ساختمانچی

بروزترین مرجع اینترنتی ساختمان سازی ایران    بنر اجرای کناف
بنر آبین صنایع سنگ ذوالفقار

بنر کی پلاس تبلیغات

انواع عایق صوتی و اکوستیک در ساختمان

arian

kianborna

صداهای مختلف مانند صدای بوق خودرو، مکالمات افراد بیرون از ساختمان و صدای هرج و مرج و ترافیک از طریق در، پنجره و دیوار وارد ساختمان شده و آرامش ساکنین را بر هم می زنند. این صداها همواره وجود داشته و نمی توان از ایجاد آن ها جلوگیری کرد، اما راهکارهای بسیاری برای دوری از آن ها وجود دارد.

در ساخت و سازهای اخیر به دلیل افزایش حجم آلودگی های صوتی سازندگان و پیمانکاران سعی می کنند از مصالحی استفاده کنند که تا حد ممکن مانع از ورود سر و صدا به داخل ساختمان شوند. این مصالح به مقدار قابل توجه از انتقال صوت جلوگیری نموده و مکانی ایمن و آرام برای رفاه ساکنین فراهم می کنند.

عایق صوتی از جمله نیازهای ضروری در دنیای پر هرج و مرج امروزی است و در واقع آن را می توان به عنوان سدی مقاوم در برابر انعکاس و انتقال صوت دانست. امروزه بسیاری از ساختمان ها اعم از تجاری و مسکونی با این عایق ها مجهز شده اند و استانداردهای لازم برای جلوگیری از سر و صدا در ساخت آن ها رعایت شده است.

ads

یک عایق صوتی خوب چه ویژگی باید داشته باشد؟

یک عایق خوب باید از چگالی مناسب بهره مند باشد تا بتواند حالت آکوستیک خود را حفظ نماید. از این رو قبل از خرید عایق صوتی باید از استاندارد بودن چگالی و ضخامت آن مطمئن شوید. شرکت های بسیاری در زمینه تولید انواع عایق رطوبتی، صوتی و حرارتی مشغول به فعالیت هستند و محصولات خود را با تنوع بالا در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند.

شما با توجه به مکان مورد نظر و میزان سر و صدا می توانید نسبت به خرید عایق صوتی ایده آل اقدام نمائید. برای مثال برای جلوگیری از انتقال سر و صدای تلویزیون، تلفن و مکالمات روزمره می توانید از عایق صوتی دیوار مشترک استفاده کنید. این عایق به صورت رولی یا تخته ای مورد استفاده قرار می گیرد و آرامش را برای ساکنین آپارتمان هایی که اتاق های آن ها دیوار به دیوار است فراهم می کنند.

انواع عایق صدا براساس محل مورد استفاده

 • عایق صوتی دیوار

استفاده از عایق صوتی به منظور ایزوله کردن دیوارهای ساختمان ها نه تنها سبب ایجاد محیطی آرام در برابر خیابان های شلوغ و همسایه های پر سر و صدا می گردد، بلکه سیستمی بسیار حرفه ای برای عایق کردن استودیوها و اتاق های ضبط صدا نیز محسوب می شود.

این صداگیرهای دیوار هم در برابر صداهای موجود در فضا و هم در برابر صداهای ناشی از ضربات مکانیکی مانند اسباب کشی ها مقاوم هستند. یکی از متریال هایی که در این نوع سیستم مورد استفاده قرار می گیرد، پشم سنگ می باشد که در حال حاضر از بهترین عایق های صداگیر محسوب می شود.

عایق صوتی دیوار مشترک روکار

عایق های جاذب صدا به صورت روکار به دیوار نصب می شوند. از بهترین عایق های صوتی دیوار مشترک روکار می توان عایق های تخته ای را نام برد. مهم ترین ویژگی عایق روکار دیوار مشترک این است که اگر در خانه خود فضای کافی برای ساخت یک اتاق ندارید، با استفاده از عایق صداگیر دیوار مشترک می توانید به راحتی یک دیوار بسازید و اتاقی ضد صدا را بوجود آورید.

این عایق تنها 30 میلی متر ضخامت دارد و به صورت روکار قابل نصب می باشد. بهترین عایق ضد صدا عایقی است که سنگین بوده و جرم بالایی داشته باشد. برخلاف سایر عایق ها، عایق دیوار مشترک 4 لایه دارد و می تواند طیف گسترده ای از فرکانس ها را مهار کند.

لایه های این عایق در کنار یکدیگر لمینت شده اند. تخته های عایق دیوار مشترک در حدود 34 کیلوگرم به وزن دیوار اصلی شما می افزایند و از عبور انرژی و ارتعاش های ناشی از صداها جلوگیری می کنند. پشم سنگ از بهترین عایق صوتی دیوار مشترک محسوب می شود.

 • عایق صوتی سقف

برای این که سقف شما به خوبی عایق شود باید از متریالی استفاده نمایید که چگالی بالایی داشته باشد و وزن سقف را افزایش دهد. یک عایق صوتی مناسب سقف، عایقی است که انرژی صوتی و ارتعاشات را در سقف خانه بهبود می بخشد و از انتقال صدا از این طریق جلوگیری بعمل می آورد.

در عایق کاری سقف دقت به یکسری نکات ضروری می باشد. ابتدا باید مشخص کنید که جنس سقف خانه شما بتنی است یا چوبی و یا آجری؟ صداهای آزاردهنده از کدام قسمت های خانه بیشتر می آیند؟ صداها از چه نوعی هستند؟ صدای تلویزیون، صحبت کردن یا صداهای ضربه ای؟ میزان بلندی صدا چقدر است؟ از عایق صوتی روکار سقف استفاده شود یا توکار؟

پس از پاسخ گویی به این سوالات، می توانید انواع محصولات عایق صدا را بررسی نمایید و هرکدام که مطابق با شرایط شما هستند را به منظور ایزوله سازی سقف مورد استفاده قرار دهید.

 • عایق صوتی کف

عایق صوتی کف دارای انواع مختلف و متریال های گوناگون می باشد که به صورت لایه ای یا ریزشی مورد استفاده قرار می گیرد و باعث عدم انتقال صدا می شود. از عایق کاری صوتی برای کف آپارتمان ها، سطوح بیرونی یا سطوح داخلی ساختمان هایی که صدا را به میزان زیادی تولید می کنند یا انعکاس می دهند، استفاده می شود.

عایق صوتی کف روکار

با استفاده از عایق صوتی در کف ساختمان می توان به محیطی آرامش بخش دست یافت. عایق های کف دو نوع دارند که دارای طراحی یا اجرای متفاوت می باشند، روکار یا توکار.

روش توکار برای فضاهایی مناسب است که در حال ساخت می باشند، زیرا برای کف های ساخته شده، تخریب و شکافتن کفپوش زمان و هزینه های زیادی را در بر می گیرد.

عایق های کف روکار معمولا از مقاومت بالایی برخوردار می باشند و شامل پشم شیشه، پشم سنگ، پلی یورتان، پلی استایرن، تایل های استفاده شده از فیبرهای معدنی و بتن لیکا می باشند.

انواع عایق های صوتی

 • پشم سنگ

پشم سنگ یک عایق صوتی، حرارتی و ضد حریق می باشد که از نوعی سنگ آذرین به نام بازالت که بازمانده فعالیت های آتشفشانی است، تولید می شود. پشم سنگ متریالی نارسانا است و هدایت الکتریکی آن صفر می باشد. این عایق ضد آلرژی است و هیچ گونه ضرری برای انسان ندارد. همچنین وزن این عایق سبک است و بار اضافی بر ساختمان وارد نمی کند.

در تولید پشم سنگ مواد شیمیایی به کار نمی رود، دوام و طول عمر این عایق بالا بوده و مواد شیمیایی تاثیری بر آن نمی گذارد. این المان به دلیل ویژگی های ذکر شده، از بهترین عایق های اکوستیک و صوتی محسوب می شود.

پشم سنگ تخته ای
 • پلی یورتان

فوم پلی یورتان یک نوع عایق صوتی، حرارتی است که در حال حاضر به عایقی پر مصرف در صنعت ساخت و ساز تبدیل شده است. این ماده شیمیایی از ترکیب دو ماده ایزوسیانات و پلی ال که هر دو مایع هستند تشکیل می شود. اسپری فوم پلی یورتان یک عایق اکوستیک مناسب است که از انتقال سر و صدا به داخل ساختمان جلوگیری می کند.

پلی یورتان
 • پشم شیشه

این متریال از گذشته تا امروز مورد استفاده قرار گرفته و جزء قدیمی ترین عایق ها به شمار می آید. برای تولید این عایق، شیشه را مذاب کرده و سپس آن را به الیاف ریز دانه تبدیل می کنند. ساختار الیافی و فیبری پشم شیشه باعث حبس شدن هوا درون آن و ایجاد خاصیت ارتجاعی می شود. این ویژگی پشم شیشه باعث شده تا از این متریال به عنوان عایق آکوستیک استفاده شود.

بخوانید!  ایده های ماندگار طراحی و ساخت منزل

این عایق صوتی باعث کاهش مصرف انرژی می شود و با ایجاد تعادل در گرمایش و سرمایش محیط از هدر رفت انرژی جلوگیری به عمل می آورد. از این محصول می توان در عایق کاری دیوارها و سقف ساختمان، عایق بندی لوله های بزرگ صنعتی، عایق کاری مخازن و سوله ها و در ساندویچ پانل استفاده کرد.

پشم شیشه
 • پشم سرباره

پشم سرباره یک عایق معدنی است و از بازیافت ضایعات کوره ذوب آهن بدست می آید. در واقع این متریال محصول جانبی کارخانه فولاد و ذوب آهن است و یک عایق صوتی ایده آل محسوب می شود که از شدت سر و صدا تا حد قابل قبولی می کاهد. از این محصول در تاسیسات و تجهیزات تولید برق و تجهیزات صنایع آهن و فولاد و معادن استفاده می شود.

پشم سرباره
 • عایق الاستومری

یکی دیگر از انواع عایق های صوتی، عایق الاستومری یا الاستومریک می باشد که در برابر آلودگی، رطوبت، بخار آب و سر و صدا از مقاومت خوبی برخوردار است. عایق های الاستومری وزن بسیار سبکی دارند و به دلیل انعطاف پذیری بالا برای عایق کاری انواع تاسیسات ساختمانی، کانال های هوا، لوله های بزرگ، سیستم های گرمایشی و سرمایشی و صنعت خودرو سازی مورد استفاده قرار می گیرند.

الاستومری چسب دار
 • فوم ایکس پی اس یا XPS

برای ممانعت از ورود صدا به ساختمان، دیوارهای سازه را باید با مصالحی پوشش داد که ضریب صدای بالایی داشته باشند. فوم ایکس پی اس جزء مصالح چند منظوره محسوب می شود که نقش عایق حرارتی، رطوبتی و صوتی را در ساختمان ایفا می کند.

این فوم ساخته شده از پلی استایرین اکسترود شده دارای سلول های بسته می باشد و از استحکام بالایی برخوردار است. ایکس پی اس بسیار سبک بوده و برخلاف ضخامت کم، استحکام و مقاومت بالایی دارد. این نوع فوم گاهی بخشی از سازه به شمار می آید و به دلیل وزن بسیار سبک هیچ بار اضلافه ای بر ساختمان وارد نمی کند.

سطح این عایق یکنواخت است و در برابر خزش و بارهای ثابت طولانی مدت بسیار مقاوم می باشد. از طرفی امکان رشد هیچ گونه قارچ یا باکتری در آن وجود نداشته و با گذشت زمان ساختار آن تجزیه نخواهد شد. این فوم ها را می توان به راحتی برش داد و به عنوان عایق صوتی دیوار به کار برد.

قابلیت شستشو، حمل و نقل آسان، مقاومت در برابر حرارت، نفوذناپذیری در برابر نم و رطوبت، مقاومت فشاری ایده آل، قابلیت بازیافت، عدم ایجاد حساسیت، قابلیت تولید با ابعاد استاندارد و جذب صدا از ویژگی های بارز این محصول هستند که آن را به گزینه ای مناسب برای عایق کاری تبدیل نموده است.

عایق ایکس پی اس
 • یونولیت

یونولیت های ورقه ایی یا مکعبی شکل دارای چگالی بالایی هستند و به عنوان عایق در مکان های پر سر و صدا مانند موتورخانه مورد استفاده قرار می گیرند. اصولا این نوع عایق ها در مرحله سفت کاری ساختمان نصب می شوند و به خوبی صدا را جذب می کنند. آن ها از جنس پلی استایرن بوده و فضایی آرام برای ساکنین فراهم می کنند.

این عایق هم برای سقف و هم دیوار قابل استفاده است و از گزینه های کم هزینه برای جلوگیری از انتقال صوت به شمار می آید. قیمت یونولیت سقفی در مقایسه با سایر عایق ها ارزان تر می باشد، از این رو در ساخت و سازهای اخیر به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. جهت خرید یونولیت می توانید به تولید کنندگان این عایق مراجعه نمائید.

یونولیت سقفی را به راحتی می توان استفاده کرد، زیرا وزن آن سبک بوده و حمل و نقل آن به آسانی صورت می گیرد. پلی استایرن دارای ساختار سلولی کوچک و جدا از هم است، از این رو به میزان قابل توجه سر و صدا را جذب می نماید. می توان گفت مقدار جذب صوت آن همانند چوب و گچ است.

وزن سبک آن مقاومت ساختمان را در برابر زلزله بالا می برد و ایمنی آن را تقویت می کند. علاوه بر مزایای ذکر شده، انواع یونولیت نقش عایق صوتی، رطوبتی و حرارتی را ایفا می کنند. هر چه تراکم آن ها بالا باشد، مسلماً صدا را بیشتر و حتی به میزان 100 درصد جذب می نمایند. در نهایت می توان گفت استفاده از بلوک های یونولیت پلی استایرن میزان مصرف مصالح دیگر را به حداقل می رساند.

یونولیت
 • فوم ریباند یا rebond foam

این نوع فوم از کنار هم قرار دادن و چسباندن تکه های فوم پلی یورتان ساخته می شود و به عنوان یک عایق صوتی کارامد در صنعت ساخت و ساز کاربرد دارد. مراحل تولید فوم ریباند به شرح زیر می باشد.

 • جمع آوری و دسته بندی ضایعات فوم پلی یورتان
 • خرد کردن ضایعات و مخلوط نمودن انها با چسب
 • متراکم کردن مخلوط
 • پخت مخلوط با چسب
 • برش دادن فوم به ابعاد مورد نیاز

کیفیت ابر ریباند به فاکتورهایی نظیر کیفیت مواد اولیه، کیفیت چسب، میزان تراکم و اندازه تکه ابرها بستگی دارد. تولید کنندگان این فوم یا ابر همواره به دنبال راهکاری برای بازیافت ضایعات هستند تا بتوانند هزینه های تولید را کاهش دهند زیرا درصد قابل توجهی از ابر هنگام برش به ضایعات تبدیل می شود.

اما به مدد علم و تکنولوژی هر تکه از ابر قابل استفاده مجدد خواهد بود و می توان از آن به عنوان زیر لایه فرش استفاده کرد. بازیافت ضایعاتی که در برابر صوت مقاوم هستند حرکتی نوین است که تحولی عظیم در صنعت عایق سازی ایجاد نموده زیرا تکه های دور ریز فوم ها با تراکم و دانسیته متفاوت به یکدیگر چسبانده می شوند تا عایقی ایده آل در ابعاد گوناگون برای مصرف فراهم گردد.

فوم ریباند
 • عایق ایزوهم

عایق ایزوهم اولین بار در ایران به عنوان یک عایق چند منظوره اختراع و ثبت گردید. این عایق علاوه بر مقاومت در برابر صوت، در مقابل حرارت نیز مقاوم است. ایزوهم به عنوان عایق صوتی، عایق حرارتی، عایق رطوبتی و عایق مقاوم سازی ساختمان ثبت و اختراع گردیده شده است.

از مزایای مهم این محصول می توان به کاهش صوت نسبت به ضخامت محصول از 50 الی نود درصد در هر لایه از محصول، ضخامت بسیار ناچیز نسبت به محصولات رقیب، عدم ایجاد حساسیت های پوستی و تنفسی، سهولت در اجرا، تاییدیه های بهداشت و اروپا، عمر طولانی، بار کششی بالای محصول، مقاوم در برابر ضربه، قیمت رقابتی و سازگاری با محیط زیست، اشاره کرد.

عایق ایزوهم
 • فوم سایلنت

فوم سایلنت نوعی عایق سلول بسته می باشد که در کنار عایق صوتی پشم سنگ به عنوان یک انتخاب عالی در عایق کردن دیوارها مورد استفاده قرار می گیرد. فوم سایلنت به تنهایی عایق مناسبی در برابر جذب صدا محسوب نمی شود و نتیجه مطلوبی در پی ندارد و حتما باید با یک عایق دیگر بکار رود تا تاثیر گذار باشد.

عایق اکوستیک فوم شانه تخم مرغی

فوم های شانه تخم مرغی نوعی فوم اسفنجی هستند که اغلب برای عایق کاری سقف، دیوارها و پشت درب استودیوها، کارخانجات صنعتی، سینماها، آمفی تئاترها و مکان های ضبط صدا استفاده می شوند. این فوم ها می توانند طیف وسیعی از صدا با فرکانس بالا را جذب کنند و از بازگشت آن جلوگیری نمایند.

بخوانید!  بررسی 10 مورد از قراردادهای پیمانکاری

نمای ظاهری این فوم ها به نحوی است که عملکرد آنها را در برابر جذب صوت بالا می برد. نصب آسان، وزن سبک، قیمت مناسب، زیبایی ایده آل، کارایی بالا و جذب صوت از جمله ویژگی های بارز این محصول می باشد که آن را به گزینه ای مناسب و مقرون بصرفه برای مصرف کنندگان تبدیل کرده است.

ساختار شش وجهی این عایق کارایی آن را بالا برده و منجر به کاهش صوت می گردد. همچنین ساختار سلولی آن به صورت بسته است، از این رو علاوه بر عایق اکوستیک، نقش عایق حرارتی و برودتی را نیز ایفا می کند. این فوم مجهز به چسب است و برای اتصال به مکان مورد نظر نیازی به چسب ندارد، زیرا به راحتی برای انواع سطوح گچی، شیشه ای، چوبی و فلزی قابل استفاده است.

عایق اکوستیک فوم شانه تخم مرغی

دیوارپوش ضد صدا

امروزه بسیاری از افراد از دیوارپوش به منظور عایق کردن دیوار اتاق و سالن خانه خود استفاده می کنند. این دیوارپوش ها نصب راحت و ساده ای دارند و علاوه بر آن، سبب مدرن و لاکچری شدن دیوارهای ساختمان نیز می شوند.

استفاده از دیوارپوش های صداگیر سبب می شود تا ورود و خروج صدا از ساختمان کاهش یابد و آرامش ساکنین حفظ شود. یکی از انواع دیوارپوش هایی که به عنوان عایق ضد صوت مورد استفاده قرار می گیرد، دیوارپوش پلیمری GFRG است که در واقع گچ مسلح شده به الیاف شیشه یا گچ تقویت شده فایبرگلاس می باشد. 

آموزش ساخت عایق صداگیر

به منظور ساخت یک عایق صوتی به صورت شخصی می توانید به چند روش عمل کنید و با استفاده از وسایل ساده، سدی در برابر صداهای مزاحم ایجاد نمایید. اگر چه راهکارهایی که در پایین ارائه شده نمی تواند به طور کامل و اصولی عایق صدا باشد، اما تا حدودی در کاهش صوت موثر است.

 • می توانید با کمی تغییر در چیدمان دکوراسیون داخلی خانه خود، مانع از اکو صدا شوید. مثلا می توانید از قالی در قسمت هایی از کف که صدا از طبقه پایین می آید استفاده نمایید. قالی در کم کردن این صداها می تواند کمی موثر باشد.
 • درب ها و پنجره ها بیش ترین نشت صدا را دارند. می توانید با آویزان کردن یا چسباندن پتو یا پرده های ضخیم تا حدودی این صداها را کاهش دهید.
 • استفاده از شانه تخم مرغ نیز می تواند ایده ای موثر در کاهش صدا باشد. شانه تخم مرغ به دلیل بافت و نوع حجمی که دارد، می تواند صدا را به خود جذب نماید.
 • همچنین می توانید از پنل های چوبی که در میان آن ها پشم سنگ بکار رفته است نیز استفاده نمایید.

روش اجرای عایق های ضد صوت

به منظور نصب عایق صوتی ابتدا باید تست صدا توسط کارشناسان انجام شود و یکسری معیارها لحاظ گردد و در نهایت به صورت روکار یا توکار نصب شود. این روش ها براساس نوع و شدت صوت و تمایل مشتری به تخریب یا عدم تخریب انتخاب می شوند.

در صورت انجام عایق کاری توکار، بخشی از دیوار باید تخریب شده و پس از نصب عایق صوتی، از یکی از انواع روکش های دیوار مانند گچ، چوب یا کناف استفاده نمود. روش عایق کاری روکار نیاز به تخریب ندارد و تمام مراحل نصب بر روی دیوار انجام می پذیرد.

بهترین عایق صوتی کدام است؟

با توجه به تحقیقات و تجربیات حاصل شده، در حال حاضر بهترین عایق در سقف، کف و دیوارها، استفاده از فوم سایلنت در لایه زیرین و اجرای عایق معدنی پشم سنگ بر روی این فوم می باشد که در نهایت در بین دیواری از جنس گچ قرار می گیرند.

این روش اجرایی در حال حاضر برای عایق کاری دیوارها در آمریکا و اروپا اجرا می گردد و بهترین راهکار برای عایق کردن دیوار مشترک محسوب می شود. استفاده از پشم سنگ سبب می شود تا تراز شدن صوت به حداکثر افت خود برسد.

امروزه پشم سنگ به عنوان بهترین و پرکاربردترین عایق صوتی در جهان و به خصوص در اروپا و آمریکا شناخته می شود. ضریب جذب صوت عایق پشم سنگ بین 0.9 تا 1 می باشد.

راهنمای خرید عایق صوتی

خرید عایق صوتی نیز مانند سایر محصولات، پیش از خرید نیاز به تحقیق و بررسی دارد. به این منظور با متخصصان و مشاوران در این حیطه تماس بگیرید و از آن ها راهنمایی بگیرید تا بدانید که کدام نوع عایق صوتی برای شما مناسب تر می باشد. در ادامه یکسری از نکاتی که پیش از خرید یک عایق صوتی خوب باید مدنظر قرار دهید را ارائه می دهیم:

 • جنس عایق صوتی

مهم ترین نکته در انتخاب یک عایق صوتی، جنس آن می باشد. همانطور که در بالا بیان کردیم، عایق ها از جنس های مختلفی ساخته شده اند و انواع گوناگونی دارند. برخی از آن ها دارای ساختار سلولی باز و برخی دیگر دارای ساختار سلولی بسته می باشند.

به منظور عایق کاری صوتی، شما باید از انواع جنس هایی که ساختار بسته ای دارند استفاده نمایید، زیرا این عایق ها از ورود و خروج صدا به داخل ساختمان بهتر جلوگیری می کنند. از نوع سلول باز عایق های صدا بیشتر در استودیوها به منظور بهره وری از آکوستیک بهتر در محیط استفاده می گردد.

 • چگالی عایق صوتی

چگالی عایق صوتی باید مناسب باشد. چگالی سبب می شود تا حالت آکوستیکی عایق به خوبی حفظ گردد. در هنگام خرید عایق صوتی حتما به چگالی استاندارد محصول موردنظر خود دقت نمایید. اگر چگالی یک عایق صوتی کم باشد، به این معناست که صوت بیشتر در آن نفوذ می کند و کارایی مناسبی ندارد.

چگالی زیاد نیز خوب نمی باشد. اگر چگالی عایق صوتی خیلی زیاد باشد اثر نامطلوبی بر محیط می گذارد. بنابراین یک عایق صدای خوب باید دارای چگالی متعادل و نرمالی مطابق با استاندارد باشد.

 • میزان جذب رطوبت

اکثر عایق های صداگیر، رطوبت را از خود عبور نمی دهند و می توانید از آن ها به راحتی در محیط های نم دار و مرطوب استفاده نمایید.

قیمت عایق صوتی

به طور کلی می توان گفت قیمت عایق صوتی به نوع، جنس، ضخامت و دانسیته، ابعاد، ضریب جذب صوت، ضریب انتقال حرارت، دامنه تحمل دمایی و میزان جذب آب آن بستگی دارد. همچنین قیمت عایق صوتی روکار با عایق صوتی توکار متفاوت می باشد و با توجه به کاربرد، ضخامت و دانسیته محصول، تعیین می گردد.

نوع عایق و ضخامتقیمتتاریخ بروز رسانی
عایق صوتی درب6,000,000 ریال در هر متر مربع1399/10/1
عایق پلی یورتان صوتی500,000 ریال در هر کیلوگرم1399/10/1
پشم سنگ پتویی ضخامت 10 دانسیته 50589,315 ریال در هر متر مربع1399/10/1
هزینه اجرای عایق صوتی دیوار مشترک2,000,000 ریال در هر متر مربع1399/10/1

کلام آخر

ما در این نوشته از ساختمانچی به بررسی انواع عایق های صوتی و اکوستیک پرداختیم. عایق های صوتی از ورود و خروج سر و صدا جلوگیری می کنند و محیطی سرشار از آرامش را برای ساکنین به ارمغان می آورند.

عایق صوتی مناسب باید از چه ویژگی هایی برخوردار باشد؟

عایق صوتی باید از چگالی مناسبی برخودار باشد. استفاده از مواد اولیه با کیفیت نیز از ویژگی های عایق صوتی مناسب می باشد. همچنین یک عایق صوتی خوب باید ضخامت استانداردی داشته باشد و ضد رطوبت نیز باشد.

انواع عایق صوتی کدامند؟

فوم ایکس پی اس، یونولیت، فوم ریباند و فوم شانه تخم مرغی، پشم سنگ، پشم شیشه، پشم سرباره و عایق پلی یورتان

بهترین عایق صوتی دیوار چیست؟

امروزه استفاده از فوم سایلنت در لایه زیرین و اجرای عایق معدنی پشم سنگ بر روی این فوم، از بهترین عایق های صوتی دیوار محسوب می شوند.

kavoshfarda

‫70 نظر

 1. آتنا پاسخ

  سلام فوم ایکس پی اس رو میشه روکار هم استفاده کنیم؟؟منظورم اینه برا خونه ای کا ساخته شده ولی میخواد دیوارشو عایق صدا کنه بازم.

  1. hamideh نویسنده ارسال پاسخ

   سلام. خیر … عایق ایکس پی اس صرفاً به عنوان عایق توکار قابل استفاده است.

 2. علیرضا پاسخ

  سلام برای صداگیری بین دو واحد آپارتمانی که صداهای مزاحم مانند صدای لوله های آب وجود دارد چه پیشنهادی دارید

  1. @dmin پاسخ

   سلام دوست عزیز. بهترین گزینه استفاده از پشم سنگ تخته ای بین 2 دیوار واحد هست.

 3. نیکی پاسخ

  سلام. برای عایق صوتی سقف چه چیزی پیشنهاد میکنید؟ برای صدای موسیقی و کشیدن میز و مبل

  1. مریم پاسخ

   برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما می توانید با شماره ۹۹ ۵۰ ۶۸ ۲۲ – ۰۲۱ و یا ۲۲ ۳۰۰۰ ۳۲ – ۰۳۱ تماس حاصل نمایید تا در خصوص انتخاب عایق مناسب شما را راهنمایی نمایند.

 4. فریبا پاسخ

  سلام برای عایق صوتی بین طبقه ات اپارتمان های که ساختن و تموم شده هم میشه کاری کردمنظور از زیر پارکت عایقی هس که واقعا صدا رو کم کنه

  1. امیر پاسخ

   زیر پارکت نمیشه کار کرد و اگر صدای شما طبقه پایین را اذیت میکنه باید روی سقف طبقه پایین کار کنید. یا اگر از طبقه بالا صدا میاد و اذیت میشید باید روی سقف خودتون کار بشه

 5. فریبا پاسخ

  سلام برای عایق صوتی بین طبقه ات اپارتمان های که ساختن و تموم شده هم میشه کاری کرد

  1. امیر پاسخ

   سلام
   بله میشه استفاده کرد ولی باید به طور مثال روی سقف طبقه پایین کار بشه و نیاز به اجای سقف کاذب داره که حداقل ۱۰ سانت از ارتفاع را میگیره. برای دیواره ها هم همینطوره

 6. امید پاسخ

  سلام برای یه دیوار مشترک بین دو واحد آپارتمانی چه عایق روکاری رو پیشنهادی میدید؟ حجم شلوغی و میزان سر و صدای بچه شون سرسام آوره

 7. مریم پاسخ

  سلام برای دیوار و پنجره خونه ای که صدای رفت و امد ماشین مزاحمت ایجاد میکنه باید از کدوم عایق صوتی و به چه ضخامتی استفاده کرد؟

  1. امیر پاسخ

   سلام
   ببینید عایق های صوتی را نموتونید روی شیشه کار کنید چون روی اون را میپوشونه! بجز عایق های نانو یا عایق های شفافی که اومدن که البته ما اطلاع کاملی از نحوه کارکردشون نداریم که بخواهیم خدمتتون ارائه بدیم!

 8. مهدی پاسخ

  سلام و خسته نباشید…
  برای روی دیوار جدا کننده بین دو واحد ساختمانی برای از بین بردن صدا چه پیشنهادی دارین…
  صدا رو تا نود درصد کم بشه…
  و روی اون مواد هم بشه پوشش در نظر گرفت…
  مثل کناف کاری و یا رنگ

  1. امیر پاسخ

   سلام
   بهترین کار پشم سنگ تخته ای با ضهامت 5 سانت و دانسیته 50 تا 80 هست و روی اون هم کناف کنید.

 9. رویا پاسخ

  سلام. کانال کولر از داخل اتاق خواب به پذیرایی کشیده شده بصورت رو کار. صدای کولر اذیت میکنه. از چه عايقي برای،جلوگیری از صدای هوای داخل کولر استفاده کنیم.

 10. نیما پاسخ

  با سلام
  ما در زیرپله ساختمان تعدادی پمپ آب نصب کردیم و با اینکه یه درب چوبی در ورودی زیرپله نصب کردیم تا کمی انعکاس صدا کاهش پیدا کنه ولی با این حال همسایه طبقه اول هنوز از صدای پمپها ابراز ناراحتی میکنه، می خواستم بدونم بهترین عایق برای این کار چیه و باید به چه صورت عمل کنیم که صدا رو مهار کنیم؟ ممنون میشم یه راهنمایی بفرمایید….

  1. امیر پاسخ

   سلام
   شما باید قسمتهایی از دیوار و سقف که با طبقه یک در تماس هست را با عایق پشم سنگ تخته ای عایق کنید. البته توجه کنید که اکثر عایق ها مثل پشم سنگ در کنار عایق صوتی، عایق حرارتی هم هستن واین یعنی اینکه حرارت را در فضا نگه می دارند و اینن باعث سوختن پمپ میشه. پس حتما باید در اتاقک که میفرمایید باز بشه!

 11. فرانک پاسخ

  سلام برای جلوگیری از پخش صدای مکالمات و موسیقی و بازی بچه ها به طبقات پایینی و بالایی و البته به اتاق های همجوار چه نوع عایق صوتی رو پیشنهاد میدین؟

  1. امیر پاسخ

   سلام
   پشم سنگ تخته ای بهترین گزینه هست. هم هزینه کمی داره و هم قابلیت های بالا

 12. فرانک پاسخ

  سلام. برای اتاق های همجوار، طبقات بالا و طبقات پایین که داخل هر کدوم صدای موسیقی و بازی بچه ها و … میاد چ عایقی پیشنهاد میدین؟

 13. مهران قاسمی پاسخ

  سلام پسرم پیانو کار می کنه . همسایگان همه از صدای اون ناراحت هستند عایقی هست تا صدا بیرون نره ؟لطفا قیمت هم بفرمایید .

  1. امیر پاسخ

   سلام
   بله بهترین گزینه پشم سنگ تخته ای هست که روی دیوار و سقف های مشترک کار بشه. با ضخامت 5سانت و دانسیته 100 ،هر متر مربعش امروز 48000 تومان هست

 14. محمدرضا پاسخ

  درود بر شما داخل اتاق خواب من کمد دیواری تعبیه شده که پشتش منزل همسایه هستش صدای اون ها خیلی اینور تو اعصابه عایقی میتونید پیشنهاد بدید که داخل دیواره کمد کار بشه و جلو صدا رو بگیره🙏

  1. امیر پاسخ

   سلام
   باید دیوار مشترک، یعنی داخل کمد را عایق پشم سنگ تخته ای کنید وروی آن را با ورق 3 میل یا کارتن پلاست بپوشنید(چون اگر دست بهش بخوره ایجاد خارش میکنه)

 15. میثم پاسخ

  سلام نظرتونو راجب عایق های صوتی نانو کالیمورا میخواستم بدونم آیا خوبه یا خیر؟

  1. امیر پاسخ

   سلام دوست گرامی
   متاسفانه هیچ تجربه خاصی در مورد این نوع عایق نداریم!

 16. نرگس پاسخ

  سلام،من تو کارخونه نساجی کار میکنم که صدا بالای 9۰ دسی بل هست،تو یه سالن بزرگ یه اتاقک داریم که به خاطر سروصدای بالا شرایط مناسبی نداره که اپراتور بتونه بدون گوشی محافظ داخل بشینه،شما چه عایقی رو پیشنهاد میکنید که صدارو حداقل ۲۰ دسی بل کاهش بده،ممنون

  1. امیر پاسخ

   سلام
   باید عایق پشم سنگ تخته ای با ضخامت 10 سانت و دانسیته 100 دور اتاق کار کنید
   برای خرید میتونید با بخش بازرگانی تماس بگیرید
   02122685099

 17. فریبا پاسخ

  سلام برای عایق کردن یه اتاق که صدا ازش بیرون نیاد چه پیشنهادی دارید؟ پسرم درامز میزنه میخوام تو اتاق خودش ساز بزنه و صدای سازش

  تا حداقل ممکن بیرون بیاد.
  ممنون از راهنماییتون

  1. امیر پاسخ

   سلام
   بهترین گزینه استفاده از پشم سنگ تخته ای هست. روش هم اگر شونه تخم مرغی کار بشه دیگه عالیه

 18. نادیا پاسخ

  سلام برا عایق کردن اتاق کنکوری خوهستم بپرسم کدوم عایق جواب میده که صدا تو اتاق نره و رو کارم باشه ؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید .

  1. امیر پاسخ

   سلام
   اگر ریو کار بخواهید بزنید و هیچ چیزی روش نیاد باید از عایق الاستومری استفاده کنید. البته اگر روی صدا خیلی حساس هستبد میتونید یک لایه پشم سنگ بزنید و روی ان را با الاستومری شانه تخم مرغی بپوشونید

 19. محمد پاسخ

  سلام ببخشید من یک اتاق ۴ در ۳/۶۵دارم میخوام استودیو موسیقی اش کنم میخواستم بهم کمک کنید و بگید چه نوع عایقی برای ایزوله کردن اتاق استفاده کنم؟

  1. امیر پاسخ

   سلام
   برای اتاق صدا بهترین کار اینکه ابتدا پشم سنگ تخته ای با ضخامت و دانسیته بالا نصب کنید و روی اون عایق شانه تخم مرغی نصب کنید

 20. مریم پاسخ

  سلام
  من خونم نزدیک مدرسه اس و برای از بین بردن صدای مزاحم دنبال مشاوره و فروشنده میگردم
  میتونید منو راهنمایی کنید؟

  1. امیر پاسخ

   سلام دوست گرامی
   لطفا با شماره ۲۲۶۸۵۰۹۹-۰۲۱ واحد مشاوره ساختمانچی تماس بگیرید تا راهنماییتون کنند

 21. زهرا پاسخ

  سلام.برای جلوگیری از سرو صدای بیرون بخشی از شیشه های پنجره قدیمی را از عایق پشم سنگ میخواهم استفاده کنم.آیا مناسب است؟

  1. امیر پاسخ

   سلام
   ببینید پشم سنگ برای گرفتن صدا بسیار خوبه ولی اینکه میخواهید روی پنجره استفاده کنید مشکلی نداره؟ یعنی گرفتن نور و …؟

 22. Ali پاسخ

  سلام ما یه انباری داریم که در بزرگی داره تقریبا 2*2 و رو به خیابون هست من میخام اونجا رو به اتاق مطالعه تبدیل کنم حالا چه عایقی مناسب هست؟

  1. امیر پاسخ

   سلام دوست عزیز
   بهترین کار اینکه پشم سنگ تخته ای با ضهامت و دانسیته بالا کار کنید. مثلا 10 سایت با دانسیته 100

   1. Ali پاسخ

    این مدل که معرفی کردید برای جلوگیری از ورود سرما هست یا صدا؟
    چون من مدلی میخام که هم عایق حرارتی باشه و هم صدا البته صدا برام اولیت بیشتری داره
    ممنون

    1. امیر پاسخ

     بله دوست گرامی. پشم سنگ هم عایق صدا هست، هم حرارت و هم آتش!

 23. محسن پاسخ

  سلام و وقت بخیر
  صدای طبقه پایین به راحتی به طبقه بالا منتقل میشه به خصوص وقتی سکوته صدای حرف زدن و تلویزیون به شکل آزاردهنده ای منتقل میشه، چه راهکاری وجود داره؟؟

  1. امیر پاسخ

   سلام دوست عزیز
   بهترین روش اینکه روی سقف پایین عایق بشه. بهرتین گزینه هم استافده از پشم سنگ تخته ای هست. فقط توجه داشته باشید روی سقف هر عایقی که بخواد کار بشه باید روی اون را با سقف کاذبی مثل کناف بگیرید که حداقل ۱۲ تا ۱۵ سایت ارتفاع داره!

 24. علی خدایی پاسخ

  با سلام
  بنده یک سوالی از خدمتتون دارم ممنون میشم لطفا راهنمایی بفرمایید …

  در محله ای زندگی میکنم که سر صدا زیاد هستش مخصوصا صدا های وانت های خرید و فروش ضایعاتی که با بلندگو های قدرتمند صدا زیاد ایجاد میکنند … پنجره دوجداره با پروفیل نسبتا مرغوب نصب کردم اما نتونست انچنان عایق صدا باشه و باز صدا های مزاحم از طریق بلندگو به راحتی وارد منزل میشوند … سوال بنده این هستش که ایا پنل های اکوستیک جاذب صدا قابلیت نصب بر روی پنجره را دارند ؟ و به عنوان مثال میشود پنل های هرمی شکل رو جوری نصب کرد که هرم آن ها روی یک لایه ابر چسب بشود و اون ابر روی روی پنجره قرار داد ؟ بنظر شما روش خوبی برای عایق صدا هست ؟ مشکلی با پوشانده شدن پنجره ندارم …

  ممنون میشم از طریق ایمیل لطف کنید بنده رو راهنمایی کنید چه پنلی باید نصب کنم برای عایق صدا …

  با تشکر و شرمنده که متن طولانی شد .

  1. امیر پاسخ

   سلام دوست گرامی
   اگر مشکلی با بسته شدن پنجره ندارید بهترین ار استفاده از عایق پشم سنگ تخته ای هست. شما میتونید با کارنشاسان ما برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید 02122685099

 25. ملکی پاسخ

  سلام
  صدای طبقه پایین به راحتی به طبقه بالا منتقل میشه به خصوص وقتی سکوته صدای حرف زدن و تلویزیون به شکل آزاردهنده ای منتقل میشه، چه راهکاری وجود داره؟؟
  آیا پشم سنگ را میتوان در زیر پارکت کار کرد شما برا ی جلو گیری از انتقال صدا اکثرا پیشنهاد داده اید که روی سقف پایین (همسایه )کار بشه

  این کار این معایب داره که همسایه این اجازه را نمیده و اگر تازه این اجازه را هم ارتفاع سقف میاد پایین اگر نمیشه زیر پارکت کار کرد پس شما برای زیر پارکت و دیوار ها چه راهکاری را پیشنهاد می کنید
  ضمنا چقدر از اندازه فضا ها را اشغال می کند
  با تشکر

  1. امیر پاسخ

   سلام
   ببینید دلیل اینکه ما سقف را پیشنهاد میدیم اینکه اکثر دوستان که این سوال را دارند کار کفسازی قبلا انجام شده و برای اینکه خرابکاری نباشه میگیم روی سقف. البته چون روی سقف میشه عایق با ضهامت و دانسیته بالاتر هم کار کرد قطعا بهتر هست.
   اما در مورد مشکل شما عایقی بجر ئشم سنگ داریم که میتونید کف کار کنید و روش را هر نوعی کفسازی مثل پارکت انجام بدید. دوستان ما در بخش بازرگانی با شما تماس میگیرند و راهنمایی های تکمیلی را انجام میدن

 26. هادی پاسخ

  سلام. استفاده از بلوک های هبلکس بجای آجر و سفال تاثیری در عایق کردن حرارتی و صوتی ساختمان دارد ؟

  1. امیر پاسخ

   سلام
   بله دوست عزیز بهتر از اون ها هست ولی اگر اصولی بخواد کار بشه باید عایق کاری با یک عایق مناسب بشه ساختمان

   1. آرش پاسخ

    سلام بله بلوک های AAC حدود 50 دسیبل کاهش صوت و ضریب هدایت حرارتی بسیار پایین 0.1 دارند.

 27. شهردار پاسخ

  با سلام ممنون میشیم بفرمایید برای عایق صوتی( سقف و کف) ساختمان های در حال احداث استفاده از یونولینت بهتر است یا سفال ؟

  1. امیر پاسخ

   سلام
   حقیقتا هیچ کدوم این 2 مورد گزینه خوبی نیستن! باید از مواردی مثل پشم سنگ استفاده کنید

 28. حسین پاسخ

  سلام . جناب عایق سقف ایا برای صداهای کوبشی تاثیر گذار هست و چه نوع عایقی بکار برده بشه بهتره .

 29. مصطفی پاسخ

  سلام.دیوار مشترک با واحد بغل و میخوام عایق صوتی کنم صدا کاملا واضح رد میشه.تمام سایت ها رو زیر و رو کردم هیچ جا واضح توضیح نداده که کدوم نوع عایق بهتر جواب میده و راحت تر نصب میشه.

  1. امیر پاسخ

   سلام. اگر 10 سانت فضا دارید که بعد روی عایق را دیوارپوش هم بکنید بهریتن گزینه براتون پشم سنگ تخته ای هست که تو تمام دنیا استفاده داره ولی اگر فضا ندارید عایق های پایه سیمیایی و نانو هستن که ضخامت حدود یک ساینت دارند و الزام به دیوارپوش هم ندارند

 30. عارف پاسخ

  سلام بهترین عایق برای استفاده در باکس ماینر کدوم مدل است؟

  1. امیر پاسخ

   سلام برای صدا پشم سنگ بهترین هست فقط دقت کنید وقتی عایق صدا میکنید مشکل حرارت پیدا میکنید چون عایق های صدا اکثرا عایق حرارتی هم هستند. مگر اینکه عایق صرفا صوتی بگیرید که البته اون ها هم نهایتا مقداری عایق حرارتی میشن!

 31. مریم پاسخ

  سلام وقت بخیر
  ما منزلمون رو برای تجمیع دادیم هنوز ساخته نشده، میخواستم برای جلوگیری صدا از کف، سقف ،دیوار های مجاور ،… و همچنین سرویس بهداشتی و حمام بخوام عایق صدا با هزینه خودم انجام بدم ، شما چه پیشنهادی دارین و از لحاظ قیمت هم مقرون به صرفه باشه؟
  ما الان خونه اجاره ای هستیم، صدا سیفون، دوش اب، راه رفتن و کشیدگی مبل، همچنین صدا از سرویس بهداشتی و کانال کولر از طبقه بالا میاد، اذیت میشیم. چون طبقه اول هستیم صدا از کف نمیاد که اذیت بشیم. یه دنیا ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. امیر پاسخ

   سلام
   بهترین گزینه پشم سنگ هست برای این موارد ولی در نظر داشته باشید که همین الان موقع ساخت کار بشه که بعدا فضای اضافه و هزینه بیشتر ندید!

 32. مرتضی پاسخ

  من قصد عایق بندی صدا سقف و دیواره های اقامتگاهم را دارم، امکان خیس شدن و نم دادن به عایق ها هست، به نظرتون چه جنس عایقی استفاده کنم بهتره؟

  1. امیر پاسخ

   عایق پلی یورتان و عایق ایزو برای بحث خیس شدن و نم دار شدن خوب هستن

 33. شبنم پاسخ

  سروصدای ماشینها از سقف خونه میاد داخل، حتی از دریچه کانال آبگرمکن
  چیکار میتونم بکنم براش؟

  1. امیر پاسخ

   سلام
   باید سقف منزلتون را عایق کنید. بهترین گزینه هم پشم سنگ هست.فقط در نظر داشته باشید که روی هر عایقی را باید سقف کاذب بزنید که حداقل 10 تا 12 سانت ارتفاع را میگیره

 34. امیر پاسخ

  یکسری از فروشگاه های دکوراسیون داخلی دارند این گونه محصولات را

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *