kianborna

digikala

abinbeton

شیشه میرال یا شیشه نشکن به انواع شیشه هایی گفته می شود که ساخت آن ها در طی یک عملیات حرارتی که بر روی شیشه معمولی صورت می گیرد، انجام می شود. در طی این فرآیند ویژگی های متمایزی در این متریال ایجاد می شود که در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان جزئیات بیش تر در این زمینه می پردازیم. با ما همراه باشید.

 ویژگی های شیشه میرال

 • شیشه میرال با نام شیشه نشکن، نام دیگر شیشه سکوریت می باشد. همان گونه که در بالا اشاره شد، تفاوت این شیشه ها با شیشه های معمولی مدت زمان حرارت دادن و خنک شدن آن ها می باشد. این شیشه ها با دمای 700 درجه سانتی گراد حرارت داده می شوند و پس از این حرارت، یک شوک دمایی سرد شونده به آن ها وارد می شود که همین امر سبب بالا رفتن مقاومت شیشه می شود.
 • این شیشه ها از مقاومت بالایی در برابر ضربه و حرارت برخوردار هستند. این متریال به آسانی شکسته نمی شوند و شکستگی آن ها مانند نمونه های معمولی نیست و تکه های آن برنده نمی باشد. از این رو می توان آن را شیشه ای امن در نظر گرفت.
 • در صورت ایجاد هرگونه شکستگی در این متریال تکه های آن به بیش از 70 تکه تقسیم شده که هر کدام ابعادی کم تر 10 سانتی متر دارند. این در صورتی است که شیشه میرال از کیفیت بالایی برخوردار باشد.
 • این متریال به گونه ای ساخته شده است که لایه خارجی آن در هنگام ضربه تحت فشار و لایه داخلی آن تحت کشش قرار می گیرد. از این رو در هنگام شکسته شدن به قطعات ریز و مساوی تبدیل شده و مانند نمونه معمولی دارای گوشه های برنده نیست.
 • از ویژگی های بارز این گونه شیشه ها می توان به عدم وجود هرگونه موج و نا هماهنگی بر روی آن ها اشاره کرد. این متریال از شفافیت و درخشندگی برخوردار می باشد. این مدل در رنگ های مختلفی هم چون آبی، سبز، دودی، مات و برفی موجود می باشد. در صورتی که شیشه میرال از کیفیت بالایی برخوردار باشد، در طول گذشت زمان دچار تغییر رنگ نمی شود.
 • از دیگر نکات بارز این محصول می توان به عدم امکان برش دادن آن ها اشاره کرد و از این رو برای نصب آن نیاز به یک فرد متخصص می باشد. چرا که در صورتی که انجام این کار به اشتباه صورت پذیرد ممکن است لبه آن آسیب دیده و کل شیشه ترک بردارد. همین نکته اهمیت اندازه گیری قبل از نصب و اجرا را نشان می دهد.
شیشه میرال

 چه دلایلی می تواند باعث شکستن شیشه میرال شود؟

اگرچه گفته می شود که این گونه شیشه ها بسیار مقاوم تر از شیشه های معمولی هستند اما این بدان معنا نیست که اصلا شکسته نمی شوند. درصد شکستگی این شیشه ها در صورت معیوب بودن آن ها بسیار بالا می باشد. برای پایین آوردن ریسک شکسته شدن این شیشه ها، در هنگام تولید باید از شیشه هایی استفاده کنند که هیچ گونه عیبی در آن ها وجود نداشته باشد.

بخوانید!  انواع گچ ساختمانی و ویژگی آنها

ضخامت این شیشه ها از 4 تا 20 میلی متر متغیر می باشد. اما در بیش تر موارد ضخامت بین 8 تا 10 میلی متر بیش ترین استفاده را دارد. از شیشه های میرال با ضخامت بالا برای مکان هایی که میزان حرارت در آن ها بالا می باشد، استفاده می شود. هرچه ضخامت این شیشه ها بالاتر باشد، میزان مقاومت و تحمل فشار آن ها نیز بالاتر می رود.

مزایای استفاده از شیشه میرال

 • مقاومت این شیشه ها نسبت به شیشه های معمولی 4 تا 5 برابر می باشد.
 • شیشه های میرال در برابر گرما از خود مقاومت نشان می دهند.
 • از این شیشه می توان در محیط های مختلف استفاده کرد.

کاربرد شیشه میرال

 • به کارگیری در صنعت ساختمان و خودرو
 • شیشه بانک ها و ویترین فروشگاه ها
 • ساخت کابین دوش حمام
 • ساخت پارتیشن اداری
 • استفاده در ساخت شیشه های جان پناه
 • ساخت کف و پله شیشه ای
 • ساخت نمای شیشه ای ساختمان
 • ساخت استخرهای شیشه ای
 • ساخت بالکن های شیشه ای
 • تولید درب های اتوماتیک شیشه ای
پله شیشه ای میرال

مراحل ساخت شیشه میرال

مرحله اول: برش شیشه

در مرحله اول شیشه ها قبل از ایجاد عملیات بر روی آن ها به اندازه دلخواه برش زده می شوند، چرا که این مدل شیشه قابلیت برش زدن ندارند و در صورت وارد شدن هر گونه فشار زیاد بر آن ها شکسته می شوند.

مرحله دوم: بررسی شیشه

در این مرحله شیشه ها مورد بررسی قرار می گیرند تا در صورت وجود هرگونه آسیب در آن ها شناسایی شوند. چرا که انواع شیشه که دارای ترک یا حباب باشند، قابلیت تبدیل شدن به شیشه میرال را ندارند.

بخوانید!  عوامل موثر بر خوردگی لوله های بتنی

مرحله سوم: صیقلی کردن کناره های شیشه

در جهت از بین بردن هرگونه تیزی و زبری در شیشه کناره های آن صیقل داده می شوند تا برای مرحله پرداخت آماده باشند.

مرحله چهارم: شستشوی شیشه

پس از صیقلی کردن گوشه های شیشه باید آن را شست تا از هرگونه آلودگی پاک شود.

مرحله پنجم: گرما دادن به شیشه

گرما دادن به شیشه برای تبدیل کردن آن به شیشه میرال از اساسی ترین مراحل می باشد. برای انجام این کار، شیشه را داخل کوره ای با دمای 700 درجه سانتی گراد وارد کرده و به شیشه گرما می دهند.

مرحله ششم: سرد شدن شیشه

پس از این که شیشه گرما دیده شد، تحت یک شوک دمایی قرار می گیرد. این مرحله به این شکل است که شیشه های گرم شده در معرض فشار بالای هوا قرار می گیرند که نوعی خنک کننده سریع شیشه ها می باشد. این خنک شدن از سطح شیشه آغاز شده و تا مرکز ادامه پیدا می کند. همین امر سبب بالا رفتن مقاومت شیشه های میرال نسبت به شیشه هی معمولی در برابر ضربه و حرارت می شود.

شیشه میرال در بالکن شیشه ای

نکته نصب شیشه میرال

اقدام به نصب شیشه میرال بدون داشتن دانش فنی و ابزار آلات مورد نیاز، امکان پذیر نیست. هنگامی که شیشه میرال خود را سفارش می دهید، نصب شیشه باید توسط کارشناسان صورت بگیرد، زیرا در هر لحظه امکان ضربه خوردن به لبه شیشه میرال و خرد شدن آن وجود دارد.

عوامل موثر بر قیمت شیشه میرال

قیمت شیشه میرال به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله می توان به سایز، رنگ، ضخامت و نوع کاربری آن اشاره کرد. از دیگر موارد تاثیرگذار در قیمت این شیشه ها ایجاد طرح سندبلاست بر روی آن ها می باشد. کیفیت شیشه و طول عمر آن نیز می تواند بر قیمت آن تاثیرگذار باشد.