آموزش رویت

ساختمانچی

جزیره آشپزخانه یکی از المان هایی است که امروزه مورد توجه بسیاری از طراحان داخلی قرار گرفته است. در سال های اخیر همانطور که شاهد هستید صاحب خانه ها و طراحان داخلی توجه ویژه ای به دکوراسیون داخلی منزل می کنند و همواره به دنبال ایده های نو و کاربردی هستند.

در طراحی منزل، تمام قسمت ها از راهرو ورودی تا اتاق خواب مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرند و تدابیر ویژه ای در خصوص زیباسازی و بهینه سازی فضای آن ها اندیشیده می شود.

یکی از این قسمت ها که محبوب خانم های خانه دار است و بیشتر وقت خود را در آن می گذرانند، آشپزخانه می باشد. دکوراسیون این مکان باید به بهترین شکل صورت گیرد تا علاوه بر ایجاد زیبایی نیاز کدبانوی منزل را برآورده سازد و آسایش و راحتی را برای وی به ارمغان آورد.

امروزه در طراحی دکوراسیون آشپزخانه از شیوه جدیدی برای چیدمان کابینت ها استفاده می شود. در این روش یک یا چند کابینت به صورت ردیفی در مرکز آشپزخانه قرار می گیرند و یک جزیره را تشکیل می دهند.

جزیره آشپزخانه کاربردهای متفاوتی دارد و می توان از آن صرفا برای نگهداری وسایل آشپزخانه استفاده کرد و یا با چینش صندلی در اطراف آن به عنوان میز نهارخوری از این چیدمان بهره برد.

علاوه بر آن برای جداسازی حریم آشپزخانه از فضای اطراف می توان از جزیره استفاده نمود. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی به بررسی انواع مدل ها و ایده های طراحی جزیره آشپزخانه می پردازیم. با ما همراه باشید.

جزیره متحرک

انواع جزیره آشپزخانه

جزیره ثابت

بر روی جزیره آشپزخانه ثابت می توان سینک ظرفشویی و اجاق گاز نصب کرد و با استفاده از تجهیزات لازم از آن ها استفاده نمود. این کار علاوه بر این که بر زیبایی دکوراسیون آشپزخانه تاثیر می گذارد، سبب استفاده بهینه از فضا نیز می شود.

جزیره

جزیره متحرک

گاهی می توان در زیر جزیره آشپزخانه چرخ قرار داد و آن را به راحتی در فضای آشپزخانه جا به جا کرد. البته نصب اجاق گاز و سینک ظرفشویی بر روی جزیره های متحرک امکان پذیر نمی باشد. این نوع جزیره اصولا به عنوان میز نهارخوری و یا برای نگهداری ظرف و ظروف در خانه مورد استفاده قرار می گیرد.

جزیره کوچک متحرک

ایده های طراحی جزیره آشپزخانه

طراحی چندمنظوره جزیره

با نگاهی به این جزیره به طراحی چند منظوره آن پی خواهید برد. شما می توانید ظرف ها را بشوئید، غذا را حاضر کنید و سپس پشت یک میز زیبا بر روی صندلی های پایه بلند غذای خود را میل کنید.

ویژگی های خاص این جزیره این امکان را برای شما فراهم می کند که تجهیزات مختلف آشپزخانه را مورد استفاده قرار دهید. همچنین امکان ایجاد قفسه برای نگهداری کتاب و اشیا تزئینی نیز بر روی آن وجود دارد.

جزیره

استفاده از چوب طبیعی

با به کارگیری چوب طبیعی برای ساخت جزیره حسی از سادگی به همراه زیبایی به طور همزمان القا خواهد شد. این جزیره چوبی به کسانی پیشنهاد می شود که می خواهند عکس العملی در برابر سبک های مدرن داشته باشند و خواهان طرح های سنتی هستند.

جزیره ای از جنس چوب بلوط حس سادگی را با عملکرد چندگانه در هم آمیخته تا کاربران این طرح حداکثر لذت را کسب کنند. در بالای این جزیره طاقچه ای طراحی می شود تا بتوان ظروف مسی و لوازم آشپزی را به آن آویزان کرد.

جزیره چوبی

بازگشت به سبک کلاسیک

طرح های کلاسیک هیچ گاه از رقابت خارج نخواهند شد، در واقع طرفداران این سبک این اجازه را نخواهند داد. جزیره باید ابعاد بزرگی داشته باشد و مکان نشستن هم باید مورد توجه قرار گیرد تا برای طرفین امکان حرکت وجود داشته باشد.

انتخاب رنگ مناسب برای کابینت ها و به کارگیری المان های صنعتی مانند صندلی های فلزی بسیار مهم است. علاوه بر آن نوردهی با چراغ های آویز زیبایی این طرح را دو چندان می کند.

جزیره کلاسیک

جزیره طرح دوقلو

در آشپزخانه های بسیار بزرگ استفاده از دو جزیره بهترین روش برای بهینه سازی فضای موجود خواهد بود. در این روش می توان از بعضی قسمت های جزیره به عنوان محل نگهداری لوازم آشپزخانه استفاده کرد. با این کار تجهیزات آشپزخانه در دسترس شما خواهند بود.

بخوانید!  رایج ترین سبک های دکوراسیون داخلی

این نوع جزیره دوقلو برای خانواده های پرجمعیت که در هنگام صبحانه، ناهار و شام در کنار هم حضور دارند بسیار کاربردی است. البته این امکان وجود دارد که یکی از این جزیره ها فقط برای حاضرکردن غذا و جزیره دیگر برای سرو غذا استفاده شود.

جزیره زیبا

جزیره طرح کاربردی

جزیره های مدرن با تلفیقی از جنس ها و ابعاد مختلف تولید می شوند. طرح های ترکیبی بهترین ایده برای حداکثر استفاده از محیط موجود هستند.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید قسمت تهیه غذا، اجاق گاز، سینک ظرفشویی و فضای سرو غذا از جنس متفاوت از بدنه جزیره ساخته و به صورت یکپارچه در آمدند.

با اجرای این طراحی تمام قابلیت ها در مرکز آشپزخانه در کنار هم قرار گرفتند و فضای بیشتری در محیط کلی بوجود آمده است.

دیوار اصلی آشپزخانه که به صورت کامل کابینت شده است مکانی مناسب برای نگهداری لوازم و تجهیزات آشپزخانه می باشد. با این طراحی لوازم در کابینت ها قرار می گیرد و فضای کلی آشپزخانه منظم تر به نظر می آید.

جزیره بزرگ

تبدیل یک مشکل به یک قابلیت

در بعضی از ساختمان ها به دلیل اصول مهندسی ستون ها و دیوارهایی بنا می شوند که ممکن است در آشپزخانه فضایی نامناسب ایجاد کنند. این یک مشکل بزرگ است، چون زیبایی فضای آشپزخانه را تحت الشعاع قرار می دهد.

یک طراح خلاق می تواند این مشکل را به یک قابلیت جذاب برای آشپزخانه تبدیل کند. به این ترتیب که جزیره حول یک ستون یا دیوار طراحی می شود و قابلیت های گوناگون در قسمت های مختلف جزیره اعمال می گردد.

مثلاً در یک طرف، سینک قرار بگیرد و در طرف دیگر محل تهیه غذا و در بخش دیگر در فضایی دور از لوازم آشپزخانه، غذا سرو شود.

جزیره گرد

استفاده از زوایا برای تفکیک فضا

طراحی جزیره در زاویه ها تکنیکی خلاقانه برای محیط های بزرگ و یا آشپزخانه های مربعی است. این کار فضا را از حالت سرد و بی روح خود خارج کرده و آن قسمت از آشپزخانه را از فضای اتاق تفکیک می کند.

این طراحی جریان رفت و آمد در منزل را بهبود می بخشد و اطراف جزیره فضایی برای حرکت ایجاد می کند. به نحوی که در این آشپزخانه می توان با خیالی آسوده به فعالیت پرداخت.

علاوه بر آن استفاده از مواد و متریال های ترکیبی به همراه منحنی های هوشمندانه زیبایی خیره کننده ای را ایجاد می نماید.

جزیره ساده

جزیره استوانه ای

در فضای آشپزخانه ای که به صورت باز طراحی‌شده جزیره یک مرزبندی مهم بین فضای تهیه غذا و فضای صرف آن محسوب می شود. با استفاده از این جزیره بدون این که کودکان و یا حتی مهمانان مزاحم کار شما شوند می توانید به تهیه غذا بپردازید.

در ساختمان های بزرگ استفاده از منحنی ها باعث ایجاد یک جریان شناور حرکتی برای افراد می شود و مرزبندی آشپزخانه با جزیره منحنی شکل هیچ گونه زاویه گوشه دار و نوک تیز ایجاد نمی کند. در کل حضور منحنی ها در دکوراسیون آشپزخانه باعث دراماتیک شدن فضا می شود.

جزیره استوانه ای

استفاده از فضای زیر جزیره برای ساخت کابینت

زمانی که از جزیره در طراحی آشپزخانه استفاده می کنید، این امکان برای شما فراهم می شود که از فضای زیر آن برای ساخت کابینت استفاده نمایید. استفاده از این ایده می تواند از ایجاد هرگونه هرج و مرج در فضای آشپزخانه نیز جلوگیری به عمل آورد.

جزیره کاربردی

ساخت جزیره بر روی سکو

در این طرح جزیره روی یک سکو که روی کف آشپزخانه قرار گرفته ساخته می شود. استفاده هوشمندانه از این روش هم باعث زیبایی آشپزخانه شده و هم فضایی کاربردی برای فعالیت های طبخ و آماده سازی غذا فراهم می کند.

این جزیره با دارا بودن فضای اضافی در داخل آن برای نگهداری لوازم و تجهیزات آشپزخانه کاملاً ایده آل است. علاوه بر آن ایجاد چند قفسه برای نگهداری کتاب، مجلات و اشیا تزئینی به زیبایی فضا کمک خواهد کرد.

جزیره طوسی رنگ

تبدیل یک میز به جزیره

آسان ترین و کم هزینه ترین روش برای ایجاد یک جزیره کاربردی در آشپزخانه استفاده از یک میز قدیمی است. شما می توانید رنگ مورد علاقه خود را روی این میز اعمال کنید.

بخوانید!  انواع مدل دستگیره کابینت جدید[سرامیکی،دکمه ای و مخفی]

با قرار دادن یک گلدان کریستال و چند شاخه گل طبیعی بر روی آن فضایی زیبا بوجود آورید. با استفاده از یک چهار پایه پلاستیکی با رنگ انتخابی این جزیره تکمیل می شود.

تبدیل میز به جزیره

طراحی جزیره ای متفاوت

یکی از بهترین طرح های آشپزخانه این است که یک قابلیت ویژه برای جزیره تعریف شود و در مرکز آشپزخانه این عملکرد مورد استفاده قرار گیرد. کافیست فقط تصویر این جزیره زیبا را مشاهده کنید تا همه چیز را متوجه شوید.

طراحی جزیره خود بازگوی همه چیز است. در کنار اجاق گاز شما می توانید متریال گوناگونی استفاده کنید اما همان طور که در تصویر مشاهده می کنید، استفاده از چوب گردو زیبایی منحصر به فردی به این جزیره می بخشد.

طراحی جالب جزیره

طراحی جزیره بزرگ و مدرن

اگر شما فضای بزرگی در اختیار دارید ما این جزیره را به شما پیشنهاد می کنیم. استفاده از این طراحی فضایی بسیار مدرن در خانه ایجاد می کند. جزیره ای بزرگ با یک کانتر بسیار وسیع که هر فعالیتی را می توان روی این محیط گسترده انجام داد.

برای تهیه خوراک، شستشوی ظروف، سرو غذا و… به طور همزمان می توان از این جزیره خاص استفاده کرد. استفاده از چراغ های صنعتی و کارگاهی به شکل آویزان و صندلی های پایه بلند با رویه چرمی که قابلیت قرار گرفتن در زیر جزیره را دارند، توصیه می شود.

جزیره مدرن

طراحی جزیره ال شکل

زمانی که از جزیره L مانند در طراحی آشپزخانه استفاده می کنید، فضای آشپزخانه بزرگ تر از آن چه که هست به نمایش در می آید. هم چنین فضای کافی برای قرار دادن وسایل آشپزخانه نیز در اختیار خواهید داشت.

استفاده از جزیره L مانند در طراحی آشپزخانه های کوچک یا آشپزخانه های اپن نتیجه بسیار خوبی در پی خواهد داشت. استفاده از این جزیره ها این امکان را برای شما فراهم می کند که از قسمتی از آن برای صرف غذا و از قسمتی دیگر برای هم نشینی با دوست یا اعضای خانواده خود استفاده کنید. به همین خاطر می توان این قسمت را فضایی چند منظوره در نظر گرفت.

جزیره شیک

طراحی جزیره با قابلیت تاشو

یکی از انواع جزیره هایی که می توان در آشپزخانه های کوچک مورد استفاده قرار داد، استفاده از جزیره هایی است که سطح آن قابلیت تاشو دارد. از این فضا می توان برای انجام کارهای مختلف استفاده کرده و در صورت عدم نیاز آن را جمع کرد.

انواعی از جزیره ها وجود دارد که می توان در صورت عدم نیاز، آن را مانند کابینت های دیگر در زیر کانتر قرار داد. همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، ساخت این جزیره ها مشابه سایر کابینت ها می باشد.

از این نمونه نه تنها می توان به عنوان مکانی برای نگهداری وسایل استفاده کرد، بلکه می توان در صورت عدم نیاز آن را به زیر کانتر یا محل دیگر انتقال داد. استفاده از این جزیره ها برای آشپزخانه های کوچک بسیار مناسب می باشد.

جزیره متحرک

نکات پایانی

آن چه که در این مطلب از ساختمانچی به بیان آن پرداختیم، ارائه ایده هایی در زمینه انواع جزیره آشپزخانه می باشد. به یاد داشته باشید که برای استفاده از جزیره به طور قطع نیاز به وجود آشپزخانه ای بزرگ نیست و می توان با کمی خلاقیت، در آشپزخانه های کوچک نیز از جزیره استفاده نمود.

توجه داشته باشید استفاده از یک جزیره مناسب می تواند نمای بسیار زیبایی در آشپزخانه و خانه شما ایجاد نماید. بنابراین در انتخاب نمونه ای مناسب از آن ها دقت کنید. آیا شما در طراحی آشپزخانه خود از جزیره استفاده کرده اید؟ عکس های زیبای آن را برای ما ارسال نمایید.