آموزش رویت

ساختمانچی

چند سالی است که به مدد پیشرفت علم و تکنولوژی نمونه جدیدی از پنجره ها موسوم به پنجره دوجداره به بازار عرضه شده که آسایش و آرامش را برای ساکنین به ارمغان آورده است.

این پنجره ها نوعی عایق صوتی و حرارتی است و به میزان قابل توجه از انتقال صدا و هدر رفت انرژی در ساختمان جلوگیری می کنند.

در مقایسه با درب و پنجره های قدیمی که از پروفیل آهن تولید می شدند و علاوه بر افزودن بار اضافی بر ساختمان، به مرور زمان در اثر شرایط جوی دچار زنگ زدگی می شوند، پروفیل های یو پی وی سی که اخیراً وارد بازار شدند بسیار باکیفیت اند و از مقاومت بالایی در برابر تغییرات آب و هوایی برخوردار می باشند. با ساختمانچی همراه باشید تا با ویژگی ها و قیمت این محصول آشنا شوید.

ویژگی های پنجره دو جداره

پنجره دوجداره از شیشه های دو جداره با فریم UPVC تولید می شود. یو پی وی سی نوعی جایگزین برای آلیاژهای فلزی و غیر فلزی در ساخت درب و پنجره می باشد.

از ویژگی های بارز این پنجره ها می توان به وزن سبک، مقاومت بسیار بالا در برابر تغییرات جوی و عدم اشتعال پذیری اشاره نمود. اساس پنجره دو جداره بر پایه شیشه دو جداره است.

در این نوع پنجره دو یا چند لایه شیشه به کمک نوار اسپیسر که دور تا دور آن ها قرارگرفته از همدیگر جدا شدند و فضای بین شیشه ها با هوا یا گاز آرگون و یا SF6 پر می شود.

اسپیسرها اصولا از جنس آلومینیوم هستند که درون آن ها با ماده سیلیکا ژل که نوعی رطوبت گیر است و رطوبت هوای بین دو شیشه را جذب می کند پرشده است.

پنجره

مزایای پنجره دو جداره

 • امنیت پنجره های دو جداره بسیار بالاست؛ زیرا شکستن دو لایه شیشه به فشار و انرژی زیادی نیاز دارد.
 • گاز آرگونی که فضای بین شیشه ها را پر می کند نوعی عایق حرارتی است و در برابر خروج گرما به بیرون ساختمان مقاومت می کند. این محصول در زمستان از خروج گرما و در تابستان از ورود آن به داخل ساختمان جلوگیری می نماید.
 • نصب آن از هدر رفت انرژی در ساختمان جلوگیری می کند و هزینه های مربوط به انرژی را کاهش می دهد.
 • این پنجره علاوه بر این که عایق حرارتی محسوب می شود از آلودگی صوتی نیز جلوگیری می کند. دو یا چند جداره شیشه ای که در این پنجره ها به کاررفته میزان صدا را کاهش می دهد و محیطی آرام برای ساکنین فراهم می کند.
 • پنجره های دو جداره نیازی به رنگ آمیزی ندارند و تمیز کردن آن ها راحت می باشد.
 • گرد و غبار به راحتی در آن ها نفوذ نمی کند و همچنین در برابر نفوذ آب نیز مقاوم هستند.
 • پنجره های دو جداره یو پی وی سی در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم هستند و تغییر شکل نمی دهند.
 • با استفاده از این مدل پنجره هزینه های مربوط به گرمایش و سرمایش ساختمان کاهش می یابد، در نتیجه نصب آن از نظر اقتصادی بسیار مقرون بصرفه می باشد.
 • آب بندی کامل آن باعث عدم نفوذ آب به داخل در هنگام بارندگی های شدید می شود.
 • درزبندی کامل آن از ورود گرد و غبار به داخل ساختمان جلوگیری می کند.
 • در برابر اشعه ماورا بنفش مقاوم است و مانع از انتقال آن به فضای داخل ساختمان می شود.
 • از دیگر قابلیت های این نوع پنجره، غیرقابل اشتعال بودن، مقاوم در برابر پوسیدگی و خورندگی مانند اسیدها و بازها و مواد شیمیایی می باشد.
 • از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه می باشد.

معایب پنجره دوجداره

 • در صورتی که در تهیه پروفیل پنجره از مواد با کیفیت استفاده نشده باشد، در طول زمان باعث شکنندگی و تغییر رنگ پروفیل می شود.
 • چنانچه گالوانیزه مورد استفاده در تولید درب و پنجره UPVC دچار مشکل باشد، پس از نصب می تواند باعث تغییر شکل پنجره ها شود.
بخوانید!  اجزای خاک مسلح

انواع پنجره دو جداره

پنجره دوجداره کشویی

در این حالت، پنجره به صورت ریلی باز و بست می شود و می تواند چپ بازشو یا راست بازشو باشد. این مدل به دو نوع تک ریل و جفت ریل تقسیم بندی می شود.

پنجره کشویی

پنجره دوجداره دو طرف بازشو

در این حالت، پنجره هم از یک جهت به صورت لولایی و هم بادادن دستگیره به سمت بالا، از عرض بالا باز می شود. این مدل از امنیت بسیار بالایی برخوردار می باشد؛ چرا که در ساخت آن از یراق آلات بسیار مقاوم استفاده می شود.

پنجره دوطرفه

پنجره دوجداره یک طرف بازشو

در این حالت، پنجره فقط از یک جهت و به صورت لولایی باز وبسته می شود. این مدل از جمله پراستفاده ترین انواع درب و پنجره دوجداره محسوب می شود و اکثر مردم از این نوع پنجره استفاده می کنند.

پنجره یکطرفه

پنجره دوجداره فرانسوی با مولیون متحرک

این نوع پنجره دارای مولیون به صورت متحرک است و با باز شدن یکی از لنگه ها، مولیون نیز باز خواهد شد. هنگام باز شدن پنجره فرانسوی، هیچ ستونی در وسط پنجره ها قرار ندارد.

پنجره دوجداره فولکس واگنی

در این حالت، پنجره مانند درب ماشین فولکس واگن باز و بسته می شود. به صورتی که ابتدا به سمت داخل می آید و سپس در ریل مخصوص خود قرار می گیرد. این نوع پنجره برای مکان هایی هم چون ویلاها بسیار مناسب می باشد.

پنجره دوجداره آکاردئونی

در این حالت، پنجره همانند آکاردئون باز و بسته می شود. در هنگام باز شدن، کلیه لنگه ها به یک سمت جمع می شوند و بر روی یک لنگه ثابت در یک طرف قرار می گیرند.

پنجره واگنی

پنجره دو جداره کمانی

به طور کلی می توان گفت یکی از مدرن ترین انواع پنجره های دوجداره، مدل کمانی می باشد. استفاده از این مدل می تواند چشم انداز وسیعی از فضای رو به رو را به همراه داشته باشد.

پنجره آکاردئونی

پنجره دو جداره محوری

عموما طراحی این مدل کار سختی است و از این رو نسبت به سایر مدل ها کمیاب ترند. باز و بسته شدن این گونه پنجره ها بر روی یک محور قطری صورت می گیرد. پنجره های دوجداره محوری بسیار مدرن و زیبا می باشند.

پنجره کمانی

استفاده از پنجره سقفی دوجداره

خانه های تاریک و کم نور دلگیر بوده و حسی از سردی و افسردگی را به افراد حاضر منتقل می کنند، اما خانه هایی که اشعه های نور در آن ها جریان دارد حسی از زندگی و حیات را در فضا می پراکنند.

از این رو در ساخت خانه دلخواه خود، پنجره های دوجداره سقفی و نورگیر را فراموش نکنید؛ زیرا آن ها نقشی بسیار موثر در زیبایی، روشنایی و بزرگ نمایی فضا به عهده دارند.

در ساخت پنجره های سقفی بهتر است از شیشه های دوجداره استفاده کنید، زیرا این شیشه ها در تقابل مستقیم با باد و طوفان و برف و باران قرار دارند و در صورتی که از شیشه های یک لایه ساده استفاده کنید، ممکن است شیشه دچار شکستگی شود و یا این که آب و گرد و غبار از طریق آن وارد خانه شود.

پنجره دوجداره زیبا

نگهداری از پنجره های دو جداره

 • پنجره های دو جداره را می توان به راحتی با آب و صابون شست و تمیز کرد.
 • درزگیری پنجره دوجداره باید با نهایت دقت و تمیزی صورت گیرد تا از انعطاف پذیری لازم برخوردار باشد.
 • یراق آلات پنجره های دو جداره پس از مدتی باز و بسته کردن ممکن است از رگلاژ خارج شوند، بنابراین باید آن ها را تنظیم و به حالت قبل بازگرداند.
 • به منظور بهبود عملکرد پنجره های دو جداره، آن ها را باید هر چند وقت یکبار روغن کاری کرد.
بخوانید!  استفاده از شیشه در طراحی فضای داخلی ساختمان

خرید پنجره دوجداره

در هنگام خرید این نوع پنجره توجه به یکسری نکات امری بسیار ضروری است. هنگامی که به مراکز فروش پنجره دوجداره مراجعه می کنید حتماً به موارد زیر دقت کنید.

 • شیشه های پنجره باید از استانداردهای لازم برخوردار باشند و به میزان کافی گاز آرگون بین آن ها تزریق شود.
 • نصب پنجره با رعایت اصول لازم صورت گیرد، در غیر این صورت انرژی ساختمان هدر خواهد رفت.
 • یک پنجره خوب باید عایق بندی شده باشد، زیرا تنها در این صورت می تواند آسایش و آرامش را برای ساکنین به ارمغان آورد.
 • یراق آلات آن با توجه به کارایی و وزن لنگه ها خریداری شوند.
 • شیشه پنجره باید صنعتی باشد، شیشه هایی که در شیشه بری ها یافت می شوند مناسب این کار نیستند.
 • نصب پنجره دوجداره یو پی وی سی باید توسط نصاب حرفه ای انجام شود.
 • نوع پروفیل ها باید با شرایط آب و هوایی سازگار و از استانداردهای لازم برخوردار باشد.

قیمت پنجره دوجداره

عوامل متعددی در قیمت پنجره دوجداره تاثیرگذار هستند که در ذیل به آن ها می پردازیم.

 • هر چه سایز و تعداد پنجره ها بزرگ تر باشد قیمت نیز بالاتر خواهد رفت. اما برخی از تولیدکنندگان در صورت خرید عمده به خریداران تخفیف می دهند و محصولات را با قیمت کمتری عرضه می نمایند.
 • قاب پنجره از متریال هایی نظیر چوب، آلومینیوم و پی وی سی تولید می شود که از بین آن ها UPVC ارزان ترین و رایج ترین قاب است که از مقاومت لازم در برابر شرایط آب و هوایی برخوردار می باشد.
 • مدل پنجره نیز در قیمت آن اثرگذار است. در بازار طیف گسترده ای از مدل ها دیده می شوند که هر کدام قیمت متفاوتی دارند.
 • هزینه نصب این پنجره ها به صورت جداگانه حساب می شود.
 • شیشه دوجداره با توجه به جنس و نوع ساخت دارای قیمت متفاوت است.
 • یراق آلات استاندارد و با کیفیت قیمت بالاتری به نسبت سایر یراق آلات دارند.

کلام آخر

ما در این مقاله به معرفی پنجره دوجداره، انواع و مدل های آن و همچنین مزایا و معایب آن پرداختیم. همانطور که گفتیم این پنجره ها عایق صوتی و حرارتی خوبی هستند و از ورود و خروج صدا و همچنین هوای گرم و سرد از ساختمان جلوگیری می کنند.

امیدواریم این مطلب به شما عزیزان در انتخاب پنجره ای با کیفیت و مناسب کمک کرده باشد. آیا شما در محل کار یا زندگی خود از پنجره دوجداره استفاده کرده اید؟

کدام یک از مدل های مذکور را استفاده کردید؟ چه ویژگی، مزایا و معایبی از این پنجره ها می دانید که در این مقاله به آن نپرداختیم؟ نظرات و پاسخ های خود را با اهالی ساختمانچی در میان بگذارید.

سوالات متداول

پنجره دوجداره از چه موادی ساخته می شود؟

پنجره دوجداره از شیشه های دو جداره با فریم UPVC ساخته می شود. یو پی وی سی نوعی جایگزین برای آلیاژهای فلزی و غیر فلزی در ساخت درب و پنجره می باشد.

پنجره های دوجداره چه ویژگی هایی دارند؟

از ویژگی های آن می توان به وزن سبک، عایق صوتی و حرارتی، مقاومت بسیار بالا در برابر تغییرات جوی و عدم اشتعال پذیری اشاره نمود.

انواع پنجره دو جداره چیست؟

پنجره دوجداره کشویی، پنجره دوجداره دو طرف بازشو، پنجره دوجداره یک طرف بازشو، پنجره دوجداره فرانسوی با مولیون متحرک، فولکس واگنی، آکاردئونی، پنجره دو جداره محوری و پنجره دو جداره کمانی