ساختمانچی

بروزترین مرجع اینترنتی ساختمان سازی ایران    بنر اجرای کناف
بنر آبین صنایع سنگ ذوالفقار

بنر کی پلاس تبلیغات

انواع نمای مدرن ساختمان

kianborna

arian

امروزه نمای مدرن با طراحی خلاقانه و استفاده از مصالح نوین و تکنولوژی روز، جلوه ای زیبا و منحصربفرد را برای نمای ساختمان به ارمغان آورده است. استفاده از مصالح افقی، عمودی و یا زاویه دار، می تواند به جذابیت و پویایی نما بیافزاید.

نما، پوسته بیرونی ساختمان است و اولین جایی است که افراد قبل از ورود به خانه با آن رو به رو می شوند، بنابراین توجه و دقت در ساخت نمای ساختمان می تواند به مدرن و شیک دیده شدن تمام ساختمان شما کمک کند. با این مقدمه در ادامه این نوشته از ساختمانچی به بررسی انواع نماهای مدرن می پردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

عوامل موثر در نماسازی مدرن

 • نوع کاربری ساختمان
 • شکل، فرم و متراژ بنا
 • نوع مصالح مورد استفاده
 • شرایط اقلیمی و آب و هوایی
 • میزان بودجه پروژه
 • توجه به اصول زیبایی شناسی نما

انواع نمای مدرن ساختمان

 • نمای فلزی

چنانچه نمای روبرویی ساختمان در تعامل ساختمان با فضای اطرافش نقش داشته باشد، باید از  مصالح به عنوان زبانی برای تحقق این موضوع استفاده شود. نماهای فلزی در گذشته برای ساختمان های صنعتی و یا چند قسمتی استفاده می شد اما به تازگی در فضاهای مسکونی نیز استفاده از این مصالح رایج شده است.

لایه های نازک نرم، موج دار، پارکت مانند و یا ضد زنگ نیز انواع مختلف نماکاری هستند که می توانند با مصالحی چون چوب، بتن، گچ و یا سنگ ترکیب شوند. در این تصویر، خروجی بزرگ شیشه ای درون دیوارهای سفید، فضای داخل را روشن تر کرده در حالی که قسمت بالایی این خروجی از ساختار حفاظت می کند.

نمای فلزی کورتن

فولاد “کورتن” یکی از مصالحی است که برای نماهای مدرن و در معماری نوین استفاده می شود. علارغم رنگ اکسید شده آن، این نوع فلز مقاومت بالایی در برابر فرسایش و خوردگی دارد، زیرا لایه اکسید شده نوعی محافظ می باشد که از آلیاژ کروم و مس ساخته شده است.

نمای فلزی کورتن

 • نمای سنگ طبیعی

نمای سنگی همواره در طول تاریخ استفاده می شده است. این نماها رنگ ها و بافت های متعدد دارند که به دیوارها ظاهری متمایز و زیبا می بخشد. به علاوه، سنگ عایقی گرمایشی است و از رطوبت نیز جلوگیری می کند. نماهای سنگی با توجه به سختی و مقاومت خود شناخته می شوند.

تکمیل کردن ساختمان با سنگ نیز ابعاد گسترده ای دارد. در خانه زیر، فرد معمار طبقه بالا را با سنگ های خاکستری تیره که بریده بریده هستند، پوشانده است. اگر بخواهیم وجه تمایز این سنگ طبیعی را عنوان کنیم، می توانیم به رنگ تیره و مقاوم بودن آن اشاره نماییم. امکاناتی که این مصالح عرضه می کنند آن ها را تبدیل به انتخابی عالی هم برای فضای داخلی و هم فضایی خارجی می کند.

نمای سنگ طبیعی

 • نمای چوبی

همه می دانیم که چوب زیبا و با کیفیت است و بی اندازه گرم و مطلوب می باشد. البته این مدل نمای چوبی ویژگی های دیگری نیز دارد که فرد را وادار می کند هوشمندانه تر و دقیق تر انتخاب کند. حساسیت بالا به رطوبت، پرتوهای خورشیدی و تغییرات دما تنها مثال های اندکی هستند که ممکن است منجر به آسیب نمای چوبی شوند.

چوب از عصر باستان برای ساخت پناهگاه استفاده می شده اما ما همچنان باید مطمئن شویم که آیا می توانیم آن را از مواردی چون آتش، رطوبت و یا حشرات محافظت کنیم یا خیر.

نمای چوبی

 • نمای ساروج و گچ

در گذشته از گچ در ساختمان استفاده می شد و امروزه نیز می توان از آن برای تزیین نمای خانه استفاده کرد. گچ ارزان قیمت است، رنگ های متنوعی دارد و استفاده مکرر از آن می تواند به عنوان راه حلی فوق العاده برای خانه هایی که دیوارهای آجری دارند، باشد.

بخوانید!  دیوار سبز چیست؟[+آموزش ساخت]

در این خانه، طرح های سبز و سفید در ابعاد متفاوت، ریتم منحصر به فردی ایجاد کرده است. این طرح ها همچنین درزهایی که به مرور زمان در این نوع نما به وجود خواهند آمد را می پوشانند.

نمای ساروج و گچ

 • نمای بتنی

امروزه، نماهایی از جنس بتن در حال فتح تمام ساختارهای معماری نوین هستند. این بتن ها بافت های خاکستری و یا سفید دارند و نگه داری آن ها کار سختی نیست، زیرا ماندگار هستند. در این تصویر، ما می توانیم دیوارهای بتنی و نماهای روبرویی با چهارچوب های افقی چوبی برجسته را مشاهده کنیم.

نمای بتنی

 • نمای شیشه ای

شیشه از مصالح محبوب در طراحی نمای ساختمان است. به جای ایجاد خروجی های متعدد، این نماها اجازه می دهند نور کافی به داخل ساختمان نفوذ کند. تنها چهارچوب ها و قالب بندی ها در چنین ساختاری جلوی نور را می گیرند.

دریافت نور خورشید و نگهداری آن دو ویژگی مهم نماهای شیشه ای هستند. در خانه زیر، ما می توانیم سقف گسترده ای را ببینیم که جلوی نور را گرفته و سایه ایجاد کرده و همچنین از پنجره ها و دیوارهای شیشه ای محافظت می کند.

نمای شیشه ای

 • نمای جی اف آر سی

نمای جی اف آر سی از مدرن ترین و جدیدترین بناهایی است که عده کمی با آن آشنا هستند. همانطور که می دانید بتن ماده ای ترد است، به همین منظور برای تقویت آن از الیاف شیشه استفاده می کنند که سبب بوجود آمدن نوعی بتن تقویت شده با الیاف شیشه می شود که به طور مخفف به آن GFRC می گویند. استفاده از این متریال، نمایی بسیار خاص و منحصربفرد را بوجود می آورد.

نمای جی اف ار سی

ایده های طراحی نمای مدرن ساختمان

 • استفاده از خطوط ساده

“خطوط ساده” یکی از روش های مورد استفاده در بسیاری از طراحی های امروزی و مدرن می باشد. در این خانه، پانل های بزرگ تر از حد استاندارد به طراحی مربوطه جذابیت و عمق اضافه کرده اند. در زیر لبه های سقف که از دیوار بیرون زده، چوب استفاده شده که به طراحی، سطحی هموار و پیوسته بخشیده است.

استفاده از خطوط ساده

 • استفاده از ترکیب مصالح مختلف

مصالح ترکیب شده یکی دیگر از روش های مورد استفاده در طراحی امروزی هستند. در این خانه، پانل های چوبی با انواع سنگ ترکیب شده و نمایی صنعتی و همزمان ارگانیک بوجود آورده اند.

این پانل ها در قسمت بالایی خانه به صورت لایه لایه هستند و از قفل برای اتصال آن ها استفاده شده است. آن ها به مکان مورد نظر بافت و جلای خاصی اضافه نموده اند. پوشش عمودی و چوبی همان ساختار لایه لایه را دارد و دو قسمت خانه را به هم متصل کرده است.

استفاده از ترکیب مصالح مختلف

 • استفاده از پانل های رنگی

نمای مدرن نیازمند به پیروی از اجزای سنتی نیست. در این مورد، هم رنگ و هم سایز پانل می تواند گوشه ای از ساختمان را مجزا و منحصر به فرد نشان دهند. لایه های هماهنگ شده از لحاظ رنگی باعث می شود که خطوط مختلف پانل خود را نشان دهند و بیان گر این نکته است که پانل ها از لحاظ اندازه با یکدیگر تفاوت دارند و باعث می شوند شکل ساختمان بزرگ تر از حد نرمال به نظر آید.

استفاده از پانل های رنگی

بعضی اوقات رنگ بهترین روش برای رسیدن به مقصود و متمایز کردن ظاهر خارجی ساختمان است. پانل های پررنگ قرمز با نوارهای سفید، ظاهری معکب شکل به ساختمان زیر بخشیده اند. این پانل های بزرگ تر از حد استاندارد و دارای خطوط ساده، رنگ عمیق موجود را کاملا به نمایش گذاشته و ظاهر ساختمان را کاملا مدرن و با استایل نشان داده اند.

استفاده از رنگ

بعضی اوقات، طراحی های جدید باید صرفا ظاهری سنتی را نشان دهند تا بتوان به استایل مطلوب دست یافت. در این نوع نما از لایه ها برای تفکیک چوب های رنگ شده از قسمت های تیره تر استفاده می شود. رنگ چهارچوب پنجره هماهنگ با رنگ نمای تیره تر است که کمک می کند به نمایی مدرن تر برسیم.

بخوانید!  مقاوم سازی دیوار با کاغذ دیواری ضد زلزله

استفاده از دو نوع رنگ

 • ایجاد سطوح ناهموار

طراحی مدرن به داشتن خطوط ساده و سطح ناهموار معروف است، اما این بدین معنا نیست که نباید عمیق و با طرح های متفاوت باشد. در نمای خارجی این خانه، پانل های متفاوت نمایی متالیک دارند.

در داخل محوطه نیز فضایی برای رشد درختان وجود دارد و همین امر عمق و جذابیت بیشتری به طراحی اضافه کرده است. ظاهر چوبی پانل های جلویی بیش از پیش بر شکل ساختمان تاکید می کنند.

ایجاد سطوح ناهموار

 • تلفیق سبک ها

اجرای نماهای مدرن همیشه به معنی استفاده از استایل های امروزی نیست، گاهی اوقات ترکیب استایل های سنتی با مدرن بهترین عملکرد را در پی دارد. علاوه بر اجزای مدرن که در نمای خارجی ساختمان وجود دارند، می توان از نماهای سنتی نیز مانند نمای کناری و افقی استفاده کرد.

نمای عمودی و پانل ها در تضاد با نمای سنتی هستند و از طرفی اجزای مدرن موجود بر روی پنجره ها و درب ها، نماهای افقی را به پس زمینه ای خالی و صاف برای قسمت های دیگر تبدیل کرده است.

تلفیق سبک ها

 • استفاده از فضای سبز در نما

ایجاد فضای سبز در نمای ساختمان از دیگر طرح های زیبا و جذاب است که می توانید بکار ببرید. این کار علاوه بر تصفیه هوای شهر و ساختمان، سبب تشکیل فضایی مطبوع در پشت پنجره و یا داخل تراس می شود و ویوی فوق العاده ای را ایجاد می کند.

ایجاد فضای سبز

 • استفاده از طرح های هندسی

استفاده از طرح و نقش های هندسی در نما می تواند طراحی متناسب و بسیار زیبایی را ایجاد کند. اگر به دنبال نمای متفاوت و مدرنی می گردید، می توانید خطوط را از حالت عمود بر هم خارج نموده و فرم های هندسی متفاوتی را بوجود آورید.

اشکال هندسی

 • بالکن های بیرون زده

می توانید بالکن های ساختمان را به صورت جعبه هایی بیرون زده از ساختمان طراحی کنید. بیرون زدگی بالکن می تواند نما را از سادگی و یکدستی خارج نموده و نمایی مدرن و بسیار جذاب را به ساختمان ببخشد.

بالکن مدرن

 • تلفیق مصالح، خطوط و رنگ های مختلف

نمای مدرن به این معنا نیست که که خانه یا ساختمان را با نوع مشخصی مصالح یا رنگ بپوشانید. این ساختمان از ترکیبی از مصالح، خطوط و رنگ های مختلف برای تاکید بر مکان های متفاوت و اشکال متمایز استفاده کرده است. قسمت نارنجی رنگ، این بخش را از کل ساختمان متمایز نموده و توجه دیگران را به خود جلب نموده است.

تلفیق مصالح، خطوط و رنگ های مختلف

کلام پایانی

ما در این نوشته به بررسی انواع نماهای مدرن در ساختمان پرداختیم. همانطور که می دانید یکی از فاکتورهای مهمی که در ساخت ساختمان به آن توجه ویژه ای می شود، نمای ساختمان می باشد. نمای ساختمان مانند یک لباس برای آن بوده و در نگاه اول توجه افراد را به خود جلب می کند. از این رو چگونگی طراحی آن بسیار حائز اهمیت می باشد.

طراحی نمای ساختمان با توجه به سبک طراحی ساختمان صورت می گیرد. سبک مدرن یکی از پرطرفدارترین انواع سبک ها شناخته شده و بسیاری افراد از آن در ساخت ساختمان و نمای آن استفاده می کنند. آن چه که در نمای مدرن ساختمان به چشم می خورد، طراحی ساده در عین حال زیبا و شیک می باشد.

امیدواریم این مطلب اطلاعات مفیدی را در اختیار شما کاربران گرامی قرار داده باشد. در پایان تصاویری از نمای مدرن ساختمان را برای شما آماده کرده ایم که امیدواریم ایده های خوبی برای شما عزیزان ارائه کرده باشد.

نمای سفید ساختمان

نماسازی

%عکس - انواع نمای مدرن ساختمان

%عکس - انواع نمای مدرن ساختمان

چوب در نمای مدرن

نمای ساختمان

نمای مدرن

نماسازی مدرن

%عکس - انواع نمای مدرن ساختمان

نماسازی

kavoshfarda

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *