kianborna

digikala

abinbeton

جک کابینت وسیله ای است که هنگام باز کردن درب کابینت سبب می شود تا درب ثابت بماند. جک کابینت انواع مختلفی دارد که با توجه به مکانیزم عملکردشان و تاثیری که روی چگونگی باز و بسته شدن درب کابینت می گذارند، دسته بندی می شود.

از فواید جک کابینت این است که به آرامی و بدون هیچ سر و صدایی می توان درب کابینت را باز و بسته نمود. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با انواع جک کابینت و کاربردهای آن ها آشنا شوید.

انواع جک کابینت

همانطور که گفتیم جک کابینت دارای انواع مختلفی می باشد و با توجه به وزن، کاربرد و مکانیزم جک، تقسیم بندی می شود. به طور کلی جک های کابینت براساس مکانیزم عملکرد به سه دسته کلاسیک، اتوبوسی و دو تکه دسته بندی می شوند. در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع جک کابینت آشنا شوید.

 • جک گازی یا پمپی

یکی از پرطرفدارترین انواع جک کابینت، جک پمپی می باشد که درب کابینت را با بازوی جک ثابت نگه می دارد. جک کابینت گازی خود انواع مختلفی دارد و به 80، 100 و 120 نیوتن تقسیم بندی می شود. انتخاب نوع مناسب جک گازی به میزان سنگینی درب کابینت بستگی دارد.

به طور مثال نباید از جک هایی که قدرت بالایی دارند برای درب های سبک استفاده کنید، زیرا هنگام بستن درب، به لولای آن فشار وارد می شود و همچنین هنگام باز کردن آن، درب حالت پرتاب به خود می گیرد.

به طور معمول برای درب هایی با اندازه 70 سانتی متر، از جک های 80 نیوتن، درب های 70 سانتی متر تا 1 متر از جک های 100 نیوتن و برای درب های بالای یک متر از جک های 120 نیوتن استفاده می شود.

جک پمپی یا گازی

 • جک اونتوس HS

جک های اونتوس اچ اس برای کابینت های بزرگی که دارای یک درب می باشند مناسب است. این جک های به نوعی یک سیستم بالابرنده محسوب می شوند و برای محل هایی با سقف کوتاه، گزینه ای ایده آل می باشند. در این حالت، به جای این که درب به صورت عمودی باز و بسته شود، به صورت زاویه دار باز می شود و در زاویه مورد نظر ثابت می ماند.

جک اونتوس اچ اس

 • جک اونتوس HF یا دو درب

جک های دو درب بیشتر برای کابینت هایی که دارای دو درب می باشند مناسب می باشد، به این معنی که می توانند دو درب را به صورت همزمان باز کنند. از این جک برای مکان هایی که دارای سقف بلند می باشد نیز استفاده می شود.

عملکرد جک های اچ اف به گونه ای است که هنگام باز شدن، درب کابینت به دو تکه تبدیل شده و به صورت تا شده بر روی هم قرار می گیرند و به سمت بالا حرکت می کنند.

بخوانید!  گوتیک, سبکی تاریخی در دکوراسیون داخلی

جک اونتوس اچ اف دو درب

 • جک اونتوس HK

جک اونتوس اچ کی از طراحی زیبایی برخوردار می باشد و مورد توجه و علاقه داوران طراحی بین المللی قرار دارد. این جک از انعطاف پذیری بالایی برخوردار بوده و برای یونیت های دیواری با اندازه متوسط، ایده بسیار مناسبی محسوب می شود.

جک های اچ کی برای چرخش در جای خود، به فضای اندکی نیاز دارند و می توانند در بخش فوقانی یخچال یا کابینت قرار گیرند. جک های HK از جمله مقرون بصرفه ترین انواع جک کابینت محسوب می شوند.

جک اونتوس اچ کی

 • جک اونتوس HK-S

جک کابینت اونتوس HK-S به گونه ای است که برای کابینت های دیواری کوچک گزینه ای ایده آل محسوب می شود. این جک از جمله جک های پیشرفته می باشد که کار را برای کاربران بسیار آسان نموده است.

 • جک اونتوس HK-XS

این جک از اندازه کوچکی برخوردار می باشد و به دلیل داشتن کیفیت و قدرت بالا، جایگزین مناسبی برای جک های ارزان قیمت محسوب می شود. این نوع جک برای کابینت هایی با عمق کم مناسب است و نحوه نصب آن بسیار ساده و آسان می باشد.

 • جک اتوبوسی یا اونتوس HL

جک های اتوبوسی معمولا در بخش بالایی آب چکان و درب های افقی مورد استفاده قرار می گیرند و عملکرد آن ها به گونه ای است که وقتی درب کابینت را به سمت بیرون می کشیم، جک به صورت اتوبوسی عمل می کند و درب کابینت مانند درب اتوبوس باز می شود.

این جک ها در دو سایز کوچک و دو سایز بزرگ تولید می شوند. جک های کوچک برای درب کابینت هایی با ابعاد 60 در 90 مناسب است و جک های بزرگ برای درب کابینت هایی با ابعاد 90 به 120. اگر درب کابینت شما کم تر از 60 سانتی متر باشد، نمی توان از جک های اتوبوسی استفاده نمود.

جک اتوبوسی

جک های اتوبوسی در دو نوع آرام بند و معمولی وجود دارند. جک هاب معمولی سبب می شوند تا درب با سرعت باز و یا بسته شود، در حالی که جک های آرام بند سبب می شوند تا درب به آرامی باز یا بسته شود. جک های اتوبوسی معمولی از دو جک بزرگ تر و جک های آرام بند از دو جک کوچک تر تشکیل شده اند.

 • جک ساعتی کابینت

طراحی جک های ساعتی به گونه ای است که می توانید آن ها را در قسمت چپ یا راست نصب کنید. سرعت و قدرت جک برای نگهداری و جا به جایی درب کابینت را می توان با پیچ، تنظیم نمود.

نصب و تعویض این جک ها کار بسیار آسانی می باشد و تنها با استفاده از یک پیچ گوشتی می توان نسبت به انجام این کار اقدام نمود. به منظور جدا کردن جک از کابینت کافی است خاری را که در بخش انتهایی جک قرار گرفته، آزاد کنید و جک نو را با جک کهنه تعویض نمایید.

 • جک بازویی

جک بازویی به منظور جلوگیری از آسیب و ضربه به درب کابینت مناسب می باشد. جک کابینت بر روی درب آبچکان تعبیه شده و سبب می شود تا درب به راحتی باز و بسته شود. این جک ها برای درب های پایین و بالا بازشو گزینه مناسبی محسوب می شود.

 • جک بالا باز شو

جک های بالا باز شو برای کابینت هایی که در قسمت بالایی آشپزخانه قرار می گیرند مناسب می باشد؛ مانند کابینت آبچکان. نوع عملکرد این درب به گونه ای است که درب کابینت را به سمت بالا باز می کند و ثابت نگه می دارد. این جک سبب می شود تا شما دید کاملی به محیط داخلی کابینت داشته باشید و به آسانی و بدون هیچ سر و صدایی درب کابینت را باز و یا بسته کنید.

بخوانید!  تراریوم یا باغ شیشه ای چیست؟

جک بالابازشو

 • جک پایین باز شو

جک پایین باز شو از دیگر انواع جک کابینت می باشد که علاوه بر درب کابینت، در کمد و جاکفشی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. مکانیزم این نوع جک دقیقا برعکس جک پایین باز شو می باشد و معمولا برای کابینت های پایین آشپزخانه مورد استفاده قرار می گرد.

بهترین برندهای جک کابینت

امروزه برندهای زیادی در زمینه تولید جک های کابینت مشغول به فعالیت می باشند. از جمله برندهای معتبر در این زمینه می توان برند فانتونی، بلوم و صامت را نام برد.

کلام پایانی

ما در این نوشته از ساختمانچی به معرفی انواع جک کابینت و کاربردها و ویژگی های هر کدام پرداختیم. امیدواریم از مطالعه این نوشته لذت برده و به اطلاعات ارزشمندی در این زمینه دست یافته باشید. در صورت تمایل می توانید نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در این باره با ما اهالی ساختمانچی در میان بگذارید.

سوالات متداول

کاربرد جک کابینت چیست؟

از جک کابینت به منظور باز کردن و ثابت نگه داشتن درب کابینت و همچنین بستن آن استفاده می شود.

انواع جک کابینت چه نام دارد؟

جک پمپی یا گازی، جک اونتوس HF یا دو درب، جک اونتوس HS، جک اونتوس HK، جک اونتوس HK-S، جک اونتوس HK-XS، جک اتوبوسی یا اونتوس HL، جک ساعتی کابینت، جک بازویی، جک بالا باز شو و جک پایین باز شو از انواع جک های درب کابینت محسوب می شوند.

برندهای معتبر و صاحب نام در زمینه تولید جک کابینت چه نام دارند؟

از جمله برندهای معتبر در این زمینه می توان برند فانتونی، بلوم و صامت را نام برد.