آموزش رویت

ساختمانچی

بلوک لیپر در دسته بلوک های سبک سیمانی قرار می گیرد و در تولید آن از پوکه صنعتی استفاده می شود. این بلوک از ویژگی های منحصربفرد زیادی برخوردار است و استفاده از آن مزایای زیادی به همراه دارد. با این مقدمه در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان نکات تکمیلی در مورد بلوک لیپر می پردازیم. با ما همراه باشید.

ویژگی های بلوک لیپر

همان گونه که گفته شد، این نوع بلوک نمونه ای از بلوک های سبک سیمانی می باشد که در ساخت آن از پوکه صنعتی استفاده شده است. ماده اصلی که در ساخت این بلوک مورد استفاده قرار می گیرد، پرلیت می باشد. از ویژگی های پرلیت می توان به متخلخل و سبک‌بودن آن اشاره کرد.

عکس بلوک لیپر چیست و چه کاربردی دارد؟

پرلیت کروی شکل است و از خاصیت عایق بودن بالایی برخوردار می باشد. از مهم ترین مصارف پرلیت می توان به استفاده از آن در تولید بلوک سبک که در ساختمان سازی و برای سقف، کف، دیوارهای جدا کننده و غیره استفاده می شود، اشاره کرد.

پرلیت از انتقال حرارتی بسیار پایینی برخوردار می باشد. هم چنین این ماده غیر قابل اشتعال است. پرلیت از وزن کمی برخوردار می باشد و استفاده از آن در این نوع بلوک باعث ایجاد مقاومت سازه در برابر زلزله می شود.

همه این موارد در کنار یکدیگر آن را به ماده ای مناسب برای استفاده در بلوک های لیپر تبدیل کرده است. پرلیت در کنار الیاف پلی پروپیلن به کار رفته در ساختار این بلوک ها، باعث ایجاد مقاومت حرارتی مناسب و انتقال حرارتی بسیار کم در بلوک های لیپر شده است.

در کنار پرلیت که به عنوان ماده سازنده اصلی در ساخت این گونه بلوک ها استفاده می شود می توان به آب، سیمان، پوکه کرپ، میکروسیلیکا، الیاف پلی پروپیلن و دیگر مواد افزودنی اشاره کرد. در ساخت این بلوک سیمانی سبک از شن و ماسه استفاده نمی شود.

مزایای استفاده از بلوک لیپر

 • از ویژگی های بارز این گونه بلوک ها می توان به مقاومت بالای آن ها اشاره کرد.
 • این مدل بلوک ها به عنوان عایق صوتی و حرارتی شناخته می شوند. افت صوت در این گونه بلوک ها 50 الی 56 دسی بل می باشد که همین امر آن ها را به عایق مناسب صوت تبدیل کرده است.
 • بلوک های لیپر دارای قابلیت تحمل دما تا بیش از 180 دقیقه در دمای 1200 در جه سانتی گراد هستند. از این رو مقاومت بالایی در برابر حریق دارند.
 • این گونه بلوک ها پس از استفاده در ساختمان سازی و بعد از گشت زمان طولانی فاسد نمی شوند و در برابر تغییرات شیمیایی از مقاومت بالایی برخوردار هستند.
 • از دیگر مزایای این گونه بلوک ها می توان به قابلیت رنگ پذیری و برش پذیری آن ها اشاره کرد. آن چه که باعث برش پذیری آسان بلوک های لیپر می شود، وجود الیاف پلی پروپیلن در آن ها می باشد.
 • مقاومت فشاری آنها تقریبا برابر با 28 کیلوگرم بر سانتی متر مکعب می باشد.
 • وزن بلوک لیپر بین 700 تا 1000 کیلوگرم بر مترمکعب می باشد.
 • از این نوع بلوک ها بیش تر به عنوان پر کننده در ساختمان استفاده می شود، چرا که از وزن مرده کم تری نسبت به سایر بلوک های سیمانی توپر برخوردار هستند.
 • از آن جایی که این گونه بلوک ها سبک هستند، سرعت نصب آن ها بالا بوده که می تواند سرعت اجرا را نیز تا اندازه زیادی بالا ببرد. همین امر می تواند قیمت عملیات اجرایی و هم چنین تعداد نیروهای انسانی را تا اندازه زیادی کاهش دهد.
 • از آن جایی که این گونه بلوک ها عایق حرارتی مناسبی می باشند، استفاده از آن ها در ساختمان سازی می تواند باعث کاهش مصرف انرژی شود.
لیپر

تفاوت های بلوک لیپر و بلوک لیکا

 • همان گونه که گفته شده افت صوت در لیپر 50 الی 56 دسی بل می باشد. این در حالی است که در بلوک های لیکا این میزان به طور متوسط 46 دسی بل می باشد. بنابراین می توان گفت بلوک های لیپر عایق صوتی مناسب تری نسبت به بلوک های لیکا می باشند.
 • میزان مقاومت گرمایی لیکا در دمای 1200 درجه سانتی گراد بیش تر از 120 دقیقه و در لیپر بیش تر از 180 دقیقه می باشد. از این رو بلوک های لیپر در برابر حریق مقاومت بیش تری از خود نشان می دهند.
 • لیکا از مقاومت فشاری بهتری نسبت به لیپر برخوردار می باشند.
 • بلوک های لیکا از قیمت مناسب تری نسبت به بلوک های لیپر برخوردار می باشند.
 • بلوک های سبک لیپر در دسته بتن های سبک دانه و بلوک لیکا در دسته بتن های گازی قرار می گیرند.
 • قدرت جذب آب در بلوک های سبک دانه بهتر از بلوک های گازی می باشد. از این رو می توان گفت جذب آب لیپر از لیکا بهتر می باشد.
بخوانید!  سنگ تراونیکس چیست؟

شباهت های بلوک لیپر و بلوک لیکا

 • از هر دو بلوک در صنایع ساختمانی استفاده می شود.
 • در ساخت هیچ یک از بلوک های لیپر و لیکا از شن و ماسه استفاده نمی شود.
 • بلوک های لیکا و لیپر هر دو در دسته بلوک های سبک قرار می گیرند.

کلام پایانی

امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این نوشته از ساختمانچی به خوبی شما عزیزان را با بلوک لیپر و کاربردها و مزایای این نوع مصالح آشنا کرده باشد. نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در این خصوص با ما در میان بگذارید.

بلوک لیپر چیست؟

بلوک لیپر نمونه ای از بلوک های سبک سیمانی می باشد که در ساخت آن از پوکه صنعتی استفاده شده است. ماده اصلی که در ساخت این گونه بلوک ها مورد استفاده قرار می گیرد، پرلیت می باشد.

پرلیت مورد استفاده در ساخت بلوک های لیپر چه ویژگی هایی دارد؟

پرلیت متخلخل است و وزن سبکی دارد. همچنین پرلیت کروی شکل بوده و از خاصیت عایق بودن بالایی برخوردار می باشد.
این متریال از انتقال حرارتی بسیار پایینی برخوردار می باشد و غیر قابل اشتعال است. وزن پایین پرلیت در این بلوک ها باعث ایجاد مقاومت سازه در برابر زلزله می شود.

استفاده از بلوک لیپر چه مزایایی دارد؟

مقاومت فشاری بالا، عایق صوتی، عایق حرارتی، وزن کم، مقاومت در برابر تغییرات شیمیایی، کاهش بار اضافه بر ساختمان، افزایش سرعت اجرای کار و مقاومت در برابر آتش از مزایای استفاده از این مدل بلوک در ساختمان سازی محسوب می شود.