آموزش رویت

ساختمانچی

آیا اتاق خواب و پذیرایی شما نور کافی ندارد و تاریک است؟ به منظور افزایش روشنایی اتاق خود چه کارهایی را انجام داده اید؟ اگر هنوز دست بکار نشده‌اید، نگران نباشید! ما در این نوشته از ساختمانچی ایده های کاربردی به منظور افزایش روشنایی اتاق را برای شما ذکر می کنیم، کافیست تا انتها با ما همراه باشید.

ایده های کاربردی در جهت افزایش نور و روشنایی اتاق

فضای روشن باعث ایجاد جوی آرام تر می شود. بسیاری از افراد از داشتن اتاق های تاریک ناراضی اند و به دنبال روش هایی برای روشن سازی بیشتر فضا هستند. اگر این امکان برای شما وجود دارد دیواری را برداشته و پنجره ای جایگزین آن کنید.

با این کار فضای گرفته اتاق باز می شود و نور مناسب به آن ورود می کند. با به کارگیری برخی ایده های طراحی دکوراسیون داخلی که در این جا به بیان آن ها می پردازیم می توانید فضایی سرزنده و شاد داشته باشید:

استفاده از رنگ های روشن

رنگ های سرد مانند آبی روشن، زرد یا سبز انتخاب های مناسبی در جهت روشن تر کردن فضای اتاق هستند. همچنین استفاده از این رنگ ها باعث می شود فضای اتاق بزرگ تر از آن چه که هست به نظر آید.

استفاده از رنگ های خنثی و روشن نیز می تواند کارامد باشد. توجه کنید که طیف رنگ قرمز و نارنجی اثری عکس دارد و باعث تاریکی و کوچک تر به نظرآمدن فضای اتاق می شوند.

رنگ های تیره خنثی مانند قهوه ای و مشکی نیز اثری مشابه رنگ های قرمز و نارنجی دارند و باعث می شوند اتاق کوچک تر از آن چه که هست به چشم آید.

استفاده از رنگ های روشن

ترکیب رنگ های خنثی و رنگ سفید

طیف رنگ هایی مانند قهوه ای، سفید و برنز به عنوان رنگ های گرم شناخته می شوند. استفاده از طیف های مختلف رنگ قهوه ای و رنگ خاکستری در کنار این رنگ ها جلوه زیبایی ایجاد می کند. پیشنهاد ما به شما استفاده از کفپوش های قهوه ای، انواع درب و مبلمان های چوبی در کنار این رنگ ها می باشد.

ترکیب رنگ های خنثی و رنگ سفید

استفاده از آینه

استفاده از سطوح براق در طراحی دکوراسیون داخلی تاثیری شگرف بر زیبای و روشنایی خانه دارد. در کنار آینه، از قاب عکس های نقره، جا شمعی های براق، دستگیره های درب طلایی رنگ و لوسترها استفاده نمایید. استفاده از آینه در قسمت ورودی راهرو در کنار استفاده از رنگ روشن برای دیوارها، راهی اساسی برای بازتاب نور در کل فضای اتاق می باشد.

استفاده از آینه

اگر در فضای اتاق دیواری بزرگ دارید، می توانید از یک آینه بزرگ در سبک های مختلف استفاده نمایید. آیا تا به حال به جایگزینی یک سری از تابلو ها با آینه فکر کرده‌اید؟ نصب یک آینه در جای مناسب باعث بازتاب نور و در نتیجه روشن تر شدن بیشتر فضای اتاق می شود.

بکارگیری اینه

طراحی سقف

ایجاد فضای دراماتیک با استفاده از پانل های چوبی که در تزئین سقف ها از آن ها استفاده می شود بر هیچ کس پوشیده نیست. اگرچه از لحاظ زیبایی شناسی استفاده از این پانل ها روش خوبی است؛ اما باید در نظر بگیرید که به کارگیری آن ها باعث تاریک تر شدن فضا می شود.

بخوانید!  20 مدل پرده آشپزخانه

استفاده از هالوژن های سقفی در نورپردازی کاربردی اتاق تاثیرگذار هستند و به فضای اتاق درخشندگی می بخشند. اگر در جهت کنترل نور چراغ ها از دیمر استفاده کنید، می توانید روشنایی آن را در شرایط مختلف به هر میزان که تمایل دارید کنترل نمایید.

طراحی سقف

استفاده از چراغ های بزرگ

زمانی که صحبت از نورپردازی و افزایش روشنایی به مکانی مانند اتاق نشیمن پیش می آید، هرچه این میزان نور بیشتر باشد به طور قطع نتیجه بهتری در پی خواهد داشت.

زمانی که چراغ های کم نور را با لوسترهای بزرگ جایگزین کردید و آن را بالای سر مبلمان نصب کنید، می توانید از نور آن نهایت استفاده را ببرید.

استفاده از چراغ های بزرگ

استفاده از رنگ سفید برای رنگ آمیزی سقف

زمانی که فضای اتاق تاریک باشد، سقف آن نیز کوتاه تر از آن چه که هست به چشم می آید. راهکاری مناسب برای فرار از این مشکل، استفاده از رنگ سفید کلاسیک برای رنگ آمیزی سقف می باشد. این کار باعث می شود اتاق بزرگ تر و روشن تر به نظر آید.

استفاده از رنگ سفید برای رنگ آمیزی سقف

استفاده از پرده مناسب

اگر می خواهید فضای اتاق روشن باشد، استفاده از پرده های سنگین و تیره رنگ را فراموش کنید. این گونه پرده ها جلوی ورود نور را می گیرند. پرده های تیره رنگ را با انواع روشن آن تعویض کنید و از پرده هایی که جنسی سبک مانند حریر دارند استفاده نمایید.

اگر حفظ حریم شخصی نیز برای شما اهمیت دارد استفاده از پرده های کرکره ای می تواند پیشنهاد خوبی باشد. استفاده از این پرده ها در تنظیم نور ورودی نیز تاثیرگذار هستند.

استفاده از پرده مناسب

 افزایش روشنایی آشپزخانه

استفاده از کابینت و کفپوش های تیره رنگ زیبایی چشم گیری به طراحی آشپزخانه شما می بخشد. احتمالا تصور شما بر این است که این کار باعث تاریک شدن فضای آشپزخانه می شود، اما جالب این جاست که ترکیب آن ها با یک کانتر که رنگ روشنی دارد علاوه بر ایجاد فضایی زیبا در روشنایی فضا نیز تاثیر می گذارد.

 روشنایی آشپزخانه

استفاده از کفپوش مناسب

به طور قطع، انتخاب کفپوش مناسبی که خاصیت بازتابنده داشته باشد در رتبه نخست قرار دارد. کفپوش های چوبی پولیش خورده بسیار براق هستند و در روشن‌سازی فضا کمک می کنند. اگر به چوب علاقه زیادی ندارید می توانید در کنار آن از یک قالی رنگ روشن استفاده نمایید.

استفاده از کفپوش مناسب

افزایش روشنایی به اتاق خواب

اگر در نظر دارید اتاق خواب خود را به فضایی دراماتیک تبدیل نمایید، از رنگ های ملایم برای تخت خواب خود استفاده کنید و با این کار فضایی آرام تر ایجاد نمایید.

بخوانید!  طراحی دکوراسیون مطب پزشکی

خوابیدن در اتاق خوابی تاریک که دیوارهای آن به رنگ تیره می باشند تجربه خوبی است. برای ایجاد حالت سرزندگی در چنین اتاقی می توانید از بالشت های رنگی استفاده نمایید.

افزودن نور به اتاق خواب

برای افزایش روشنایی به اتاق خواب استفاده از لوستر، آباژور و حتی به کارگیری منبع روشنایی در شلف های مورد استفاده در اتاق خواب پیشنهادهای خوبی هستند.

استفاده از لوستر

استفاده از پنجره های سقفی

احتمالا اجرای چنین روشی برای افزایش روشنایی فضای اتاق امکان پذیر نمی باشد. اگر چه انجام این روش یکی از سخت ترین روش ها برای دستیابی به نور بیشتر می باشد، اما یکی از بهترین راهکارها برای استفاده از نور طبیعی در نظر گرفته می شود، زیرا نوری که از سقف وارد اتاق شود به روش مؤثرتری در کل اتاق پخش می شود. استفاده از این روش بهترین نتیجه را در ایجاد فضایی روشن و سرزنده خواهد داشت.

استفاده از پنجره های سقفی

کلام پایانی

آن چه در این نوشته از ساختمانچی به بیان آن پرداختیم، ارائه نکات و ایده هایی در زمینه افزایش روشنایی در اتاق های خانه می باشد. شما از چه راهکار دیگری در این زمینه استفاده کرده‌اید؟ در صورت تمایل ایده های خود را در مورد این موضوع با ما به اشتراک بگذارید.