آموزش رویت

ساختمانچی

کناف دیوار نسل جدیدی از دیوارهایی است که امروزه در ساختمان سازی و دکوراسیون داخلی مورد توجه قرار گرفته است. آن چه که امروزه در ساخت دیوارهای ساختمانی مورد توجه قرار می گیرد، خاصیت عایق بودن آن می باشد که در دیوارهای کناف این خاصیت به چشم می خورد. در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان نکات بیشتر در این زمینه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

کناف دیوار

همان گونه که گفتیم، دیوار المانی اساسی در ساختمان سازی شناخته می شود که هم می توان جنبه های کاربردی و هم ظاهری آن را مورد بررسی قرار داد. دیوار انواع مختلفی دارد که از جمله می توان به دیوارهای گچی، بتنی، پیش‌ساخته، کناف و غیره اشاره کرد.

اجرای کناف امروزه طرفداران زیادی پیداکرده است و در میان طراحان دکوراسیون داخلی مورد استقبال قرار گرفته است. بهتر است در ابتدا تعریفی از کناف داشته باشیم. کناف نوعی پوشش است که بر روی دیوار و سقف مورد استفاده قرار می گیرد.

از کناف می توان به عنوان پوششی برای سقف و دیوار استفاده کرد. به کارگیری کناف به عنوان پوشش دیوار امکان اجرای طراحی های مختلف بر روی آن را نیز فراهم می کند و در زیبایی محیطی نقش دارد.

از کناف می توان در قسمت های مختلف خانه استفاده کرد. دیوارکناف از رنگ و طرح های متفاوتی برخوردار است و این امکان را فراهم می کند که با توجه به موقعیت و فضای مورد نظر نمونه ای مناسب از آن را انتخاب و مورد استفاده قرار داد.

دیوار کناف در دکوراسیون داخلی

کناف در اتاق نشیمن

یکی از قسمت هایی که استفاده از دیوار کناف در طراحی آن زیاد به چشم می خورد، اتاق نشیمن و دیوار پشت تلویزیون می باشد. استفاده از کناف در این قسمت می تواند آن را به دیوار شاخص در اتاق نشیمن تبدیل کند. به کارگیری کناف در دکوراسیون داخلی امکان طراحی بر روی آن را فراهم می کند و در زیبایی محیط نقش بسزایی دارد.

کناف دیوار

کناف در اتاق خواب

در اتاق خواب نیز می توان از دیوار کناف استفاده نمود. شما می توانید دیوار پشت تخت را به این منظور مورد استفاده قرار دهید. همچنین می توانید بر روی کناف تعدادی شلف تعبیه کنید و محلی برای قرار دادن عکس یا اکسسوری های زیبا را بوجود آورید.

بخوانید!  عکس، طرح و مدل دیوارکوب تزیینی

همچنین می توانید از لامپ های کوچک هالوژن بر روی دیوار کناف استفاده کرده و یک نورپردازی دکوراتیو زیبا را در اتاق خود بوجود آورید. این نورپردازی می تواند به عنوان چراغ خواب نیز عمل کند.

کناف دیوار اتاق خواب

کاربرد کناف دیوار

علاوه بر دکوراسیون داخلی خانه ها، از کناف می توان در رستوران ها به منظور جدا کردن فضاهای مختلف و ایجاد محیطی زیبا نیز استفاده نمود. همچنین امروزه از دیوار کاذب کناف پیش‌ساخته به منظور پارتیشن بندی در اداره ها و شرکت ها نیز استفاده می شود.

کناف دیوار رستوران

ساختار کناف‌دیوار

کناف‌دیوار که در دسته دیوارهای کاذب قرار می گیرد از سه قسمت رانر، استاد و پنل تشکیل می شود. رانرها همان قاب های اصلی دیوار بوده و از جنس فولاد هستند. استاد از دیگر قسمت های این گونه دیوارها می باشد که در داخل این قاب ها وجود دارذ و پنل ها بر روی آن نصب می شوند.

مزایای استفاده از دیوار کناف

مزایایی که استفاده از کناف در بر دارد افراد زیادی را به استفاده از این نمونه در ساختمان سازی و طراحی دکوراسیون داخلی سوق می دهد. از جمله مزایای استفاده از این دیوارها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از کناف به عنوان پوشش دیوار امکان عبور تاسیسات ساختمان از داخل آن را به راحتی فراهم می کند.
 • شکل پذیری کناف بالاست و از این رو می توان آن را به هر شکل و فرمی تغییر داد.
 • اجرای کناف‌دیوار در مقایسه با ساخت دیوارهای دیگر بسیار سریع تر شکل می گیرد.
 • در صورت بروز هرگونه مشکل در تاسیسات ساختمانی می توان به راحتی نسبت به تعمیر و بازسازی آن ها اقدام کرد.
 • استفاده از کناف بار اضافی بر ساختمان وارد نمی کند و باعث سبک شدن سازه نیز می شود، از این رو در هنگام وقوع زلزله نیز تخریب کمتری در پی دارد.
 • به کارگیری کناف امکان استفاده از انواع رنگ، کاغذدیواری و طرح های دیگر را فراهم می کند.
 • یکی از مزیت های استفاده از دیوار نسبت به دیوارهایی که از مصالح دیگر در ساخت آن ها استفاده می شود، مقرون به صرفه بودن آن ها می باشد.
 • از این گونه دیوارها می توان به عنوان عایق صوتی و حرارتی نیز استفاده کرد.
 • استفاده از کناف در ساختمان سازی سبب می شود در مصرف فولاد، سیمان و سایر مصالح ساختمانی دیگر صرفه جویی شود.
 • در اجرای کناف از نیروی انسانی کمتری استفاده می شود.
 • به کارگیری دیوار کناف در ساختمان سازی نخاله های ساختمانی را به اندازه زیادی کاهش می دهد.
 • از ویژگی های بارز کناف می توان به مقاومت بالای آن در برابر آتش سوزی اشاره کرد.
بخوانید!  آشپزخانه ای اصیل و سلطنتی با کابینت رومی

نکته

این مزایا سبب می شود که این گونه دیوارها جایگزین مناسبی برای روش های قدیمی باشند. باید به یاد داشت که طراحی کناف باید با توجه به شرایط فیزیکی محیط انجام شود تا نتیجه مطلوب را در پی داشته باشد. هم چنین استفاده از کناف باید در محل هایی با رطوبت کمتر از 90 درصد مورد استفاده قرار گیرند.

معایب استفاده از کناف دیوار

 • کناف از جنس گچ می باشد، به همین دلیل در برابر رطوبت و آب از مقاومت پایینی برخوردار است و در صورت قرار گرفتن در محیط های مرطوب و آبی، پس از مدتی خراب می شود.
 • از این دیوار کاذب در حمام و سرویس بهداشتی و به طور کلی محیط های مرطوب نمی توان استفاده نمود.
 • همچنین از کناف در باشگاه های رزمی نمی توان استفاده کرد، زیرا ممکن است در برابر ضربات انسان، بشکند و از بین برود.

روش اجرای کناف دیوار

نصب کناف کار چندان سختی نیست و برای اجرای آن به تجهیزات خاصی نیاز نمی باشد. این گونه دیوارها در دسته دیوارهای پیش‌ساخته قرار می گیرند. دیوار کناف را پس از ساخت به محل موردنظر می برند و با استفاده از پروفیل های گیره ای بر روی زیر سازه پیچ می شوند.

دستمزد و قیمت کناف کاری

قیمت کناف کاری و دستمزد کناف کار به عوامل مختلفی از جمله متراژ دیوار، مقدار گچ و متریال های دیگر مورد استفاده، میزان تزیینات، ضخامت و ابعاد و اندازه دیوار کناف بستگی دارد.

کلام پایانی

آن چه در این نوشته به بیان آن پرداختیم، معرفی کناف دیوار می باشد. بسیاری از افراد با کناف سقف آشنایی دارند، اما کناف دیوار موضوعی کمتر مطرح شده می باشد.

امیدواریم با مطالعه این نوشته از ساختمانچی با کناف‌دیوار و ویژگی های آن به خوبی آشناشده باشید. نظرات خود را در این خصوص با اهالی ساختمانچی درمیان بگذارید.