آموزش رویت

ساختمانچی

تهویه حمام و سرویس بهداشتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، زیرا این قسمت ها از جمله مکان هایی هستند که رعایت نظافت در آن ها امری بسیار ضروری است.

این مکان های سرپوشیده که مدام در معرض آب و رطوبت قرار دارند محیطی برای تجمع آلودگی، بخار، باکتری، کپک و … فراهم می کنند و در صورت عدم رعایت نظافت و تهویه مناسب ممکن است منجر به ایجاد بیماری گردند.

از این رو تهویه مناسب یک امر بسیار ضروری برای این مکان هاست، زیرا کیفیت هوا را بالا برده و رطوبت، بخار و بوی نامطبوع را خارج می نماید.

اگر حمام از سیستم تهویه مناسب برخوردار نباشد، همواره بر روی شیشه درب یا پنجره آن بخار می نشیند و به علت ماندگاری رطوبت ممکن است بر روی سقف آن، باکتری و کپک رشد کند.

علاوه بر آن بوی ناخوشایندی که گاهی اوقات از حمام و دستشویی حس می شود، ناشی از یک سیستم تهویه ضعیف است. فراهم کردن یک شرایط ایده آل برای تهویه در تمام فضاها امری بسیار ضروری است.

نم و رطوبت اگر به مدت طولانی در یک فضا بمانند، خسارات زیادی در پی خواهند داشت و رفته رفته عمر این مکان ها کاهش پیدا کرده و جلوه ناخوشایندی در آن ها پدید می آید.

بنابراین توجه به تهویه مکان های مرطوب مانند حمام و توالت بسیار ضروری است و حتماً باید مد نظر قرار گرفته شود. راهکارهای بسیاری برای تهویه هوای این مکان های بهداشتی وجود دارند که در این نوشته از ساختمانچی به آن ها می پردازیم. با ما همراه باشید.

انواع تهویه حمام و سرویس بهداشتی

نصب پنجره

نصب پنجره یکی از بهترین روش های تهویه هوای حمام و سرویس بهداشتی محسوب می شود. با استفاده از پنجره هوای تازه وارد این مکان ها می شود و بخارها و بوی نامطبوع به بیرون از ساختمان هدایت می شوند.

شما به راحتی می توانید پنجره را باز بگذارید و اجازه دهید هوای تازه وارد حمام و یا توالت شود. با این کار یک تهویه طبیعی صورت گرفته و هوای تازه در این فضاها به جریان می افتد.

بخوانید!  دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟

نصب سیستم تهویه

یکی از بخش های ضروری تاسیسات ساختمان مربوط به انواع سیستم تهویه حمام و سرویس بهداشتی است. در واقع مهندسین هنگام طراحی تاسیسات ساختمان باید مکان مشخصی نیز به منظور عبور کانال های تهویه هوا برای مکان های بهداشتی در نظر بگیرند.

وظیفه سیستم های تهویه این است که مدام هوای مطبوع را در فضای حمام و دستشویی به جریان بیندازند. این سیستم ها بخارهای ناشی از آب داغ و هر گونه بو را از فضا خارج می کنند و با خشک کردن مکان مورد نظر، از رشد کپک و باکتری جلوگیری می نمایند. از جمله سیستم های تهویه که برای مکان های بهداشتی مناسب هستند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

هواکش

هواکش از جمله رایج ترین و پر مصرف ترین وسیله برای خارج نمودن بوی نامطبوع از حمام و دستشویی است. این وسیله کاربردی را می توان در سقف یا بر روی دیوار نصب نمود. هواکش ها با خارج نمودن بخار، هوای مکان های بهداشتی را خشک کرده و مانع از رشد باکتری در آن ها می شوند.

هنگام نصب هواکش در بیرون از ساختمان برای آن درپوش کلاهک دار قرار دهید. علاوه بر آن نصب یک زمان سنج بر روی هواکش می تواند آسایش و راحتی را برای شما به ارمغان آورد و هنگامی که فراموش می کنید هواکش را خاموش یا روشن کنید، به صورت خودکار این فرآیند را طبق زمان بندی مشخص انجام می دهد.

این نکته را به ذهن بسپارید که در انتخاب هواکش به میزان تولید سر و صدای آن توجه کنید، زیرا یک هواکش باکیفیت، بدون سر و صدا هوای نامطبوع را به بیرون ساختمان هدایت می کند و آرامش را به ساکنین هدیه می نماید.

هواکش

سیستم های داکتی

داکت به مسیرهایی می گویند که لوله های تاسیساتی از آن جا عبور می کنند و تا سقف ادامه دارند. تهویه هوای مکان های بهداشتی را می توان توسط سیستم تهویه داکتی انجام داد.

با استفاده از این سیستم ها بخار هوا و بوهای نامطبوع وارد داکت می شوند و از طریق آن به خارج از ساختمان هدایت می گردند.

بخوانید!  ایده های طراحی کابین دوش حمام[+معرفی انواع مدل های دوش]

نصب سیستم گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف همانطور که از نامش پیداست گرما را از کف به داخل ساختمان هدایت می کند. این سیستم ها یکی از مقرون بصرفه ترین سیستم های گرمایشی هستند که هیچ گونه فضای اضافی در حمام و سرویس بهداشتی اشغال نمی کنند و در واقع در زیر کف این مکان ها به صورت لوله های آب گرم تعبیه می شوند.

با نصب این سیستم ها هیچ نگرانی از وجود آلودگی ناشی از تجمع نم و رطوبت در حمام وجود نخواهد داشت و همواره حمام شما خشک و عاری از باکتری خواهد بود.

برای آشنایی با عملکرد این سیستم می توانید به نوشته مربوط به معرفی سیستم گرمایش از کف در سایت ساختمانچی مراجعه نمائید.

سیستم گرمایش از کف

نصب حوله خشک کن

حوله خشک کن از جمله تجهیزاتی است که در حمام های امروزی تعبیه می شود. این تجهیزات نوعی سیستم گرمایشی هستند که نه تنها فضای حمام را گرم نموده بلکه منجر به خشک شدن نم و رطوبت آن نیز می شوند.

حوله خشک کن ها در انواع مختلف به بازار عرضه می شوند و هر کدام دارای زیبایی خاص خود هستند. در واقع می توان گفت حوله خشک کن ها همان رادیاتورهای مخصوص حمام هستند که در انواع رادیاتور حوله خشک کن شیشه ای، استیل و آلومینیومی تولید می شوند. شما می توانید با توجه به دکوراسیون حمام خود نسبت به انتخاب هر کدام از این رادیاتورها اقدام نمائید.

حوله خشک کن

سخن پایانی

ما در این نوشته به معرفی انواع راهکارهای مناسب برای تهویه حمام و سرویس بهداشتی پرداختیم. با استفاده از این راهکارها و رعایت نکات مربوط به آن ها، تهویه ای مناسب برای این بخش از خانه خود انتخاب نمایید.

شما از چه نوع سیستم تهویه ای برای حمام و سرویس بهداشتی خود استفاده کرده اید؟ به نظر شما روش های قدیمی مانند هواکش موثرترند یا روش های جدیدتر مانند حوله خشک کن ها؟ در صورت تمایل نقطه نظرات خود را در این باره با ما در میان بگذارید.