آموزش رویت

ساختمانچی

آیا با ایده های زیباسازی و طراحی حیاط خلوت آشنایی دارید!! هنگامی که هوا رو به گرمی می رود همه ما سعی می کنیم بیشتر وقت خود را در حیاط و حیاط خلوت بگذرانیم. در این مواقع توجه ما از دکوراسیون داخلی به سمت فضاهای بیرونی معطوف می شود.

ماه های گرم فرصتی مناسب برای نشستن زیر نور درخشان خورشید و لذت بردن از پخت غذا و صرف آن در کنار خانواده در هوای تازه است.

گاهی اوقات تنها حضور یک باربیکو ساده می تواند فضای حیاط خلوت را دگرگون کند و حس و حالی فوق العاده به شما ببخشد. اما آیا حیاط خلوت شما فضایی برای تفریح و لذت بردن است؟

اگر حیاط خلوت شما نیازمند مراقبت و رسیدگی با شور و علاقه است و حسی فوق العاده دوست داشتنی به شما می دهد مطمئن باشید فضایی ایده آل برای گذراندن روزهای تابستانی برای شما می باشد.

ما در این نوشته از ساختمانچی ایده هایی را به شما معرفی می کنیم که در ایجاد یک حیاط خلوت زیبا و جذاب بسیار موثر هستند. تا انتها با ما همراه باشید.

طراحی دکوراسیون حیاط خلوت

استفاده از شومینه بیرونی

هنگامی که در مورد چگونگی طراحی پاسیو یا حیاط خلوت تصمیم گیری می کنید، ابتدا باید برنامه ای از آنچه که می توانید تغییر دهید بنویسید.

به جای این که اجرای این ایده ها را برای دیزاین چنین مکان هایی غیرممکن بدانید، از آن ها الهام بگیرید و برای شکل دهی به باغچه و یا پاسیو از آن ها استفاده کنید.

شومینه مدرن

روزهای گرم تابستان نیز می توانند شب های خنک و سرد زمستانی را تداعی کنند. اگر می خواهید یک بعد از ظهر خنک داشته باشید یا به تفریح بپردازید، ایجاد یک شومینه زیبا در حیاط خلوت ایده ای بسیار جالب می باشد.

استفاده از شومینه

استفاده از ایده های خلاقانه

اگر فضای حیاط خلوت شما به اندازه کافی بزرگ است چرا تنها به دیزاین یک قسمت از آن می پردازید در صورتی که می توانید چندین فضا برای لذت‌بردن در نظر بگیرید. در تصویر زیر یک حیاط خلوت را مشاهده می کنید که دارای چندین فضا برای اجرای ایده های خلاقانه است.

صندلی های راحتی، میز نهارخوری و وجود درخت های تنومند در دو طرف آن ها به خوبی با سنگفرش حیاط هماهنگی پیدا می کند و طرحی بی نظیر را به نمایش می گذارد.

استفاده از ایده های خلاقانه

استفاده از میز و صندلی

هنگامی که نسبت به طراحی حیاط خلوت خانه خود اقدام می کنید، برای تکمیل فضا می توانید از صندلی ها و یا مبلمان مخصوص فضای بیرون استفاده نمائید.

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید صندلی های سفید رنگی که در اطراف میز نهارخوری قرار دارند به زیبایی با رنگ سنگفرش همخوانی پیدا کردند و شما به خوبی می توانید هارمونی رنگ ها را در این حیاط خلوت زیبا مشاهده کنید.

استفاده از میز و صندلی و مبلمان

استفاده از گیاهان

تصویر زیر نمونه ای دیگر از فضای حیاط خلوت است که می توانید از طراحی آن ایده بگیرید. این حیاط خلوت چند سطحی با زیبایی گل و گیاه و درختان عجین است و نه تنها فضایی آرام برای استراحت به شمار می آید، بلکه می توانید غذای خود را نیز در این مکان سرو نمائید.

همانطور که مشاهده می کنید پنل های شیشه ای اطراف استخر نور و شفافیت را برای فضا به ارمغان می آورند و به راحتی می توان از یک طرف حیاط خلوت به سمت دیگر آن احاطه داشت.

استفاده از گیاهان

حیاط خلوتی که در این تصویر مشاهده می کنید با گیاهان و درختان احاطه شده است و پرده های کتانی سفید رنگ به گونه ای آویزان شدند که گویی یک دیوار وجود دارد. انتهای این پارچه های نازک گره زده شده اند و این گونه حسی از سنگینی به فضا القا شده است.

حیاط خلوت

شمع های زیبایی که بر روی آویز سقفی قرار گرفتند فضای مخصوص صرف غذا را روشن کردند و صندلی های انتخابی با رنگ سفید و مدل خاص حسی رمانتیک به فضا بخشیده‌اند.

گیاهان حیاط خلوت

استفاده از آلاچیق

نمونه آلاچیق زیبایی که در تصویر زیر مشاهده می کنید دارای سقف نیمه‌پوشیده است که فضای میز نهارخوری را به صورت سایه روشن جلوه می دهد.

بخوانید!  عکس انواع مجسمه چوبی، برنزی، پلی استر و سنگی

صرف غذا در چنین مکانی که هم از نور خورشید و هم از سایه بهره می برید حسی لذت بخش به شما خواهد بخشید. یک لامپ آویز نیز درست در بالای میز قرار دارد و نور موردنیاز برای این قسمت از حیاط خلوت را در تاریکی شب فراهم می کند.

استفاده از آلاچیق

ایجاد فضای نشیمن با استفاده از بتن

به تصویر زیر نگاه کنید. آیا از این فضای دلنشین و دنج در شب های خنک تابستان لذت نخواهید برد؟ فضای نشیمنی که در این حیاط خلوت در تصویر مشاهده می کنید با استفاده از بتن تولید می شود، سپس بر روی آن تشک و بالشتک های نرم قرار می گیرد. چنین ساختار دائمی برای نشیمن را می توان در فضاهای باز اجرا نمود و سال ها از آن لذت برد.

ایجاد فضای نشیمن با استفاده از بتن

استفاده از صندلی آویز

زیبایی حیاط خلوت زیر با صندلی آویز چوبی دوچندان می شود. همچنین حضور تایل های آبی رنگ هندسی در کنار رنگ نارنجی کوسن ها کنتراست فوق العاده ای ایجاد می کند و فضا جذاب تر به چشم می آید.

حصاری که در اطراف این فضای نشیمن قرار دارد با رنگ سیاه رنگ آمیزی می شود و حسی دراماتیک به فضا می افزاید. اگر به سمت چپ حصار دقت کنید، متوجه دو بشقاب تزئینی بر روی آن می شوید. قرار دادن این المان های تزئینی در این فضا کمی حس و حال سنتی ایجاد می کند.

استفاده از صندلی آویز

استفاده از رنگ های متنوع و شاد

حیاط خلوت زیر همانند فضای داخلی طراحی می شود. حضور فرش هایی که دارای اشکال و رنگ های متفاوت هستند و کوسن های مربعی شکل به فضا گرما و صمیمیت خاصی می بخشد. با نگاه به این حیاط خلوت متوجه پالت رنگی زیبای آن می شوید.

علاوه بر آن حضور مبلمان و میزهای کوچک چوبی حسی روستیک به فضا می بخشد و در زیبایی آن بسیار موثر می باشد. در چنین مکانی می توان از المان های دکوراتیو برای جذابیت بیشتر استفاده نمود.

استفاده از رنگ های متنوع و شاد

استفاده از طیف های مختلف یک رنگ

همانطور که استفاده از یک پالت رنگی رنگارنگ فضا را زیبا می کند، مسلماً طیف های مختلف یک رنگ نیز می توانند بر جذابیت فضا بیافزایند.

طراحی این حیاط خلوت مدرن با انتخاب رنگ بنفش صورت می گیرد که در کنار المان های سبز رنگ به خوبی نمود پیدا کرده است. علاوه بر آن، قالیچه راه راهی که در کف پهن‌شده با خطوط راه راه سقف هماهنگ می شود و انسجام فوق العاده ای در این حیاط خلوت ایجاد می کند.

استفاده از طیف های مختلف یک رنگ

استفاده از المان های چوبی

استفاده از المان های چوبی مانند میز و مبل چوبی ایده مناسبی برای طراحی حیاط خلوت می باشد. به این منظور شما می توانید از نیمکت های چوبی استفاده کنید و برای انتخاب کوسن، رنگ های خنثی را بکار برید.

در این راستا بهتر است از کوسن های طرح دار استفاده کنید. این کار باعث ایجاد انسجام در فضای حیاط خلوت می شود. در نظر داشته باشید که زمانی که صحبت از طراحی حیاط خلوت به میان می آید، هیچ محدودیتی برای شما وجود ندارد.

استفاده از المان های چوبی

اجرای نورپردازی مناسب

استفاده از یک روش نورپردازی مناسب از جمله نکات مهم در طراحی حیاط خلوت به شمار می آید. اهمیت این موضوع زمانی که تصمیم به شب نشینی با اعضای خانواده و دوستان داشته باشید، بیشتر می شود.

شما می توانید به این منظور از لوسترهای مناسب فضای بیرونی استفاده نمایید. استفاده از ریسه های ال ای دی علاوه بر زیبایی، در اجرای نورپردازی مناسب نیز کاربرد دارند.

اجرای نورپردازی مناسب

ساخت یک آشپزخانه کوچک در حیاط خلوت

ساخت یک آشپزخانه در فضای بیرونی ایده بسیار مناسبی می باشد. این آشپزخانه باید به گونه ای باشد که نیازهای اولیه شما از وجود چنین فضایی را برآورده کند.

اگر تصمیم به ساخت چنین فضایی در حیاط خلوت خانه خود دارید، بهتر است برای خرید وسایل آن از المان های استیل ضد زنگ که در برابر شرایط آب و هوایی مقاوم می باشد، استفاده نمایید.

ساخت یک آشپزخانه کوچک در حیاط خلوت

استفاده از مبلمان مناسب

از مبلمان تنها برای طراحی داخلی استفاده نمی شود. شما می توانید از مبلمانی مناسب برای طراحی فضای بیرونی نیز استفاده نمایید.

بخوانید!  جذاب ترین ایده های طراحی باغ ویلا کوچک

انتخاب جنس مناسب برای این المان نیز از جمله عوامل مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. این مبلمان در معرض باد و باران قرار دارد و باید نمونه ای از آن ها که از متریال مناسبی در تولید آن ها بکار رفته، استفاده نمایید.

استفاده از مبلمان مناسب

اجرای طراحی ساده

بهتر است برای طراحی حیاط خلوت از تم ساده ای استفاده نمایید. اگر فضای حیاط خلوت کوچک است بهتر است برای بزرگ تر نشان دادن آن از یک طراحی ساده و مینیمال استفاده نمایید.

انجام این روش به بزرگ تر نشان دادن فضای موجود نیز کمک می کند. در کنار اجرای طراحی ساده، برای جلوگیری از ایجاد یکنواخی می توانید از المان های تزئینی که در آن از رنگ های گوناگون استفاده می شود نیز استفاده نمایید.

اجرای طراحی ساده

انتخاب تم

انتخاب تمی که در نظر دارید از آن در طراحی حیاط خلوت استفاده نمایید، نکته مهمی می باشد. برای مثال اگر در نظر دارید فضای حیاط خلوت نمونه ای از سبک روستیک باشد، از المان های چوبی برای طراحی آن استفاده نمایید.

انتخاب تم

سنگ فرش حیاط خلوت

از دیگر راهکارهایی که می تواند در زیبایی هرچه تمام تر حیاط خلوت کارگشا باشد، استفاده از انواع سنگ فرش حیاط می باشد. سنگ فرش هایی که می توان از آن ها در طراحی و اجرای کف حیاط استفاده کرد، در نمونه های مختلف وجود دارند، برای مثال سنگ فرش های بتنی، آجری، سنگ فرش کردن با سنگ ریزه، سنگ فرش با چوب و سنگ طبیعی، سنگ فرش با استفاده از سنگ لوح و غیره.

سنگ فرش حیاط

استفاده از آبنما

استفاده از یک آبنما می تواند فضایی زیبا و منحصربفرد در حیاط و به طور کلی در محوطه سازی ایجاد نماید. وجود چنین المانی می تواند در ایجاد فضایی آرام بخش نقش داشته باشد.

هم چنین می تواند به عنوان نقطه کانونی در نظر گرفته می شود و چیدمان مبلمان و طراحی فضای مناسب نشیمن با توجه به آن صورت گیرد.

استفاده از آبنما

طراحی به سبک مینیمالیسم

شما می توانید با استفاده از مصالحی که نمایی سخت و سرد دارند نمایی مینیمالیسم به حیاط خود ببخشید. بتن از جمله متریال هایی است که این روزها در اجرای سبک مینیمالیسم و سبک صنعتی جایگاه ویژه ای دارد.

به تصویر زیر دقت کنید. بتن در کنار پس زمینه ای که مملو از گیاه است زیبایی خود را به تصویر می کشد. همچنین میز، صندلی و کفپوش بتنی فضا را بسیار خاص و متفاوت نشان می دهد.

طراحی به سبک مینیمالیسم

طراحی دیوار سبز در حیاط خلوت

گل کاری عمودی نیز می تواند نمایی خارق العاده به تصویر بکشد. با توجه به فضای خود می توانید نسبت به انتخاب طراحی افقی و یا عمودی برای گل کاری اقدام نمائید.

همانطور که می بینید زیبایی این دیوار پر از گل حیرت آور است. امروزه استفاده از دیوار سبز در طراحی های داخلی و خارجی ساختمان بسیار رواج دارد.

طراحی دیوار سبز در حیاط خلوت

نکات پایانی

حیاط خلوت از جمله قسمت های خانه است که استفاده از خلاقیت فردی در طراحی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ایده های ارائه‌شده تنها نمونه ای از ایده هایی است که می توانید از آن ها در طراحی حیاط خلوت استفاده نمایید.

به طور کلی می توان گفت استفاده از رنگ ها تاثیر بسزایی در زیبایی حیاط خلوت خواهند داشت. استفاده از گیاهان و گل های رنگارنگ نمونه ای از المان هایی است که استفاده از آن ها امری مهم در طراحی این فضا تلقی می شود.

بدون شک زمانی که شروع به انجام این کار می کنید ایده های زیادی به ذهن شما خطور خواهد کرد. در صورت تمایل می توانید با یک متخصص در این زمینه نیز مشورت نمایید.