازی ها، کتاب و … استفاده نمود. همچنین می توان از این قفسه ها به منظور قراردادن کفش ها نیز استفاده کرد.

معرفی ایده های بیشتر در زمینه قفسه بندی

 • قفسه های دیواری شناور ظاهری تمیز و مرتب دارند. این قفسه ها این امکان را به شما می دهند که وسایل زیادی را در معرض نمایش بگذارید. آن ها با طراحی دکوراسیون های مختلف، از سبک صنعتی گرفته تا سبک مدرن، تناسب دارند. بر خلاف آن چه که تصور می شود، نصب این قفسه ها بسیار آسان بوده و اگر به درستی نصب شده باشند سال های سال بر روی دیوار باقی خواهند ماند. استفاده از این شلف ها ایده خوبی در جهت استفاده از فضای دیواری که قبلا از آن هیچ استفاده ای نمی شده است، می باشد.
 • قفسه هایی که بر روی دیوار نصب می شوند، فرصت های خلاقانه زیادی به شما می دهند. شما می توانید انواع مختلف آن ها را در شکل ها و اندازه های مختلف برای ایجاد قسمتی منحصر بفرد بر روی دیوار نصب کنید. از این قفسه ها برای ایجاد الگویی چشم نواز استفاده نمایید.
 • فضایی مخفی جهت نگهداری وسایل تهیه نمایید. این کار ممکن است سخت به نظر آید اما به امتحان کردن آن می ارزد. این کار به شما کمک می کند از هرج و مرج جلوگیری کرده و وسایل ضروری را بدون تاثیر بر روی دکوراسیون، در دسترس قرار دهید. درب های کشویی ظاهری روستیک به فضا می بخشد. از این درب ها می توان برای مخفی کردن قسمت قفسه بندی شده استفاده کرد.
 • از قفسه ها به عنوان فضایی برای نمایش کارهای هنری استفاده نمایید. خرید یک سه پایه کوچک نیز می تواند در این زمینه به شما کمک کند. می توان از این قفسه ها برای قرار دادن عکس نیز استفاده کرد. فقط کافیست آن ها را قاب بگیرید و روی قفسه قرار دهید.
قفسه الومینیومی
 • با نصب یک آینه یا استفاده از شمع با نورها بازی کنید. استفاده از شلف ها برای قرار دادن آینه یا شمع، راهی مناسبی برای افزودن نور به قسمت های مختلف اتاق می باشد. اگر تمایل به استفاده از شمع های واقعی ندارید، می توانید از شمع های ال ای دی استفاده نمایید. این شمع ها نوری ملایم داشته و بدون خطر می باشند.
 • استفاده از سبد و جعبه های زیبا جهت نگه داری از وسایل، کارامد می باشد. استفاده از این اقلام کمک می کنند تا علاوه بر حفظ زیبایی، محلی برای نگهداری وسایل نیز داشته باشیم. سبدهای چوبی می توانند بافتی ارگانیک به فضای خانه شما ببخشند در حالی که جعبه هایی که در آن ها از نقوش مختلف استفاده شده است به فضا رنگ می بخشند. جعبه های چوبی کلاسیک بوده و از ظاهر خوبی برخوردارند.
 • از گلدان و شیشه های تزئینی برای تزئین قفسه ها استفاده نمایید. این وسایل معمولا در اشکال، بافت و رنگ های زیبا وجود دارند که در هر فضایی ظاهری چشمگیر ایجاد می کنند. هم چنین می توانید از این گلدان ها و شیشه ها برای نگهداری گیاهان طبیعی نیز استفاده کنید و با این کار سر زندگی را به فضای خانه مهمان کنید.
قفسه ها
 • استفاده از مجسمه های تزئینی را فراموش نکنید. قفسه ها فضای مناسبی برای نمایش مجسمه می باشند. با این کار می توانید علایق خود و تم اتاق را منعکس کنید. با تعویض این مجسمه ها با انواع دیگر می توانید به راحتی ظاهر اتاق را تغییر دهید.
 • از کاسه های دکوری که از گیاه یا میوه های طبیعی و مصنوعی پر شده اند استفاده نمایید. این امکان وجود دارد که محتویات این کاسه ها را در فصول مختلف تغییر دهید. با این کار می توانید شلف ها را از طریق راه های مختلف تزئین نمایید.
 • از پر کردن قفسه ها هراس نداشته باشید. از آن ها برای قرار دادن کتاب یا وسایل دیگر استفاده نمایید. تنها لازم است که جای وسایل را تغییر دهید تا در بین اشیا توازن برقرار شود.
 • برای ساماندهی قفسه ها می توانید چند کتاب را به صورت افقی روی یکدیگر قرارداده و مجسمه یا گلدان کوچکی را روی این کتاب ها قرار دهید. این راهکار زمانی مناسب است که قفسه کتاب پرشده و هنوز چند کتاب که دوست دارید در دسترس شما باشند، باقیمانده اند.
 • قفسه های کتاب که رنگ مشکی یا تیره دارند، آنچه که درون آن قرارگرفته است را بهتر نشان می دهند. این قفسه ها جنبه آرشیتکتی نیز دارند. از آن ها برای خلق نقطه ای کانونی در اتاق استفاده نمایید.
قفسه های کتاب
 •  کتاب هایی با رنگ های مختلف را در شلف هایی در اتاق کودک قرار دهید و از این طریق رنگ ها را نیز به او بیاموزید. هم چنین با این کار به راحتی کتاب های کوچک را ساماندهی می کنید.
 • اگر قصد استفاده از شلف در طراحی اتاق خواب خود دارید، از وسایل تزئینی کمی استفاده نمایید. اتاق خواب فضایی است که باید حس آرامش را انتقال دهد. تعداد وسایل تزئینی استفاده شده باید کم و کاملا شخصی باشند.
 • سعی کنید از وسایلی با ابعاد مختلف روی شلف ها استفاده نمایید. این کار باعث می شود شلف ها ظاهری زیبا و متوازن داشته باشند.
 • در استفاده از قفسه های رنگی به توازن رنگ و تطابق آن با تم اتاق توجه نمایید. اگر از لوازم تزئینی بر روی این شلف ها استفاده می نمایید، به توازن رنگ میان آن ها و رنگ قفسه توجه کنید.
بخوانید!  جذابترین ایده های طراحی آشپزخانه[ال،لوکس،مدرن و مینیمالیسم]

نکات پایانی

ایده های زیادی در مورد قفسه بندی مناسب وجود دارد. از قفسه بندی می توان به عنوان فضایی برای نگه داری وسایل یا به عنوان وسیله ای دکوری در هر مکانی استفاده کرد.

امیدواریم نکات ارائه شده در این نوشته به خوبی راهنمای شما کاربران عزیز در این حیطه بوده باشد. در صورت تمایل نظرات خود را به منظور بهبود کیفیت مطالب با ما در میان بگذارید.

قفسه بندی