%عکس - دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

گروه تولیدی صنعتی کیان برنا

به طور کلی دکوراسیون و دیزاین خانه مسئله ای است که توجه ساکنان را به خود جلب کرده و از اهمیت بالایی برخوردار است. آشپزخانه از جمله بخش هایی از خانه است که خانم ها بیشتر وقت خود را در آن صرف می کنند. بنابراین دیزاین آشپزخانه ایرانی به نحوی است که باعث ایجاد خستگی و یکنواختی نشده و همواره ظاهر شیک و زیبای خود را حفظ کند. فضای آشپزخانه باید مدرن باشد و امکاناتی در آن فراهم شود تا خانم های خانه دار از کار کردن در آن احساس راحتی کنند.

امروزه اکثر افراد در خانه های آپارتمانی سکونت دارند. آشپزخانه این خانه ها با توجه به متراژ آن ها کوچک است. بنابراین باید از ایده های مناسب برای طراحی دکوراسیون این آشپزخانه ها استفاده نمود. طراحان و معماران ایرانی از ذوق و سلیقه ویژه ای برخوردار هستند و در طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک آپارتمانی ایرانی به فاکتور هایی مانند نوع مدل کابینت، هماهنگی رنگ های به کار رفته، چیدمان وسایل و … توجه کافی دارند.

در دکوراسیون آشپزخانه باید نوعی هماهنگی بین رنگ و چیدمان وسایل به چشم بیاید. خانه هایی که آشپزخانه های زیبایی دارند، در نوع طراحی، رنگ و جنس کابینت ها بی نظیر هستند. علاوه بر آن آشپزخانه می تواند به فضایی گرم و صمیمی برای صرف غذا در کنار اعضای خانواده تبدیل شود. در آشپزخانه های ایرانی از انواع کابینت ها مانند MDF، پی وی سی، چوب و هایگلاس استفاده می شود و انتخاب آن ها با توجه به بودجه و سلیقه افراد صورت می گیرد. رنگ کابینت نیز احساسات متفاوتی را در بیننده بر می انگیزد، به علاوه باید در نظر داشت که رنگ های تیره مناسب فضای های بزرگ تر و رنگ های روشن مناسب فضاهای کوچک هستند.

امروزه آشپزخانه های ایرانی معمولا به صورت اپن طراحی و اجرا می شوند. در این آشپزخانه ها با توجه به فضا از طرح های تزئینی مانند آرک برای زیبایی آنها استفاده می شود زیرا ظاهر این آشپزخانه ها تاثیر بسزایی در دکوراسیون کلی خانه خواهد گذاشت. در خانه هایی که آشپزخانه اپن دارند از اتاق نشیمن به راحتی می توان به آشپزخانه دید داشت، بنابراین استفاده از آرک نمای آشپزخانه های اپن را زیبا تر می کند.

%عکس - دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

در آشپزخانه های کوچک ایرانی ممکن است به دلیل طراحی ساخت آنها هیچ پنجره ای وجود نداشته باشد، بنابراین باید نورپردازی آن ها را به نحوی انجام داد تا نور کافی برای حضور در این مکان و انجام فعالیت فراهم شود. استفاده از لامپ های پرنور کم مصرف و انتخاب کفپوش و کابینت رنگ روشن می تواند به روشن نمودن فضا کمک شایانی نماید. کابینت هایگلاس نیز به دلیل انعکاس نور باعث روشن تر شدن فضا می شوند.

در زندگی امروزی به دلیل این که بسیاری از خانواده ها در آپارتمان هایی با فضای نسبتا کم زندگی می کنند، استفاده ی بهینه و درست از فضا برای قرار دادن وسایل بسیار مهم است. یکی از مواردی که باعث جادار تر شدن محیط می شود ساخت و استفاده درست از کابینت است. در آشپزخانه مدرن کابینت ها باید به نحوی طراحی و ساخته شوند که محل قرارگیری یخچال، ماشین لباس شویی، ماشین ظرفشویی و اجاق گاز در آنها تعبیه شود. امروزه در آشپزخانه های این وسایل بین کابینت ها و در جای مشخص قرار داده می شوند و نوعی نظم و ترتیب در چیدمان وسایل به وجود می آورند.

%عکس - دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

ایرانی ها همواره طبیعت دوست بوده و الفتی دیرینه با گل و گیاه دارند. در اغلب آشپزخانه های ایرانی می توان ردپایی از گیاهان را دید. قرار دادن انواع گلدان های گل یا گیاهان آپارتمانی بر روی سطح اپن یا کابینت و یا آویز نمودن آن ها در گوشه ایی از آشپزخانه روحیه را تازه می کند و باعث تصویه هوا نیز می شود. همان طور که پیش تر گفته شد استفاده از گل و گیاه در خانه فضا را مطبوع تر می کند بنابراین توصیه می شود حتی در صورتی که نمی توانید به طور کامل مواظب گل ها باشید از گیاهانی استفاده کنید که نیاز به مراقبت کمتر و بعضا نیاز به نور کمی دارند. استفاده از تراریوم نیز می تواند گزینه ی خوبی باشد.

چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی

اگر آشپزخانه های کوچک درست چیده شوند می توان فضا را بزرگ تر از آنچه که هست نشان داد. دقت در انتخاب رنگ ها بسیار مهم است استفاده از رنگ های سفید و خنثی، که از گذشته تا امروز مورد توجه بوده است، و هم چنین رنگ های آبی و سبز فضا را بزرگ تر نشان می دهد. از طرف دیگر استفاده از قفسه بندی در این نوع آشپزخانه ها در ایجاد نظم بسیار تأثیر گذار است. به علاوه نورپردازی و استفاده ی درست از نور و منظم چیدن وسایل نیز در ایجاد فضایی بهتر و مطلوب تر برای آشپزخانه مفید هستند.

%عکس - دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

استفاده از فرش و ظروف رنگارنگ بنابر سلیقه ی شما جلوه ای شاد و خاص به آشپزخانه می بخشد. در صورتی که رنگ غالب فضای آشپزخانه خنثی و یا ملایم باشد می توان از این نوع دیزاین برای زیبا سازی آشپزخانه بهره برد. قرار دادن ظروف و وسایل در شلف ها نیز علاوه بر مرتب کردن فضا دسترسی به آن ها را راحت تر می کند.

استفاده از لامپ های پرنور کم مصرف و انتخاب کفپوش و کابینت رنگ روشن می تواند به روشن نمودن فضا کمک شایانی نماید.

روحیه را تازه می کند، باعث تصویه هوا می شود و استفاده از گل و گیاه در خانه فضا را مطبوع تر می کند.

در آشپزخانه های ایرانی از انواع کابینت ها مانند MDF، پی وی سی، چوب و هایگلاس استفاده می شود.