%عکس - شیشه و انواع آن

شیشه و انواع آن

گروه تولیدی صنعتی کیان برنا

شیشه یکی از مصالح ساختمانی است که در کنار سایر مصالح در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این متریال از شفافیت بسیار بالایی برخوردار است و می تواند نور را از خود عبور دهد. ساختار مولکولی شیشه در حالت معمولی نامنظم است و وقتی آن را در دمای بالا حرارت می دهند به صورت مایع در آمده و قابل شگل گیری خواهد بود. شیشه ماده ای شکننده است اما مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی و مواد شیمیایی نظیر اسیدها و بازها دارد. در دنیای مدرن امروز طراحان و معماران شیشه را در کنار سایر متریال ها مورد استفاده قرار می دهند و جلوه ای بی نظیر و متفاوت در ساختمان خلق می کنند. شیشه برای مصارف گوناگون مانند ساخت درب، پنجره، اشیاء تزئینی و … به کار می رود و در انواع مختلف با ویژگی های متمایز در بازار به فروش می رسد.

شیشه از مواد اولیه نظیر سنگ آهک، سیلیس و کربنات دو سود تولید می شود. برای افزایش مقاومت شیشه در برابر تغییرات مختلف آب و هوایی از تثبیت کننده هایی نظیر  اکسیدهای دو ظرفیتی باریم، منیزیم، کلسیم، سرب و روی استفاده می گردد. اصولاً هنگام تولید شیشه یکسری حباب هایی ایجاد می شوند که با افزودن تصفیه کننده ها می توان آنها را از بین برد. این تصفیه کننده ها به صورت فیزیکی و شیمیایی می باشند که تصفیه کننده های فیزیکی حباب های کوچک را با تولید حباب های بزرگ و تصفیه کننده های شیمیایی با ایجاد یکسری ترکیبات حباب های کوچک را از بین می برند.

در پروسه تولید شیشه برای تغییر خواص آن از مواد افزودنی استفاده می شود که به شرح زیر می باشند:

  • اکسید نقره برای تولید کریستال
  • فلدسپار به منظور افزایش مقاومت شیشه در برابر مواد شیمیایی
  • نیترات سدیم برای حذف رنگ سبز از شیشه
  • اکسید فلزات به منظور تولید شیشه رنگی
  • اکسید سزیم جهت جذب اشعه مادون قرمز
  •  اکسید منگنز برای شفاف کردن شیشه و افزایش مقاومت آن در برابر شرایط مختلف جوی
  • خرده شیشه جهت تسریع عملیات ذوب مواد
  • اکسید سرب برای ساخت بلور و کریستال

انواع شیشه

شیشه رنگی

برای تولید شیشه رنگی به مواد اولیه یکسری مواد شیمیایی اضافه می کنند. برای مثال برای ایجاد رنگ قرمز از اکسید مس و برای ایجاد رنگ آبی از اکسید کبالت و برای رنگ زرد از اکسید اورانیوم و کادمیوم استفاده می شود. شیشه های رنگی در امور مختلف برای تزئین کاربرد دارند.

%عکس - شیشه و انواع آن

شیشه دوجداره

شیشه دوجداره همانطور که از نامش پیداست از دو جداره شیشه که به موازات هم قرار گرفته اند و فاصله بین آنها با هوا یا مواد خشک کننده پر شده تشکیل شده است. این شیشه ها عایق بسیار خوبی در برابر انتقال صوت و هوا می باشند و با استفاده از آنها می توان دمای اتاق را در حد تعادل نگه داشت. شیشه دوجداره در مکان های مختلف کاربرد دارد و به دلیل عدم انتقال گرما و سرما هوای محیط را در حد مطلوب حفظ می کند.

%عکس - شیشه و انواع آن

شیشه نشکن

شیشه نشکن از چند لایه شیشه (دو الی سه لایه) که تحت فشار و حرارت با استفاده از نایلون شفاف بهم چسبیده اند ساخته شده است. این شیشه ها برخلاف شیشه های معمولی که پس از خرد شدن به اطراف پراکنده می شوند نمی باشند بلکه لایه نایلونی که بین لایه های آن قرار گرفته مانع از پخش شدن تکه های شیشه می گردد. اصولاً برای شیشه خودروها و ویترین مغازه ها از این نوع شیشه استفاده می شود. این شیشه ها به دلیل چند لایه بودن از انتقال سر و صدا و انرژی فرابنفش جلوگیری می نمایند. شیشه نشکن به شیشه ضد گلوله نیز معروف است. در مکان هایی که بحث امنیت بسیار حائز اهمیت است استفاده از شیشه های نشکن بهترین گزینه در نظر گرفته می شود. برای مثال شیشه خودروهای پلیس و ویترین مغازه های فروش اشیاء عتیقه از این نوع شیشه ساخته می شوند.

%عکس - شیشه و انواع آن

شیشه ضد آتش (شیشه پیرکس)

برای ضد آتش نمودن شیشه به مواد اولیه آن اکسید بوریک اضافه می شود. البته مقدار سیلیس به کار رفته در تولید آن نیز در مقایسه با شیشه های معمولی بیشتر است. از این شیشه ها در مکان هایی که شیشه در معرض حرارت است استفاده می شود از قبیل بخاری ها، شومبنه ها و … .

%عکس - شیشه و انواع آن

شیشه رفلکس

در شیشه رفلکس یک پوشش بازتاب کننده نور بر روی یک سطح شیشه قرار می گیرد. این شیشه ها نور را انعکاس می دهند و نقش مهمی در کاهش حرارت ایفا می کنند. شیشه های رفلکس بیشتر برای نماکاری ساختمان استفاده می شوند. وقتی از بیرون به این شیشه ها نگاه می کنیم تصویری از محیط اطراف را بر روی آنها می بینیم و داخل ساختمان قابل رویت نیست اما وقتی از داخل ساختمان به بیرون نگاه می کنیم به راحتی می توان بر محیط بیرون مسلط بود. شیشه های رفلکس در شب برعکس عمل کرده و به راحتی می توان داخل ساختمان را از پشت آنها مشاهده نمود. با استفاده از شیشه رفلکس میزان حرارت ناشی از خورشید در ساختمان به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند و نیازی به صرف هزینه های گزاف برای رفع آن نمی باشد.

%عکس - شیشه و انواع آن

شیشه کریستال

برای ایجاد ظاهری شفاف و بسیار درخشنده به شیشه و کریستالی نمودن آن از اکسید سرب استفاده می شود. شیشه کریستالی جزء شیشه های سیلیکاتی است که از سختی بسیار کمی برخوردار است. این شیشه ها را می توان تراش داد و برای ساخت ظروف استفاده نمود. %عکس - شیشه و انواع آن

شیشه سکوریت (شیشه میرال)

شیشه میرال چیست؟ شیشه میرال همان شیشه سکوریت می باشد. از آن جایی که اولین کارخانه در ایران با نام میرال به تولید این شیشه مشغول بود، شیشه سکوریت نیز تا مدت ها با این نام شناخته می شد. شیشه سکوریت در اثر حرارت دادن و سرد شدن ناگهانی ایجاد می شود. این شیشه ها اگر بشکنند به قطعات ریزی تبدیل می شوند که لبه آنها تیز نبوده و آسیبی به اطراف وارد نمی کند. شیشه سکوریت اصولاً برای شیشه درب های اتومبیل و ویترین مغازه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

%عکس - شیشه و انواع آن

انواع شیشه سکوریت

شیشه های سکوریت، بر حسب ضخامت، ابعاد، مات یا غیر مات بودن و میزان مقاومت در برابر حرارت به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. برای خرید شیشه سکوریت، توجه به تمامی این موارد از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. شیشه سکوریت شیمیایی، نمونه ای از شیشه های سکوریت می باشد که در طی مراحل تولید آن، شیشه به جای فرآیند حرارتی با استفاده از فرآیندهای شیمیایی سکوریت می شود. استفاده از این روش برای شیشه هایی با ضخامت یک، دو و سه میلیمتری صورت می گیرد.

شیشه خم

شیشه خم همانطور که از نامش پیداست به صورت قوسی شکل بوده و برای انواع پروژه های معماری مورد استفاده قرار می گیرد. این شیشه ها با ایجاد هارمونی و هماهنگی در دید جذابیت و زیبایی را به ارمغان می آورند.

%عکس - شیشه و انواع آن

شیشه تاشو

شیشه تاشو یا شیشه آکاردئونی نمونه ای دیگر از انواع شیشه ها می باشد که امکان جمع کردن آن ها در یک طرف وجود دارد. از این رو استفاده از آنها برای فضایی مانند بالکن، آلاچیق و بهار خواب مناسب است.

%عکس - شیشه و انواع آن

شیشه سندبلاست

سندبلاست شیشه چیست؟ شیشه سندبلاست نمونه ای از شیشه هایی است که با استفاده از روش سندبلاست یا ماسه سابی، نسبت به زنگ زدایی شیشه اقدام می شود.

نکات پایانی

آن چه که در این مطلب از ساختمانچی به بیان آن پرداختیم، معرفی انواع شیشه ساختمانی و قیمت آن ها می باشد. امروزه نه تنها انواع مختلفی از شیشه های ساختمانی در دسترس می باشد، بلکه راهکارهایی برای تزئین آن ها نیز وجود دارد. برای مثال استفاده از انواع مات کننده شیشه در انواع شیشه مات کن ساده و شیشه مات کن رنگی می تواند نه تنها ایده ای کاربردی بلکه دکوراتیو نیز باشد. برای مثال استفاده از شیشه مات کن های رنگی می تواند نمای زیبایی ایجاد کند. در صورتی که این مطلب برای شما کاربردی و مفید بوده است، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

قیمت شیشه

نوع شیشهقیمتتاریخ به روزرسانی
شیشه اسمارت ویو دولایه لمینیت64,000,000 ریال به ازای هر متر مربع
1398/10/14
شیشه دوجداره970,000 ریال به ازای هر متر مربع1398/08/29
شیشه تراس مدل تاشو5,990,000 ریال به ازای هر متر مربع
1398/08/30
شیشه دوجداره دکوراتیو3,200,000 ریال به ازای هر متر مربع1398/08/14
شیشه ریلی5,990,000 ریال به ازای هر متر مربع1398/07/20
شیشه میرال سکوریت4,500,000 ریال به ازای هر متر مربع1398/07/09

در این متن انواع مختلف شیشه، کاربردها و ویژگی هایشان معرفی شدند. همان طور که مشخص است شیشه با توجه به نوع آن بازه ی وسیعی از قیمت را پوشش می دهد. در انتخاب نوع شیشه به موقعیتی که می خواهید از شیشه استفاده کنید دقت نمایید و سپس با توجه به متراژ مورد نظر، سفارشات را ارائه دهید.

شیشه نشکن به شیشه ضد گلوله نیز معروف است. در مکان هایی که بحث امنیت بسیار حائز اهمیت است استفاده از شیشه های نشکن بهترین گزینه در نظر گرفته می شود

برای استعلام به روز قیمت شیشه کلیک کنید.

از این شیشه ها در مکان هایی که شیشه در معرض حرارت است از قبیل بخاری ها و شومینه ها استفاده می شود.

این شیشه در اثر حرارت دادن و سرد شدن ناگهانی ایجاد می شود. این شیشه ها اگر بشکنند به قطعات ریزی تبدیل می شوند که لبه آنها تیز نبوده و آسیبی به اطراف وارد نمی کند.