آموزش رویت

ساختمانچی

طراحی ویترین و دکوراسیون مغازه و فروشگاه از جمله مهم ترین فاکتورهایی هستند که در رونق کسب و کار نقش بسزایی ایفا می کنند. دکوراسیون فروشگاه باید به گونه ای باشد که نه تنها محیطی امن، آرام و زیبا برای مشتریان فراهم کند بلکه امکان دسترسی آن ها به محصولات را نیز آسان نماید.

در طراحی دکوراسیون فروشگاه یا مغازه علاوه بر در نظرگرفتن آرامش و راحتی مشتریان، راهکارهایی نیز به منظور راحتی فروشندگان در نظرگرفته می شود.

متراژ فضا، نوع محصولات، تعداد و اندازه آن ها از جمله فاکتورهایی هستند که با توجه به آن ها نسبت به طراحی داخلی فروشگاه یا مغازه اقدام می شود. برای مثال در یک مغازه کوچک عطرفروشی می توان از تمام فضاها استفاده بهینه نمود و یک دکور ایده آل طراحی کرد.

طراحان داخلی با بررسی جوانب مختلف خرید و روحیات مشتریان سعی می کنند چیدمانی ایده آل و ظاهری مطلوب به فضا ببخشند و گامی موثر در جهت افزایش فروش و ترغیب مشتریان بردارند.

به همین دلیل اولین و مهم ترین مرحله طراحی مغازه ها ایده پردازی بر اساس نیازهای مشتریان و فروشندگان است. سپس این ایده ها توسط نرم افزارهای طراحی داخلی شبیه سازی می شوند و  بعد در مرحله اجرا قرار می گیرند.

در طراحی دکوراسیون داخلی مغازه توجه به موقعیت مکانی و نوع مشتریانی که در آن تردد می کنند نیز حائز اهمیت است. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی به بررسی نکات مهم و ایده های جذاب طراحی دکوراسیون فروشگاه ها می پردازیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

اصول طراحی دکوراسیون فروشگاه یا مغازه

در بحث طراحی داخلی تمام مکان ها به عوامل موثر در فضا توجه ویژه معطوف می شود خصوصاً در طراحی دکوراسیون فروشگاهی که رونق فروش هدف اصلی طراحی است.

سیستم های سرمایشی و گرمایشی، نورپردازی فروشگاه، ترکیب رنگ ایده آل، چیدمان مبلمان، چیدمان وسایل مغازه، تزئین سقف، نوع دیوارپوش و کفپوش و… از جمله مواردی هستند که در طراحی دکور این مکان ها حائز اهمیت هستند.

بخوانید!  پارتیشن چوبی[+راهنمای خرید و نصب]

برای تزئین سقف مغازه یا فروشگاه های بزرگ می توان از سقف کناف استفاده نمود، این سقف ها تاثیر بسزایی در زیبایی فضا و نورپردازی آن ایفا می کنند.

طراحی دکوراسیون فروشگاه

طراحی داخلی مغازه و فروشگاه شیک

در طراحی داخلی مغازه، طراحی ویترین بسیار مهم است، زیرا این ویترین است که مشتریان را ترغیب می کند تا وارد مغازه شوند و خرید کنند. اگر به فضای داخل مغازه ها و فروشگاه های لوکس اطراف خود نگاهی بیندازید متوجه خاص‌بودن و جذابیت فوق العاده دکوراسیون و ویترین آن ها خواهید شد.

از این رو برای رونق کسب و کار و جذب مشتری باید به ظاهر مغازه توجه شود. در بین تمام عوامل موثر در زیبایی دکوراسیون داخلی، نورپردازی مهم ترین و ضروری ترین فاکتور به شمار می آید.

یک چیدمان ایده آل بدون انواع مختلف نورپردازی جذاب نخواهد بود، از این رو اهمیت زاویه تابش نور و تاثیر آن بر محیط را نمی توان نادیده گرفت.

نکات مهم در طراحی مغازه

پرهیز از هرج و مرج

به طور کلی در کسب و کارهای کوچک، کمتر بهتر از بیشتر است. یک مغازه مرتب و سازماندهی در مقایسه با یک مغازه شلوغ مشتریان بیشتری به خود جذب می کند.

با استفاده از رنگ های خنثی نظیر سفید مایل به زرد و خاکستری برای مبل یا صندلی و آیتم های بزرگ مانع از شلوغی در فضا خواهید شد. رنگ های خنثی علاوه بر آراستگی فضا، آن را بزرگ تر و دلبازتر از آنچه که هست نشان می دهد.

در طراحی مغازه

ایجاد فضا بین قفسه ها

قفسه ها بهترین راهکار برای استفاده از فضای دیوار هستند، اما باید به دنبال روش های بهینه سازی فضا باشید. به جای تعبیه قفسه های بزرگ برای جواهرات و المان های کوچک می توانید شلف های دیواری با اندازه های مناسب نصب کنید.

اگر در دکوراسیون مغازه ها و فروشگاه های بزرگ به صورت خطی قفسه تعبیه می کنید باید بین آن ها فضای کافی برای تردد مشتریان در نظر بگیرید.

ایجاد فضا بین قفسه ها

استفاده از قفسه کتاب به عنوان پارتیشن

پارتیشن بندی فضای مغازه ها یا فروشگاه های کوچک چالش برانگیز است، اما قفسه های باز و بلند بهترین راهکار برای دکوراسیون می باشند. آن ها نه تنها کالاها را به خوبی به نمایش می گذارند بلکه فضا را بازتر نشان می دهند. این قفسه ها بسیار انعطاف پذیر هستند و به شما اجازه می دهند هم اجناس و هم دکوراسیون را تغییر دهید.

استفاده از قفسه کتاب به عنوان پارتیشن

نمایش عناصر به صورت عمودی

نمایش کالاها و اجناس در سطوح مختلف فضا را دلبازتر می کند و از نظر بصری برای مشتریان سودمند است. نصب قفسه در سطوح مختلف بهترین راهکار بدین منظور است. همچنین می توانید برحی اجناس را از سقف تا زمین آویزان کنید تا توجه افراد به بالا جذب شود.

نمایش عناصر به صورت عمودی

نمایش متفاوت یکی از دیوارها

رنگ آمیزی یکی از دیوارها با رنگ برجسته یکی از موثرترین راه هایی است که نه تنها فضا را دکوراتیو می کند بلکه آن را بزرگ تر نشان می دهد. همچنین استفاده از کاغذ دیواری یا پارچه های رنگارنگ نیز روشی دیگر برای جلب توجه مشتریان است. استفاده از دیوارپوش آجری نیز یکی از بهترین و جذاب ترین روش های دکوراتیو کردن فضاست.

متفاوت نشان دادن یکی از دیوارها

کلام پایانی

به طور کلی طراحی دکوراسیون مغازه ها و فروشگاه ها به سلیقه شخصی و میزان بودجه شما بستگی دارد. اگر به دنبال یک طراح بی نقص و منحصربفرد هستید با متخصصان دیزاین در این زمینه مشورت کنید و بهترین سبک و دکور را برای فروشگاه خود انتخاب نمایید.

بخوانید!  بتونه سنگی چیست و چه کاربردی دارد؟

استفاده از منابع آنلاین و مجلات دکوراسیون داخلی نیز می تواند به شما در دسترسی به این مهم کمک کند. امیدواریم نکات مذکور در این نوشته از ساختمانچی ایده های خوبی را در اختیار شما کاربران گرامی قرار دهد. در صورت تمایل نظرات خود در این زمینه را با ما در میان بگذارید.