%عکس - فاکتورهای مهم در چیدمان مبلمان منزل

فاکتورهای مهم در چیدمان مبلمان منزل

kianborna

انتخاب مبلمان در منازل مختلف بر اساس نیازها و سلیقه های متفاوت افراد صورت میگیرد. مبلمان تاثیر بسزایی در زیبایی دکوراسیون داخلی خانه دارد. بنابراین در انتخاب آن باید فاکتورهای مختلف را در نظر گرفت. مهمترین نکته ای که در انتخاب مبلمان باید مورد توجه قرار گیرد در نظر گرفتن ابعاد منزل است. مبلمان باید بر اساس نیاز انتخاب شود و ظرفیت آن و ابعادش متناسب با تعداد افراد و ابعاد منزل باشد. علاوه بر آن برای تاثیرگذاری مبلمان در دکوراسیون داخلی و ایجاد هارمونی در چیدمان منزل باید نکات زیر را مد نظر داشت:

تعیین کاربرد مبلمان

در ابتدا باید به این نکته توجه کنید که فضای مورد نظر برای چه منظوری استفاده میشود و ظرفیت چند نفر را دارد. اینکه قرار است افراد در رو به روی هم بنشینند یا در کنار هم حائز اهمیت است و نباید از آن غافل شد. در نظر گرفتن کاربرد مبلمان در تشخیص نوع و تعداد مبلمان تاثیر بسزایی دارد.

تشخیص نقطه کانونی

نقطه کانونی را شناسایی کنید. نقطه کانونی در فضای اتاق میتواند یک منظره, تلویزیون, شومینه و… باشد. بعد از اینکه نقطه کانونی را مشخص نمودید مبلمان را با توجه به این نقطه بچینید.

%عکس - فاکتورهای مهم در چیدمان مبلمان منزل

رعایت تعادل و تقارن در چیدمان

رعایت کردن تعادل در چیدمان وسایل منزل نقش مهمی در طراحی داخلی دارد. در بحث چیدمان باید به اندازه و محل قرارگیری مبلمان توجه داشته باشید و تناسب را در چیدمان مبل های کوچک و بزرگ در کنار هم رعایت کنید. در چیدمان اتاق رسمی رعایت تقارن بسیار عالی ست اما در اتاق های غیر رسمی چیدمان غیر متقارن جلوه ی زیباتری به اتاق میدهد.

%عکس - فاکتورهای مهم در چیدمان مبلمان منزل

انتخاب رنگ مناسب

رنگ مبلمان باید با توجه به ترکیب رنگ دکوراسیون اتاق انتخاب شود. انتخاب رنگ مناسب علاوه بر ایجاد جلوه ای شیک و جذاب تاثیر مهمی بر روحیه میگذارد. بهتر است از رنگ های شاد و جذاب استفاده کنید تا همواره فضایی پر انرژی داشته باشید. در صورتی که شخصیت تنوع پذیری دارید میتوانید از مبلمانی استفاده کنید که به راحتی بتوان روکش آن را تعویض کرد و دکوری جدید ایجاد کرد. بهتر است رنگ مبلمان را روشن انتخاب نکنید زیرا خیلی سریع کثیف میشود.

%عکس - فاکتورهای مهم در چیدمان مبلمان منزل

در نظر گرفتن تضاد

یکی از موارد ایجاد تضاد در چیدمان مبلمان ترکیب خطوط صاف و منحنی ست. مثلا اگر مبلمان شما منحنی ست آن را به صورت زاویه دار بپچینید و اگر مبلمان به صورت خطی ست بهتر است آن را دور یک میز گرد چید.

%عکس - فاکتورهای مهم در چیدمان مبلمان منزل

سهولت در استفاده

این نکته را در نظر داشته باشید که چیدمان مبلمان به نحوی باشد که افراد در استفاده از آن راحت باشند. میزهای عسلی باید در جایی قرار داده شوند که در دسترس افراد باشد و بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.

%عکس - فاکتورهای مهم در چیدمان مبلمان منزل