آموزش رویت

ساختمانچی

اتاق خواب مستر بزرگ ترین اتاق خواب خانه است که اصولاً دارای حمام و سرویس بهداشتی می باشد. فضای این اتاق نسبت به سایر اتاق ها بزرگ تر است و خصوصیات ویژه ای دارد که آن را از سایر اتاق ها متمایز می کند.

امروزه اکثر خانه های لوکس دارای اتاق مستر هستند، از طراحی بی نظیری نیز برخوردار می باشند. این اتاق باید فضایی آرام برای رفع استرس و دغدغه های روزانه ایجاد کند و طراحی آن باید به نحوی صورت گیرد که آرامش و راحتی را به ارمغان بیاورد.

این که چگونه این اتاق را به مکانی آرام، زیبا و کاربردی تبدیل کنیم ممکن است برای بسیاری از افراد مورد سوال قرار گیرد. به همین منظور در این بخش ساختمانچی قصد دارد ایده های جدیدی برای طراحی دکوراسیون اتاق مستر در اختیار شما بگذارد تا بتوانید این اتاق را به اتاقی مورد علاقه در خانه خود تبدیل نمائید.

با در نظر گرفتن این راهکارها و اعمال کردن سلیقه شخصی در آن ها می توانید شروع به طراحی اتاق خود کنید و دکوراسیونی بی نظیری در این مکان خلق نمائید. در ادامه با ما همراه باشید.

ایده های طراحی اتاق خواب مستر

ایجاد مکان نشیمن

اتاق خواب نباید صرفاً محیطی برای خواب در نظر گرفته شود، بلکه می تواند مکانی برای گذراندن وقت آزاد نیز باشد. ساده ترین روش برای اجرای این هدف اضافه کردن یک مکان نشیمن است.

باید به این نکته دقت کنید که فضای نشیمن اتاق شما چه کاربردی دارد. اگر می خواهید به مطالعه کتاب بپردازید یک صندلی دسته دار راحت در کنار قفسه کتاب قرار دهید و اگر می خواهید استراحت کنید یک صندلی راحت و دوست داشتنی در این محل بگذارید.

ایجاد مکان نشیمن

بهینه سازی فضای اتاق

یکی از دغدغه های افراد در طراحی دکوراسیون اتاق خواب این است که چگونه می توان وسایل مورد نیاز بیشتری در آن قرار داد بدون این که در معرض دید باشند و یا هرج و مرج ایجاد کنند. بهترین روش برای انجام این کار تعبیه قفسه و کمد در اتاق است.

علاوه بر آن شما می توانید از فضای جلوی تخت خواب نیز استفاده نموده و آن را به صورت کشوهای قابل استفاده طراحی نمائید. با این روش ها می توانید حداکثر استفاده را از فضا ببرید و دکور اتاق خود را به نحوی طراحی نمائید که هم از نظر زیباشناسی و هم از نظر کاربرد ایده آل باشد.

بهینه سازی فضای اتاق

نصب آثار هنری

آثار هنری دیواری برای هر فضایی ضروری ست، خصوصاً اتاق خواب که در آن از فاکتورهای دکوراتیو کمتری نسبت به سایر مکان ها استفاده می شود. این آثار از نظر بصری تاثیر زیادی بر دکوراسیون می گذارند، بنابراین سعی کنید در صورت امکان در قسمت هایی از اتاق مانند بالای تخت، کنار پنجره، کنار صندلی راحتی و… تابلو و آثار هنری نصب کنید.

بهتر است دیوارها را خالی نگذارید و با استفاده از این عناصر، زیبایی دکوراسیون اتاق خواب را دوچندان نمائید. تنوع را نیز مدنظر داشته باشید و رنگ، بافت و متریال های هنری متفاوتی را در اتاق گنجانده و از ترکیب سایز، شکل و مدل های متفاوت فریم نهراسید.

نصب آثار هنری

استفاده از رنگ های متضاد

اگر در اتاق خواب خود از رنگ های خنثی استفاده می کنید برای ایجاد تنوع و زیبایی، رنگ های گرم و یا سرد تیره را به دکوراسیون اتاق خود اضافه نمائید.

استفاده از رنگ های متضاد

افزودن بافت و پارچه

در طراحی داخلی، بافت نقش مهمی در درک فضا دارد. استفاده از بافت در کنار سایر عناصر فضایی گرم، صمیمی و دنج ایجاد می کند. پارچه های رنگارنگ به دکور اتاق خواب حسی خانگی و صمیمی می بخشند و فضا را دلنشین تر می کنند.

بخوانید!  عوامل موثر در دیزاین دکوراسیون اتاق خواب

وقتی صحبت از پارچه می شود اولین چیزی که به ذهن شما خطور می کند روتختی است. انتخاب روتختی را محدود به یک پارچه نکنید. از متریال های چند لایه، ابریشم، پشم و… استفاده کنید.

برای سایر قسمت ها مانند کف اتاق می توانید یک فرش زیبا پهن کنید و برای صندلی نشیمن نیز می توانید یک پتو روی آن قرار دهید.

افزودن بافت و پارچه

نصب تلویزیون بر روی دیوار

اگر در اتاق خواب خود از تلویزیون استفاده می کنید سعی کنید آن را فلت انتخاب نموده و بر روی دیوار نصب نمائید. با انجام این کار فضای اتاق بزرگ تر به چشم می آید و دیگر نیازی به میز تلویزیون نمی باشد.

نصب تلویزیون بر روی دیوار

استفاده از آینه

آینه یکی از عناصر دکوراتیو بسیار مهم در دکوراسیون داخلی اتاق خواب محسوب می شود. انعکاس نور اتاق در آینه باعث زیباتر شدن آن شده و فضا را بزرگ تر نشان می دهد. می توانید درب کمدهای دیواری را از جنس آینه انتخاب نمائید و از زیبایی بی نظیر آن ها بهره ببرید.

استفاده از روش نورپردازی مناسب

آن چه که در استفاده از روش های نورپردازی اتاق خواب باید به یاد داشته باشید، استفاده از روشی است که در آن نه تنها به کاربردی بودن نورپردازی، بلکه در جهت ایجاد آرامش در فضای اتاق خواب به وسیله آن نیز توجه شده باشد.

استفاده از نورپردازی عمومی نکته مهمی است که باید به آن توجه کنید. در کنار آن استفاده از نورپردازی کاربردی نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. برای مثال استفاده از وسایل روشنایی در بالای تخت خواب برای زمان مطالعه می تواند نمونه ای از ایده های نورپردازی کاربردی برشمرده شود.

استفاده از روش نورپردازی مناسب

انتخاب تخت خواب مناسب

یکی از المان های مهم و اساسی در طراحی اتاق خواب، انتخاب تخت خواب مناسب می باشد. تخت خوابی که به این منظور مورد استفاده قرار می دهید نه تنها باید از ظاهر مناسبی برخوردار باشد، بلکه میزان راحتی و کاربری آن نیز باید در نظر گرفته شود.

انتخاب تخت خواب مناسب

استفاده از شلف دیواری در طراحی اتاق خواب

شاید استفاده از شلف دیواری در طراحی اتاق خواب مستر جایگاه ویژه ای نداشته باشد، اما بدون شک وجود آن می تواند کاربردی باشد. آن چه که در استفاده از این شلف ها باید به یاد داشته باشید به کارگیری نمونه ای منحصربفرد از آن ها در طراحی اتاق خواب می باشد.

برای مثال می توان با استفاده از نورپردازی دکوراتیو، المانی جذاب از شلف ها ساخت. استفاده از شلف ها برای قرار دادن المان های تزئینی می تواند در ایجاد نمایی زیبا به شما کمک کند.

استفاده از شلف دیواری در طراحی اتاق خواب

طراحی دیوار غالب

یکی از تاثیرگذار ترین ایده هایی که می توان در طراحی اتاق خواب مورد استفاده قرار داد، طراحی یک دیوار غالب می باشد. استفاده از یک کاغذ دیواری که در آن از انواع طرح های هندسی استفاده می شود، می تواند ایده خوبی باشد.

در کنار استفاده از یک کاغذ دیواری با این ویژگی، می توان از یک فرش مناسب نیز استفاده کرده و به فضای اتاق خواب عمق بخشید. استفاده از تکنیک های رنگ آمیزی منحصر بفرد نیز می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

طراحی دیوار غالب

استفاده از رنگ مناسب

رنگ های خنثی نمونه ای از بهترین رنگ هایی است که می توان در طراحی اتاق خواب مستر مورد استفاده قرار داد. برای مثال نمونه ای از بهترین رنگ هایی که می توانید در این جهت مورد استفاده قرار دهید، رنگ های سیاه، خاکستری و طیف سرد رنگ کرمی می باشد.

بخوانید!  بررسی ویژگی انواع مدل های هود کَن

در کنار استفاده از این رنگ ها می توانید از پنل های دیواری، المان های هنری و چراغ های دیواری که به خوبی بافت مورد استفاده در اتاق خواب را نمایش می دهند نیز استفاده نمایید.

استفاده از رنگ مناسب

استفاده از طرح های غالب

استفاده از طرح های غالب برای طراحی اتاق خواب مستر یکی از ایده های کاربردی می باشد. به کارگیری یک طرح غالب در کنار رنگ های خنثی می تواند نمای بسیار زیبایی در طراحی اتاق خواب ایجاد نماید.

استفاده از طرح های غالب

استفاده از گیاهان

اتاق خواب از جمله قسمت هایی در خانه می باشد که فرد زمان زیادی در آن سپری می کند. استفاده از گیاهان در طراحی اتاق خواب باعث ایجاد نمایی زیبا شده و حس سرزندگی را در فضای آن ایجاد می کند.

شما می توانید ایده های خلاقانه ای در این زمینه مورد استفاده قرار دهید. برای مثال استفاده از گیاهان آویز و گیاهان زینتی و آپارتمانی پیشنهاد خوبی در این زمینه می باشد.

استفاده از گیاهان

استفاده از ایده های لوکس

اگر به دنبال اجرای ایده های لوکس برای طراحی اتاق خواب مستر هستید، پیشنهاد ما استفاده از رنگ های متالیک مانند رنگ طلایی می باشد. بکارگیری پارچه های فاخر در هنگام انتخاب پرده و رو تختی نیز می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

استفاده از ایده های لوکس

استفاده از الگوهای مختلف

استفاده از الگوهای جذاب از دیگر ایده های کاربردی در طراحی اتاق خواب مستر می باشد. به کارگیری این الگوها می تواند در المان های مختلف مانند کاغذ دیواری، پرده اتاق خواب و ملحفه تخت خواب صورت پذیرد. استفاده از الگوها باعث ایجاد جذابیت در اتاق خواب می شود و از ایجاد یکنواختی و حس و حال کسالت بار جلوگیری می کند.

استفاده از الگوهای مختلف

استفاده از کاغذ دیواری برای سقف

اگر سقف اتاق خواب مستر شما کوتاه است، بهتر است از کاغذ دیواری برای طراحی آن استفاده نکنید. برای انتخاب الگوی مناسب کاغذ دیواری و استفاده از آن برای طراحی سقف، بهتر است انواعی از آن که الگوهایی مشابه با ملحفه تخت خواب دارد، استفاده نمایید. سقف به عنوان پنجمین دیوار در هر اتاقی شناخته شده و طراحی آن بر زیبایی کل اتاق تاثیر می گذارد.

استفاده از کاغذ دیواری برای سقف

تلفیق المان های مدرن و آنتیک

بسیاری از افراد در طراحی اتاق خواب مستر، از سبک های امروزی یا سنتی استفاده می کنند. به یاد داشته باشید که می توان از تلفیق این دو سبک در طراحی اتاق خواب نیز استفاده کرد.

به همین منظور این امکان برای شما وجود دارد که از المان های مختلف به سبک مدرن و آنتیک در کنار یکدیگر استفاده نمایید. استفاده از این روش باعث گرما بخشیدن به اتاق خواب نیز خواهد شد. استفاده از این روش به شما اجازه می دهد جنبه های شخصیتی خود را در طراحی اتاق خواب مستر القا کنید.

تلفیق المان های مدرن و آنتیک

نکات پایانی

آن چه که در این مطلب از ساختمانچی به بیان آن پرداختیم، ارائه ایده هایی در زمینه طراحی اتاق خواب مستر می باشد. آیا شما نیز ایده هایی در این زمینه دارید؟ آیا از ایده های ارائه‌شده در طراحی اتاق خواب خود استفاده کرده‌اید؟

به نظر شما توجه به کدام یک از موارد مذکور از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد؟ می توانید نقطه نظرات خود در این زمینه را با ما در میان بگذارید.