kianborna

digikala

abinbeton

یکی از مراحل مهم در ساختمان سازی، سیم کشی می باشد که باید با دقت و مهارت بالا انجام شود تا در آینده مشکلی ایجاد نشود. آن چه که در این مطلب از ساختمانچی به بیان آن خواهیم پرداخت، معرفی اصول اولیه در سیم کشی ساختمان می باشد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

انواع سیم کشی

برای آشنایی با اصول سیم کشی در ساختمان بهتر است در ابندا با انواع سیم کشی آشنایی داشته باشید. به طور کلی سیم کشی به دو دسته تقسیم بندی می شود:

 • سیم کشی روکار
 • سیم کشی توکار

در ادامه به بیان توضیحات بیش تر در مورد هر یک می پردازیم.

سیم کشی روکار

همان گونه که از نام آن پیداست، در سیم کشی روکار سیم ها از روی دیوار یا از داخل لوله ها عبور می کنند. در این روش سیم کشی از فرم کاری بر روی سیم ها استفاده می شود. دلیل انجام این کار منظم و مشخص بودن سیم ها می باشد.

سیم کشی توکار

در روش سیم کشی توکار، سیم ها از زیر سیمان و گچ عبور می کنند. در این روش سیم ها مستقیما از داخل دیوار رد شده یا لوله کشی برق صورت می گیرد.

آموزش سیم کشی ساختمان

بدون شک آموزش سیم کشی ساختمان، نیازمند گذراندن دوره های آموزشی ویژه و تجربه در این زمینه می باشد. اما ما در این جا به بیان نکات ابتدایی که می تواند در انجام این کار به افراد علاقمند کمک کند، می پردازیم. بهتر است در ابتدا با برخی از ابزارهایی که برای انجام این کار لازم می باشد، آشنا شوید.

از جمله وسایلی که برای انجام این کار لازم می باشد، می توان به دژبور (دریل چکش دار)، موکت بر، تراز، ریسمان رنگی، شیلنگ تراز و غیره اشاره کرد. از دژبور یا دریل چکش دار برای ایجاد شیار و جای گذاری لوله ها استفاده می شود. موکت بر به منظور بریدن لوله خرطومی مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از تراز به منظور همسطح کردن فیوز و قوطی های کلید و پریز و المان های دیگر صورت می گیرد. از ریسمان های رنگی نیز به منظور جداسازی سیم های مرتبط با هر کلید و پریز استفاده می شود. استفاده از شیلنگ تراز، باعث می شود اندازه کلید و پریزها از کف مشخص گردد.

بخوانید!  نصب دوربین مداربسته در تهران و اصفهان

آموزش سیم کشی ساختمان

نکته مهمی که در ابتدای آموزش سیم کشی باید آموخت، آگاهی از مراحل انجام این کار می باشد. به طور خلاصه این مراحل شامل موارد زیر می باشد.

 • آن چه که در ابتدا باید مشخص شود، فاصله قرارگیری پریزها از کف می باشد. که این کار توسط شیلنگ تراز انجام می شود. این اندازه به طور معمول 60 سانتی متر از کف می باشد. البته باید توجه داشت این اندازه می تواند طبق نقشه، سلیقه کارفرما و یا به طور سلیقه ای مشخص شود.
 • پس از مشخص کردن فاصله، یکی دیگر از کارهایی که باید انجام شود، شیارزنی می باشد. بهتر است انجام این کار توسط دو نفر انجام شود.
 • یکی دیگر از مراحلی که در انجام این کار صورت می گیرد، مشخص کردن و کنده کاری محل کلید و پریز و قوطی ها می باشد. باید توجه داشت که فاصله بین قوطی ها از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.
 • پس از مشخص کردن محل قوطی ها، باید توسط گچ محکم شوند.
 • پس از محکم کردن قوطی ها، لوله گذاری برای رد کردن سیم ها صورت می پذیرد. باید توجه داشت، لوله گذاری برای سیم کشی برق ساختمان باید از کف و برای ارتباط تلفن و برق صورت گیرد. انجام این کار در تمامی قسمت ها به جز آشپزخانه صورت می گیرد.
 • برای رد کردن سیم ها از داخل لوله ها، می توان از فنر استفاده کرد. به طور کلی سه سیم در سیم کشی ساختمان استفاده می شود که یکی از آن ها سیم ارت می باشد.
 • پس از عبور سیم ها از داخل لوله ها باید هر یک از سیم های مربوط به روشنایی و تلفن در داخل جعبه فیوز تقسیم بندی شوند. باید توجه داشت که برای المان هایی هم چون ماشین لباسشویی که پر مصرف می باشند، از یک پریز تغذیه جداگانه استفاده شود.
 • در مرحله آخر هم نوبت به نصب کلید و پریز می رسد.
بخوانید!  آبگرمکن بدون مخزن، مزایا و معایب

نکات مهم در سیم کشی ساختمان

رعایت نکاتی در سیم کشی ساختمان حائز اهمیت می باشد که در این جا به بیان مهم ترین آن ها می پردازیم:

 • توجه داشته باشید که از شلوغ کردن و استفاده بیش از اندازه قوطی ها جلوگیری کنید.
 • از قرار دادن سیم برق و تلفن در یک لوله خودداری نمایید.
 • در اندازه گیری فاصله ها دقت داشته باشید تا کار نهایی ظاهر مناسبی داشته باشد.
 • باید توجه داشت، از کلید و پریزهای ضد آب در حمام استفاده شود.
 • در طول انجام کار از استفاده لوله های شکسته خودداری نمایید.
 • در انجام عملیات سیم کشی ساختمان، توجه داشته باشید رنگ کلیدها اشتباهی نصب نشود.
 • رعایت اصول انجام کار در طول مراحل سیم کشی نیز از نکاتی است که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید.

کلام پایانی

ما در این نوشته از ساختمانچی به معرفی اصول سیم کشی در ساختمان پرداختیم. همانطور که گفتیم سیم کشی ساختمان به صورت روکار و توکار انجام می گیرد. امیدواریم از مطالعه این نوشته لذت برده باشید. در صورت تمایل نظرات خود را در مورد این مطلب با ما اهالی ساختمانچی در میان بگذارید.

سوالات متداول

اجرای سیم کشی ساختمان به چند دسته تقسیم می شود؟

سیم کشی ساختمان به صورت روکار و توکار قابل اجرا می باشد.

سیم کشی روکار به چه شکل انجام می شود؟

همان گونه که از نام آن پیداست، در سیم کشی روکار سیم ها از روی دیوار یا از داخل لوله ها عبور می کنند. در این روش سیم کشی از فرم کاری بر روی سیم ها استفاده می شود. دلیل انجام این کار منظم و مشخص بودن سیم ها می باشد.

سیم کشی توکار چگونه انجام می گیرد؟

در روش سیم کشی توکار، سیم ها از زیر سیمان و گچ عبور می کنند. در این روش سیم ها مستقیما از داخل دیوار رد شده یا لوله کشی برق صورت می گیرد. سیم کشی توکار شکل و ظاهر بهتری برای ساختمان بوجود می آورد.