آموزش رویت

ساختمانچی

دوختن رومبلی یکی از کارهایی است که می تواند از نفوذ آلودگی به مبل جلوگیری کند و عمر مفید آن را افزایش دهد. دوختن رومبلی در خانه می تواند با هزینه کمتری انجام شود.

به همین دلیل در اینجا قصد داریم با نحوه دوخت روکش مبل یا رومبلی آشنا شویم. با ساختمانچی همراه باشید.

مراحل دوختن رومبلی پارچه ای در خانه

1. انتخاب پارچه

اولین مرحله برای دوخت رومبلی انتخاب پارچه یا کاور پلاستیکی می باشد. برای انتخاب پارچه باید به مغازه های پارچه فروشی مراجعه کرده و پارچه هایی که مخصوص دوخت رومبلی هستند را بررسی کنید.

این پارچه انعطاف پذیری مناسبی دارند و معمولا دارای طرح های بسیار ساده می باشند. بهتر است رنگی را انتخاب کنید که با رنگ سایر وسایل خانه همخوانی داشته باشد.

دوختن رومبلی پارچه ای در خانه

2. اندازه گیری دقیق مبلمان

در مرحله دوم باید با استفاده از یک متر خیاطی، عرض و ارتفاع مبلمان را اندازه گیری کنید. این اندازه گیری را برای مبل سه نفره، مبل تک نفره و مبل میزبان به طور جداگانه انجام دهید. دسته های مبل را نیز به طور دقیق اندازه گیری کنید. تمامی اندازه ها را بر روی یک کاغذ یادداشت کنید.

3. الگوکشی

با توجه به اندازه هایی که یادداشت کردید، روی کاغذ الگو شروع به رسم قسمت های مبل نمایید. با توجه به ابعاد بزرگ مبل، در صورتی که نمی توانید از کاغذ الگو استفاده کنید باید روی پارچه مبل با استفاده از گچ یا صابون خیاطی اندازه ها را علامت بزنید و خطوط آن را رسم کنید. روی هر الگو شماره گذاری انجام دهید تا بعدا دچار سردرگمی نشوید.

4. الگوی دسته های مبل

برای دسته های مبل علاوه بر ابعاد دسته، بهتر است پارچه را بر روی دسته مبل قرار دهید و با استفاده از یک گچ شکل دسته را بر روی پارچه رسم کنید.

5. در نظرگرفتن جای دوخت

هنگامی که ابعاد را بر روی پارچه رسم کردید، حتما باید چند سانتی متر را برای جای دوخت در نظر بگیرید. علاوه بر این توجه داشته باشید که رومبلی باید از مبل کمی فاصله داشته باشد. بنابراین از دوختن رومبلی های چسبان خودداری کنید. به دلیل اینکه هنگام کاور بر روی مبل با مشکل مواجه می شوید.

بخوانید!  خانه ای ایمن در برابر کرونا طی ایام نوروز

6. بررسی نهایی الگوها

قبل از هر گونه برش بر روی پارچه، باید یک بار دیگر تمامی ابعاد را بررسی کنید. برای اطمینان بیشتر می توانید هر قسمت را بر روی مبل قرار دهید و از صحت الگو مطمئن شوید.

رومبلی پارچه ای

7. برش پارچه

پس از بررسی کامل الگو و ابعاد مبل، با دقت کامل پارچه را برش بزنید. با گچ یا صابون بر روی هر پارچه شماره الگوی مورد نظر را بنویسید تا دچار سردرگمی نشوید.

8. وصل کردن تکه های پارچه

با استفاده از نخ کوک، تمامی قسمت های رو مبلی را به هم وصل کنید. روکش مبل را به آرامی بر روی مبل بکشید و از صحت آن مطمئن شوید.

9. استفاده از نوار و دوخت روکش مبل

برای زیباتر شدن لبه های رومبلی، می توانید از روبان یا نوار اریب استفاده نمایید. این نوار را می توانید از خرازی ها خریداری نمایید. هنگام اتصال پارچه ها به هم دیگر از این نوار استفاده کنید تا دوخت رومبلی با زیبایی بیشتری انجام شود. پس ار دوخت نورا به روکش مبل یا رومبلی می توانید آن را بر روی مبل بکشید. 

مراحل دوختن رومبلی پلاستیکی در خانه

دوخت روکش مبل پلاستیکی طرفدار بیشتری نسبت به دوخت روکش مبل پارچه ای دارد. روکش مبل پلاستیکی قابلیت دید پارچه اصلی مبل را فراهم می کند. به همین دلیل اکثر افراد تمایل به استفاده از آن دارند.

دوختن رومبلی پلاستیکی در خانه

1. انتخاب پلاستیک مناسب

 برای دوخت رومبلی پلاستیکی در خانه بهتر است پلاستیک 020 خریداری نمایید تا از ضخامت مناسب برخوردار باشد. همچنین می توانید از فروشنده در مورد سایر پلاستیک های مناسب برای دوخت کاور مبل سوال کنید و از راهنمایی های او استفاده نمایید.

2. الگوکشی

برای رومبلی های پلاستیکی می توانید با استفاده از یک ماژیک، الگوی هر قسمت از مبل را روی پلاستیک بکشید. این کار را با دقت کامل انجام دهید.

نگران نباشید اگر جایی از الگو را اشتباه کردید می توانید ماژیک را به راحتی از روی پلاستیک پاک کنید و مجددا الگو را بکشید. روی هر قسمت از الو شماره گذاری انجام دهید.

بخوانید!  چطور جرم و رسوب شیرآلات را از بین ببریم؟[+راهکارهای ساده]

3. بررسی الگوها و برش

الگوها را به طور دقیق بررسی کنید. سپس پلاستیک را برش بزنید. پلاستیک را به آرامی برش بزنید تا دچار پارگی نشود.

4. استفاده از نوار و دوختن رومبلی

برای دوخت پلاستیک ها به همدیگر از نوار اریب استفاده کنید و آن ها را به هم بدوزید. بهتر است رنگ نوار اریب را به گونه ای انتخاب کنید که با رنگ پارچه مبل همخوانی داشته باشد. با این کار زیبایی روکش مبل، دو چندان می شود.

5. دوخت زیپ در پشت رومبلی

از خرازی به تعداد مبل ها، زیپ بلند تهیه کنید و آن را در پشت رومبلی بدوزید. با وجود زیپ، رومبلی را راحت تر می توان بر روی مبلمان کشید.

کلام پایانی

در این مقاله با مراحل دوختن روکش مبل یا رومبلی پارچه ای و پلاستیکی آشنا شدیم. با استفاده از رومبلی می توانید مبلمان تمیزتری داشته باشید و پارچه مبل را از آلودگی ها و گرد و غبار محافظت کنید.

با این کار عمر پارچه مبل طولانی تر می شود. در نتیجه نیاز به هزینه مجدد برای تعویض پارچه مبل نخواهید داشت.

سوالات متداول

چه مقدار پارچه یا پلاستیک برای دوخت رومبلی نیاز می باشد؟

مقدار پارچه مورد نیاز برای دوخت روکش مبل یا رومبلی با توجه به مدل مبل و تعداد آن متفاوت می باشد. بهتر است عکس مبلمان خود را به پارچه فروش نشان دهید تا راهنمایی های لازم را ارائه نماید.

رومبلی پلاستیکی بهتر است یا پارچه ای؟

هر یک از این دو رومبلی مزایا و معایبی دارند. رومبلی پلاستیکی، امکان مشاهده خود مبل را فراهم می کند اما عمر مفید کمتری نسبت به مدل پارچه ای دارد. در عوض رومبلی پارچه ای هنگام نشستن، آرامش بیشتری را به فرد می دهد و موجب تعریق نمی شود.

نحوه شستشوی رومبلی پلاستیکی به چه صورت می باشد؟

بهتر است رومبلی پلاستیکی را با استفاده از یک دستمال نمدار تمیز کنید. شستشوی آن با آب می توانند آسیب به آن وارد کند و کیفیت آن را تحت تاثیر قرار دهد.