انواع عایق های اکوستیک در ساختمان

انواع عایق های اکوستیک در ساختمان

کاربرد عایق های صوتی

صداهای مختلف مانند صدای بوق خودرو, مکالمات افراد بیرون از ساختمان, صدای هرج و مرج و ترافیک و… از طریق در, پنجره و دیوار وارد ساختمان میشوند و آرامش ساکنین را بر هم میزند. به منظور کاهش سر و صدا به درون ساختمان باید از عایق های صوتی استفاده نمود. امروزه بسیاری از ساختمان ها اعم از تجاری و مسکونی با عایق های صوتی مجهز شده اند و استانداردهای لازم برای جلوگیری از سر و صدا به ساختمان رعایت میشوند.

فوم ایکس پی اس (XPS)

برای ممانعت از ورود صدا به ساختمان, دیوارهای سازه را باید با مصالحی پوشش داد که ضریب صدای بالایی داشته باشند. فوم ایکس پی اس (XPS) جزء مصالح چند منظوره محسوب میشود که نقش عایق حرارتی, رطوبتی و صوتی را در ساختمان ایفا میکند. این فوم ساخته شده از پلی استایرین اکسترود شده دارای سلول های بسته میباشد و از استحکام بالایی برخوردار است. فوم XPS بسیار سبک بوده و برخلاف ضخامت کم آن از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است. این نوع فوم گاهی بخشی از سازه به شمار می آید و به دلیل وزن بسیار سبک هیچ بار اضلافه ای بر ساختمان وارد نمیکند. انواع عایق های اکوستیک در ساختمان

یونولیت

یونولیت های ورقه ایی یا مکعبی شکل دارای چگالی بالایی هستند و به عنوان عایق صوتی در مکان های پر سر و صدا مانند موتورخانه مورد استفاده قرار میگیرند. اصولا این نوع عایق ها در مرحله ی سفت کاری ساختمان نصب میشوند و عایق خوبی برای جذب صدا هستند. ورقه های یونولیت از جنس پلی استایرن هستند و از پخش صدا در محیط جلوگیری میکنند و فضایی آرام برای ساکنین فراهم میکند.

انواع عایق های اکوستیک در ساختمان

فوم ریباند ( rebond foam)

این نوع فوم از کنار هم قرار دادن و چسباندن تکه های فوم پلی یورتان ساخته میشود و به عنوان یک عایق صوتی کارامد در صنعت ساخت و ساز کاربرد دارد. مراحل تولید فوم ریباند به شرح زیر میباشد:

  • جمع آوری و دسته بندی ضایعات فوم پلی یورتان
  • خرد کردن ضایعات و مخلوط نمودن انها با چسب
  • متراکم کردن مخلوط
  • پخت مخلوط با چسب
  • برش دادن فوم به ابعاد مورد نیاز

انواع عایق های اکوستیک در ساختمان

فوم شانه تخم مرغی

فوم های شانه تخم مرغی نوعی فوم اسفنجی هستند که اغلب در استودیوها و مکان های ضبط صدا استفاده میشوند. این فوم ها میتوانند طیف وسیعی از صدا با فرکانس بالا را جذب کنند و از بازگشت آن جلوگیری نمایند. نمای ظاهری این فوم ها به نحوی ست که عملکرد آنها را در برابر جذب صوت بالا میبرد.

انواع عایق های اکوستیک در ساختمان

3/5 ( 2 نظر )