آموزش رویت

ساختمانچی

آیا با نصب پرده در خانه و ایده های متفاوت و خلاقانه نصب آن ها آشنایی دارید؟ همانطور که می دانید پرده ها در انواع مدل ها، طرح ها و رنگ ها در بازار یافت می شوند و به دلیل تنوع بالای آن ها هیچ نگرانی در مورد انتخاب مدل پرده مناسب با دکوراسیون مورد نظر وجود ندارد.

شما می توانید بر اساس سبک دکوراسیون خانه خود که مدرن، سنتی یا کلاسیک است اقدام به انتخاب پرده نمائید و با نصب آن زیبایی را برای منزل به ارمغان آورید. انجام این کار باید بر اساس اصول و اندازه های درست انجام شود، زیرا نصب نامناسب از میزان زیبایی و ظرافت آن می کاهد.

نصب پرده موضوعی بسیار حائز اهمیت است؛ بنابراین با توجه به فضای اتاق و اندازه گیری پنجره ها اقدام به انتخاب و نصب پرده نمائید.

در این نوشته از ساختمانچی سعی کردیم مراحل انجام این کار را به شما معرفی نمائیم تا با مطالعه آنها راحت تر اقدام به انتخاب پرده برای خانه خود کنید. این مراحل به شرح زیر می باشند. با ما همراه باشید.

نکات مهم در نصب پرده

قبل از آن که پرده را نصب کنید ابتدا باید پنجره را تمیز کنید. با تمیز کردن پنجره ها از شر تارهای عنکبوت، گرد و غبار، اثر انگشت و آلودگی ها رها خواهید شد.

پرده کرکره ای رایج ترین نوع پرده است که در مناطق مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این پرده ها در رنگ های مختلف و با متریال های گوناگون تولید می شوند و با انواع پنجره ها با سایزهای مختلف همخوانی دارند.

نصب پرده

مدل پرده را مشخص کنید

قبل از این که در مورد نصب پرده فکر کنید در ابتدا باید در مورد مدل آن تصمیم گیری کنید. مدل های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد که با توجه به دکوراسیون خانه خود می توانید از بین آن ها مدلی که مورد علاقه شماست را انتخاب نمائید.

ارتفاع و عرض پرده را تعیین کنید

والان پرده نیاز به فضای کافی دارد تا پنجره و میل پرده را کامل پوشش دهد. عرض پرده را همیشه حدود 2 الی 2/30 برابر پنجره اندازه بزنید.

عرض و ارتفاع پرده به مدل میل پرده ای که می خواهید نصب کنید بستگی دارد. پرده های تمام قد باید حدود 4 الی 6 اینچ بیشتر از فاصله بین میل پرده و پنجره باشد.

نوع میل پرده را انتخاب کنید

یکی از رایج ترین گزینه ها برای انتخاب میل پرده میله کلاسیک است که توسط قلاب به دیوار وصل می شود. علاوه بر آن شما می توانید از میله های U شکلی که به دیوار پیچ می شوند استفاده کنید.

نوع دیگری از میل پرده ها نیز در بازار وجود دارند که که مستقیماً به قاب پنجره متصل می شوند. این نوع میل پرده ارزان ترین نوع میل پرده است و تنها می تواند پرده های سبک وزن را تحمل کند.

مشخص کنید میل پرده را کجا می خواهید وصل کنید

مکان قرارگیری میل پرده برای مدل های مختلف پرده متفاوت است. محل قرارگیری میل پرده را به دقت اندازه گیری کنید و جای آن را نشانه گذاری نمایید تا به راحتی بتوانید آن را نصب کنید. اگر می خواهید والان نصب کنید میل پرده شما باید 2 تا 4 اینچ بالاتر از قاب پنجره قرار گیرد.

دقت کنید فضای کافی برای پایین والان در نظر گرفته شود تا بالای قاب پنجره را بتوان به طور کامل پوشش داد. هر چه میل پرده را بالاتر نصب و پرده را آویزان کنید اتاق بلندتر به نظر می آید.

پرده

پرده را نصب کنید

بعد از نصب میل پرده با توجه به مدل پرده ای که انتخاب کردید، اقدام به نصب پرده نمائید. در نصب پرده های چند لایه دقت کنید؛ زیرا نحوه قرارگیری و نصب آن ها تاثیر بسیاری در نمای آن ها خواهد داشت.

نصب انواع مدل های پرده

نصب پرده حریر

برخلاف پرده های قیطان دار سنتی، پرده های حریر که از پارچه های بسیار نازک و ابریشمی تهیه شده اند، بهترین انتخاب برای پوشش پنجره اتاق هایی می باشد که حضور نور باید در آن ها حس شود، اما نباید به اندازه ای نازک باشند که بتوان به راحتی از پشت آن ها جزئیات را دید.

از یک میله باریک استفاده کنید که با عرض پنجره مطابقت داشته باشد. پرده حریر وزن سبکی دارد و یک میله باریک می تواند آن را به خوبی نگه دارد.

نصب پرده حریر

نصب پرده والان دار

برای ایجاد یک نمای بسیار زیبا برای پنجره از پرده های والان دار استفاده کنید. یک والان پهن بر روی پرده ای نازک طراحی کنید. به اتاق خواب زیر نگاهی بیندازید.

بخوانید!  تزیین دیوار شومینه و اطراف آن برای همه فصول سال!

همانطور که مشاهده می کنید طرح بالشت های روی تخت همانند طرح والان می باشد و همین امر باعث می شود دکوراسیون اتاق زیبا به نظر بیاید و هارمونی بی نظیری بین رنگ های موجود در این اتاق مشاهده شود.

نصب پرده والان دار

نصب پرده تک لایه

برای ایجاد سبک مدرن در اتاق، اگر اندازه پنجره ها بزرگ است می توانید به جای پرده های سنگین چند لایه و پر زرق و برق از پرده تک لایه استفاده کنید. این پرده را به صورت آزاد و رها نصب کنید و برای آن گیره تعبیه نکنید.

آویزان بودن پرده ها و جمع نکردن آن ها در گوشه حسی از آرامش به فضا منتقل می کند. برای اینکه فضا را زیباتر نشان دهید ارتفاع پرده را بلندتر بگیرید تا لبه آن بر روی زمین قرار گیرد.

نصب پرده تک لایه

نصب پرده دو رنگ

پرده دو رنگ بهترین انتخاب برای پنجره اتاق می باشد. پرده ای که طرح و رنگ پشت و روی آن متفاوت است، اگر همانند تصویر زیر نصب شود، جلوه ای بی نظیر به اتاق می بخشد.

همانطور که در این تصویر مشاهده می کنید میله پرده بلندتر در نظر گرفته شده، زیرا با این کار عرض پنجره بیشتر به نظر می آید و پرده ها کنارتر رفته و نور بیشتری وارد فضا می شود.

میله پرده باید بسیار ساده و نازک باشد تا توجه ببیندگان فقط به پرده معطوف شود، این گونه پرده ها زیباتر به چشم می آیند. گیره هایی که در دو طرف پرده قرار دارند باعث می شوند هنگام جمع‌کردن پرده لایه زیرین بیشتر در معرض دید قرار گیرد.

نصب پرده دو رنگ

نصب پرده حاشیه دار

پارچه های حاشیه دار جلوه زیبایی به پنجره اتاق می بخشند و نمای آن را متفاوت نشان می دهند. دو سوم ارتفاع پرده را پارچه ساده و یک سوم باقیمانده در پایین را به پارچه طرح دار اختصاص دهید. با انجام این کار از نظر بصری این نوع پرده بسیار متفاوت و بی نظیر خواهد بود و حسی از زیبایی و گرما به فضا می بخشد.

اگر در زیر پرده، شوفاژ قرار گرفته، پرده را چند سانت بالاتر از آن نصب کنید تا مانع از ورود گرما به اتاق نشود. در انتخاب رنگ و طرح پارچه برای این پرده دقت کنید، زیرا باید رنگ دو پارچه با یکدیگر همخوانی داشته باشد.

نصب پرده حاشیه دار

نصب پرده قرینه

به تصویر زیر نگاه کنید. این پرده به صورت قرینه طراحی شده و از آویزهای جفت برای بستن آن ها استفاده شده است. انتخاب رنگ پرده بر اساس الگوی رنگ اتاق دکوراسیون این اتاق خواب را زیبا جلوه می دهد.

برای جذابیت بیشتر پرده از یک میله استیل براق استفاده شده که از سوراخ های تعبیه شده در بالای پرده عبور کرده است. در نصب پرده باید به تمام جزئیات دقت شود.

رنگ این پرده، نوع میله و آویزهای آن کاملاً با فضا هارمونی دارند. انتخاب پرده اتاق خواب کاملاً سلیقه ای است، اما پرده قرینه نوعی آرامش ذهنی ایجاد می کند.

نصب پرده قرینه

نصب پرده با دو میله

نصب پرده با استفاده از دو میله به این معنی است که شما می توانید پرده حریر و پارچه ای را برای پوشش پنجره بر روی هم استفاده کنید.

برای این که جلوه این نوع پرده زیباتر به نظر بیاید باید پارچه حریر را به اندازه ارتفاع پنجره در نظر بگیرید و ارتفاع پارچه معمولی را تا زمین اندازه بزنید.

نصب پرده با دو میله

نصب پرده موج دار

موج های ملایم پارچه بسیار شیک به نظر می رسند و نصب پرده های این چنینی آسان است. به تصویر زیر نگاه کنید. انتخاب این پارچه طرح دار برای پرده ایده ای بسیار جالب و خلاقانه است.

هنگامی که طرح های عمودی رو قرار می گیرند، پرده جلوه بی نظیری پیدا می کند. با استفاده از این مدل پرده به راحتی می توان اتاق را روشن و یا تاریک کرد؛ زیرا به راحتی باز و بسته می شوند.

هنگام خرید این پرده ها حتماً به طرح روی آنها دقت کنید؛ زیرا این طرح ها هستند که زیبایی و جذابیت را به نمایش می گذارند.

نصب پرده موج دار

4 روش نصب خلاقانه پرده

اگر در نصب پرده کمی خلاقیت به خرج دهید می توانید دکوراسیون اتاق را دگرگون کرده و آن را دلنشین تر از آنچه که هست به نمایش بگذارید. شما می توانید پرده را به گونه ای نصب کنید که اشعه های نور از گوشه های آن به درون اتاق بتابند و یا کلاً مانع از ورود نور به فضا شوید.

بخوانید!  بررسی محصولات شرکت اخوان

این که چه مدل و الگویی را برای نصب پرده انتخاب می کنید به خلاقیت ذهنی شما بستگی دارد. با یک طرح هوشمندانه شما می توانید به دیزاین هر نوع اتاقی بافت اضافه کنید. پس از ایده هایی که در ذیل به آن ها اشاره می شود الهام بگیرید و از آن ها الگوبرداری کنید.

از یک فضای خلاقانه برای ورود نور ملایم استفاده کنید

این مسلماً یکی از آسان ترین و رایج ترین راه های نصب پرده است که بسیار خلاقانه به نظر می آید. با این روش نور بیشتری وارد فضا می شود و اتاق روشن تر می گردد.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، هنگامی که پرده را بدین شکل نصب می کنید، نور راحت تر وارد اتاق می شود و میزان آن را با تنظیم پرده ضخیم تر می توانید کم یا زیادتر کنید. نوری که از طریق این مدل پرده به اتاق راه می یابد بسیار ملایم است و از حضور آن لذت خواهید برد.

از یک فضای خلاقانه برای ورود نور ملایم استفاده کنید

با استفاده از اشکال هندسی خلاقیت را به نمایش بگذارید

شیوه دیگری برای ورود نور ملایم به اتاق وجود دارد. به تصویر زیر دقت کنید. پرده هایی که از جنس حریر و بدین شکل آویزان می شوند قابل استفاده برای تمام پنجره ها حتی پنجره هایی که در کنج دیوار قرار دارند، می باشند.

این مدل پرده نمایی ارگانیک در کل اتاق و بافتی جذاب در گوشه های اتاق به نمایش می گذارد. شاید یکی از موثرترین راه های آویزان کردن پرده، قرار دادن آن ها بر روی دیوارهای کج باشد.

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، دیوار پشت تلویزیون کج است، اما نصب پرده از سقف تا کف، این دیوار را مزین نموده است.

با این طرح خلاقانه شما متوجه می شوید که پرده تنها مختص دیوارها و پنجره های صاف نیست و شما می توانید فضای اتاق خود را با استفاده از این طرح رمانتیک تر و زیباتر کنید، خصوصاً اگر پرده ها از سقف آویزان شوند. پرده های زیر بافتی نرم و بسیار رمانتیک به فضا افزوده اند.

با استفاده از اشکال هندسی خلاقیت را به نمایش بگذارید

پرده را با رنگ برجسته انتخاب کنید

ایده دیگر برای نصب پرده، انتخاب رنگ برجسته است. انتخاب رنگ های برجسته یکی از خلاقانه ترین روش های افزودن جذابیت به پرده است. تصویر زیر به خوبی نشان می دهد که چگونه پرده قرمز با رنگ قرمز کاناپه همخوانی دارد و در فضا هارمونی ایجاد کرده است.

رنگ پرده را می توانید در طیفی همرنگ کاغذ دیواری اتاق، میز، کوسن ها و حتی المان های کوچک انتخاب نمائید. برای مثال پرده اتاق خواب را می توان با توجه به رنگ روتختی انتخاب نمود.

پرده را با رنگ برجسته انتخاب کنید

از بافت روتختی الهام بگیرید

برای خرید پرده بهتر است به بافت های عمیق توجه کنید. در تصویری که در زیر مشاهده می کنید، این پرده باشکوه به فضا بافت افزوده است. با تمرکز بر سایه های روشن می توانید پرده ای را انتخاب کنید که با سایر المان های موجود در اتاق هماهنگ باشد.

این مثال نشان می دهد که رنگ طلایی پرده چقدر زیبا با رنگ زرد ملایم بالشت ها همخوانی پیدا کرده است. همچنین نصب پرده در پشت تخت خواب ایده ای جذاب است که می تواند بسیار خلاقانه و خاص به نظر بیاید.

تمام قد بودن پرده نیز می تواند دلیلی دیگر برای زیبایی آن باشد. پرده های تمام قد در مقایسه با پرده هایی که تنها قاب پنجره را پوشش می دهند باشکوه تر هستند.

از بافت روتختی الهام بگیرید

کلام پایانی

همانطور که می دانید پرده یکی از المان های دکوراتیو است که به فضا زیبایی و جذابیت فوق العاده ای می بخشد. خانه ای را بدون پرده تصور کنید.

مسلماً تابش اشعه های گرم خورشید و نور زیاد نه تنها خاطر شما را آزار می دهد، بلکه به مرور زمان رنگ و کیفیت وسایل در اثر تابش مستقیم نور از بین خواهد رفت.

از گذشته تاکنون پرده یک المان دکوراتیو برای دکوراسیون خانه های ایرانی محسوب می شود. این المان علاوه بر این که به فضا رنگ، بافت، الگو و زیبایی می بخشد، حریم خصوصی نیز ایجاد می کند.

امیدواریم نکات ارائه شده در این نوشته اطلاعات مفیدی را در خصوص نصب پرده ها در اختیار شما عزیزان قرار داده باشد. در صورت تمایل نظرات خود را در این باره با ما در میان بگذارید.