kianborna

digikala

abinbeton

سبک مراکشی یکی از عجیب و غریب ترین سبک های دکوراسیون داخلی است که حضور آن در طراحی داخلی نمایی منحصر بفرد و جذاب ایجاد می کند. این سبک ترکیبی از سبک های مختلف از جمله سبک های عربی، آفریقایی و مدیترانه ای است؛ بنابراین با استفاده از این سبک شگفت انگیز می توانید چندین سبک را در دکوراسیون خانه خود داشته باشید.

به دلیل موقعیت جغرافیایی مراکش، طراحی داخلی در این کشور تحت تاثیر سبک های عربی قرار گرفته است و وجود قصرها و محله های تاریخی و زیبا حاکی از این واقعیت می باشند.

از ویژگی های بارز سبک مراکشی می توان به استفاده از رنگ های پرانرژی و زنده اشاره نمود که همین امر باعث شده این سبک دکوراسیون در طراحی خانه های مدرن و سنتی اعمال شود و فضایی جذاب و پرنشاط ایجاد کند.

سبک مراکشی نمادی از فرهنگ و تاریخ کشور مراکش است و با بهره گیری از بافت های رنگارنگ، طرح های هندسی و تزئینات جذاب دکوراسیونی بی نظیر در فضای خانه ایجاد می کند. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با ویژگی های سبک مراکشی و طراحی خانه با این سبک آشنا شوید.

طراحی خانه به سبک مراکشی

  • طراحی سقف

سقف خانه های مراکشی بسیار بلند است و برای دکوراتیو نمودن آن  ها اغلب از تیرهای چوبی استفاده می شود. یکی از عناصر اصلی در معماری به سبک مراکشی استفاده از قوس و طاق های زیبا است.

با اعمال این فرم ها در طراحی دکوراسیون خانه، فضایی الهام گرفته از فرهنگ و هنر مراکش خواهید داشت. در طراحی ورودی ها، درب ها، کمدها، تخت خواب و … می توانید این اشکال زیبا را به کار ببرید.

سقف مراکشی

  • طراحی دیوار

دیوار خانه های مراکشی چند وجهی و دارای نمای گچی هستند و رنگ آمیزی آن ها اغلب با رنگ های صورتی کمرنگ، بژ و سفید انجام می شود. رنگ های خنثی و کمرنگ برای رنگ آمیزی دیوار و رنگ های شاد، پر انرژی و پر رنگ برای سایر المان های اتاق به کار می رود. رنگ های جسورانه و زنده مانند نارنجی، قرمز و آبی پررنگ، رنگ های درخشان و پر انرژی هستند که در انتخاب مبلمان، فرش، پرده، کوسن و … کاربرد دارند.

بخوانید!  عکس انواع حفاظ تزئینی شومینه برای به روز رسانی آسان شومینه ها

طراحی دیوار مراکشی

  • مبلمان

مبلمانی که در سبک مراکشی استفاده می شوند، مبلمانی خاص و منحصربفرد هستند که از چوب مشبک و منبت کاری شده ساخته شده اند. روکش این مبلمان از جنس مخمل و با نقش و نگار مراکشی می باشد.

مبل مراکشی

  • کفپوش و دیوارپوش

در معماری به سبک مراکشی از کاشی های پر نقش و نگار به عنوان کفپوش و دیوارپوش استفاده می شود. این کاشی های زیبا و جذاب برای دکوراتیو نمودن فضای آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی کاربرد دارند.

دیوارپوش مراکشی

  • طراحی نشیمن

برای دکوراتیو نمودن اتاق نشیمن به سبک مراکشی می توان از فانوس های رنگارنگ، ظروف سنگی و عناصر فلزی و چوبی مشبک استفاده نمود. صنایع دستی مراکشی زیبایی بی نظیری دارند و برای مزین کردن فضای خانه به کار می روند.

فانوس مراکشی از جمله عناصر دکوراتیو مخصوص سبک مراکشی است که می توان آن را در مکان های مختلف اتاق نشیمن یا اتاق خواب قرار داد. این فانوس ها به دلیل داشتن طرح های مشبک نور را با طرح های بسیار زیبا در فضا پراکنده می کنند.

  • معماری سنتی

از معماری سنتی و المان های تزئینی سنتی در سبک مراکشی به وفور استفاده می شود، زیرا سبک مراکشی قرن ها پیش زیر سایه فرهنگ و مذهب بوجود آمده است.

در سبک معماری مراکشی از طاق ها و قوس های اسلامی می توان در ساخت عناصر دکوراسیون داخلی مانند طراحی کتابخانه، کمد، مبلمان و … استفاده نمود. طاق ها و قوس ها از عناصر اصلی در سبک مراکشی محسوب می شوند.

معماری سنتی

  • انتخاب رنگ

در سبک مراکشی بیشتر از رنگ های غالب که برگرفته از رنگ های دریا و بیابان است، استفاده می شود. این رنگ ها، زنده، شاخص و جسورانه می باشند. استفاده از رنگ های قرمز، نارنجی و آبی پر رنگ در کنار دیوارهایی با رنگ سفید یا بژ، نمای بسیار زیبایی را بوجود می آورد. انتخاب فرش و کوسن هایی با رنگ های شاد و پر انرژی، می توانید به جذابیت فضا بیافزایید.

بخوانید!  ایده های طراحی سوئیت های کوچک

رنگ در سبک مراکشی

  • انتخاب پارچه مناسب

برای پرده، کوسن، روکش مبل و یا هر المان پارچه ای دیگر در خانه می توانید از پارچه های مراکشی که دارای طرح های هندسی زیبا و رنگ های منحصربفردی هستند، استفاده نمایید. پارچه های مراکشی در انواع جنس هایی چون ابریشم، حریر و دیگر پارچه های ظریف تولید می شود.

پارچه مراکشی

  • انتخاب لوستر

لوستر از لوازم ضروری در هر نوع دکوراسیونی محسوب می شود. لوسترهایی که در سبک مراکشی استفاده می شوند کمی با سایر لوسترها تفاوت دارند. در این سبک از فانوس های مراکشی که دارای نقوش مشبک هستند، به عنوان ابزار نورپردازی استفاده می شود. از این فانوس ها می توانید در همه جای خانه از جمله سالن نشیمن، اتاق خواب، آشپزخانه، یا بالای کانتر و جزیره آشپزخانه استفاده نمایید.

لوستر مراکشی

  • انتخاب فرش

فرش های سبک مراکشی با سایر فرش هایی که تاکنون دیده اید متفاوت است. این فرش ها به گونه ای طراحی شده که حتی در گذشته از آن ها به عنوان کالایی برای خواب استفاده می شده است.

در طراحی فرش ها مراکشی معمولا از طرح های هندسی استفاده می شود. رنگ بندی این فرش ها ساده بوده و معمولا از رنگ های خنثی و ملایم یا رنگ های گرم مانند قرمز در آن ها استفاده می شود. فرش های مراکشی نشان دهنده فرهنگ و هنر این کشور می باشند.

فرش مراکشی

کلام پایانی

ما در این نوشته از ساختمانچی به سبک مراکشی در دکوراسیون داخلی پرداختیم و خصوصیات و ویژگی های طراحی خانه با این سبک را برای شما ذکر کردیم. همانطور که گفتیم سبک مراکشی، نوعی سبک سنتی محسوب می شود که نشان دهنده فرهنگ، آداب و رسوم و اعتقادات مردم مراکش می باشد.

این سبک تلفیقی از سبک های عربی، آفریقایی و مراکشی می باشد و محلی پر شور و انرژی را در خانه برای شما بوجود می آورد. امیدواریم از مطالعه این نوشته از ساختمانچی لذت برده باشید. در صورت تمایل می توانید نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در مورد این مبحث با ما در میان بگذارید.