آموزش رویت

ساختمانچی

آیا با طریقه رنگ آمیزی کانتر آشنایی دارید؟ اگر در طراحی آشپزخانه شما از کانتر لمینت، سرامیک، سنگ یا چوب استفاده شده است، بعد از گذشت مدت زمانی احساس خواهید کرد که به تغییر احتیاج دارد.

رنگ آمیزی آن می تواند باعث ایجاد این تغییر و زیبایی آن شود. تعویض این المان ممکن است هزینه زیادی در بر داشته باشد. در مقابل رنگ آمیزی آن می تواند هزینه بسیار کمتری در پی داشته باشد.

به طور خلاصه برای انجام این کار نیاز به تمیز کردن سطح رو کابینتی، استفاده از پرایمر و دو لایه رنگ آمیزی و در انتها استفاده از سیلر می باشد. آن چه که در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان آن می پردازیم، آموزش رنگ آمیزی کانتر آشپزخانه می باشد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

مرحله اول: تمیزکاری سطح کانتر

در ابتدا باید نسبت به تمیزکاری کانتر اقدام نمایید. بدون شک کانتر آشپزخانه از جمله قسمت هایی است که چربی زیادی بر روی آن وجود دارد. این میزان چربی بر روی کانتری که نزدیک گاز قرار دارد، بیش تر می باشد. برای تمیزکاری آن می توانید از پاک‌کننده های مخصوص استفاده نمایید.

بعد از تمیزکاری سطح موردنظر، اجازه دهید تا سطح آن به طور کامل خشک شود. برای تمیزکاری این المان می توانید از ترکیب مایع ظرفشویی و آب استفاده نمایید.

توجه داشته باشید که برای تمیزکردن کانترهای گرانیت و لمینت از پاک‌کننده هایی با پایه آمونیاک استفاده نکنید. این امکان وجود دارد که برای رنگ آمیزی، قبل از تمیزکاری، سطح آن را سمباده بزنید. زمان کافی برای خشک‌شدن سطح رو کابینتی یک ساعت می باشد.

تمیز کردن سطح کانتر

مرحله دوم: پوشاندن لبه های کانتر با چسب

در این مرحله با استفاده از نوار چسب، لبه های دیوار و کابینت ها را برای جلوگیری از رنگی شدن بپوشانید. این امکان وجود دارد که نسبت به پوشاندن سینک ظرفشویی و دیوارپوش بین کابینتی نیز اقدام نمایید.

پوشاندن لبه های کانتر با چسب

مرحله سوم: استفاده از پارچه برای پوشاندن کفپوش آشپزخانه

برای جلوگیری از رنگی شدن کفپوش می توانید از پارچه ای بر روی آن استفاده نمایید. برای جلوگیری از جا به جایی ملحفه، به وسیله نوار چسب آن را بر روی زمین فیکس کنید.

استفاده از پارچه برای پوشاندن کفپوش آشپزخانه

مرحله چهارم: باز کردن پنجره آشپزخانه

توجه کنید که درب و پنجره آشپزخانه را در طی انجام کار باز بگذارید. چرا که در این صورت هوای داخل آشپزخانه به خوبی تهویه می شود. انجام این کار در زمان استفاده از پرایمر اهمیت ویژه ای دارد. در صورتی که در آشپزخانه پنجره ای وجود ندارد، می توانید از یک فن استفاده نمایید.

باز کردن پنجره آشپزخانه

مرحله پنجم: استفاده از پرایمر

در این مرحله نوبت به استفاده از پرایمر می رسد. استفاده از پرایمر باعث می شود جذب رنگ بهتر صورت پذیرد. بعد از استفاده از پرایمر، 24 ساعت زمان برای خشک‌شدن آن کافی می باشد. بعد از خشک‌شدن لایه اول از لایه دوم پرایمر استفاده کنید و به مدت 24 ساعت اجازه دهید لایه دوم پرایمر نیز خشک شود.

بخوانید!  چطور می توان با استفاده از اسپری، مبلمان خانه خود را رنگ کرد؟

توجه کنید که مدت زمان 24 ساعت برای خشک شدن پرایمر کافی می باشد. برای اطمینان بیشتر بهتر است از دستورالعمل محصولی که استفاده می کنید، پیروی کنید.

استفاده از پرایمر

مرحله ششم: رنگ آمیزی کانتر

در این مرحله نوبت به استفاده از رنگ می رسد. نکته مهم و قابل توجه قبل از استفاده از رنگ ترکیب و هم‌زدن آن می باشد. انجام این کار از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

دقت کنید متریال مختلفی که برای ساخت کانتر مورد استفاده قرار می گیرند، نیاز به رنگ مخصوص دارند و نمی توان از یک مدل رنگ برای انواع مدل استفاده کرد. انتخاب رنگ باید با توجه به جنس کانتر صورت پذیرد. برای انتخاب نمونه مناسب می توانید از فروشنده نیز کمک بخواهید.

رنگ آمیزی کانتر

مرحله هفتم: استفاده از غلطک برای رنگ آمیزی

در این مرحله با استفاده از غلطک رنگ آمیزی نسبت به رنگ آمیزی صفحه روکابینتی اقدام نمایید. برای انجام این کار از یک لایه نازک رنگ بر روی آن استفاده کنید. رنگ آمیزی باید در دو مرحله صورت گیرد. به همین خاطر لازم نیست در مرحله اول از یک لایه ضخیم رنگ بر روی کانتر آشپزخانه استفاده نمایید.

استفاده از غلطک برای رنگ آمیزی

مرحله هشتم: رنگ آمیزی مجدد

بعد از رنگ آمیزی لایه اول، به مدت 6 الی 8 ساعت اجازه دهید رنگ خشک شود. این امکان وجود دارد که برای اطمینان بیش تر بعد از رنگ آمیزی لایه اول، به مدت 24 ساعت صبر کرده و سپس به رنگ آمیزی لایه دوم اقدام نمایید. برای رنگ آمیزی لایه دوم نیز از همان غلطک رنگ آمیزی که در مرحله اول استفاده کرده‌اید، استفاده نمایید.

رنگ آمیزی مجدد

مرحله آخر: سیلر زنی سطح کانتر

بعد از رنگ آمیزی لایه دوم و خشک شدن آن، از رزین به منظور سیلر زدن سطح مورد‌نظر استفاده نمایید. برای استفاده از این محصول بر اساس دستورالعمل روی آن اقدام نمایید. بعد از استفاده از رزین، ممکن است در ابتدا کمی سفت و سخت به نظر آید.

بخوانید!  چرا لباسشویی لباس ها را تمیز نمی شوید؟

این خاصیت رزین، کانتر رنگ آمیزی را در برابر هر گونه خراش و آسیب دیدگی محافظت می کند. برای خرید این محصول می توانید به فروشگاه های فروش رنگ مراجعه نمایید.

توجه کنید که در هنگام استفاده از پرایمر، در صورتی که حبابی بر روی صفحه روکابینتی ایجاد شد، به سرعت با استفاده از غلطک بر روی آن بکشید و حباب را از بین ببرید. در این مرحله کار شما به پایان می رسد.