آموزش رویت

ساختمانچی

عایق، راهکاری بسیار ایده آل برای کاهش هزینه های گرمایشی و سرمایشی است و مصرف انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. عایق ها در انواع رطوبتی، حرارتی، صوتی و آتش دسته بندی می شوند و با توجه به نیاز در ساختمان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. در این نوشته از ساختمانچی به بررسی انواع عایق های ساختمانی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

دسته بندی عایق ها

عایق ها به چهار دسته صوتی، حرارتی، رطوبتی و آتش تقسیم بندی می شوند. در ذیل به تعریف معانی هرکدام می پردازیم.

 • صوتی: باعث جذب یا دفع صدا می شود.
 • حرارتی: از عبور و انتقال انرژی حرارتی از یک محیط به محیط دیگر جلوگیری می کند.
 • رطوبتی: در برابر انتقال رطوبت مقاوم است و از جذب آن جلوگیری می کند.
 • آتش: در برابر آتش مقاومت بالایی دارد و از انتشار آن به جاهای دیگر جلوگیری می کند.

انواع عایق

پشم شیشه

پشم شیشه از جمله قدیمی ترین عایق های صوتی و حرارتی است که مقاومت بالایی در برابر حرارت و آتش دارد. این عایق در صورتی که در معرض آتش و حرارت قرار گیرد، گاز سمی تولید می کند و منجر به گسترش آتش نخواهد شد.

این نوع عایق بسیار سبک است. به همین دلیل استفاده از آن برای ایزوله کاری سقف، دیوارها و یا لوله ها، بار اضافی بر سازه وارد نمی کند.

پشم شیشه علاوه بر این که به عنوان عایق حرارتی از انتقال سرما و یا گرما به داخل ساختمان جلوگیری می کند، تا حد زیادی مانع از انتشار صوت نیز می شود و آسایش را برای ساکنین به ارمغان می آورد.

در کنار این مزایا، عدم مقاومت در برابر نم و رطوبت یکی از عیوب پشم شیشه محسوب می شود، زیرا در صورت نفوذ آب به این الیاف، قارچ و باکتری در آن ها رشد خواهد نمود.

علاوه بر آن ممکن است الیاف پشم شیشه حساسیت ایجاد کنند، به همین دلیل هنگام ایزوله کاری سطوح باید از ماسک و دستکش استفاده شود. عایق صوتی و حرارتی پشم شیشه به منظور ایزوله کاری لوله ها، سقف، دیوارها، مخازن و کانال های هوایی استفاده می گردد.

پشم شیشه

پشم سنگ

پشم سنگ نوعی عایق حرارتی است که می تواند دما را تا 1200 درجه سانتی گراد تحمل کند. این عایق از سنگ بازالت که نوعی سنگ آتش فشانی است تهیه می شود.

پشم سنگ به عنوان عایق آتش، نقش مهمی در پیشگیری از توسعه حریق دارد و مقاومت آن در برابر حرارت مستقیم آتش بسیار بالا است، به همین دلیل از پشم سنگ در صنایع نفت و گاز، پالایشگاه ها و عایق کاری کانال ها و لوله ها به کار می رود.

پشم سنگ علاوه بر اینکه یک عایق حرارتی است، از انتقال سر و صدا در ساختمان نیز جلوگیری می کند. این عایق در اشکال تخته ای، رولی، لحافی و پتویی به مصرف کنندگان عرضه می شود. عایق تخته ای برای سقف و دیوارها، عایق لحافی برای کف و عایق پتویی برای موتورخانه مورد استفاده قرار می گیرد.

لازم به ذکر است که امکان دارد الیاف پشم سنگ حساسیت پوستی و تنفسی ایجاد کند؛ از این رو در هنگام نصب آن ها باید از ماسک و دستکش استفاده شود.

پشم سنگ

فوم الاستومری

عایق الاستومری خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد که نه تنها به عنوان عایق حرارتی، بلکه به عنوان عایق رطوبتی و صوتی نیز شناخته می شود. فوم الاستومری از نیتریل فوم تولید می شود و برای عایق کاری سوله ها، بویلرها و مخزن ها کاربرد دارد.

انعطاف پذیری بالای فوم الاستومری، آن را برای پوشش کلیه سطوح مناسب می کند و ساختار سلول بسته آن، مقاومت این عایق را در برابر آب، حرارت و صوت افزایش می دهد. قابلیت جذب آب توسط فوم الاستومری بسیار پایین می باشد، به همین دلیل فوم الاستومری دچار خوردگی نمی شود.

فوم الاستومری به صورت رولی با ضخامت 6 الی 50 میلی متر و لوله ای به قطر 6 الی 114 و طول 2 متر در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

ایزوله سازی انواع چیلرها، بویلرها، تاسیسات ساختمانی، لوله پالایشگاه ها، مخزن ها وصنایع ساخت خودرو با فوم الاستومری انجام می شود.

وزن فوم الاستومری بسیار سبک است و برای ایزوله کاری سیستم های گوناگون ایده آل می باشد. همچنین مقاومت آن در برابر سرما و گرما بالاست و به دلیل عدم نفوذ آب در آن، امکان رشد قارچ و باکتری وجود ندارد.

قیمت فوم الاستومری در مقایسه با عایق های حرارتی نظیر پشم سنگ یا پشم شیشه بیشتر است، اما دیگر نیازی به پوشش ندارند. نصب فوم الاستومری چندمنظوره بسیار آسان است و به سرعت و با صرف اندک هزینه انجام می گیرد.

یکی دیگر از ویژگی های بارزعایق حرارتی و برودتی الاستومری قابلیت رنگ آمیزی آن است؛ از این رو در مکان هایی که در معرض دید هستند، می توان فوم الاستومری را رنگ کرد.

عایق الاستومری

فوم پلی استایرن یا XPS

فوم XPS از پلی استایرن اکسترودشده تولید می شود و ساختار آن به صورت سلول بسته است. پلی استایرن دارای ویژگی های منحصربفردی می باشد که آن را به عایقی بسیار مناسب و چندمنظوره در حوزه ساختمان سازی تبدیل کرده است.

ایکس پی اس به دلیل وزن سبک به آسانی قابل نصب است و مزایای آن باعث می شود تا جایگزین مناسبی برای دیگر عایق ها محسوب شود.

XPS به منظور ایزوله کاری دیوارها نظیر دیوار فونداسیون و دیوارهای دوجداره، انواع سقف ها نظیر سقف تیرچه بلوک و سقف کامپوزیت، ایزوله کاری کف، نمای ساختمان، سردخانه ها و ساخت ساندویچ پانل ها مورد استفاده قرار می گیرد.

مهم ترین ویژگی پلی استایرن، مقاومت فشاری یکنواخت آن در تمام سطوح است، از این رو در برابر خزش و فشار بار تحمل بالایی در مقایسه با سایر عایق ها از خود نشان می دهد.

یکنواختی چگالی پلی استایرن در تمام ابعاد، به آن استحکام و مقاومت لازم را می بخشد و می توان از آن برای ساخت دیوار در سازه های مختلف استفاده نمود.

فوم XPS یکی از بهترین متریال ها برای مکان های مرطوب با دمای پایین است، زیرا امکان نفوذ آب و رطوبت در آن وجود ندارد، در نتیجه قارچ و کپک ایجاد نمی گردد.

فوم XPS مناسب ترین و کاربردی ترین نوع عایق برای کاهش هزینه های گرمایشی و سرمایشی در ساختمان است. در ساخت سازه های جدید به دلیل کاهش مصرف انرژی و کاهش میزان سر و صدای ورودی یا خروجی از این عایق استفاده می شود.

مقاومت ایکس پی اس در برابر آب، مقاومت حرارتی آن را نیز افزایش می دهد؛ در نتیجه با گذشت زمان، تمام ویژگی های خود را حفظ می کند و تغییر شکل نخواهد داد.

پلی استایرن

فوم پلی یورتان

فوم پلی یورتان یک ماده شیمیایی است که به صورت فوم بر روی سطوح اجرا می شود. پلی یورتان در ابتدای تزریق به صورت کف مانند است، اما پس از چند دقیقه به جسمی سخت تبدیل می گردد.

بخوانید!  8 عایق حرارتی پرمصرف در ساختمان

این فوم به شکل دستی و یا با دستگاه تزریق می شود و در تمام حفره ها نفوذ کرده و آن ها را ایزوله بندی می کند. پلی یورتان سبک وزن است و در برابر نفوذ مواد شیمیایی و اسیدی و آب مقاومت بالایی دارد و کاملاً نفوذناپذیر می باشد.

علاوه بر آن، تغییرات آب و هوایی و یا ضربه آسیبی به پلی یورتان وارد نمی کنند. انعطاف پذیری این فوم به حدی بالاست که برای درزگیری شکاف های ساختمانی می توان از آن استفاده نمود.

پلی یورتان

 ایزوگام

ایزوگام یکی از رایج ترین عایق های رطوبتی در ساختمان است که به صورت رولی تولید می شود و با چسب های مخصوص و یا با استفاده از حرارت به سطوح مختلف چسبانده می شود.

وزن ایزوگام سبک است و انعطاف پذیری آن بالا می باشد. عمر مفید آن حدود 10 سال است و در برابر تغییرات آب و هوایی مقاومت لازم را داشته و پوسیده نمی شود.

ایزوگام لایه ای یکنواخت و بدون ترک خوردگی بر روی سطح ایجاد می کند، از این رو آب به هیچ عنوان به لایه زیرین نفوذ نمی کند.

این محصول برای ایزوله کردن سقف و یا کف مکان های مرطوب مانند حمام و سرویس بهداشتی استفاده می شود. نصب ایزوگام آسان است و در کمترین زمان ممکن صورت می گیرد.

ایزوگام بر اساس مواد اولیه در انواع ایزوگام پلیمری و ایزوگام دمیده، بر اساس تعداد لایه به ایزوگام تک لایه و دو لایه و با توجه به روکش به انواع ایزوگام فویل دار، پودری، رنگی و سنگریزه ای تولید و در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

ایزوگام

عایق ایزوپل

عایق رطوبتی ایزوپل نوعی عایق پلیمری بر پایه آب است که سطح را در برابر نفوذ آب مقاوم می سازد. سطحی که با ایزوپل پوشیده می شود کاملاً یکپارچه و بدون هیچ گونه درز است. از این رو نم و رطوبت تاثیری بر آن نخواهد گذاشت.

ایزوله کاری با این محصول پلیمری به آسانی و با ابزارهای معمولی انجام می گیرد و پس از اجرا می توان آن را شست و از مقاومت آن در برابر آب مطمئن بود.

ایزوپل را نه تنها می توان برای پوشش پشت بام استفاده نمود، بلکه برای دیوارها نیز به کار برد. چسبندگی ایزوپل به سطح، بالاست؛ از این رو به راحتی و بدون هیچ مهارت خاصی اجرا می گردد.

ایزوپل

آرت فلکس

آرت فلکس از جمله سبک ترین، کم حجم ترین و کاربردی ترین عایق رطوبتی است که در کمترین زمان ممکن نصب می شود. انعطاف پذیری آرت فلکس بالاست و می توان آن را برای گوشه و کنار سطوح استفاده نمود.

قیمت عایق آرت فلکس به نسبت ایزوگام ارزان تر است. این محصول آب و رطوبت را جذب نمی کند، از این رو با خیالی آسوده می توان آن را در مکان های مختلف به منظورعایق کاری رطوبتی استفاده نمود.

آرت فلکس

رنگ نانو

رنگ نانو همانطور که از نامش پیداست بر اساس تکنولوژی نانو تولید می شود و به دلیل استفاده از نانوذرات در آن عایقی مقاوم در برابر حرارت با طول عمر بالا می باشد.

این نوع رنگ ها همانند سایر رنگ های معمولی بر روی سطوح اعمال می شوند و با استفاده از ابزار رنگ آمیزی می توان سطوح مختلفی که در معرض آب قرار دارند را با این رنگ پوشش داد.

رنگ های نانو دوام بالایی دارند و تابش نور خورشید و تغییرات آب و هوایی کیفیت آن ها را پایین نخواهند آورد. قیمت رنگ نانو مناسب است و هزینه زیادی در بر نخواهد داشت.

رنگ نانو

عایق سفید بام

عایق سفید بام یا همان بام سفید نوعی عایق رطوبتی و حرارتی محسوب می شود که از نفوذ رطوبت و آب به سطح جلوگیری می کند. این نوع عایق با انعکاس دادن نور خورشید از گرمای سطح جلوگیری به عمل می آورد.

عایق سفید بام علاوه بر این که عمر سقف را طولانی تر می کند، به راحتی نیز قابل اجرا می باشد. این عایق سبب می شود تا سطحی یکدست و مقاوم در برابر تغییرات آب و هوایی بر روی پشت بام ایجاد شود.

عایق سفید بام امروزه جایگزین عایق های سنتی مانند ایزوگام و قیرگونی می باشد و ساختار آن بر پایه مواد اکریلیک و پلیمری است. از این نوع عایق در آب بندی کلیه سطوح مانند پشت بام، حمام و سرویس بهداشتی، پی ساختمان ها، استخر و آسفالت استفاده می گردد.

یونولیت

پانل های یونولیت از پلی استایرن تولید می شوند و در مرحله سفت کاری ساختمان به منظور جلوگیری از عبور سر و صدا در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. یونولیت وزن بسیار سبکی دارد و بار اضافی بر ساختمان وارد نمی کند.

چگالی یونولیت بالاست و برای جذب صدا، ایده آل می باشد. اصولاً از یونولیت برای ایزوله کاری سقف و دیوارها استفاده می شود و نقش بسزایی در کاهش سر و صدا دارد.

یونولیت

فوم شانه تخم مرغی

فوم شانه تخم مرغی از جمله فوم های ضد صوت است که برای کاهش میزان سر و صدا در یک مکان کاربرد دارد. شکل ظاهری این فوم ها که همانند شانه تخم مرغ است، نقش مهمی در جذب صوت ایفا می کند.

از این فوم های اسفنجی شکل اغلب برای ایزوله کاری مکان هایی مانند استودیوها که میزان صدا در آن ها بالاست استفاده می شود.

فوم شانه تخم مرغی

رزین ملامین

رزین ملامین دارای چگالی بسیار کم و فاقد CFC می باشد و به دلیل قابلیت انعطاف پذیری بالایی که دارد به عنوان یک عایق صوتی و حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد.

پلی ایزوسیانورات یا PIR

ایزوسیانورات از استحکام بالایی برخوردار است و به طور گسترده در ایزوله کاری لوله کشی در دمای تبرید و متوسط، تجهیزات و تاسیسات صنایع پتروشیمی، گاز و فرایندهای صنعتی، وسایل حمل و نقل سردخانه دار، کانال کشی و لوله کشی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

فایبرگلاس

فایبرگلاس آب و رطوبت را جذب می کند و خاصیت آبکش دارد. دمای کاری آن با توجه به نوع و جنس، بین 191 تا 500 درجه سانتی گراد و چگالی آن بین 24 تا 96 کیلوگرم بر متر مکعب می باشد. فایبرگلاس مقاومت فشاری ضعیفی دارد.

پشم گوسفند

پشم گوسفند از جمله عایق های جدید می باشد و افراد زیادی وجود دارند که از این محصول هیچ اطلاعی ندارند. این محصول طی مراحل و فرایندهایی به یک عایق قوی تبدیل و از هرگونه آلودگی و کثیفی پاک می شود.

بخوانید!  پشم شیشه و خصوصیات این عایق

این ماده سازگار با محیط زیست است و خاصیت تجزیه پذیری دارد. از این محصول در ایزوله کاری ساختمان های مسکونی و اداری استفاده می شود.

فوم پشم گوسفند

قیر

استفاده از قیر در پشت بام ها و جاده ها باعث مقاومت سطح در برابر رطوبت و گرد و غبار می شود. همچنین قیر در برابر یخ زدگی، سرما، گرما، اسیدها و بازها و نیروهای کششی مقاومت خوبی دارد. قیر عمر طولانی دارد و از لحاظ قیمت، عایقی مقرون بصرفه می باشد.

قطران

برای تولید قطران، زغال سنگ را گرم می کنند تا گاز آن خارج شود و کک باقی بماند. سپس گاز خارج شده را سرد می کنند تا عرق کند و قطره قطره بچکد؛ در نهایت به این ماده قطران می گویند.

قطران همانند قیر، دانه های سنگی را به یکدیگر می چسباند، به همین دلیل در ایزوله کاری رطوبتی مورد استفاده قرار می گیرد.

قطران دارای مواد اسیدی است که در آب حل می شوند، به همین دلیل باید در استفاده از آن در راه سازی بسیار دقت کرد؛ زیرا هنگام بارش باران، مقداری از قطران در آب، حل و به جوی ها و فضای سبز وارد می شود و گیاهان را آلوده می کند.

عایق رطوبتی ماستیک و درزبند

ماستیک ها و درزبندها برای پرکردن و آب بندکردن درزها، منفذها و ترک ها و بر روی سطوح مختلفی مثل بتن، فلز، آسفالت و چوب، استفاده می شوند. ماستیک ها و درزبندها با استفاده از موادی مانند انواع قیرها، حلال ها، پلیمرها و رزین ها تولید و به دو صورت سرد یا گرم اجرا می شوند.

این ماستیک ها و درزبندها ویژگی های خوبی چون رطوبت ناپذیری، انعطاف پذیری، چسبندگی، مقاومت در برابر عوامل جوی و مواد شیمیایی را دارند.

عایق ماستیک

عایق بندی ساختمان به روش P.I.F

در ایزوله کردن ساختمان به روش P.I.F از انواع عایق های ساختمانی مانند پشم سنگ، پشم شیشه، فوم پلی استایرن، پلی یورتان و پلی اتیلن می توان استفاده نمود.

از مزایای استفاده از این روش می توان به بهره گیری از تمام کاربردهای عایق های مختلف اعم از صوتی، ضد حریق و حرارتی، اشاره کرد. اتصالات مورد استفاده در این روش از تنوع بالایی برخوردار می باشد.

نمای ETICS

واژه ETICS مخفف عبارت External Thermal Insulation Composite System می باشد که به آن سیستم مرکب عایق حرارتی بیرونی نیز اطلاق می شود و نوعی نمای بیرونی برای صرفه جویی در مصرف انرژی می باشد.

این نما در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و علاوه بر تامین زیبایی ساختمان، از هدر رفت انرژی نیز جلوگیری به عمل می آورد.

سیستم ETICS نمای عایقی است که بر روی انواع دیوار خارجی از جمله بتنی، چوبی و فلزی قابل اجرا می باشد. این سیستم نوعی عایق حرارتی برای ساختمان محسوب می شود و نقش سازه ای ندارد. به همین منظور نیازمند دیوار تکیه گاه می باشد که ایستایی مکانیکی لازم را فراهم کند.

سیستم اتیکس بر روی دیوارهای خارجی ساختمان یا زیر سقف اصلی ساختمان نصب و اجرا می شود. این سیستم از یک لایه عایق حرارتی از جنس پلی استایرین یا پشم معدنی تولید می شود که با ملات های پلیمری اندودکاری شده است.

سیستم مرکب ETICS به صورت فرآورده ای آماده می باشد که از کارخانه به محل مورد نظر انتقال داده می شود و بر روی سطح مورد نظر با استفاده از چسب یا اتصالات مکانیکی، مصالح ایزوله کاری و پوشش پایه اجرا می شود.

مزایای سیستم مرکب ETICS

 • سیستم ETICS از نظر بافت و رنگ دارای تنوع بسیاری می باشد.
 • این سیستم را می توان بدون ایجاد هیچ گونه تخریبی بر روی نمای ساختمان های قبلی اجرا نمود.
 • این سیستم حرارتی مقاومت بالایی در برابر تغییرات آب و هوایی دارد و طول عمر و استحکام نمای ساختمان را افزایش می دهد.
 • نمای اتیکس وزن سبکی دارد و در هنگام وقوع حوادث طبیعی مانند زلزله از میزان خطرات ناشی از آن می کاهد.
 • این نما از دیوارهای بیرونی ساختمان محافظت می کند و از نفوذ نم و رطوبت به داخل ساختمان جلوگیری می نماید.
 • سیستم ETICS با صرفه جویی در مصرف انرژی باعث کاهش هزینه های نگهداری و تعمیر سیستم های سرمایشی و گرمایشی در ساختمان می شود.
 • این نما برای ساختمان های آسیبدیده که نیاز به تجدید نماکاری و ایزوله کاری حرارتی دارند، قابل استفاده می باشد.
عایق اتیکس

قیمت انواع عایق

عایق های متفاوت صوتی، حرارتی و رطوبتی وجود دارند که برای موقعیت های مختلف در ساخت و ساز به کاربرده می شوند. قیمت عایق با توجه به نوع، ضخامت، دانسیته و پارامترهای موثر دیگر، متفاوت می باشد.

برای انتخاب و خرید عایق مناسب ابتدا لازم است با توجه به شرایط، نوع و کاربری آن، مشخص شود و سپس با در نظرداشتن پارامترهای مشخصی چون ضخامت عایق مورد نظر، نسبت به خرید آن اقدام گردد.

کلام آخر

ما در این نوشته از ساختمانچی به بررسی جامع و کاملی درمورد عایق های صوتی، حرارتی و رطوبتی مختلف، ویژگی ها و کاربردهای هرکدام در صنایع مختلف پرداختیم.

عایق ها نقش موثری در مقاومت مصالح و تاسیسات و تجهیزات ایفا می کنند و با ایزوله کردن آن ها، موجبات عمر طولانی و کارکرد مناسب آن ها را فراهم می آورند.

امیدواریم این نوشته به همه سوالات شما در مورد عایق ها، پاسخ دهد و راهنمای خوبی برای خرید عایق مورد نیاز شما را فراهم کند.

در صورت تمایل، نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را در مورد این نوشته با ما اهالی ساختمانچی در میان بگذارید.

سوالات متداول

عایق ها به چند دسته اصلی تقسیم می شوند؟

عایق ها به صورت عایق رطوبتی، حرارتی و صوتی دسته بندی می شوند.

یکی از مهم ترین دلایل استفاده از عایق چیست؟

سازندگان به منظور کاهش مصرف انرژی و پرهیز از هدررفت آن سعی می کنند ساختمان ها را عایق بندی کنند. عایق بندی راهکاری بسیار ایده آل برای کاهش هزینه های گرمایشی و سرمایشی است و مصرف انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

انواع عایق کدام اند؟

عایق پشم سنگ، عایق پشم شیشه، عایق الاستومری، عایق XPS، عایق پلی یورتان، ایزوگام، ایزوپل، آرت فلکس، رنگ نانو، عایق صوتی یونولیت، عایق صوتی فوم شانه تخم مرغی

مزیت عایق بندی ساختمان به روش P.I.F چیست؟

بهره گرفتن از تمام کاربردهای عایق های مختلف اعم از صوتی، ضد حریق و حرارتی