آموزش رویت

ساختمانچی

باربیکیو سنگی، یکی از المان هایی است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده و بسیاری از افراد تمایل به ساخت آن در محوطه باغ یا حیاط خلوت خانه خود دارند. آن چه در این مطلب از ساختمانچی به بیان آن خواهیم پرداخت، معرفی باربیکیو سنگی به همراه نحوه ساخت آن می باشد. در ادامه با ما همراه باشید.

ویژگی های باربیکیو سنگی

آن چه که در انتخاب و ساخت باربیکیو حائز اهمیت می باشد، استفاده از متریال مناسب در جهت حفظ کیفیت و افزایش دوام و مقاومت آن می باشد. کباب پزهای سنگی از نظر کیفیت، مقاومت و دوام بالا می توانند گزینه مناسبی برای انتخاب باشند.

آن چه که در ساخت باربیکیو سنگی حائز اهمیت می باشد، انتخاب سنگ مناسب است. متریالی که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد، باید از قابلیت حفظ گرما در خود برخوردار باشد.

مزایای باربیکیو سنگی

استفاده از باربیکیو سنگی مزایایی به همراه دارد که که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • می توان گفت استفاده و نصب این مدل کباب پز سنگی در مقایسه با سایر نمونه ها آسان تر است و حتی برای ساخت آن نیز نیاز به مهارت خاصی نیست.
  • از آن جایی که سنگ نمونه ای از متریال هایی است که گرما را به خوبی در خود نگه می دارد، می توان گفت استفاده از آن بسیار کاربردی می باشد. استفاده از این مدل کباب پز می تواند به گریل سریع تر غذا و هم چنین یکنواختی در پخت کمک کند.
  • از این گونه کباب پزها می توان در کلیه محیط ها با شرایط مختلف جوی استفاده کرد.
  • یکی از ویژگی های برجسته این گونه کباب پزها، تمیز کردن آسان آن ها می باشد. در این مدل کباب پز امکان چسبیدن مواد غذایی به سطح سنگ پایین می باشد و از این رو از نظر بهداشتی نیز اطمینان لازم را ایجاد می کند.
  • این نوع باربیکیو از دوام و طول عمر بالایی برخوردار می باشد.
مدل باربیکیو سنگی

نحوه ساخت باربیکیو سنگی

آیا تا به حال به استفاده از فضای حیاط خلوت خانه یا محوطه باغ برای برپایی مهمانی و دورهمی فکر کرده‌اید؟ به نظر شما برای ایجاد چنین فضایی به چه المان هایی نیاز است؟

بخوانید!  عکس و مدل انواع میز و صندلی باغی، تراس، بالکن و فضای باز

ایجاد یک فضای نشیمن مناسب و طراحی محوطه به شکلی زیبا از جمله ایده هایی است که ممکن است به ذهن شما برسد. اما آیا به ایجاد یک فضا برای گریل و پخت مواد غذایی هم فکر کرده اید؟

بدون شک طراحی و ساخت یک باربیکیو می تواند ایده ای متفاوت و لذت بخش باشد. اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که به باربیکیو سنگی علاقمند هستید ما در این جا آن چه که برای ساخت آن لازم است را با شما در میان خواهیم گذاشت.

انتخاب مکان مناسب

اولین نکته ای که باید در مورد آن تصمیمی گیری کنید، انتخاب مکان مناسب برای ساخت باربیکیو می باشد. مکان مناسب جهت ساخت این المان باید به گونه ای باشد که تمام موارد ایمنی در آن رعایت شود.

برای مثال مکانی که برای انجام این کار انتخاب می کنید باید با فضای نشیمن فاصله مناسب داشته باشد. همچنین بهتر است از ساخت آن در کنار درختان و گیاهان خودداری کرد تا از بروز هرگونه مشکل جلوگیری به عمل آید.

ساخت پایه اولیه

باربیکیوها از قسمت های مختلف تولید شدند و انواع سنگی این المان نیز از این قاعده مستثنی نیست. در ابتدا از یک لایه سنگ صاف به عنوان لایه اولیه و پایه در محل موردنظر استفاده کنید. برای تثبیت سنگ در محل موردنظر باید از ملات استفاده کنید. آن چه که باید به یاد داشته باشید، استفاده از سنگ با کیفیت می باشد.

سنگی که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد، باید به راحتی تمیز شود، با دوام باشد و در برابر تغییرات آب و هوایی از خود مقاومت نشان دهد. این امکان وجود دارد که از ترکیب سنگ و آجر نیز برای ساخت این باربیکیوها استفاده کرد.

فرآیند ساخت

در ادامه فرآیند ساخت و زمانی که پایه کار تولید و طرح دلخواه انتخاب شد، نوبت به افزودن سایر لایه ها می رسد. این کار را تا زمانی که به ارتفاع دلخواه برسید، ادامه دهید.

بخوانید!  انواع طرح آلاچیق فلزی[ساده،مدرن،دوطبقه و باغی]

در طول فرآیند ساخت از کافی بودن سنگ و ملات اطمینان حاصل کنید. پس از اتمام کار یک بررسی کلی انجام دهید و اگر قسمتی نیاز به ملات بیشتری دارد، از ملات در آن قسمت استفاده کنید.

اگر در مکانی با آب و هوای سرد و بارانی زندگی می کنید باید در چسباندن سنگ ها به یکدیگر و استفاده از ملات کافی دقت بیشتری داشته باشید. در پایان کار ملات اضافی را پاک کنید تا کار نمای بهتری داشته باشد. همچنین در صورتی که ایده ای برای تزئین آن دارید، می توانید در این مرحله آن را پیاده سازی کنید.

مرحله آخر

در مرحله آخر و قبل از استفاده از باربیکیو بهتر است با یک متخصص مشورت کرده و از یک سیلر مناسب سنگ بر روی آن استفاده کنید. انجام این کار می تواند به افزایش مقاومت سنگ و حفظ رنگ و بافت آن کمک کند.

همچنین قبل از استفاده از آن از دو لبه فلزی بر روی سنگ استفاده کنید و صفحه گریل را بر روی آن نصب نمایید. پس از انجام این کار بهتر است چند روزی صبر کنید تا ملات و سیلر به خوبی خشک شود.

توجه کنید در صورتی که امکان بارش برف و باران وجود دارد، بهتر است روی باربیکیو را با استفاده از پلاستیک بپوشانید تا در فرآیند تثبیت و خشک شدن آن خللی ایجاد نشود.

در طول استفاده از باربیکیو نظافت آن را نیز فراموش نکنید. به این منظور بهتر است از یک براش استفاده کرده و پس از هر بار استفاده نسبت به تمیز کردن آن اقدام نمایید.

نکات پایانی

آن چه که در این مطلب از ساختمانچی به بیان آن پرداختیم، معرفی ویژگی های باربیکیو سنگی می باشد. این مدل کباب پز می تواند گزینه ای مناسب برای انتخاب باشد، چرا که نه تنها ساخت و نصب آن ها آسان می باشد، بلکه طعم و بافت غذا را نیز حفظ می کند.