کیان برنا

سهندسازه

آموزش رویت

کناف دیوار نسل جدیدی از دیوارهایی است که امروزه در ساختمان سازی و دکوراسیون داخلی مورد توجه قرار گرفته است.

آن چه که امروزه در ساخت دیوارهای ساختمانی مورد توجه قرار می گیرد، خاصیت عایق بودن آن می باشد که در دیوارهای کناف این خاصیت به چشم می خورد. در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان نکات بیش تر در این زمینه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

کناف دیوار

همان گونه که گفتیم، دیوار المانی اساسی در ساختمان سازی شناخته می شود که هم می توان جنبه های کاربردی و هم ظاهری آن را مورد بررسی قرار داد. دیوار انواع مختلفی دارد که از جمله می توان به دیوارهای گچی، بتنی، پیش ساخته، کناف و غیره اشاره کرد.

اجرای کناف دیوار امروزه طرفداران زیادی پیداکرده است و در میان طراحان دکوراسیون داخلی مورد استقبال قرارگرفته است. بهتر است در ابتدا تعریفی از کناف داشته باشیم. کناف نوعی پوشش است که بر روی دیوار و سقف مورد استفاده قرار می گیرد.

از کناف می توان به عنوان پوششی برای سقف و دیوار استفاده کرد. به کارگیری کناف به عنوان پوشش دیوار امکان اجرای طراحی های مختلف بر روی آن را نیز فراهم کرده و در زیبایی محیطی نقش دارد.

از دیوار کناف می توان در قسمت های مختلف خانه استفاده کرد. دیوارکناف از رنگ و طرح های متفاوتی برخوردار است و این امکان را فراهم می کند که با توجه به موقعیت و فضای مورد نظر نمونه ای مناسب از آن را انتخاب و مورد استفاده قرار داد.

دیوار کناف در دکوراسیون داخلی

دیوار کناف در اتاق نشیمن

یکی از قسمت هایی که استفاده از دیوار کناف در طراحی آن زیاد به چشم می خورد، اتاق نشیمن و دیوار پشت تلویزیون می باشد.

استفاده از دیوار کناف در این قسمت می تواند آن را به دیوار شاخص در اتاق نشیمن تبدیل کند. به کارگیری دیوار کناف در دکوراسیون داخلی امکان طراحی بر روی آن را فراهم کرده و در زیبایی محیط نقش بسزایی دارد.

کناف دیوار

دیوار کناف در اتاق خواب

در اتاق خواب نیز می توان از دیوار کناف استفاده نمود. شما می توانید دیوار پشت تخت را به این منظور مورد استفاده قرار دهید. همچنین می توانید بر روی دیوار کناف تعدادی شلف تعبیه کنید و محلی برای قراردادن عکس یا اکسسوری های زیبا را بوجود آورید.

بخوانید!  بررسی انواع فر توکار اخوان[برقی،گازی،استیل و شیشه ای]

همچنین می توانید از لامپ های کوچک هالوژن بر روی دیوار کناف استفاده کرده و یک نورپردازی دکوراتیو زیبا را در اتاق خود بوجود آورید. این نورپردازی می تواند به عنوان چراغ خواب نیز عمل کند.

کناف دیوار اتاق خواب

کاربرد کناف دیوار

علاوه بر دکوراسیون داخلی خانه ها، از دیوار کناف می توان در رستوران ها به منظور جدا کردن فضاهای مختلف و ایجاد محیطی زیبا نیز استفاده نمود.

همچنین امروزه از دیوار کاذب کناف پیش ساخته به منظور پارتیشن بندی در اداره ها و شرکت ها نیز استفاده می شود.

کناف دیوار رستوران

ساختار دیوار کناف

دیوار کناف که در دسته دیوارهای کاذب قرار می گیرد از سه قسمت رانر، استاد و پنل تشکیل می شود. رانرها همان قاب های اصلی دیوار بوده و از جنس فولاد هستند.

استاد از دیگر قسمت های این گونه دیوارها می باشد که در داخل این قاب ها وجود داشته و پنل ها بر روی آن ها نصب می شوند.

مزایای استفاده از دیوار کناف

مزایایی که استفاده از دیوار کناف در بر دارد افراد زیادی را به استفاده از این نمونه دیوار در ساختمان سازی و طراحی دکوراسیون داخلی سوق می دهد. از جمله مزایای استفاده از این دیوارها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از کناف به عنوان پوشش دیوار امکان عبور تاسیسات ساختمان از داخل آن را به راحتی فراهم می کند.
 • شکل پذیری کناف بالاست و از این رو می توان آن را به هر شکل و فرمی تغییر داد.
 • اجرای دیوار کناف در مقایسه با ساخت دیوارهای دیگر بسیار سریع تر شکل می گیرد.
 • در صورت بروز هرگونه مشکل در تاسیسات ساختمانی می توان به راحتی نسبت به تعمیر و بازسازی آن ها اقدام کرد.
 • استفاده از دیوار کناف بار اضافی بر ساختمان وارد نمی کند و باعث سبک شدن سازه نیز می شود. از این رو در هنگام وقوع زلزله نیز تخریب کم تری در پی دارد.
 • به کارگیری دیوار کناف امکان استفاده از انواع رنگ، کاغذ دیواری و طرح های دیگر را فراهم می کند.
 • یکی از مزیت های استفاده از دیوار کناف نسبت به دیوارهایی که از مصالح دیگر در ساخت آن ها استفاده می شود، مقرون به صرفه بودن آن ها می باشد.
 • از این گونه دیوارها می توان به عنوان عایق صوتی و حرارتی نیز استفاده کرد.
 • استفاده از دیوار کناف در ساختمان سازی سبب می شود در مصرف فولاد، سیمان و سایر مصالح ساختمانی دیگر صرفه جویی شود.
 • در اجرای دیوار کناف از نیروی انسانی کم تری استفاده می شود.
 • به کارگیری دیوار کناف در ساختمان سازی نخاله های ساختمانی را به اندازه زیادی کاهش می دهد.
 • از ویژگی های بارز کناف می توان به مقاومت بالای آن در برابر آتش سوزی اشاره کرد.
بخوانید!  ایده های طراحی سوئیت های کوچک

این مزایا سبب می شود که این گونه دیوارها جایگزین مناسبی برای روش های قدیمی باشند. باید به یاد داشت که طراحی کناف باید با توجه به شرایط فیزیکی محیط انجام شود تا نتیجه مطلوب را در پی داشته باشد. هم چنین استفاده از کناف باید در محل هایی با رطوبت کم تر از 90 درصد مورد استفاده قرار گیرند.

معایب استفاده از کناف دیوار

 • کناف دیوار از جنس گچ می باشد، به همین دلیل در برابر رطوبت و آب از مقاومت پایینی برخوردار است و در صورت قرارگرفتن در محیط های مرطوب و آبی، پس از مدتی خراب می شود.
 • از این دیوار کاذب در حمام و سرویس بهداشتی و به طور کلی محیط های مرطوب نمی توان استفاده نمود.
 • همچنین از کناف دیوار در باشگاه های رزمی نمی توان استفاده کرد، زیرا ممکن است در برابر ضربات انسان، بشکند و از بین برود.

روش اجرای کناف دیوار

نصب دیوار کناف کار چندان سختی نیست و برای اجرای آن به تجهیزات خاصی نیاز نمی باشد. این گونه دیوارها در دسته دیوارهای پیش ساخته قرار می گیرند.

دیوار کناف پس از ساخت به محل مورد نظر برده می شود و با استفاده از پروفیل های گیره ای بر روی زیر سازه پیچ می شوند.

دستمزد و قیمت کناف دیوار

قیمت کناف کاری و دستمزد کناف کار به عوامل مختلفی از جمله متراژ دیوار، مقدار گچ و متریال های دیگر مورد استفاده، میزان تزیینات، ضخامت و ابعاد و اندازه دیوار کناف بستگی دارد.

کلام پایانی

آن چه در این نوشته به بیان آن پرداختیم، معرفی کناف دیوار می باشد. بسیاری از افراد با کناف سقف آشنایی دارند اما کناف دیوار موضوعی کمتر مطرح شده می باشد.

امیدواریم با مطالعه این نوشته از ساختمانچی با کناف دیوار و ویژگی های آن به خوبی آشناشده باشید. نظرات خود را در این خصوص با اهالی ساختمانچی درمیان بگذارید.