%عکس - استفاده از الگوها در طراحی داخلی

استفاده از الگوها در طراحی داخلی

kianborna

استفاده از الگوها در طراحی داخلی بدون شک باعث ایجاد تغییر در فضای مورد نظر می شود. اما به یاد داشته باشید که استفاده از الگوها باید به طرز صحیحی صورت پذیرد. استفاده از الگوها مستلزم رعایت اصولی می باشد که در این مطلب از ساختمانچی به معرفی برخی از این اصول می پردازیم. اگر شما نیز علاقمند به استفاده از الگوهای مختلف در طراحی داخلی هستید، با ما همراه باشید.

رعایت اصول پایه

منظور از رعایت اصول پایه انتخاب رنگ و طرحی است که با سایر المان های استفاده شده در اتاق هماهنگی داشته باشد. رعایت این اصل به ایجاد انسجام در فضای اتاق کمک می کند. بهتر است در هنگام انتخاب رنگ الگوها، از یک رنگ غالب استفاده نمایید. این کار باعث می شود الگوهای استفاده شده در میان سایر المان های استفاده شده در فضای مورد نظر، به چشم آیند.

%عکس - استفاده از الگوها در طراحی داخلی

استفاده از الگوهای هندسی

استفاده از الگوهای هندسی یکی از بهترین انتخاب ها می باشد. چرا که این الگوها قابلیت استفاده در انواع رنگ را دارند. اگر تمایل به استفاده از این الگوها در طراحی داخلی دارید، می توانید برای آن ها از رنگی که با سایر المان ها کنتراست ایجاد می کند، استفاده نمایید. اگر در طراحی فضای مورد نظر از تِم ساده و یکنواختی استفاده کرده اید، استفاده از الگوهای هندسی باعث در هم شکستگی این یکنواختی می شود. به همین خاطر بهتر است در طراحی تِم های ساده از رنگ های غالب استفاده نمایید.

%عکس - استفاده از الگوها در طراحی داخلی

انتخاب رنگ الگو باید با توجه به رنگ سایر المان ها انجام پذیرد. این کار باعث می شود فضای اتاق به صورت یکدست و منسجم دیده شود. بنابراین برای انتخاب رنگ الگو می توانید از طیف های مختلف رنگ موجود در طراحی داخلی استفاده نمایید.

%عکس - استفاده از الگوها در طراحی داخلی

استفاده از یک الگو

سعی کنید الگوهای مختلف را در کنار یکدیگراستفاده نکنید. البته گاهی این امکان برای شما وجود دارد که از چند الگو هم زمان در کنار یکدیگر استفاده نمایید. اما به یاد داشته باشید که انجام این کار باید با ظرافت صورت گیرد. با این حال پیشنهاد ما استفاده از یک الگو در طراحی داخلی می باشد. چرا که استفاده از الگوهای مختلف در کنار یکدیگر باعث ایجاد هرج و مرج می شود. دقت داشته باشید که در صورتی که تمایل به استفاده از کاغذ دیواری طرح دار دارید، الگوی آن با الگوی سایر المان ها مانند مبلمان و پرده هماهنگی داشته باشد. اگر در طراحی ساده از الگو ها استفاده نمایید، این الگوها به نقطه کانونی اتاق تبدیل می شوند. بهتر است در استفاده از الگوها زیاده روی نکنید و در صورت استفاده از آن ها سایر المان ها را ساده انتخاب کنید.

%عکس - استفاده از الگوها در طراحی داخلی

استفاده از الگوهای بزرگ برای کفپوش

اگر از چند الگو در طراحی داخلی فضای مورد نظر استفاده کرده اید، بهتر است بزرگ ترین الگو را به کفپوش اختصاص دهید. برای مثال در انتخاب فرش انواع الگوهای بزرگ را انتخاب نمایید. این یکی از مهم ترین اصولی است که باید در طراحی داخلی و برای استفاده از چند الگو در کنار یکدیگر به یاد داشته باشید. این کار باعث ایجاد انسجام و تعادل در فضای مورد نظر می شود. هم چنین به یاد داشته باشید که انتخاب رنگ نیز با توجه به رنگ سایر المان ها صورت گیرد.

%عکس - استفاده از الگوها در طراحی داخلی

انتخاب کاعذ دیواری الگودار

اگر تمایل به استفاده از کاغذ دیواری الگو دار دارید، بهتر است تنها برای یک دیوار از این کاغذ دیواری استفاده کرده و برای سایر دیوارها از یک رنگ یا طرح ساده استفاده نمایید. انتخاب کاغذ دیواری باید با سایر المان ها هماهنگی داشته باشد. این کار باعث ایجاد انسجام در فضای اتاق می شود. هم چنین باید توجه داشته باشید که رنگ کاغذ دیواری نیز با سایر المان ها مانند پرده و مبلمان هماهنگی داشته باشد.

%عکس - استفاده از الگوها در طراحی داخلی

استفاده از الگوها در جهت ایجاد فضایی دراماتیک

در جهت ایجاد فضایی دراماتیک با استفاده از الگوها می توانید به فکر استفاده از یک کاغذ دیواری طرح دار تیره رنگ باشید. در کنار استفاده از چنین کاغذ دیواری بهتر است از المان هایی با رنگ های خنثی استفاده نمایید. کنتراست ایجاد شده بدون شک باعث ایجاد نمای بسیار زیبایی می شود. استفاده از این کاغذ دیواری ها در جهت اجرایی کردن سبک کلاسیک در طراحی دکوراسیون داخلی نیز گزینه خوبی است.

%عکس - استفاده از الگوها در طراحی داخلی

ترکیب الگوهای بزرگ در فضای وسیع

توجه داشته باشید که در صورت تمایل به استفاده از چند نمونه الگو در کنار یکدیگر به اندازه فضای مورد نظر توجه داشته باشید. استفاده از چند نمونه الگو در کنار یکدیگر تنها زمانی نتیجه خوبی در پی خواهد داشت که فضای اتاق به اندازه کافی بزرگ باشد و انجام این کار باعث ایجاد هرج و مرج نشود. بهتر است برای انجام این کار از الگوهای ساده و هم چنین رنگ های روشن استفاده نمایید. این کار به ایجاد انسجام در فضای اتاق نیز کمک خواهد کرد. برای استفاده از الگوهای مختلف در کنار یکدیگر می توانید تا پنج نمونه الگو را در کنار یکدیگر استفاده نمایید.

%عکس - استفاده از الگوها در طراحی داخلی

استفاده از کوسن های طرح دار

استفاده از کوسن های طرح دار یکی از بهترین المان های تزئینی می باشد. در هنگام انتخاب کوسن های الگودار باید به یاد داشته باشید که از رنگ های ساده برای آن ها استفاده نمایید.

%عکس - استفاده از الگوها در طراحی داخلی

نکات پایانی

استفاده از الگوها در طراحی داخلی نیازمند رعایت یک سری اصول می باشد. به یاد داشته باشید، که در استفاده از الگوها زیاده روی نکنید. نحوه استفاده از الگوها در طراحی دکوراسیون داخلی باید با توجه به سبک به کار رفته در طراحی هماهنگی داشته باشد. برای مثال اگر از سبک مینیمالیست در طراحی استفاده کرده اید، استفاده از الگوها باید محدود باشد. در طراحی کلاسیک نیز استفاده از الگوها در انتخاب پرده، مبلمان و فرش صورت می گیرد. در طراحی کلاسیک از طرح های هندسی کم تر استفاده می شود، اما در مقابل در طراحی مدرن استفاده از الگوهای هندسی بیش تر کاربرد دارد. این الگوها می توانند در یک تابلو نقاشی یا المان های دیگر استفاده شده باشند. در طراحی فضاهای کوچک نیز بهتر است از الگوها استفاده زیادی نشود و آن ها را در المان های کوچک مانند کوسن ها در معرض نمایش قرار داد.