آموزش رویت

ساختمانچی

امروزه کارواش خانگی به تمیز شدن راحت تر خانه و یا ماشین شما کمک بسیاری می کند. به وسیله این دستگاه شما می توانید به راحتی ماشین خود را تمیز کنید و از دردسرهای رفتن به کارواش و یا هدر رفتن وقتتان جلوگیری کنید.

علاوه بر این، از این دستگاه ها برای نابودی جرم و لایه برداری سطوحی مثل سنگ، کف، محوطه، نمای ساختمان، پاسیو و… نیز استفاده می شود. در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بررسی و مقایسه انواع کارواش خانگی می پردازیم.

دستگاه کارواش سیار

کارواش سیار به دو نوع خانگی و صنعتی تقسیم می شود. این دستگاه جریان آب معمولی را به جریان آب با فشار زیاد تبدیل می کند. کارواش ها از نقطه نظر تامین انرژی نیز به دو دسته الکتریکی و بنزینی تقسیم می شوند. نوع الکتریکی آن از یک منبع الکتریکی تامین و از آلودگی کمتری برخوردار است که آن را به یک گزینه مناسب برای محیط های داخلی تبدیل می کند.

آب خروجی از این دستگاه می تواند سرد و یا گرم باشد. در صورتی از آب سرد برای شستشو استفاده می شود که قصد تمیز کردن حیاط، پیاده رو، استخر، خاک روی ماشین و… را داشته باشید.

این دستگاه ها معمولا با فشار قوی آب سرد تولید می شوند و در صورتی که مواد شوینده نیز به آن ها اضافه شود، به راحتی لکه ها و کثیفی های دیوار، حیاط، پاسیو و… را تمیز می کند.

از آب گرم نیز برای زدودن و پاک‌کردن روغن، مواد چسبناک که به راحتی با آب سرد از بین نمی رود استفاده می شود. این دستگاه نیز همانند نمونه آن با آب سرد، با فشار قوی تولید و عرضه می شود. این دستگاه قیمت بالاتر و کارایی کمتری نسبت به نوع دیگر آن (سرد) دارد و به همین دلیل معمولا از محبوبیت کمتری برخوردار است.

دستگاه کارواش خانگی

دستگاه کارواش سیار خانگی، دستگاه شستشوی مکانیکی است که از قدرت پاشش آب با فشار بالا برای شستشو استفاده می کند. این دستگاه که به واترجت خانگی نیز معروف است، با قدرت فشار بالایی که دارد در مصرف آب صرفه جویی می کند.

طرز کار کارواش به این صورت است که آبی که وارد پمپ می شود را از طریق دکمه تعبیه شده در انتهای دستگاه با فشار و قدرت بالا و از طریق شلنگ خارج می کند.

کارواش خانگی از سایز مناسبی برخوردار است و قابل حمل می باشد. این دستگاه با برق تک فاز کار می کند و طرفداران زیادی دارد، چرا که با استفاده از این دستگاه هر نقطه و هر قسمت از ماشین را می توانید به راحتی تمیز کنید.

راهنمای انتخاب و خرید کارواش خانگی یا سیار

کارواش های خانگی در انواع مختلفی تولید و عرضه می شوند که هر فرد متناسب با نیاز خود باید دستگاه مناسبی را انتخاب نماید، پس قبل از هر چیز باید با انواع این دستگاه از نظر کارایی، موتور و عوامل تاثیر گذار بر آن آشنا شوید.

انواع موتورهای دستگاه کارواش خانگی

موتور دستگاه های کارواش خانگی به دو دسته ذغالی و دینامی (القایی) تقسیم می شوند. کارواش های خانگی ذغالی بر خلاف کارواش های دینامی از قیمت مناسب تر و وزن کمتری برخوردار هستند.

از معایب این دستگاه می توان به مصرف برق زیاد آن و همچنین هزینه جایگزینی ذغال سنگ اشاره کرد. این دستگاه برای مصارف خانگی و کارهای سبک بسیار مناسب می باشد.

کارواش های خانگی دینامی به دلیل استفاده پلاتین که ضد لرزش نیز هست، تقریبا بی صدا هستند و هزینه نگهداری کمی دارند، از آن جایی که این دستگاه ها داغ نمی شوند، برای استفاده متعدد و منظم مناسب هستند.

البته باید به این مورد اشاره کرد که لوازم جانبی به طور کلی عملکرد این کارواش ها را بهبود می بخشند، به گونه ای که این قطعات بعد از اتصال، خروجی بهتری برای شما خواهند داشت.

کارواش ذغالی بهتر است یا دینامی

 • وزن کارواش های دینامی بیشتر از کارواش های ذغالی است.
 • کارواش های ذغالی از قیمت مناسب تری نسبت به کارواش دینامی برخوردارند.
 • ذغال ها پس از مدتی خورده و کثیف می شوند که خود هزینه تعویض ذغال و نگهداری موتورهای ذغالی را افزایش می دهد.
 • کارواش ذغالی توان خروجی محدودتری نسبت به موتورهای دینامی دارند، بنابراین در موتورهای قدرتمندتر از موتورهای دینامی استفاده می شود.
 • هزینه تعویض و تعمیر موتور ذغالی معمولا از قیمت پایین تری نسبت به موتور دینامی برخوردار است.
کارواش خانگی

انواع دستگاه کارواش از نظر اندازه

کارواش خانگی در اندازه کوچک

این کارواش ها به دلیل کوچک بودن به راحتی قابل جا به جایی هستند و از آن جایی که استفاده از آن ها بسیار ساده است، می توان از آن ها برای شستشوی حیاط، لابی، ماشین وض… استفاده کرد. حداقل فشار در این دستگاه های کوچک حدود 100 بار است.

بخوانید!  بررسی انواع کولر گازی؟[پرتابل،ایستاده و پنجره ای]

کارواش خانگی در اندازه متوسط

این کارواش های خانگی نسبت به کارواش های کوچک از فشار بالاتری برخوردار می باشند و برای شستشوی نما، نرده ها، قایق ها و… به کار می روند. حداقل فشار در کارواش های متوسط حدود 130 بار می باشد.

کارواش خانگی در اندازه بزرگ

این دستگاه از حداقل فشار 160 بار برخوردار است و بیشتر به عنوان دستگاه های حرفه ای و مصارف صنعتی به کار می رود. برای استفاده از این دستگاه باید از افراد متخصص استفاده کرد، چرا که آب با این فشار می تواند رنگ بدنه ماشین را به راحتی از بین ببرد و یا به نمای ساختمان شما آسیب برساند.

عوامل تاثیر گذار در خرید دستگاه

قدرت دستگاه

قدرت دستگاه به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم:

 • مقیاس پوند در هر اینچ یا PSI: فشار دستگاه به قدرت تمیزی و شستشوی دستگاه کارواش می افزاید که این فشار با مقیاس پوند در هر اینچ سنجیده می شود.
 • اسب بخار یا HP: اسب بخار از آن جایی که رابطه مستقیمی با حجم آب و فشاری که پمپ می تواند اعمال کند دارد، به یکی از اساسی ترین مفاهیم در این رابطه تبدیل شده است. اسب بخار نشان دهنده قدرتی است که موتور دستگاه واترجت می تواند تولید کند.
 • گالن در دقیقه یا GPM: حجم آب تولید شده توسط دستگاه با مقیاس گالن در دقیقه سنجیده و محاسبه می شود. حجم آب نیز خود تاثیر بسزایی در قدرت دستگاه دارد.
 • قدرت تمیز کردن یا CPU: هر چه عدد CPU بیشتر باشد، دستگاه شما از قدرت بالاتری برای تمیز کنندگی برخوردار است. هم چنین باید به این نکته اشاره کرد که هرچه PSI دستگاه کمتر و CPU آن بیشتر باشد، دستگاه قدرت تمیزکنندگی بیشتری دارد.

وزن دستگاه کارواش خانگی

در هنگام خرید به وزن دستگاه باید توجه کنید. اگر از این دستگاه فقط برای مصارف خانگی استفاده می کنید، بهتر است که دستگاه های کوچک و سبک را انتخاب و خریداری کنید، چرا که جا به جایی آن راحت تر است.

اندازه شلنگ

انتخاب طول شلنگ مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که بعضی از دستگاه ها متحرک نیستند و شما فقط به وسیله شلنگ می توانید مسافت های دورتر را بشویید.

مخزن کف پاش

در بعضی موارد و برای شستشوی بهتر محیط و یا ماشین احتیاج است که از مواد شوینده استفاده کرد، استفاده از این مواد شوینده به سه صورت امکان پذیر است:

 • مخزن مواد شوینده با قابلیت اتصال: برای کاهش وزن دستگاه، در بعضی از موارد این مخزن بر روی دستگاه قابل نصب است.
 • مخزن مواد شوینده نصب شده بر روی دستگاه: در اکثر این دستگاه ها مخزن بر روی دستگاه نصب شده و کاربر می تواند با روشن کردن آن از مواد شوینده بهره ببرد.
 • بدون مخزن مواد شوینده: در این حالت هیچ مخزن و مکانی برای مواد شوینده در نظر گرفته نشده است و کاربر باید به روش های قدیمی کف را ایجاد و محیط مورد نظر را تمیز کند.

کارواش خانگی چرخ دار یا بدون چرخ

اگر مکان های متفاوتی را با فاصله های متفاوت می خواهید تمیز کنید، بهتر است از کارواش چرخ دار استفاده کنید تا جا به جایی  آن را برای شما راحت تر کند.

نازل افشانه

این نازل در اندازه های متفاوتی وجود دارد که بسته به نیازتان می توانید یکی از آن ها را تهیه کنید. این قطعه که در انتهای نازل قرار دارد، به شما این امکان را می دهد که قدرت پاشش آب را تنظیم کنید.

کارواش خانگی مکش دار یا بدون مکش

برخی از دستگاه های کارواش خانگی به ساکشن مجهز شده‌اند تا بدون اتصال به لوله کشی و تنها به کمک یک سطل آب بتوانید کار شستشو را انجام دهید. وجود مکش یا ساکشن در کارواش خانگی به مزیت های آن می افزاید و راحتی و صرفه جویی بیشتری را با خود به همراه می آورد.

چرا باید از کارواش خانگی استفاده کنیم؟

صرفه جویی در مصرف آب

اولین و مهم ترین دلیل برای استفاده از کارواش های خانگی مصرف کم آب آن است، به طوری که در مقایسه با روش های دیگر شستشو، این نمونه تا 70% صرفه جویی در آب را به همراه دارد، که خود تاثیر بسزایی در کنترل هزینه های آن دارد.

صرفه جویی در وقت و زمان

از آن جایی که کارواش خانگی نسبت به دیگر روش های شستشو از فشار بالاتری برخوردار است و با بارهای مختلفی عرضه می شود، به شما این امکان را می دهد که در سریع ترین زمان، ماشین و یا مکان موردنظر خود را تمیز کنید.

صرفه جویی در نیروی کار

همان طور که گفتیم این دستگاه ها از سرعت مناسبی برای شستشو برخوردارند. این دستگاه با فشار بالای آب به راحتی لکه ها و کثیفی ها را پاک می کند و نیاز به صرف انرژی توسط فرد برای پاک کردن این آلودگی ها را کم می کند و خود باعث صرفه جویی در نیروی کار می شود.

کاربرد کارواش خانگی

برندهای کارواش سیار

بهترین نمونه های کارواش خانگی در آلمان طراحی و تولید می شوند که از بهترین آن ها می توان به برندهای بلک مکس و هوم لایت اشاره کرد. کارواش های بوش، هیوندای، رونیکس، اکتیو، ان ای سی، توسن و… نیز از برند هایی با کیفیت مطلوب و قیمت مناسب هستند.

بخوانید!  چطور یک یخچال و فریزر خوب انتخاب کنم؟

کارواش خانگی مدل های سرشناس بازار

کارشناس خانگی مدل HPW120E از برند هوم لایت

این ماشین کارواش با داشتن موتور ذغالی با قدرت 1600 وات و حداکثر فشار آب خروجی 120 بار می باشد. این دستگاه بسیار کم مصرف بوده و در یک ساعت حداکثر 360 لیتر آب مصرف می کند. وزن این کارواش 8 کیلوگرم است و دسته قرارگرفته در قسمت بالای آن به کاربر این امکان را می دهد که به راحتی ماشین و محیط اطراف خود را تمیز نماید.

این محصول از پمپ آلومینیومی و پیستون فولادی ضد زنگ تولیدشده، به همین دلیل از کیفیت بالایی برخوردار است. یکی از ویژگی های مهم این محصول داشتن سیفون است که آن را از دیگر محصولات متمایز می کند، وجود سیفون در این محصول باعث می شود که حتی بعد از استفاده طولانی مدت، هیچ بوی نامطبوعی را استشمام نکنید.

این دستگاه یک شلنگ 5 متری، مخزن مواد شوینده، سوزن پاک کننده نازل و گان را هم به کاربران ارائه خواهد داد. آب خروجی از این دستگاه 50 درجه سانتی گراد است که می تواند به راحتی هر لکه ای را پاک کند.

مدل HPW120E از برند هوم لایت

کارواش خانگی مدل AQT33-11 از برند بوش

این مدل یکی از برند های دستگاه بوش بوده و از وزن سبکی برخوردار است. این محصول موتور قدرتمند و فشار آب بالایی دارد که به راحتی هر سطوحی را تمیز می کند. حداکثر فشار آب خروجی در این دستگاه 110 بار است.

آب خروجی با دبی 5.5 لیتر بر دقیقه از آن خارج می شود. این شرکت به خاطر کیفیت مواد اولیه و همچنین دقت و ظرافت به کاربرده شده در محصولات، آن را به یکی از محبوب ترین برندها تبدیل کرده است. این مدل از کارواش خانگی دارای مخزن کوچکی برای اضافه‌کردن مواد شوینده است.

در این محصول می توانید شلنگ و کابل را در زیر دستگاه مهار کنید. همچنین به محض برداشته‌شدن دست کاربر از روی شستی‌گان، موتور آن خاموش می شود. آب خروجی از این دستگاه حداکثر 40 درجه سانتی گراد است و طول شلنگ آن نیز 3 متر می باشد.

مدل AQT33-11 از برند بوش

کارواش خانگی مدل RP-U130 از برند رونیکس

این کارواش یکی از پرقدرت ترین کارواش های عرضه شده است. کیفیت و ساختار این دستگاه به گونه ای است که علاوه بر مصارف خانگی، در کارواش ها هم کاربرد دارد.

یکی از قابلیت های مهم این دستگاه، سیستم قطع کن خودکار آن است که دستگاه را در شرایط اضطراری خاموش و از آسیب اجزای داخلی آن جلوگیری می کند. این دستگاه از مخزن مواد شوینده و دو نازل که میزان و نحوه آب را پوشش می دهد تشکیل می شود و با وجود چرخ های بزرگ جا به جایی را برای کاربر راحت می کند.

مدل RP-U130 از برند رونیکس

کلام آخر

همان طور که گفتیم امروزه با پیشرفت تکنولوژی تمیزی خانه و هم چنین خودروی ما به مقوله مهمی تبدیل شده است که این مسئله به راحتی و به وسیله کارواش خانگی قابل حل است.

همان طور که در این مقاله به آن اشاره شد، کارواش از نظر کارایی، موتور و… به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که هر فرد به راحتی می تواند متناسب با نیازش آن را خریداری کند. نظرات و انتقادات خود را در رابطه با این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

چرا باید از کارواش خانگی استفاده کنیم؟

کارواش خانگی در وقت، نیروی کار و مصرف آب صرفه جویی می کند و به کاربر این امکان را می دهد که بدون دردسر ماشین، نما، پاسیو و … خود را به راحتی تمیز کند.

انواع کارواش سیار چیست؟

کارواش سیار یا خانگی از نقطه نظر موتور، کارایی و اندازه به دسته های مختلفی تقسیم می شود که کاربر با توجه به نیاز و مصرف خود می تواند یکی از آن ها را انتخاب نماید.

بهترین برند های واترجت خانگی کدامند؟

برند های آلمانی کارواش خانگی از آن جایی که کیفیت بالایی داشته و بسیار مناسبند. از برندهای معروف می توان به برند بوش، بلک مکس و هوم لایت اشاره کرد.

قیمت کارواش خانگی چگونه است؟

قیمت این دستگاه بر اساس برند، تجهیزات، توان موتور و … از 1.000.000 میلیون تا 30.000.000 متغیر می باشد.