کیان برنا

سهندسازه

آموزش رویت

امروزه باربیکیو آجری به دلیل ساخت آسان، مقرون به صرفه بودن و زیبایی، نمونه ای از پرطرفدارترین انواع کباب پز و باربیکیو می باشد.

در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان جزئیات بیش تر در مورد این المان، مزایا، معایب و نحوه ساخت آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

ویژگی های باربیکیو آجری

همان گونه که در بالا نیز اشاره شد، امروزه استفاده از انواع کباب پزها طرفداران زیادی پیداکرده است. به گونه ای که انواع سیار آن نیز تولیدشده و این امکان را برای افراد فراهم می کند که در کمپ و طبیعت گردی نیز از آن استفاده کنند.

در میان انواع مختلف کباب پز، انواع آجری طرفداران خاص خود را دارد، چرا که این گونه باربیکیوها حسی نوستالژی داشته و ساخت آن ها نیز آسان می باشد.

برای ساخت این محصول، از آجر نسوز استفاده می شود، چرا که در دما و حرارت بالا این متریال آسیب نمی بیند و به همین خاطر می تواند ظاهر خود را در طول زمان حفظ کند. استفاده از آجرهای تزئینی برای ساخت این المان می تواند به زیبایی هرچه بیش تر آن کمک کند.

اگر تصمیم دارید خودتان نمونه ای از این کباب پزها را بسازید، بهتر است برای انتخاب متریال مناسب با یک متخصص در این زمینه صحبت کرده و از او راهنمایی بخواهید.

مزایای باربیکیو آجری

استفاده از این محصول مزایایی به همراه دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ساخت آن نسبت به نمونه های دیگر هزینه کم تری دارد.
  • ساخت کباب پز آجری آسان بوده و با یک آموزش صحیح می توان نسبت به ساخت آن اقدام کرد.
  • امکان ساخت آن ها در اشکال مختلف وجود دارد. برای مثال می توان آن ها را به شکل مسقف یا روباز ساخت.
  • اگر به دنبال طعم دودی مواد غذایی هستید، باربیکیو آجری می تواند گزینه ای مناسب برای انتخاب باشد.
  • باربیکیو آجری، در برابر شرایط مختلف آب و هوایی از مقاومت بالایی برخوردار می باشد.

معایب کباب پز آجری

در کنار مزایایی که از آن ها نامبرده شد، استفاده از این المان معایبی نیز به همراه دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تمیز کردن این مدل کباب پز کار آسانی نیست.
  • روشن و خاموش کردن آن کمی دشوار بوده و زمان گرم شدن آن طولانی می باشد.

آموزش ساخت باربیکیو آجری

آن چه که در ابتدای کار باید نسبت به آن تصمیم گیری شود، انتخاب مکان مناسب برای ساخت باربیکیو آجری می باشد، چرا که این گونه کباب پزها قابلیت جا به جایی ندارند. بنابراین باید در انتخاب مکان مناسب برای ساخت آن دقت لازم صورت گیرد.

بخوانید!  انواع مدل درب حیاط ساده و زیبا[فلزی،چوبی،برقی و لیزری]

برای مثال بد نیست به ساخت آن در نزدیک محل نشیمن در محوطه فکر کنید. تنها نکته ای که در ساخت این محصول در نزدیکی این قسمت باید مورد توجه قرار دهید، رعایت فاصله مناسب با محل نشستن می باشد.

این فاصله باید به گونه ای باشد که دود حاصل از گریل مواد غذایی باعث ایجاد اذیت برای مهمانان نشود. پس از انتخاب مکان مناسب، نوبت به حاضرسازی مراحل اولیه برای شروع به ساخت می رسد.

در ابتدا باید توجه کنید، زمینی که قصد ساخت باربیکیو بر روی آن را دارید باید از مقاومت و استحکام لازم برای تحمل وزن باربیکیو برخوردار باشد.

اگر احساس می کنید مکان انتخابی استحکام لازم را ندارد، قبل از هرچیزی باید آن قسمت را بتن ریزی کنید. هم چنین توجه داشته باشید که در هنگام ساخت حداکثر فضای لازم برای انجام این کار را در نظر بگیرید، تا در هنگام استفاده از آن دچار مشکل نشوید.

برای شروع کار باید به دنبال خرید ست کامل گریل باربیکیو باشید. ست باربیکیو آجری شامل المان هایی از جمله سینی زغال باربیکیو، سینی گریل و در صورت تمایل سینی گرم نگهدارنده غذا می باشد. هم چنین باید نسبت به خرید متریال اصلی یعنی آجر نیز اقدام نمایید.

کباب پز آجری

برای تخمین تعداد آجری که برای این کار لازم است می توانید از سینی گریل استفاده نمایید. به این منظور سینی گریل را روی زمین قرار دهید و آجرها را اطراف آن را بچینید. هم چنین ارتفاعی که برای باربیکیو در نظر دارید را نیز اندازه گیری نمایید.

برای اندازه گیری ارتفاع این المان، باید توجه داشته باشید که در هنگام استفاده و ایستادن پشت آن راحت باشید. به طور کلی می توان گفت در بیش تر موارد، از 7 تا 9 ردیف آجر استفاده می شود. اما با این حال این تعداد بستگی به خود شما دارد.

اگر فضای کافی در اختیار دارید، در کنار باربیکیو یک میز برای حاضرسازی غذا و قراردادن وسایل نیز در نظر بگیرید. از دیگر مواد لازم برای ساخت باربیکیو آجری، ملات می باشد. برای ساخت ملات هم به سیمان نیاز است.

حالا نوبت به ساخت می رسد. برای انجام این کار در ابتدا یک لایه آجر را در اطراف سینی باربیکرو قرار دهید تا بتوانید آن را اندازه گیری کنید. توجه داشته باشید که آجر ها باید به شکل E چیده شوند.

در هنگام چیدمان آجر دقت کنید که دیواره نه باید چندان پهن و نه چندان باریک باشد. پس از مشخص شدن چگونگی چیدمان، آجرها را برداشته و از یک لایه ملات در زیر آن ها استفاده کنید تا در جای خود فیکس شوند.

بخوانید!  طراحی دکوراسیون پاسیو

در هنگام انجام این کار از ابزار لازم مانند تراز استفاده کنید تا مطمئن شوید، آجرها در یک راستا و به طور صحیح در کنار یکدیگر قرارگرفته اند. برای اطمینان از استحکام آن ها از یک بست فلزی مناسب در بین و پشت دیوار آجری استفاده کنید.

به منظور ساخت دیوار باربیکیو بهتر است چیدمان آجرها به شکلی باشد که به برش زنی آجر نیاز نداشته باشید. برای ساخت دیوار بهتر است از گوشه ها شروع کرده و شکاف ها را به تدریج پر کنید.

در هر ردیف از قراردادن آجر، اتصالات را نصب کنید، تا دیوار از استحکام کافی برخوردار باشد. استفاده از ابزار تراز برای صاف بودن دیوار را فراموش نکنید.

در هر مرحله از قراردادن آجرها بر روی یکدیگر، ملات اضافی بیرون زده از آن ها را قبل از خشک شدن پاک کنید. زمانی که به ارتفاع مورد نظر رسیدید، در قسمت چپ یک زاویه ایجاد کنید و دیواری برای قراردادن سینی زغال ایجاد کنید.

به منظور این که دیوار آجری قابلیت تحمل سینی زغال را داشته باشد، از براکت در زیر آن استفاده کنید که سینی زغال و گریل دچار خمیدگی نشوند. اگر تصمیم به استفاده از یک میز در کنار باربیکیو دارید، باید در مورد ارتفاع آن تصمیم گیری کنید.

پس از اتمام کار به مدت 48 ساعت قبل از استفاده، اجازه دهید تا ملات ها به طور کامل خشک شود و آجرها در جای خود تثبیت گردند. اگر احتمال بارندگی وجود دارد، بهتر است روی آن را با استفاده از یک کاور بپوشانید تا ملات خیس نشود.

نگهداری از باربیکیو آجری

بدون شک هرچه از این مدل کباب پز بیش تر استفاده کنید، ظاهر آن در طول زمان بیش تر تغییر می کند. استفاده از برخی اسپری های براق کننده و محافظ و یک برس سیمی می تواند در حفظ زیبایی این المان به شما کمک کند.

بهتر است پس از هر بار استفاده مواد غذایی به جا مانده بر روی سینی گریل را با استفاده از برس سیمی پاک کرده و از اسپری روغن گیاهی بر روی آن استفاده نمایید.

این کار از زنگ زدگی احتمالی سینی نیز جلوگیری می کند. هم چنین پس از هر بار استفاده بهتر است خاکسترها را جدا کنید تا در دفعات بعدی غذا طعم بهتری داشته باشد.

کلام پایانی

آن چه در این نوشته از ساختمانچی به بیان آن پرداختیم نکاتی در خصوص ساخت باربیکیو آجری و مشخصات این المان می باشد. آیا تاکنون به ساخت چنینی المانی در باغ یا حیاط خانه خود فکر کرده اید؟ در صورت تمایل نظرات خود در این زمینه را با ما در میان بگذارید.