آموزش رویت

ساختمانچی

طراحی باغ، ویلا، تراس و پاسیوهای کوچک نسبت به فضاهای بزرگ نیاز به تفکر بیشتری برای اجرایی کردن ایده های طراحی دارد، اما به یاد داشته باشید که کوچک ترین فضاها نیز قابلیت تبدیل شدن به مکانی زیبا و کاربردی دارند. در ادامه این مطلب از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با ایده های کاربردی در این زمینه آشنا شوید.

ایده ها و نکات مهم در طراحی باغ

اندازه فضای باغ

باغ های کوچک مزایای فراوانی دارند که از جمله مهم ترین آن ها نگهداری آسان تر، نسبت به باغ های بزرگ می باشد. این گونه فضاها مکان های مناسبی برای به اجرا در آوردن تخیلات فردی در زمینه طراحی باغ نیز می باشد.

استفاده از وسایل دکوراسیون داخلی مانند کوسن های رنگی و به کارگیری یک نورپردازی خوب در کنار ترکیب رنگ مناسب تاثیر دراماتیکی بر چنین فضایی خواهد گذاشت.

در این جا ایده ها و تصاویر زیبایی از طراحی باغ را با شما در میان خواهیم گذاشت. این ایده ها با صرف کمترین هزینه قابل اجرا می باشند.

طراحی باغ

خانه سبز کوچک

حتی به روزترین فضاها نیز باید مکانی برای پرورش گیاهان داشته باشند. استفاده از گیاهان علاوه بر ایجاد طراوت و جذابیت، در ترکیب رنگ بندی نیز به شما کمک شایانی خواهد نمود.

همان طور که مشاهده می کنید در این تصویر نمونه ای از باکس هایی که از آن برای پرورش گیاه استفاده می شود، برای طراحی قسمتی از باغ اختصاص داده شده است.

خانه سبز کوچک

استفاده از هاموک یا ننو در فضای باغ

ننو از جمله وسایلی است که می توان از آن برای ریلکس کردن در فضای باغ های کوچک استفاده کرد. استفاده از هاموک باعث ایجاد حس و حال ساحلی می شود. این وسیله را در سایه نصب کنید و از استفاده از آن لذت ببرید.

استفاده از هاموک یا ننو در فضای باغ

ساخت دیواره های کوتاه

ممکن است محوطه نشیمن باغ تنها فضایی به اندازه یک یا دو صندلی داشته باشد. بنابراین زمانی که با خانواده و دوستان در کنار هم هستید دچار کمبود فضای نشیمن خواهید شد.

با ساخت دیواره ای کوتاه با فاصله از دیوار، این امکان برای شما فراهم می شود تا از فضای داخل آن برای کاشت گیاهان و از لبه آن به عنوان محلی برای نشیمن استفاده نمایید.

هم چنین می توانید از کوسن هایی که با رنگ گل ها هماهنگی دارند نیز در این قسمت استفاده نمایید. استفاده از این روش در طراحی باغچه کوچک نیز کارامد می باشد.

ساخت دیواره های کوتاه

نصب شلف در محوطه باغ

با نصب شلف به دیوارها می توانید از فضای اضافه برای قراردادن گلدان و لوازم تزئینی زیبا بهره مند شوید. بهتر است که برای ساخت این طبقه ها از آجر استفاده شود.

تخته های چوبی محکم هم می توانند برای ساخت این شلف ها مورد استفاده قرار گیرند. استفاده از این تخته ها یکی از ارزان ترین روش ها برای ساخت شلف می باشد. از این روش می توان در طراحی باغ سنتی نیز استفاده کرد.

نصب شلف در محوطه باغ

ایجاد دیوار سبز

دیوار سبز امروزه جایگاه ویژه ای در طراحی محوطه های باز و به طور ویژه باغ های مسکونی پیداکرده است. استفاده از این دیوار در طراحی باغ های کوچک نیز بسیار کاربرد دارد.

کاشت گیاه بر روی دیوار بهترین راه برای استفاده کاربردی محوطه های کوچک می باشد. برای ساخت این گونه باغ های عمودی می توان از گیاهان رونده استفاده کرد.

ایجاد دیوار سبز

استفاده از رنگ سفید برای رنگ آمیزی دیوارها

به فضای باغ خود به چشم یک طراح دکوراسیون داخلی نگاه کنید. از رنگ سفید معمولا برای فضاهای کوچک استفاده می شود، چرا که این رنگ باعث روشن تر شدن و بزرگ تر نشان دادن فضا می شود.

اگر دیوارهای آجری را با رنگ سفید رنگ آمیزی کنید و در کنار آن از مبلمان سفید رنگ استفاده نمایید یک طرح تابستانی بسیار زیبا خواهید داشت.

استفاده از رنگ سفید برای رنگ آمیزی دیوارها

استفاده از گیاهان گلدانی

برای داشتن باغی سرسبز حتما نیاز به کاشت چمن نیست. استفاده از سنگ ریزه به عنوان کفپوش باغ که نیاز به مراقبت زیادی ندارد، ایده بسیار خوبی برای باغ های کوچک می باشد.

در چنین فضایی می توان از گلدان هایی که در آن ها گیاهان مختلف، کوتاه و بلند کاشته شده است، استفاده کرد. در کنار این گلدان ها از مبلمانی مناسب استفاده کنید و از روزهای تابستانی خود نهایت استفاده را ببرید.

استفاده از گیاهان گلدانی

استفاده از نرده های رنگی برای گیاهان بالارونده

با استفاده از نرده های رنگی، به فضای باغ رنگ و سرسبزی بیافزایید. گیاهان رونده زینتی انتخاب مناسبی برای باغ های کوچک هستند.

استفاده از نرده هایی به این شکل باعث جلب توجه همگان می شود پیشنهاد ما استفاده از گل های رز مینیاتوری و یا گل های صورتی رنگ می باشد.

استفاده از نرده های رنگی برای گیاهان بالارونده

استفاده از مبلمان رنگی

حتی تراس های کوچک نیز می توانند به مکانی زیبا و خاص تبدیل شوند. استفاده از سنگ فرش هایی از جنس سنگ های تراورتن نمایی به سبک روستیک ایجاد خواهد کرد. استفاده از گیاهان مختلف را فراموش نکنید.

بخوانید!  سقف متحرک تلسکوپی و کاربرد آن در استخر و گلخانه

در مرحله بعد به یک مبلمان راحت برای ایجاد فضایی ایده آل نیاز دارید. رنگ مبلمانی که از آن در طراحی باغ استفاده می کنید، تاثیر زیادی بر زیبایی باغ خواهد داشت. استفاده از رنگ های صورتی و نارنجی ترکیب خوبی ایجاد خواهند کرد. استفاده از رنگ آبی فیروزه ای را فراموش نکنید.

استفاده از مبلمان رنگی

طراحی چند منظوره فضای باغ

اگر فضای باغ کوچک است اطمینان حاصل کنید که طراحی آن به شکلی است که می توانید بهترین استفاده را از آن ببرید.

یک طراحی خوب شامل استفاده صحیح از گیاهان، ایجاد فضای نشیمن کاربردی و ایجاد حفظ حریم شخصی می باشد. در طراحی باغ استفاده از کوسن هایی که رنگ های روشن دارند را فراموش نکنید.

طراحی چند منظوره فضای باغ

ساده سازی با استفاده از تقارن

طراحی فضای کلاسیک با استفاده از کاشت چمن در مرکز باغ و ساخت فریم هایی متقارن باعث ایجاد فضایی زیبا و رسمی می شود. با استفاده از گل کاری توجه افراد را به اِلمان های مرکزی جلب کنید.

ساده سازی با استفاده از تقارن

بازسازی فضاهای غیر قابل استفاده

حتی کوچک ترین فضاها هم می توانند به عنوان مکانی زیبا مورد استفاده قرار گیرند. اگر قسمتی از خانه و یا محوطه باغ به نظر بلااستفاده می آید، می توانید با استفاده از میز و نیمکت هایی به سبک روستیک نقطه ای به عنوان کانون مرکزی ایجاد کنید.

استفاده از گل های زرد و نارنجی در چنین فضایی به زیباسازی آن کمک می کند. استفاده از گلدان های سنگی و مجسمه های زیبا باعث ایجاد فضایی چشم نواز می شود.

بازسازی فضاهای غیر قابل استفاده

بازی با رنگ ها

این امکان وجود دارد که قسمتی از محوطه باغ کوچک خود را به محلی برای صرف غذا تبدیل کنید. برای انجام این کار تنها به استفاده از یک میز کوچک، صندلی و یک چتر آفتابی بزرگ نیاز خواهید داشت.

میز را به وسیله رومیزی و لیوان های رنگی تزئین کنید و در کنار خانواده و دوستان از چنین فضایی لذت ببرید.

بازی با رنگ ها

طراحی دیوار باغ

از دیگر نکاتی که در طراحی باغ می توان مورد استفاده قرار داد، طراحی دیوار باغ می باشد. ایده های زیادی برای انجام این کار وجود دارد. برای مثال همان گونه که در بالا گفتیم، می توان نسبت به طراحی دیوار سبز اقدام کرد.

استفاده از شلف و قراردادن گلدان بر روی آن نیز از دیگر ایده هایی است که می توان در طراحی دیوار باغ مورد استفاده قرار داد.

طراحی دیوار باغ

محوطه سازی باغ

یکی از نکات مهمی که نه تنها در طراحی باغ کوچک، بلکه در طراحی انواع باغ باید به آن توجه ویژه کنید، طراحی محوطه باغ می باشد.

برآیند هر آن چه که در قسمت های قبل به بیان آن پرداختیم می تواند در محوطه سازی فضای باغ به شما کمک کند. چگونگی انجام این کار به سلیقه افراد بستگی دارد و باید با توجه به نیازهای آن ها صورت گیرد.

محوطه سازی باغ

نورپردازی باغ

نورپردازی از دیگر نکات مهمی است که باید به آن توجه کنید. به کارگیری یک نورپردازی مناسب می تواند نقش بسزایی در زیبایی باغ داشته باشد.

در صورتی که انجام این کار به درستی صورت پذیرد، می تواند در بزرگ تر نشان دادن فضای باغ نیز به شما کمک کند. استفاده از چراغ های باغی و چراغ های محوطه ای می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

نورپردازی باغ

درب باغ

انتخاب یک درب مناسب برای باغ خود را فراموش نکنید. به کارگیری یک درب زیبا می تواند در زیبایی هرچه تمام تر فضای باغ کارگشا باشد.

درب باغ

استفاده از اِلمان های فلزی شکل

اِلمان های فلزی شکل مانند گلدان های فلزی و براقی که در آن ها گیاهان سبز رنگ کاشته شده است، می تواند از نمونه ایده های کاربردی درجهت طراحی محوطه های بیرونی باشد.

استفاده از این روش، از نمونه های طراحی مینیمال برشمرده می شود. در کنار استفاده از گلدان هایی به این شکل می توان برای رنگ آمیزی دیوار از طرح های هندسی و رنگ خاکستری استفاده کرد.

استفاده از مجسمه های قدیمی

به کارگیری انواع مجسمه مانند کوزه های سنتی می تواند از ایده های کاربردی در طراحی فضا باشد. استفاده از این مجسمه ها، یکی از ایده های هوشمندانه در طراحی باغ می باشد و می توان با تقارن سازی آن ها به ایجاد فضایی زیبا کمک کرد.

کاربرد یک نیمکت چوبی در کنار این مجسمه ها باعث تکمیل طراحی می شود و باعث ایجاد توازن و تقارن سازی در فضای باغ می گردد.

استفاده از مجسمه های قدیمی

استفاده از چارچوب های تزئینی

برای طراحی باغ نیاز به استفاده از روش هایی غیر معمول و عجیب غریب نیست. شما می توانید با استفاده از یک طراحی ساده مانند نصب چارچوب های رنگی به یک طراحی ایده آل دست یابید.

بخوانید!  نکات مهم در محوطه سازی

برای ساخت این چارچوب ها می توانید از چوب های قدیمی نیز استفاده و با این کار در هزینه ها صرفه جویی کنید.

استفاده از نقاشی دیواری

استفاده از یک اثر هنری برجسته و نصب آن بر روی دیوار می تواند باعث ایجاد فضایی مدرن شود. شما می توانید خود به طراحی دیوارهای باغ بپردازید.

کاربرد رنگ های تابستانی برای طراحی دیوارهای باغ و استفاده از آن ها در جهت رنگ آمیزی دیوارها می تواند از ایده های کاربردی و مناسب باشد.

استفاده از نقاشی دیواری

استفاده از آبنما

استفاده از آبنما می تواند باعث ایجاد فضایی شگفت انگیز در محوطه باغ شود. ساخت یک استخر نیز می تواند اثری مشابه در باغ هایی به سبک مدرن داشته باشد.

اگر فضای باغ به اندازه ای نیست که اجازه ساخت یک استخر را بدهد، می توانید یک حوضچه کوچک ساخته و از زیبایی آن لذت ببرید. استفاده از یک نورپردازی مناسب در استخر و استفاده از سنگ طبیعی برای ساخت آبنما یا حوضچه باعث دوچندان شدن این زیبایی می شود.

طراحی باغ با استفاده از کاشت درخت

درخت آرایی نمونه ای از طراحی باغ برشمرده می شود. استفاده از این روش تاثیری مثبت در طول زمان های مختلف خواهد داشت. کاشت درخت باعث ایجاد شادابی و سرزندگی در محوطه باغ می شود.

کاشت درختان می تواند به صورت تزئینی نیز صورت گیرد. برای مثال کاشت درخت به صورت دیواره ای در اطراف محل نشیمن یا دور تا دور باغ و یا شکل دادن به آن ها نمونه ای از طراحی هایی است که می توان در طراحی باغ از آن ها استفاده کرد.

طراحی باغ با استفاده از کاشت درخت

استفاده از گلدان در طراحی باغ

یکی از جذاب ترین ایده هایی که می توانید برای طراحی باغ یا محوطه های باز از آن ها استفاده کنید، نصب گلدان بر روی دیوار می باشد. با انجام این کار و کاشت گیاهان و گل های متفاوت در گلدان ها می توانید نمایی متفاوت به باغ خود ببخشید.

استفاده از رنگ های بنفش، آبی فیروزه ای و زرد، ترکیبی زیبا به وجود می آورند. از این گلدان ها می توان برای کاشت انواع سبزی نیز استفاده کرد.

تزئین دیوار با استفاده از پارچه مناسب

استفاده از پارچه مناسب برای تزئین دیوارهای باغ، از ایده های تاثیرگذار می باشد. برای انجام این کار می توانید از پارچه های الگودار استفاده نمایید. دقت کنید که رنگ و طراحی پارچه با مبلمانی که از آن در باغ استفاده می کنید هماهنگی داشته باشد.

استفاده از صندلی مناسب

به طور قطع فضای باغ به مکانی برای هم نشینی با دوستان و خانواده، نیاز دارد. استفاده از صندلی های مناسب در زیباسازی فضای باغ نقش مهمی ایفا می کند. برای انتخاب مبلمان مناسب باغ می توانید از رنگ های شاد و سرزنده استفاده نمایید.

استفاده از صندلی مناسب

انتخاب مبلمان با کیفیت

یکی از المان های مهمی که در طراحی باغ باید خریداری و به آن توجه شود، انتخاب مبلمانی است که از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

شاید با خود این گونه فکر کنید که خرید چنین مبلمانی هزینه زیادی در بر دارد. اگرچه ممکن است در ابتدا هزینه زیادی برای خرید مبلمان مناسب صرف کنید، اما این نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود.

مبلمان و صندلی هایی که در محوطه باغ قرار می گیرند در معرض باد و باران قرار دارند و از این رو تهیه نمونه ای با کیفیت از آن ها باعث می شود در طولانی مدت از مقاومت بیشتری برخوردار باشند.

این در حالی است که در صورت استفاده از نمونه های ارزان قیمت و بی کیفیت در کوتاه مدت مجبور به تعویض آن ها می شوید که این خود متحمل هزینه می باشد.

استفاه از سنگ ریزه به جای سیمان

استفاده از سنگ ریزه در فضای باغ به جای سیمان می تواند گزینه ای مناسب و مقرون به صرفه باشد؛ چرا که استفاده از سیمان به عنوان کفپوش باغ نسبت به سنگ ریزه می تواند هزینه بیشتری در بر داشته باشد. استفاده از سنگ ریزه نمای بهتری نسبت به سیمان ایجاد می کند و نمای طبیعی تری دارد.

استفاه از سنگ ریزه به جای سیمان

نکات پایانی

اجرای ایده های طراحی باغ ممکن است متحمل هزینه های زیادی باشد. اما همان گونه که ملاحظه کردید، ایده های مقرون به صرفه زیادی وجود دارد که می توان از آن ها برای طراحی باغ استفاده کرد.

آن چه که در طراحی باغ با استفاده از ایده های مقرون به صرفه از اهمیت ویژه ای برخوردار است، استفاده از خلاقیت فردی می باشد.

این امکان برای شما وجود دارد که ایده هایی که قادر به استفاده از آن ها در طراحی فضای داخلی خانه نیستید را در طراحی فضای باغ اجرایی کنید و انجام این کار بدون شک باعث ایجاد حس رضایت در شما نیز خواهد شد.