آموزش رویت

ساختمانچی

روش های متعـددی برای ضدعفونی آب استخر پیشنــهاد می‌شود که وجه مشترک آن‌ها، وجود یک عامل گندزدایی، برای از بین بردن آلودگی ها است.

کلر از قدرت گنــدزدایی بالایی برخوردار است و تاکنون هیچ ماده‌ای نتوانسته است جایگزین بهتری از عنصر کلر، برای ضدعفونی آب گردد. اما برای نگهداری و استفاده از آن باید با مواد دیگر ترکیب شود که ضررها و آسیب‌های زیادی به همراه دارد. در این مطلب، با روشی عالی برای داشتن آبی تمیز در استخر بدون آسیب به افراد و تجهیزات آشنا خواهیم شد.

روش‌های قدیمی و مضر برای تصفیه استخر

عنصر کلر در طبیعت به صورت گاز است و برای نگهداری و عرضه آن به صورت جامد، باید از ترکیبات کلر با مواد دیگری نظیر آمونیاک استفاده شود. متاسـفانه اغلب این ترکیبات، مضرات زیادی برای بدن انســان، علی الخصوص پوست، مو، چشم و ریه دارند و حتی تا ساعت ها بعد از مجاورت با پوست بدن، در گردش خون انسان باقی می مانند.

هر کدام از این روش‌ها آسیب‌های مختلفی را به افرادی که در استخر شنا می‌کنند و همچنین تجهیزات استخر وارد می‌کنند. روش‌های قدیمی و مضر شامل موارد زیر می‌شود:

  •   استفاده از پودر یا قرص کلر
  •   استفاده از کلر مایع و یا آب ژاول
  •   استفاده از گاز ازن
  •    استفاده از اشعه ماوراء بنفش
روش قدیمی برای تصفیه استخر

بهترین روش بدون ضرر برای تصفیه آب اسخر

قطعا می توان گفت که بهترین روش ضد عفونی آب استخر، استفاده از دستگاه کلرزن نمکی است که بهترین روش در حال حاضر، برای ضدعفونی آب استخر است. کلرساز نمکی (کلرزن نمکی) یک سیستم نوین و پیشرفته و مبتنی بر تولید کلر خالص از الکترولیز نمک طعام (NaCl) است.

بخوانید!  کاربرد فلنج در لوله کشی

 فرآیند بهره برداری آن، به این صورت است که ابتدا، نمک طعام با غلظت ثابت سه گرم در لیتر، در آب استخر حل می گردد. این میزان نمک، کمتر از یک سوم شوری اشک چشم انسان است.

نحوه کار با دستگاه کلرزن نمکی

 در این روش نیازی به هیچ مخزن اضافه برای نگهداری نمک نیست و نمک مستقیما به آب استخر اضافه می شود. لازم به ذکر است که نمک در این روش، مصرف نمی شود و تنها در صورت بک واش و یا نشت احتمالی آب و یا خروج با بدن شناگر، از غلظت نمک آب کاسته می شود.

دستــگاه کلرزن نمکی، میزان کلر آزاد داخل آب را دائما با سنسور رداکس اندازه گیــری می نمایند و در صورت تشخیص کمبود عامل ضدعفونی، از الکترولیز نمک در داخل سلول دستگاه، کلر تولید می کند. در حقیقت، دستگاه کلرساز با اعمال ولتاژ اندکی به صفحات تیتانیومی داخل سلول خود که در مسیر تصفیه آب استخر نصـب شده است، ملکول های نمک را به اکسیــد کننــده و ضد عفونی کننده ای قوی و خالص تبدیل و از طریق گردش آب، وارد استخر می کند.

نحوه کار با دستگاه کلرزنی نمکی

پس از ورود عامل اکسید کننده به آب استخر، ملکول های آلودگی اکسید می شوند و وزن بیشتری پیدا کرده و از حالت محلول خارج شده و در کف استخر و یا داخل فیلتر ها رسوب می کنند.

پس از انجام این عمل اکسیداسیون و ضد عفونی، واکنش برگشت پذیر شده و از ترکیبات ایجاد شده، مجددا مولکول نمک طعام و آب تشکیل می گردد و در حقیقت هیچ افزایش و یا کاهشی در غلظت نمک آب استخر ایجاد نمی گردد.

بخوانید!  آینده هنر محوطه سازی در صنعت ساختمان با موزاییک پلیمری

مزایای استفاده از این روش مدرن تصفیه استخر چیست؟

در روش استفاده از دستگاه کلرساز نمکی، دیگر نیازی به استفاده از روش های دیگر ضدعفونی و یا صرف هزینه برای خرید کلر جامد نیست. کلر تولید شده در این دستگاه، به صورت خالص و بدون آمونیاک است و هیچ کدام از مضرات پودر و قرص کلر نظیر سوزش پوست و چشم و یا بوی نامطبوع را ندارد.

 در این روش، کلر به صورت یکسان در کل آب استخر وجود دارد و لذا برای نگهداری آب استخر، نیازی هم به شوک کلر دوره ای نیست. علاوه بر این معمولا دستگاه های کلرساز نمکی (کلرزن نمکی) دارای سنسور pH نیز هستند تا میزان قلیاییت ایجاد شده توسط دستگاه را، با تزریق اسید به طور کامل کنترل نمایند.

مزایای استفاده از روش مدرن تصفیه استخر

قابلیت های دیگری نظیر کنترل دما و کنترل زمان بندی فیلتراسیون و تصفیه استخر نیز معمولا در این قبیل دستگاه ها در نظر گرفتــه می شود.  به جرات می توان گفت که امروزه در اغلب استخرهای دنیا، از این روش برای گندزدایی و نگهداری آب استخر استفاده می شود و روش های دیگر ضدعفونی و گندزدایی آب، تقریبا منسوخ شده است.

کلام پایانی

دستگاه کلرساز یا کلرزن نمکی اسمارت پول، بهترین و مقرون به صرفه‌ترین گزینه برای نگهــداری آب استخر است. با دستگاه اسمارت پول، آبی سالم، شفاف، با کیفیت و بدون ترکیبات آمونیاکی دارید و دیگر نیـازی به خرید کلـرهای بی‌کیفیـت و گران نیسـت.