آموزش رویت

ساختمانچی

راه پله نه تنها به عنوان رابط بین طبقات مورد استفاده قرار می گیرد، بلکه گاهی اوقات به منظور بهینه سازی فضا برای ذخیره سازی وسایل و اشیاء مختلف نیز طراحی می شود.

از این رو طراحی راه پله مدرن هم از نظر زیبایی و هم از نظر کاربرد بسیار حائز اهمیت می باشد. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی به بیان ایده هایی در زمینه طراحی راه پله مدرن می پردازیم. با ما همراه باشید.

طراحی راه پله مدرن

قفسه بندی زیر راه پله

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، فضای زیر راه پله را قفسه بندی کردند و در این قفسه ها اشیاء مختلف تزئینی و کتاب ها را قرار دادند. اصولاً طراحان داخلی از چنین ایده ای برای دکوراتیونمودن فضا استفاده می کنند. قفسه بندی فضای زیر راه پله ایده ای بسیار ساده و هوشمندانه است که در خانه های کوچک بسیار کارآمد و مفید خواهد بود.

قفسه بندی زیر راه پله

استفاده از قفسه های درب دار یا کشودار در زیر راه پله

اگر می خواهید قفسه هایی که در زیر راه پله تعبیه می کنید مخفی باشند می توانید برای آن ها درب بگذارید. چنین راه پله هایی ارتفاع زیادی دارند و قفسه های زیر آن ها نیز بسیار گود و عمیق هستند که با استفاده از درب می توانید ظاهری یکپارچه و منسجم به آن ها ببخشید.

استفاده از قفسه های درب دار یا کشودار در زیر راه پله

راه پله شناور

راه پله شناور بهترین راهکار برای ایجاد قفسه کتاب دیواری است. شما می توانید از فضای زیر راه پله برای ذخیره و ایجاد یک قفسه کتاب بزرگ با ردیف های مختلف استفاده کنید. اگر به اندازه کافی فضا دارید، می توانید یک فضای دنج در زیر راه پله ها برای مطالعه در اختیار داشته باشید.

راه پله شناور

استفاده از ایده های فانتزی در طراحی راه پله

معماری جدید به طراحی اولیه راه پله این اجازه را می دهد که با تغییرات مختلف و سبک و سیاق گوناگون تطبیق پیدا کند. برای مثال، راه پله یکی از المان هایی است که در معماری به صورت ایستاده و برجسته طراحی می شود و می تواند بخشی از دکوراسیون کلی باشد.

بدین نحو که خطوط منحنی دور آن از یک طرف دیوار شروع و به طرف دیگرکشیده می شود. همچنین ایده های خلاقانه فانتزی دیگری نیز وجود دارند که شما می توانید مطابق سلیقه خود، آن ها را انتخاب کنید.

استفاده از ایده های فانتزی در طراحی راه پله

استفاده از سنگ راه پله مناسب

انتخاب سنگ راه پله خود تاثیر بسزایی بر زیبایی فضا می گذارد. راه پله هایی که از سنگ مرمر تولید می شوند بسیار شیک و لوکس هستند. زیرا سنگ مرمر از جمله سنگ های گران قیمت با ظاهری بسیار تمیز و شفاف است که با انعکاس نور در محیط منجر به زیبایی بیشتر دکوراسیون داخلی می شود.

در واقع با استفاده از سنگ مرمر دیگر نیازی به استفاده از المان های دیگر برای برجستگی راه پله نمی باشد. در این حالت، طراحی مینیمالیسم راه پله ها با دیوارهای سفید رنگ همخوانی بی نظیری پیدا خواهد کرد.

استفاده از سنگ راه پله مناسب

ساخت راه پله های شیشه ای

یک نکته جالب در مورد راه پله های شیشه ای وجود دارد که آن ها را بسیار زیبا و جذاب نشان می دهد. شیشه یک متریال بسیار جذاب و نمادی از نور و شفافیت است. این که به راحتی می توانید پله ها را از پشت شیشه ببینید حسی دوست داشتنی به شما می بخشد.

شیشه هایی که برای ساخت راه پله مورد استفاده قرار می گیرند از نوع نشکن هستند و در برابر ضربه مقاومت بسیار بالایی دارند. راه پله هایی که تماماً از شیشه ساخته می شوند زیبایی فوق العاده ای دارند و ساخت آن ها با دقت بالایی صورت می گیرد.

تاثیری که این راه پله ها بر دکوراسیون داخلی می گذارند بسیار بالاست. در صورت اجرای یک نورپردازی مناسب، فضا متفاوت تر نیز به چشم می آید.

ساخت راه پله های شیشه ای

راه پله شیشه ای شناور

راه پله شناوری که در تصویر مشاهده می کنید کمی غیر ایمن به چشم می آید و این طور به نظر می رسد که به راحتی می توانند شکسته شوند و آسیب ببینند. این راه پله نرده ندارد اما با پانل شیشه ای محکم شده است.

استفاده از پانل شیشه ای به جای انواع نرده راه پله ایده ای خلاقانه است. راه رفتن بر روی این پله ها کمی استرس آور است اما نگران نباشید شیشه هایی که بدین منظور استفاده می شوند بسیار محکم هستند.

علی‌رغم ترسی که با راه رفتن بر روی این پله ها به شما دست می دهد این نکته را فراموش نکنید که به راحتی می توانید از دیوار شیشه ای فضای خانه را مشاهده کنید و بر همه چیز اشراف کامل داشته باشید.

راه پله شناور شیشه ای

استفاده از شیشه و استیل در طراحی راه پله مدرن

شیشه و استیل در نگاه اول این طور به نظر می آیند که نمی توان آن ها را در کنار هم استفاده نمود، اما آن ها به زیبایی با هم سازگار می شوند و نمای زیبایی ایجاد می کنند.

راه پله مارپیچی که در تصویر زیر مشاهده می کنید از شیشه و استیل و نرده هایی که با استیل ضد زنگ ساخته شده‌اند، تشکیل شده است. ظاهر چنین راه پله ای بسیار شیک و مدرن به نظر می آید.

استفاده از شیشه و استیل در طراحی راه پله

استفاده از پله ها به عنوان کشو

شما می توانید زیر هر راه پله، کشویی را تعبیه کنید و به راحتی برای مخفی نمودن اشیاء و لوازم مختلف از آن ها استفاده نمائید. در این صورت شما فضای بسیاری برای ذخیره سازی خواهید داشت.

تبدیل پله به کشو

استفاده از طراحی های خاص در ساخت راه پله

برخی از راه پله ها به دلیل متریالی که برای ساخت آن ها استفاده می شوند محبوب هستند، برخی برای نوع طراحی بی نظیر خود و برخی دیگر به دلیل کارایی بالا مورد توجه واقع می شوند. طراحی راه پله ای که در تصویر زیر مشاهده می کنید بسیار خاص است و از تخته اسکیت الگوبرداری شده است.

استفاده از طراحی های خاص در ساخت راه پله

طراحی راه پله زیر بسیار خاص است. این که با استفاده از متریالی سرسخت بتوان انعطاف پذیری را در فضا نمایش داد تنها از عهده یک طراح ماهر بر می آید. این راه پله قابل مقایسه با هیچ راه پله ای نیست، زیرا طرح آن متمایز از سایر طرح ها می باشد.

راه پله خلاقانه

نمونه دیگری از راه پله را در تصویر زیر مشاهده می کنید که به سهم خود بسیار جذاب و خاص است. طرح این راه پله پیرو سبک صنعتی انتخاب شده و زیبایی آن بی نظیر می باشد.

بخوانید!  چگونه موکت مناسب برای خانه انتخاب کنیم؟

این راه پله به نحوی طراحی شده که هر کدام از پاها بر روی یک پله قرار می گیرند. هر چند این مدل راه پله موردپسند تمام سلیقه ها قرار نمی گیرد، اما می توان از این ایده در مکان های شخصی استفاده نمود.

راه پله سبک صنعتی

استفاده از رنگ در طراحی راه پله

یکی از ایده هایی که می توانید در هنگام ساخت راه پله و یا برای ایجاد تغییری چشمگیر از آن استفاده نمایید، استفاده از رنگ ها می باشد. به این منظور می توانید با توجه به سایر رنگ هایی که در طراحی مورد استفاده قرار گرفته‌اند، نمونه ای از یک رنگ غالب انتخاب کنید و از آن در طراحی راه پله استفاده نمایید.

استفاده از یک رنگ غالب در کنار رنگ های خنثی نمایی زیبا ایجاد می کند و در طراحی مدرن کاربرد دارد. کاربرد یک رانر طرح دار بر روی چنین راه پله ای نیز باعث ایجاد نمای زیبایی می شود.

استفاده از رنگ در طراحی راه پله

طراحی راه پله به سبک مدرن

از آن جایی که امروزه بسیاری از افراد از سبک مدرن در طراحی خانه های خود استفاده می نمایند، به دنبال راهکاری برای طراحی راه پله ها به سبک مدرن نیز هستند. در جهت طراحی راه پله با استفاده از سبک مدرن بهتر است به دنبال استفاده از رنگ های روشن باشید.

همچنین استفاده از وسایل روشنایی در این قسمت نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. استفاده از یک تابلو نقاشی که در آن از رنگ های غالب استفاده شده است نیز گزینه ای مناسب برای تزئین دیوار راه پله ای به سبک مدرن می باشد.

طراحی راه پله به سبک مدرن

استفاده از تِم ملوانی

آن چه که در استفاده از تم ملوانی حائز اهمیت است، استفاده از رنگ آبی در طراحی می باشد. استفاده از این تم می تواند در راستای استفاده از یک فرش که در آن از رنگ آبی استفاده شده است، صورت پذیرد. استفاده از رنگ آبی در کنار رنگ های خنثی مانند خاکستری و بژ می تواند باعث ایجاد نمای زیبایی شود.

استفاده از تِم ملوانی

راه پله چوبی

استفاده از چوب در طراحی داخلی باعث ایجاد نمای زیبایی در خانه می شود. پله های چوبی نیز می توانند در زیبایی خانه تاثیر گذار باشند. راه پله های چوبی در انواع سبک های طراحی مانند مدرن و کلاسیک می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

راه پله های طرح شناور باعث ایجاد نمای زیبایی در خانه می شوند. استفاده از این نمونه در خانه های مدرن بسیار کاربرد دارد. به این منظور می توان از چوب با رنگ روشن استفاده کرد. آن چه که در این تصویر مشاهده می نمایید، نمونه ای از این راه پله ها می باشد.

راه پله چوبی

استفاده از رنگ سفید در طراحی راه پله مدرن

اگر به دنبال اجرای یک طراحی ساده برای راه پله هستید، پیشنهاد ما استفاده از رنگ سفید می باشد. اگر از این رنگ در طراحی راه پله ها استفاده کردید، به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از یکنواختی به دنبال استفاده از یک رانر طرح دار باشید. این کار نمای زیبایی ایجاد می کند.

استفاده از رنگ سفید در طراحی راه پله

استفاده از گیاهان در راه پله

یکی از راهکارهایی که می توانید با استفاده از آن به یک طراحی زیبا در قسمت راه پله دست یابید، استفاده از گلدان گیاه طبیعی در این قسمت می باشد. این کار علاوه بر ایجاد فضایی سرزنده باعث القای رنگ به محیط نیز می شود.

استفاده از گیاهان در راه پله

استفاده از فضای پاگرد راه پله

استفاده از فضای پاگرد راه پله یکی از بهترین ایده هایی است که می توانید در جهت استفاده بهینه از فضا و هم چنین ایجاد نمایی زیبا در این قسمت انجام دهید.

به این منظور می توانید مانند آن چه که در تصویر مشاهده می نمایید، نسبت به ساخت شلف اقدام کرد و از آن برای قرار دادن وسایل تزئینی و وسایل مورد علاقه خود استفاده نمایید. این فضا می تواند در جهت ایجاد فضای اضافه برای قراردادن وسایل نیز مورد استفاده قرار گیرد.

استفاده از سبدهای تزئینی و قراردادن وسایل در آن ها از ایده های کاربردی می باشد. همچنین اگر چنین فضایی در راه پله وجود دارد می توانید از آن برای ساخت یک کمد دیواری کوچک نیز استفاده نمایید.

استفاده از فضای پاگرد راه پله

طراحی فضای دنج

اگر طراحی راه پله خانه به گونه ای است که پنجره ای در آن قرار دارد، می توانید از این شانس استفاده کرده و نسبت به ساخت فضای نشیمن کوچکی در کنار آن استفاده نمایید.

بخوانید!  طراحی دکوراسیون به سبک اسپانیایی

بدون شک ساخت چنین فضایی یکی از دل انگیزترین فضاهای ممکن در خانه خواهد شد که می توانید از آن برای مطالعه استفاده نمایید. استفاده از چند کوسن در این فضا باعث ایجاد نمای زیبایی می شود. اما به یاد داشته باشید که برای ساخت چنین فضایی پاگرد راه پله باید بزرگ باشد.

طراحی فضای دنج

استفاده از المان های تزئینی بر روی دیوار راه پله

یکی از ایده هایی که می توانید برای تزئین دیوار راه پله استفاده نمایید، استفاده آینه در این قسمت می باشد. به این منظور می توانید از آینه های کوچک تزئینی استفاده کنید.

استفاده از قاب عکس های خانوادگی و تابلوهای نقاشی رنگی می تواند نمای بسیار زیبایی در این قسمت ایجاد کند. استفاده از این المان ها باعث ایجاد عمق در فضای مورد نظر می شود.

استفاده از المان های تزئینی بر روی دیوار راه پله

رنگ آمیزی نرده ها

آنچه که شما همواره در طراحی دکوراسیون بدان نیاز دارید رنگ است. یکی از خلاقانه ترین روش های تغییر دکوراسیون راه پله، رنگ آمیزی نرده های آن با رنگ های گوناگون است. گزینه های متفاوتی برای انتخاب رنگ وجود دارند. از سایه تک رنگ تا رنگین کمان، بستگی به نظر شما دارد که چه رنگی انتخاب کنید.

رنگ آمیزی نرده ها

تزئین دیوار با حروف الفبا و اشکال مختلف

با این ایده جذاب شما می توانید نه تنها مکانی برای یادگیری حروف الفبا برای کودکان فراهم کنید بلکه زیبایی فضا را دوچندان نمائید. حروف را در سایزها و رنگ های متفاوت انتخاب کنید و یک گالری زیبا از حروف به نمایش بگذارید.

تزئین دیوار با حروف الفبا و اشکال مختلف

نوشتن جملات کوتاه روی پله ها

یکی از جذاب ترین و متفاوت ترین ایده هایی که می توان برای طراحی راه پله اعمال نمود نوشتن جملات کوتاه در ارتفاع پله هاست. جملات مورد علاقه خود را انتخاب کنید و با فونتی زیبا روی پله بنویسید. این جملات بسیار جلب توجه می کنند و به زیبایی فضای راه پله می افزایند.

نوشتن جملات کوتاه روی پله ها

استفاده از ریسمان کنفی برای نرده ها

ریسمان های کنفی زیبایی بی نظیری به نرده راه پله می بخشند و ایمنی را برای تردد به ارمغان می آورند. شما به راحتی می توانید از این ریسمان ها در طراحی راه پله استفاده کنید.

استفاده از ریسمان کنفی برای نرده ها

نصب قفسه کتاب از پایین تا بالای پله ها

شما نه تنها می توانید از فضای پایین راه پله ها بلکه از بالای آن نیز برای نصب قفسه کتاب استفاده کنید. این نوع قفسه ها نه تنها فضای راه پله را زیباتر نشان می دهند، بلکه حضور کتاب در این مکان افراد را ترغیب می کند که در حین بالا رفتن و یا پایین آمدن به دلخواه یک کتاب را برای مطالعه انتخاب کنند.

نصب قفسه کتاب از پایین تا بالای پله ها

آویزان کردن فانوس

با نصب فانوس بر روی دیوار راه پله فضا را امن تر و زیباتر جلوه خواهید داد. نورپردازی ایجادشده توسط این نوع المان حال و هوایی از زمان های قدیم را به تصویر می کشد. نور حاصل از این فانوس فضای راه پله را روشن می کند و تردد را آسان تر می نماید.

رنگ آمیزی پله ها با طرح پیانو

این طرح بی نظیرترین طرح برای افراد اهل هنر و موسیقی است. با این نوع رنگ آمیزی فرد تصور می کند هنگامی که بر روی پله ها بالا می رود پیانوی ذهنی وی به صدا در می آید. طرح پیانو برای افراد پیرو سبک مینیمالیسم و طرح های ساده ایده ای مناسب به شمار می آید.

رنگ آمیزی پله ها با طرح پیانو

نصب لوستر

اگر می خواهید خانه خود را لوکس و جذاب نشان دهید، حتماً در آن لوستر نصب کنید. هیچ لوستری همانند لوستر کریستالی نمی تواند نور را منعکس کند و فضا را متفاوت نشان دهد. شما می توانید از سقف راه پله یک لوستر آبشاری بلند را آویزان کرده و از زیبایی آن لذت ببرید.

نصب لوستر

پهن کردن فرش روی پله ها

وقتی فرش بر روی پله ها پهن می شود فضای پله ها ظاهری متفاوت پیدا می کند. گاهی اوقات پله ها سرد و بی روح به نظر می رسند و تنها با یک فرش جذاب و دوست داشتنی خواهند شد.

پهن کردن فرش روی پله ها

استفاده از نوارهای سفید و مشکی در طراحی راه پله مدرن

نوارهای سفید و مشکی طرحی ایده آلی برای راه پله به شمار می آیند، زیرا از نظر بصری بسیار جذاب و خیره کننده هستند. راه پله راه راه سفید و مشکی در خانه های مدرن دیده می شود و برای افرادی که می خواهند در خانه خود از تضاد رنگی استفاده کنند ایده آل می باشد.

استفاده از نوارهای سفید و مشکی در طراحی راه پله

نکات پایانی

طراحی راه پله ها نیز مانند سایر قسمت های خانه از اهمیت ویژه ای برخودار است. آن چه که در طراحی این قسمت باید توجه داشته باشید، اجرای یک طراحی متناسب با سایر قسمت ها می باشد.

دیوار راه پله را می توان به یک گالری خانوادگی تبدیل نمود و از آن برای نمایش عکس های خانوادگی یا هرگونه کارهای دستی افراد خانواده استفاده کرد. تماشای این قسمت برای افراد بیننده بسیار جذاب می باشد. استفاده از مجلات دکوراسیون داخلی و منابع آنلاین می تواند در اجرای یک روش ایده آل به شما کمک کند.