آموزش رویت

ساختمانچی

یکی از فاکتورهایی که می تواند در زیبایی خانه نقش بسزایی داشته باشد، شومینه دیواری می باشد. شومینه های دیواری در انواع مختلف وجود داشته و هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند.

امروزه تنوع این المان به قدری زیاد شده که امکان استفاده از آن را در انواع سبک های طراحی فراهم نموده است. در ادامه این نوشته از ساختمانچی به بیان جزئیات بیش تر در این زمینه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

شومینه دیواری، نقطه کانونی خانه

شومینه دیواری یکی از فاکتورهای تزئینی در هر خانه ای به شمار می رود. این المان همان گونه که از نامش پیداست بر روی دیوار نصب می شود. از این رو می توان گفت فضا اتاق را اشغال نمی کند.

این ویژگی آن را به نمونه ای مناسب برای تزئین خانه های کوچک نیز تبدیل کرده است. اگر به دنبال ایجاد یک نقطه کانونی در اتاق نشیمن هستید، این المان می تواند گزینه ای منحصربفرد و متفاوت باشد.

شاید در گذشته از شومینه ها بیش تر به عنوان وسیله ای برای گرم کردن خانه استفاده می شد، اما امروزه جنبه تزئینی آن نیز تا میزان زیادی در نظر گرفته می شود.

شومینه های دیواری انواع مختلفی دارند که از جمله می توان به نمونه های برقی، گازی و حتی هیزمی اشاره کرد. آن چه که در به کارگیری این فاکتور تزئینی حائز اهمیت می باشد، رعایت کلیه موارد ایمنی می باشد.

شومینه دیواری

انواع شومینه دیواری

همان گونه که در بالا گفته شد، این المان انواع مختلفی دارد که از جمله می توان به نمونه های برقی، گازی و هیزمی اشاره کرد. در ادامه به بیان جزئیات بیش تر در مورد هریک خواهیم پرداخت.

شومینه دیواری برقی

همان گونه که از نام آن پیداست، این گونه شومینه ها برای سوخت مصرفی خود از انرژی برق استفاده می کنند. این گونه شومینه ها هیچ گونه گاز سمی مانند دی اکسید کربن تولید نمی کنند و از این رو در نصب و تعبیه آن ها نیاز به استفاده از دودکش نیست.

شعله های شومینه برقی دیواری، واقعی نیست و شما تنها نمایی از شعله را می بینید. در طراحی این مدل، از لامپ های ال ای دی استفاده می شود. خاموش و روشن شدن و کم و زیاد کردن این مدل با استفاده از کنترل و از راه دور نیز امکان پذیر می باشد.

آن چه که باعث زیبایی این المان می شود، ترکیب شعله و شیشه می باشد. در ساخت این گونه شومینه ها از شیشه های نشکن که در مقابل حرارت مقاوم هستند، استفاده می شود. روش نصب این المان به دو شکل رو کار و توکار می باشد.

شومینه برقی

شومینه دیواری گازی

این گونه شومینه ها همان گونه که از نامش پیداست، از گاز برای سوخت مصرفی خود استفاده می کنند. برخلاف انواع نمونه های برقی که در بالا به آن ها اشاره شد، برای نصب این مدل نیاز به نصب دودکش می باشد.

امکان طراحی شومینه گازی در شکل های مختلف وجود داشته و می توان از آن در سبک های مختلف دکوراسیون داخلی استفاده کرد.

از آن جایی که مصرف سوخت این گونه شومینه ها گاز می باشد و امکان نشت آن وجود دارد حتما باید از ترموکوپل برای آن استفاده شود. برای نصب این مدل نیز می توان از دو روش توکار و روکار استفاده کرد.

شومینه گازی

شومینه دیواری هیزمی

این مدل نمونه ای از قدیمی ترین انواع شومینه هایی است که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفته است. سوخت این مدل با استفاده از چوب بوده و امروزه به دلیل تولید دود، کم تر استفاده می شود و نمونه های مدرن جایگزین آن شده است.

بخوانید!  دیوار شاخص در دکوراسیون داخلی

گرمایش شومینه هیزمی نسبت به نمونه های دیگر کم تر بوده و به طور کلی می توان گفت، تنها مزیت آن ها حس نوستالژی است که این گونه شومینه ها ایجاد می کنند. شومینه های هیزمی بیش تر در محیط هایی هم چون باغ و ویلاها مورد استفاده قرار می گیرند.

عکس شومینه دیواری، المانی جذاب در خانه های امروزی

شومینه دیواری ژل سوز

این نوع شومینه با سوخت ژلی کار می کند و هیچ نیازی به هواکش، لوله و یا حتی سیم برق ندارد. شومینه های ژل سوز رواج کمتری نسبت به مدل های گازی و یا برقی دارند و قیمت بالای سوخت ژلی آن باعث شده تا کمتر مورد استفاده قرار بگیرند.

البته این محصول برتری هایی نیز نسبت به مدل های گازی و برقی دارد از جمله اینکه در این المان، شعله ها بسیار واقعی هستند و زیبایی منحصربفردی را ایجاد می کنند و همچنین به سهولت نصب می شوند.

شومینه دیواری

شومینه دیواری در طراحی دکوراسیون داخلی

همان گونه که در بالا نیز اشاره شد، شومینه دیواری می تواند گزینه ای مناسب برای طراحی دکوراسیون داخلی در نظر گرفته شود.

برای مثال اگر در حال طراحی خانه ای مدرن هستید، این المان می تواند در زیبایی هرچه بیش تر کمک کند. شومینه های دیواری در طرح های مختلف قابل دسترسی بوده و می تواند سلایق مختلف را پاسخگو باشد.

قرار گیری این المان در نقطه کانونی و استفاده از یک طراحی زیبا در اطراف آن می تواند نمایی متفاوت در خانه ایجاد کند. در ادامه به معرفی ایده های استفاده از این المان در طراحی دکوراسیون داخلی می پردازیم.

شومینه دیواری شیشه ای دو طرفه

از مزایا استفاده از این مدل می توان به تزئین هم زمان دو اتاق اشاره کرد. بنابراین می توان گفت با این کار با یک تیر دو نشان می زنیم. این مدل نه تنها به صورت هم زمان باعث زیبایی دو قسمت می شود، بلکه می توان از گرمای مطبوع آن در هر دو قسمت نیز استفاده کرد.

تنوع رنگی قاب این گونه شومینه ها امکان استفاده از آن ها را در انواع سبک های دکوراسیون داخلی و مطابق با سایر رنگ های به کار رفته فراهم می کند.

شومینه دو طرفه

شومینه های دیواری بلند افقی

اگر به دنبال ایجاد نمایی متفاوت در دکوراسیون خانه خود هستید، این مدل می تواند گزینه ای مناسب برای انتخاب باشد.

اگر چه شومینه های دیواری در شکل ها، اندازه و رنگ های متفاوت وجود دارند، اما یکی از مدرن ترین انواع آن نمونه های عریض می باشد. طول و عرض این نمونه باید متناسب با اندازه دیوار مشخص شود.

عکس شومینه دیواری، المانی جذاب در خانه های امروزی

استفاده از قاب متالیک دور شومینه

یکی از مزایا استفاده از قاب متالیک در اطراف شومینه های دیواری، به روز و شیک بودن همیشگی آن ها می باشد. از این رو این امکان وجود دارد که سال ها بدون نگرانی از قدیمی شدن آن در دیزاین منزل از آن استفاده کنید. از دیگر مزایا استفاده از رنگ متالیک، می توان به هماهنگی آن با سایر رنگ ها نیز اشاره کرد.

شومینه متالیک

شومینه دیواری در ابعاد کوچک

شاید زمانی که اسم شومینه به گوش شما می رسد، به این موضوع فکر کنید که حتما باید فضا وسیعی را به آن اختصاص دهید. اما به واقع این چنین نیست و می توان با اختصاص فضایی کوچک به این المان نیز از زیبایی آن بهره برد.

بخوانید!  21 ایده برای مرتب کردن زیورآلات و جواهرات

برای مثال اگر به دنبال طراحی یک شومینه در خانه هستید، اما برای انجام این کار هزینه کافی ندارید، می توانید به ساخت نمونه کوچکی از این المان فکر کنید. برای طراحی یک شومینه کوچک می توانید از گوشه های اتاق استفاده کنید.

شومینه کوچک

شومینه دیواری عمودی بلند

این مدل نمونه ای از شومینه های مدرن و زیبا می باشد که می توان از آن در دیزاین خانه استفاده کرد. این نمونه نیز مانند نمونه های عریض نمایی زیبا و منحصر ایجاد می کند و می تواند گزینه ای مناسب برای دیوارهای بلند در نظرگرفته شود.

شومینه عمودی

هزینه نصب شومینه دیواری

هزینه نصب این المان با توجه به فاکتورهای مختلف می تواند متفاوت باشد. برای مثال از جمله عوامل تاثیرگذار می توان به مواردی هم چون برقی با گازی بودن آن، اندازه شومینه، نوع طراحی، متریال به کاررفته در ساخت شومینه و نیاز یا عدم نیاز آن به زیرسازی اشاره کرد.

نصب شومینه دیواری

برای نصب این المان نیاز به استفاده از مهارت یک متخصص می باشد. در صورتی که انجام این کار نیاز به زیرسازی نداشته باشد، فرآیند زمان گیری نبوده و در مدت کوتاهی می توان نسبت به انجام این کار اقدام کرد.

قبل از اقدام به نصب نیز بهتر است از طراحی و هماهنگی آن با سبک دکوراسیون داخلی اطمینان حاصل کنید. هم چنین توجه داشته باشید که استفاده از نمونه های برقی و گازی متحمل هزینه هایی در مصرف انرژی می باشد و در طولانی مدت می تواند هزینه بر باشد. بنابراین قبل از انجام این کار حتما با یک متخصص مشورت نمایید.

نمایندگی های فروش شومینه دیواری در تهران و اصفهان

نمایندگی ها و فروشگاه های بسیار متعددی در اصفهان و تهران وجود دارند که به فروش شومینه دیواری مشغول اند. این بخش از مقاله به معرفی برخی از خیابان های مهمی که این فروشگاه ها در آن قرار دارند می پردازد تا بتوانید با مراجعه به این محل ها، محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمایید.

در تهران برای خرید شومینه دیواری می توانید به ونک خیابان ملاصدرا خیابان شیراز جنوبی خیابان گرمسار غربی، بزرگراه شهید اشرفی اصفهانی شمالی بعد از پل همت کوچه باغچه پونک، پاسداران میدان هروی خیابان امیرنیا، خیابان استاد معین، خیابان نواب صفوی بریانک و خیابان دزاشیب، مراجعه فرمایید

در اصفهان نیز می توانید این محصول را در خیابان کاوه کوچه 57، خیابان طالقانی و خیابان شیخ صدوق شمالی خیابان شیخ مفید، تهیه و خریداری نمایید. قبل از خرید حتما به سالم بودن شومینه دقت کنید و محصولی را خریداری نمایید که گارانتی معتبری داشته باشد.

سخن پایانی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، انتخاب یک سیستم گرمایشی مانند شومینه بسیار راحت است و مدل ها با طرح و نقش های بسیاری وجود دارند که می توانید بنا بر سلیقه، محصول مورد علاقه خود را پیدا کنید تا علاوه بر گرم کردن محیط زندگی، یک نقطه کانونی زیبا و جذاب را در دکوراسیون داخلی ایجاد کنید.

شومینه های قدیمی کارایی پایین و محدودیت های زیادی داشتند ولی امروزه شومینه های مدرنی تولید و به بازار عرضه می شوند که علاوه بر کارایی بالا و گرمای زیاد، از هدر رفت انرژی بیهوده نیز جلوگیری می کنند.