آموزش رویت

ساختمانچی

برای داشتن خانه ای زیبا باید به جزئیات نیز دقت کنید؛ جزئیاتی مانند رومیزی. شاید تاکنون به تاثیر رومیزی در زیبایی خانه دقت نکرده باشید، اما توجه به همین جزئیات کوچک است که در انتها سبب ایجاد خانه ای زیبا می شود.

هر میزی که در خانه دارید از میز جلو مبلی و عسلی تا میز غذاخوری و کنسول نیاز به تزئین دارند. به منظور انتخاب المانی شکیل و هوشمندانه برای این المان ها می توانید به سراغ رو میزی های زیبا و جذاب بروید.

شاید رو میزی کوچک ترین و پیش افتاده ترین انتخاب برای شما باشد. اما انتخاب صحیح آن می تواند تاثیر مثبتی در زیبایی دکوراسیون منزل شما داشته باشد.

با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی به معرفی انواع رومیزی و ویژگی های آن ها می پردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

کاربرد رو میزی

کاربرد رو میزی ها در دکوراسیون داخلی به شرح زیر می باشد:

 • میز جلومبلی
 • میز عسلی
 • میز ناهارخوری
 • کانتر آشپزخانه
 • اپن یا جزیره آشپزخانه
 • دکور و ویترین
 • شلف ها
 • میز کنسول یا میز آینه شمعدان
 • میز آرایشی
 • میز کار
 • میز کامپیوتر
 • میز یا استند گلدان

انواع رومیزی

رومیزی ترمه

اگر فردی هستید که به طراحی های سنتی علاقه دارید، احتمالا رو میزی های ترمه را می پسندید. رو میزی های ترمه یکی از بهترین گزینه ها برای تکمیل چیدمان منازل ایرانی به سبک سنتی می باشند.

اگر در دکوراسیون خانه خود از فرش های ایرانی و لوازم و المان های سنتی استفاده کرده اید، می توانید رومیزی های ترمه که دارای طرح های بته جقه می باشند را مورد استفاده قرار دهید.

رومیزی ترمه

رومیزی تور

رومیزی هایی که از جنس تور می باشند معمولا دارای طرح های زیبا و بسیار ظریفی می باشند و جلوه منحصربفردی به میز شما می بخشند. رو میزی های تور معمولا در خانه هایی به سبک کلاسیک استفاده می شود.

این رومیزی ها معمولا دارای زمینه شیری یا سفید رنگ می باشند و بر روی هر رنگ و مدل میزی می توانند جلوه زیبایی داشته باشند.

از این رومیزی های توری معمولا بر روی میزهایی با پایه های بلند استفاده می شود تا لبه های تزئینی رو میزی آویزان باشد و خودنمایی کند.

رومیزی توری

رو میزی چند تکه

مدل دیگری از رومیزی وجود دارد که می توانید آن را با هر طرح و رنگی هماهنگ کنید. رو میزی های چند تکه از ترکیب و دوخته شدن چندین پارچه با شکل و رنگ های گوناگون ساخته می شود. این رومیزی ها اصولا بر روی میز غذاخوری استفاده می شود.

این رومیزی ها معمولا کار دست بوده و اگر علاقه داشته باشید می توانید به راحتی نحوه دوخت آن ها را بیاموزید و با طرح و رنگ و مدل دلخواه خود، نمونه ای از آن ها را درست کنید.

رو میزی های چند تکه با توجه به نوع شکل و طرحی که در دوخت آن ها بکاررفته می توانند در سبک های مختلف مورد استفاده قرار بگیرند.

رومیزی چند تکه

رومیزی ساتن

رومیزی های ساتن از ظاهر براق و زیبایی برخوردار می باشند و معمولا برای میزهای دکوری و کنسول مناسب می باشند. این رو میزی ها در مدل های چند رنگ و تک رنگ موجود می باشند که هرکدام زیبایی خودشان را دارند.

برخی از رومیزی های ساتن دارای تزئیناتی از جمله تور، مروارید و … می باشند و برخی دیگر از چند لایه تشکیل می شوند. رومیزی های ساتن معمولا با سبک های کلاسیک و یا سلطنتی می توانند ارتباط برقرار کنند و ترکیب زیبایی را در محیط بوجود آورند.

رومیزی ساتن

رو میزی راه راه

انواع رومیزی های راه راه معمولا شکیل نیستند اما سادگی زیبایی دارند. رو میزی های راه راه معمولا از دو یا چند رنگ مختلف تولید می شوند که می توانید بنابر دکوراسیون محلی که مورد استفاده قرار می دهید، رنگ بندی آن را انتخاب نمایید.

بخوانید!  صندلی تابی چیست و چه کاربردی در دکوراسیون داخلی دارد؟

از رومیزی های راه راه معمولا بر روی میز نهار خوری یا کانتر آشپزخانه هایی به سبک روستیک، مدرن و کلاسیک استفاده می شود.

رومیزی راه راه

رومیزی هندی

رومیزی های هندی معمولا دارای زرق و برق های فراوانی می باشند که از فرهنگ و تمدن کشور هند سرچشمه می گیرند. به این رو میزی های هندی، “رو میزی ساری” نیز می گویند.

این نام به این دلیل بر روی این رومیزی ها گذاشته شده که شباهت زیادی به “ساری” هایی دارند که هندی ها می پوشند.

رومیزی هندی

رومیزی طلایی

برخی افراد همیشه به دنبال انتخاب های خاص تری می باشند. در صورتی که شما هم از جمله این افراد می باشید پیشنهاد ما به شما استفاده از رو میزی های طلایی رنگ شکیل و زیبا می باشد.

این رومیزی ها با ظاهر سلطنتی و خیره کننده خود نظر هر فرد خوش سلیقه ای را به خود جلب می کنند. استفاده از این رومیزی ها در سبک کلاسیک و سلطنتی می تواند ایده منحصربفردی محسوب شود.

رومیزی طلایی

رومیزی قلاب بافی شده

رو میزی های قلاب بافی شده اصولا برای دکوراسیونی با سبک کلاسیک یا وینتیج مناسب می باشد. اگر خودتان هنر قلاب بافی را بلدید، می توانید براساس سلیقه خود، طرح و نقش و رنگ مورد علاق خود را ببافید. استفاده از این رو میزی ها بر روی میز ناهارخوری سبب دنج تر و گرم تر شدن دکوراسیون داخلی شما می شوند.

رومیزی قلاب بافی شده

رومیزی کتانی

مدل های کتانی رومیزی از جمله پرطرفدارترین انواع رومیزی محسوب می شوند که دارای ظاهری ساده و شیک بوده و با هر سبک و سیاقی در دکوراسیون داخلی مطابقت و هماهنگی دارند. این رو میزی ها عموما بدون طرح هستند و یا این که در آن ها گل دوزی ها و نقوش ریز و ظریفی به کاررفته است.

رومیزی کتانی

رو میزی گل دار

طرح های گل دار از گذشته تاکنون همواره مورد توجه افراد قرار داشته اند. این رومیزی ها قدیمی نمی شوند و طرح های آن ها از مد نمی افتد.

از رو میزی های گل دار می توان بر روی میز آشپزخانه، میز نهارخوری و یا بالکن استفاده نمود. رومیزی های گلدار در انواع گل های رنگی ریز و درشت در بازار موجود می باشند و دارای طرح های بسیار شاد و سرزنده ای هستند.

بهتر است در انتخاب رو میزی های گل دار به المان های اطراف آن مانند گلدان، مبلمان و … نیز توجه کنید و طرحی را بکار بردی که دیگر وسایل خانه هماهنگی داشته باشد.

به طور مثال اگر اطراف میز شما شلوغ و پر از بافت های گوناگون است، بهتر است از رو میزی با گل های کم و درشت استفاده نمایید و اگر دکوراسیون اطراف میز شما ساده بود، بهتر است از طرح های گل دار ریز و شلوغ استفاده کنید؛ این گونه نوعی بافت نیز به فضا اضافه کرده اید.

رومیزی گل دار

رومیزی مخمل

مخمل از دیگر انواع پارچه می باشد که می توان در ساخت رو میزی از آن استفاده نمود. پارچه مخمل سبب زیبا و شکیل شدن میز شما می شود و ظاهری رسمی به آن می بخشد.

از این رومیزی ها بهتر است بر روی میز جلومبلی و عسلی استفاده نمایید که به پذیرایی از مهمانان تعلق دارد. رومیزی های مخملی در انواع ساده و نقش دار وجود دارند و می توانید مطابق با میل خود، نمونه ای مناسب از آن را انتخاب نمایید.

بخوانید!  چگونه بهترین روتختی مناسب اتاق خود را پیدا کنم؟

رو میزی های طرح دار مخمل در کنار سبک کلاسیک و سبک های تلفیقی جلوه زیبایی را به نمایش می گذارند اما انواع ساده تر آن را می توان با سبک های مدرن و امروزی نیز تطبیق داد.

رومیزی مخمل

رومیزی نخی

رومیزی های نخی در تنوع بی نظیری از طرح و رنگ در بازار موجود می باشند و انتخابی آسان را پیش روی شما قرار می دهند. در صورتی که از قلاب بافی سررشته ای دارید، می توانید بر روی این رو میزی های نخی را با اشکال و طرح های زیبا قلاب دوزی کنید.

رومیزی های نخی نگهداری و مراقبت آسانی دارند. برای تمیزکاری می توانید به راحتی آن ها را درون لباسشویی قرار دهید و درجه شستشو را بر روی شستشوی نرمال تنظیم کنید تا آسیبی به بافت پارچه وارد نشود.

رومیزی نخی

رو میزی پلی استر

رومیزی های پلی استر در واقع از ترکیب نخ با پلی استر تولید می شوند که دوام و مقاومت بالایی داشته و از لحاظ ظاهری به رو میزی های نخی شباهت دارند. البته قیمت رومیزی های نخی به مراتب گران تر از رومیزی های پلی استر می باشد.

رومیزی پلی استر

رانر

امروزه استفاده از رانرها بر روی میز ناهارخوری و میزهای مبل محبوبیت زیادی پیدا کرده است. از رانر ها می توان علاوه بر استفاده به عنوان پوششی بر روی میز، به عنوان یک دکور و المان تزئینی نیز استفاده نمود. رانر ها به خوبی زیبایی سطح میز را حفظ می کنند و آن را زیباتر از قبل جلوه می دهند.

رومیزی رانر

رومیزی فانتزی

رومیزی های فانتزی دارای اشکال خاص و زیبایی می باشند و طرح های فانتزی گوناگونی دارند. این رو میزی ها معمولا برای میز نهارخوری، میز عسلی و جلومبلی و میزهای اتاق کودکان و دخترها و پسرهای جوان مناسب می باشد. این رومیزی ها همچنین مناسب دکوراسیون مدرن نیز می باشند و می توانند جلوه خوشایندی در محیط ایجاد کنند.

رومیزی فانتزی

رو میزی مناسب میز ناهارخوری

میز ناهارخوری معمولا جزو بخش های مهم در خانه محسوب می شود و دکوراسیون این قسمت می تواند تاثیر زیادی در زیباتر دیده شدن سایر قسمت های خانه بگذارد. رو میزی ناهارخوری می تواند نقش بسزایی در زیبا شدن این میزها بگذارد.

به منظور انتخاب رو میزی ناهارخوری باید به نکاتی از جمله جنس و ابعاد رو میزی و همچنین شکل رانر دقت فرمایید. رومیزی های ناهارخوری معمولا در اشکال گرد، بیضی، مربعی و مستطیلی تولید می شوند.

رومیزی که برای میز غذاخوری انتخاب می نمایید باید ابعادی بزرگ تر از میز داشته باشد، به گونه ای که از هر طرف میز حداقل در حدود 20 تا 25 سانتی متر از رو میزی آویزان باشد. این گونه رو میزی ها جلوه زیباتری به میز شما می بخشند.

کلام پایانی

آن چه در این نوشته از ساختمانچی به بیان آن پرداختیم، ارائه نکاتی در خصوص انواع رومیزی مورد استفاده در دکوراسیون داخلی خانه می باشد. همانطور که گفتیم رو میزی ها عناصری جزئی می باشند اما توجه به آن ها می تواند در زیبایی محیط خانه تاثیر بگذارد.

امیدواریم با مطالعه این نوشته از ساختمانچی با انواع مدل های رومیزی و جنس های آن ها آشنا شده باشید. شما از رومیزی بر روی کدام یک از میزهای خانه خود استفاده می کنید؟ رو میزی مورد استفاده شما از چه جنس و مدلی می باشد؟ در صورت تمایل نظرات خود را در این مورد با ما در میان بگذارید.