آموزش رویت

ساختمانچی

هر ساله شب اول زمستان، خانواده های ایرانی در کنار یکدیگر جمع می شوند و دور یک میز پر از میوه های رنگارنگ و خوراکی ها می نشینند و طولانی ترین شب سال را به خوبی سپری می کنند.

آن ها قصه ها را بازگو می کنند، شعرها را می خوانند. سپس از خوردن شیرینی ها و میوه هایی که برای یک مراسم باستانی ایرانی به نام شب یلدا تهیه شده است، لذت می برند. در این نوشته از ساختمانچی ایده های زیبایی برای چیدمان شب یلدا قرار دادیم که امیدواریم از آن ها لذت ببرید.

سفره یلدا

تاریخچه شب یلدا

رکورد قدیمی ترین مراسم شب یلدا به قرن 6 قبل از میلاد در ایران برمی گردد. آن زمان آریایی ها این سنت را به عنوان یک جشن پارسی باستان بنا نهادند. اعتقاد بر این بود که این پیروزی نور و خوبی بر تاریکی و شر می باشد.

یلدا

با طلوع خورشید در فردای یلدا، روزها طولانی تر و شب ها به ترتیب کوتاه می شوند. برای طولانی ترین شب در برابر طلوع آفتاب، جمع می شدند، می خوردند، می نوشیدند، می رقصیدند و تا سحر به داستان گویی مشغول بودند.

سفره شب یلدا

آن ها یک ضیافت مجلل به نام میازد داشتند که شامل چهل نوع میوه خشک و تازه به همراه آجیل و نوشیدنی و غذا بود. پس از ظهور اسلام در سرزمین های ایرانی، شب یلدا به عنوان یک سنت آریایی زنده ماند. امروزه، ایرانیان هنوز به همین مناسبت دور هم جمع می شوند، همان میوه ها و آجیل ها را می خورند و شعر می خوانند.

شب یلدایی

معنی یلدا که در زبان سریانی “تولد” است، به تولد میترا، الهه باستانی آریان نور اشاره دارد. در شب یلدا که شب چله نیز نام دارد، به طور سنتی ایرانیان به عنوان یک پیشکش مقدس به نام میازد سفره ای را حاضر می کردند که مملو از انواع غذاهای مختلف بود.

سینی یلدا

در این شب هندوانه به این دلیل سرو می شود که قرار است مردم در زمستان از بیماری در امان باشند. انار نیز میوه قابل توجهی در این جشن محسوب می شود، زیرا انار نماد ثروت و باروری می باشد. طبق روایات، در گذشته چهل نوع میوه و آجیل در این ضیافت سرو می شد. خوردنی هایی که به ندرت اکنون استفاده می شوند.

اجیل یلدا

غذای شب یلدا

آیا در این شب غذای خاصی برای اطعام وجود دارد؟ در جواب این سوال باید گفت که ایران کشوری بزرگ است و هر شهر غذای خاص خود را دارد که می تواند به جشن باستانی شب یلدا اضافه کند. اما اکثرا خورش فسنجان را سرو می کنند که یک خورش ایرانی با گردو و انار می باشد.

غذای شب یلدا

در شمال ایران، در منطقه گیلان، سبزی پلو با ماهی غذای مخصوص شب یلدا محسوب می شود که در یک ظرف برنج و سبزی خردشده و در ظرفی دیگر ماهی سفید یا ماهی دودی می باشد. در شیراز غذای ویژه این شب هویج پلو می باشد. پلو هویج بیشتر با مرغ و زعفران ایرانی سرو می شود. کلم پلو نیز یک غذای بسیار معروف شیرازی است که با برنج و کلم درست می شود.

بخوانید!  طراحی اتاق نشیمن به سبک مینیمالیسم

هر شهر در ایران این شب را با خوردن غذای مخصوص در شهر خود جشن می گیرد. با این حال، نکته جالب این است که در بیشتر شهرها مواد اصلی تشکیل دهنده غذای شب چله، انار یا آجیل می باشد. مثلا قزوین و مازندران که خورش انارپلو یا خورش ناردون می خورند.

خورش ناردون

فال حافظ

از جمله رسوماتی که ایرانیان در این شب انجام می دادند و هنوز هم رواج دارد، فال حافظ می باشد. شعرهای حافظ، شاعر بسیار مشهور قرن 14 ایران، جشن های پارسی باستان را فراگرفته است. پیشگویی های مربوط به گلچین حافظ یکی از فعالیت های دلپذیر شب یلدا می باشد.

قبل از این که یکی از اعضای مسن خانواده، گلچین حافظ را برای خواندن یک صفحه تصادفی باز کند، هر شخص یک آرزو مخفی می کند. مهمانان این اشعار را به عنوان پاسخ حافظ به آرزوی شب یلدا تعبیر می کنند.

گلچین حافظ

ایده های چیدمان سنتی شب یلدا

گاهی اوقات در گیر و دار دنیای مدرن خود دلتنگ چیزهایی می شویم که اکنون در کنار ما نیستند. مانند نوستالژی ایرانیان باستان و نشستن دور کرسی در شب یلدا و سپری کردن این شب زیبا در کنار مادربزرگ و پدربزرگ.

شما می توانید با کمی تغییرات این نوستالژی ها را دوباره زنده کنید و با استفاده از آن ها سفره های یلدای خود را تزیین نمایید. در ادامه تعدادی از ایده های چیدمان سنتی شب یلدا را قرار می دهیم:

استفاده از کرسی
تزیین سفره یلدا
سینی مخصوص شب یلدا
هندوانه شب یلدا
چایی زغالی
میوه و اجیل
انار
شب یلدا
میوه جات
آجیل و خشکبار
سفره سنتی شب یلدا
فال حافظ
کرسی سنتی
سماور زغالی

ایده های چیدمان مدرن شب یلدا

ممکن است برخی از افراد ترجیح دهند تا در شب یلدا چیدمانی مدرن تر را ارائه دهند، بدین منظور می توان از جام ها و ظروف بلوری، لامپ های ریسه ای ریز زیبا و یا ظروف پایه دار استفاده کرد. با بهره از این ترکیبات می توان چیدمان متفاوت تری را نشان داد.

سفره ارایی مدرن
چیدمان شب یلدا
چیدمان مدرن
استفاده از لامپ های ریسه ای
تزیین انار
استفاده از جام ها
تزیین میوه یلدا