kianborna

digikala

abinbeton

صندلی مدیریتی یکی از نمونه های صندلی اداری بوده که نوع طراحی و متریال بکار رفته در آن با دیگر صندلی ها از جمله صندلی های اجرایی و کارمندی متفاوت است. این صندلی دارای پشتی بلندی است که این پشتی از کمر، گردن و سر حمایت کرده و احساس راحتی به کاربر می دهد.

این صندلی ها همان گونه که مشخص است برای مدیران شرکت طراحی شده اند اما ویژگی هایی دارند که بسیاری از افراد را مجذوب خود کرده و در بسیاری از خانه ها به جای صندلی کامپیوتر استفاده می شود. در ادامه این متن از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با صندلی های مدیریتی و تفاوت آن با دیگر صندلی ها بیشتر آشنا شوید.

صندلی مدیریتی چیست؟

از ویژگی های مهم هر صندلی اداری از جمله صندلی های مدیریتی می توان به راحتی و ارگونومیک بودن آن ها اشاره کرد. اما تفاوت و دیگر ویژگی های این صندلی مدیریتی چیست؟ این صندلی ها از از فوم سرد یا اسفنج دانسیته 30 کیلوگرمی ساخته شده و به دلیل پشتی بلندی که دارد از سر، گردن و کمر کاربر به خوبی حمایت می کنند.

بنابراین، کاربر در مدت زمان طولانی و با استفاده از این صندلی ها هیچ گونه فشاری به ساختار نخاعی خود وارد نخواهد کرد. پشتی صندلی نیز اگر از مش یا توری نباشد از اسفنج ساخته می شود تا کاربر کاملا احساس راحتی بکند. یکی دیگر از ویژگی های این صندلی ها این است که کاربر می تواند با عقب دادن پشتی صندلی به راحتی دراز بکشد و کمی استراحت کند.

استانداردهای صندلی مدیریتی چیست؟

چه استانداردهای نشان از کیفیت و مرغوب بودن صندلی های مدیریتی دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا با معرفی تعدادی از این موارد از جمله ارگونومی بودن و ابعاد این صندلی بپردازیم.

ارگونومی بودن صندلی مدیریتی

صندلی ارگونومیک به صندلی گفته می شود که برای حمایت بهتر از بدن انسان طراحی شده و مشکلات متداولی که مربوط به محل نشستن است را تصحیح می کند. بیشتر افراد زمان زیادی را هر روزه بر روی صندلی محل کار خود می گذرانند، بنابراین نداشتن یک صندلی ارگونومیک عوارضی از جمله کمر درد، سفتی عضلات و یا درد گردن را با خود به همراه دارد. علاوه بر این، وضعیت نادرست بدن به راحتی می تواند به عادت تبدیل شود که این عادت می تواند عوارض گفته شده را تشدید و یا به ساختار نخاعی کاربر آسیب برساند. 

بخوانید!  33 ایده، مدل و عکس چیدمان و تزیین سفره هفت سین جدید[لاکچری و ساده]

قابلیت تنظیم ارتفاع و درجه کف از مواردی است که یک صندلی را ارگونومیک می کند. از جمله دیگر این موارد می توان به پهنا و عمق استاندارد این صندلی اشاره کرد. این قابلیت ها به شما این امکان را می دهند که صندلی خود را به راحتی و متناسب با بدن خود تنظیم کنید و راحت ترین حالت نشستن را برای خود آماده کنید.

ابعاد صندلی مدیریتی

این صندلی ها برای استفاده طولانی مدت طراحی شده اند و به همین دلیل ابعاد و عمق آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای این که بتوانید از این صندلی ها مدت زمان طولانی تری استفاده کنید، نمونه ای از آن را انتخاب کنید که تحمل وزن بالایی داشته باشد. علاوه بر این، عرض این صندلی باید به گونه ای باشد که کاربر بتواند بدون برخورد به دسته ها به راحتی درون صندلی جای گیرد. این عرض معمولا بین 17 تا 20 اینچ است.

نکته‌ بعدی این است که ابعاد صندلی مدیریتی شما باید با ابعاد فضای اداری و دفتر کار شما هماهنگ باشد. به‌‌ طور قطع هر چه فضا کوچک تر باشد ابعاد صندلی نیز باید به نسبت کوچک تر انتخاب شود در عین حال یک صندلی مدیریتی کوچک نیز در یک فضای اداری بسیار بزرگ جلوه‌ خوبی نخواهد داشت.

انواع صندلی مدیریتی

تفاوت صندلی مدیریتی و اجرایی

یکی از سئوالات مهمی که در این زمینه پیش می آید، این است که تفاوت صندلی های مدیریتی و اجرایی چیست؟ علاوه بر هزینه، تفاوت های ظریف دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

همان طور که می دانید صندلی های اجرایی از ویژگی های بیشتری برخوردار هستند اما این بدان معنا نیست که یک صندلی اجرایی لزوما بهتر از یک صندلی مدیریت است. هر یک از این صندلی ها ظاهر مختلفی داشته و برای اهداف مختلفی نیز طراحی می شوند.

  • صندلی های مدیریتی دارای ویژگی های قابل تنظیم کمتری هستند.
  • صندلی های مدیریتی در مقایسه با صندلی های اجرایی جای کمتری می گیرند.
  • با صندلی های مدیریتی راحت تر می توان مانور داد.
  • هم صندلی های مدیریت و هم صندلی های اجرایی برای استفاده های طولانی مدت طراحی شده اند.
  • صندلی های اجرایی معمولا دارای دسته ها و هم چنین ظاهر رسمی تری هستند.
  • صندلی های اجرایی معمولا دارای پشتی های بلندتری هستند.
  • صندلی های اجرایی معمولا بزرگ تر از صندلی های مدیریتی هستند.
  • صندلی های اجرایی معمولا هزینه بیشتری را در بر می گیرند.
بخوانید!  ویژگی محصولات آشپزخانه آ.اِ.گ (AEG)

تفاوت صندلی مدیریتی با صندلی کارمندی

از مهم ترین تفاوت های صندلی مدیریتی و کارمندی می توان به تفاوت در پشتی های آن اشاره کرد. صندلی های مدیریتی بسیار بلند هستند به صورتی که ارتفاع پشت آن بیشتر از قد افراد در حین نشستن است. در حالی که پشتی صندلی های کارمندی کوتاه بوده و معمولا تا عرض شانه ها را می پوشاند. از دیگر تفاوت های این صندلی ها می توان به جنس رویه آن ها اشاره کرد.

صندلی های مدیریتی را معمولا از چرم مصنوعی یا طبیعی می سازند در صورتی که صندلی های کارمندی معمولا از جنس پارچه هستند. معمولا صندلی های مدیریتی دارای زیرپایی هستند. این زیرپایی را می توان با شاسی های مخصوصی بالا آورده و درست زیر پاها قرار داد. این زیرپایی ها به خصوص در زمانی که کاربر به استراحت احتیاج دارد بسیار کارآمد است.

از دیگر تفاوت های صندلی کارمندی و مدیریتی می توان به قابلیت جا به جایی پشتی آن اشاره کرد. این قابلیت در صندلی های مدیریتی بیشتر و راحت تر است، هم چنین قیمت صندلی های مدیریتی از صندلی های کارمندی بیشتر است.

تفاوت صندلی مدیریتی با کارمندی و اجرایی

کلام آخر

اولویت در طراحی صندلی های مدیریتی، زیبایی و راحتی است. این صندلی ها معمولا جثه بزرگ تری نسبت به سایر صندلی ها داشته و احساس برتری را به دیگران القا می کنند. از ویژگی های دیگر این صندلی می توان به پشتی بلند آن اشاره کرد. این پشتی از کمر، سر و گردن حمایت می کند. بعضی از این صندلی ها نیز به یک زیرپایی مجهز هستند که به کمک شاسی آن را بالا کشیده و استراحت می کنند.