آموزش رویت

ساختمانچی

آچارها انواع مختلفی دارند که یکی از متداول ترین و پرکاربردترین آن ها، آچار فرانسه است. از این وسیله برای باز و بسته کردن انواع پیچ و مهره های شش ضلعی و چهار ضلعی استفاده می شود.

آچار فرانسه متناسب با نوع نیاز کاربر و کاربرد آن انواع و اندازه های مختلفی دارد که در ادامه این متن از ساختمانچی به آن می پردازیم.

تاریخچه آچار فرانسه

آچار فرانسه اولین بار در سال 1842 توسط ریچارد کلابرن در انگلیس تولید شد که به همین واسطه در بعضی از کشور های اروپایی به آن، آچار انگلیسی می گویند.

در دیگر کشورها مثل دانمارک به آن آچار سوئدی می گویند، چرا که جان پتر جانسون در سال 1981 به آن اِلمان هایی اضافه و آن را به اسم خود ثبت کرد. در ایران و بعضی از دیگر کشورها به آن آچار فرانسه می گویند، چرا که این وسیله توسط فرانسوی ها به ایران وارد شد.

آچار فرانسه و ساختار آن

آچارفرانسه از چهار قسمت اصلی تشکیل می شود که این قسمت ها عبارتند از:

 1. فک ثابت
 2. فک متحرک
 3. پیچ حلزونی
 4. بدنه
آچار فرانسه

آچار فرانسه نوعی آچار با دهانه یا فک متغیر است. این آچار در گروه آچارهای تخت و قابل تنظیم قرار می گیرد و برای مهره های چهار گوش و شش گوش کاربرد دارد. همان طور که گفتیم، این آچارها از چهار قسمت اصلی تشکیل می شوند که نیروی دست انسان از دسته به آچار و سپس به جسم موردنظر وارد می شود.

فک ثابت این آچار همان طور که از اسمش پیداست ثابت باقیمانده و فک متحرک با زاویه 15 درجه نسبت به دهانه ثابت قرارگرفته تا فشاری که بر دهنه وارد می شود را کم کند.

این زاویه باعث می شود که آچار بتواند در دو حالت مختلف بر روی پیچ یا مهره قرار گیرد. این فک متحرک با چرخاندن یک پیچ حلزونی به فک ثابت نزدیک و دور می شود. در نتیجه این امکان را به کاربر می دهد تا مهره های مختلف را باز کند. 

کاربرد آچار فرانسه

کاربرد آچار فرانسه در صنایع مختلف بسیار زیاد است. یکی از مهم ترین این کاربردها بازکردن مهره ها و اتصالات در محدوده دهانه آچار است. هرچه دهانه یا فک آچار بیشتر باز شود، برای مهره و یا اتصالاتی که ضخامت بیشتری دارند، مناسب تر خواهد بود. از این وسیله می توان برای تعمیرات داخل خانه، موتور سیکلت، خودرو و… نیز استفاده کرد.

نحوه کار با آچار

 • ابتدا پیچ یا مهره موردنظر را در دسترس قرار دهید.
 • فک متحرک آچار را به اندازه مهره موردنظر باز کنید. این مورد را بخاطر بسپارید که در ابتدای کار آچار را بر روی مهره تست و کمی آن را باز کنید تا مهره با آچار منطبق و آسیبی به پیچ، مهره و یا اتصالات وارد نشود.
 • آچار فرانسه را برای بستن مهره و پیچ به سمت راست و برای بازکردن به سمت چپ بچرخانید.
 • در انتها پیچ حلزونی را شل و سپس پیچ و مهره مورد نظرتان را از جای خود بردارید.

مواردی که باید در هنگام استفاده از آچار به آن دقت کنید

از آچار مناسب مهره استفاده کنید

قبل از هر کاری اندازه دهانه یا فک آچار را برابر با مهره، پیچ و یا اتصالات خود باز کنید. هم چنین برای جلوگیری از هر گونه ضربه به وسیله ای که روی آن کار می کنید، از فشار اضافی جلوگیری کنید و مطمئن شوید که دهانه آچار کاملا با اتصالات در تماس است.

از چکش برای ضربه استفاده نکنید

برای واردکردن نیروی بیشتر به قطعه کار از چکش برای ضربه به آن استفاده نکنید، مگر در مواردی که آچار طوری طراحی شده باشد که بتوان به آن ضربه وارد کرد.

آچار را بکشید

هنگام استفاده از آچار، خودتان را در وضعیتی قرار دهید که بتوانید آچار را بکشید. چرا که در این مورد احتمال آسیب به خودتان به وسیله آچار کمتر می شود.

علاوه بر این، اگر در مواردی نیاز شد که به آچار فشار وارد کنید، این کار را با انتهای کف دست انجام دهید، چرا که در این حالت اگر آچار سرخورده و یا ول شود، به شما آسیبی وارد نخواهد شد.

بخوانید!  جارو برقی هوشمند

چفت شدن پیچ

هنگام استفاده از آچار فرانسه بر روی پیچ و مهره، مطمئن شوید که فک متحرک بر روی پیچ و یا مهره چفت می شود تا از سرخوردن آچار، خوردگی و گرد کردن سر پیچ یا مهره جلوگیری شود.

موارد دیگر

 • از این آچار برای گشتاور و اعمال نیروی محدود استفاده کنید.
 • هر سه ماه یک بار فک متحرک و پیچ حلزونی را کمی روغن کاری نمایید.
 • از آچار فرانسه برای بازکردن پیچ های برنجی و برنز که جنس نرمی دارند، استفاده نکنید.

سایز آچار فرانسه

آچارها بر حسب اینچ سایزبندی می شوند و در اندازه های 4، 6، 8، 10، 12، 18، 15 و 24 موجود هستند، اما در بازار ایران این آچارها معمولا از 6 اینچ تا 20  اینچ وجود دارند.

دهانه فک آچار نیز از 13 تا 62 میلی متر باز می شود و می تواند پیچ و مهره هایی را با این سایز باز کند. سایز مناسب آچار برای مصارف خانگی از 12 تا 16 اینچ می باشد.

علاوه بر این، جدیدا بر روی فک متحرک آچارها یک خط کش مدرج نصب می شود که در اکثر موارد بر حسب میلی متر است و به کاربر این امکان را می دهد تا بدون آزمون و خطا و با دانستن سایز پیچ آچار را تنظیم کند و سرعت کار خود را بالا ببرد.

انواع آچار فرانسه

آچار فرانسه از لحاظ کاربرد به دو نوع عمومی و صنعتی تقسیم می شود. آچار فرانسه ای که مصرف عمومی دارد معمولا از یک لایه کروم تشکیل می شود. نوع دیگر آن که مصرفی صنعتی دارد، از جنس فولاد تولید می شود و مقاومت بالایی دارد. برخی مدل های آچار فرانسه به شرح زیر می باشند:

آچار فرانسه دو سر

آچار فرانسه دو سر

در  مواردی که طیف ابعاد پیچ ها گسترده بوده و سایز متنوعی از آن وجود دارد، بهتر است از آچار فرانسه دو سر استفاده کنید. یک سر از این نوع  آچار فرانسه تا سایز معینی باز شده و سر دیگر آن، این امکان را به کاربر می دهد تا سایز های مختلف پیچ را پوشش دهد.

آچار فرانسه جغجغه ای

آچار فرانسه جغجغه ای

این نوع از آچارها اختراعی جدید محسوب شده و به دلیل سرعت بالایی که دارند از محبوبیت زیادی برخوردار هستند. مدل دیگر آن که آچار فرانسه جغجغه ای خم شونده نام دارد، موجب سهولت کار در فضاهای بسته می شود.

آچار فرانسه انحنا دار یا S شکل

آچار فرانسه انحنا دار یا S شکل

در مواردی که فضای محدودی برای باز و بسته کردن پیچ دارید (مثلا در موتور ماشین) و نمی توانید از آچارهایی با دسته بلند استفاده کنید، می توانید از این نوع استفاده کنید.

آچار فرانسه قفلی

آچار فرانسه قفلی

هنگامی که از آچار فرانسه برای مدتی طولانی استفاده می شود، ممکن است بر اثر کار کردن و یا ضربات وارده، چند رزوه آن باز شده و یا شل شود که برای جلوگیری از آن، از آچارهای فرانسه قفلی استفاده می شود. بعد از تنظیم دهانه این آچار، می توان آن را قفل کرد تا از باز شدگی رزوه جلوگیری و تغییری در سایز دهانه به وجود نیاید.

انواع دیگر آچار فرانسه

آچار فرانسه عایق برق

افرادی که در شبکه های توزیع برق و برق صنعتی کار می کنند، بهتر است از آچارهایی که به وسیله روکش پلاستیکی عایق شدند، استفاده کنند تا صدمه ای به آن ها وارد نشود.

آچار فرانسه مدرج

این نوع از آچارها یک خط کش مدرج دارند. به وسیله این خط کش می توانید دهانه آچار را برای باز و بسته کردن پیچ های مختلف از روی سایز آن تنظیم کنید.

آچار فرانسه لبه باریک

این نوع از آچار طراحی ارگونومیکی دارد و دسته آن قابل تعویض است. جنس بدنه این نوع آچار از کروم وانادیوم است که آن را ضد زنگ و ضد ضربه می کند.

آچار فرانسه شلاقی دو طرفه

این نوع از آچار شبیه به آچار لوله گیر عمل کرده و برای کار لوله کشی مناسب است. این نوع از آچار از سایز 6 تا 12 در بازار موجود بوده و از آن جایی که دارای دو قسمت اندازه گیری اینچ و سانتی متر است، قابلیت استفاده چند کاره دارد.

بخوانید!  چه مدل ماشین لباس شویی بخرم؟

آچار فرانسه صنعتی

این آچارها معمولا در مقابل ضربه و فشار مقاوم بوده و از جنس کروم وانادیوم هستند. طراحی ارگونومیک این وسیله به کاربر امکان استفاده از آن را به راحتی می دهد.

آچار فرانسه فشار قوی

این آچار لبه هایی مدرج از جنس کروم وانادیوم دارند و به وسیله آبکاری که بر روی آن انجام می شود در مقابل خوردگی از خود مقاومت زیادی نشان می دهد.

مدل آچار

نکات مهم هنگام خرید آچار فرانسه

جنس آچار

آچارهایی که کیفیتی بالا و جنسی ماندگار دارند، بیشتر عمر می کنند و کار با آن ها راحت تر است. این وسایل معمولا از فولاد ضد زنگ تولید می شود و برای مصارف طولانی مدت بهترند.

اندازه دهانه

اندازه دهنه ثابت و متحرک در آچار فرانسه های مختلف متفاوت است. کاربر می تواند با توجه به اندازه بزرگترین مهره و پیچی که قرار است آن را باز کند، اندازه دهانه را انتخاب نماید.

اندازه و جنس دسته

دسته آچار باید از اندازه و پهنای مناسبی برای در دست گرفتن برخوردار باشد. هم چنین، این دسته ها بهتر است با روکشی ضد لغزش و ضد تعریق پذیر پوشانده شده باشند. از دسته های بلند برای اهرم‌کردن و ایجاد نیروی بیشتر و از دسته های کوتاه تر برای باز کردن پیچ های زنگزده استفاده می شود.

نوع آچار فرانسه

در قسمت قبلی در مورد انواع مختلف آچار فرانسه صحبت شد، کاربر باید متناسب با نیازی که دارد، یکی از انواع آن ها را انتخاب نماید.

فک متحرک

قبل از خرید آچار فرانسه میزان لقی فک متحرک را چک کنید تا زیاد نباشد، چرا که ممکن است در هنگام باز کردن کاربر را با مشکل مواجه کرده و یا مکررا شل یا سفت شود.

پیچ مرکزی

یکی از مهم ترین عوامل در هنگام خرید آچار، دقت به پیچ تنظیم یا مرکزی است، چرا که پیچ مرکزی سبب می شود که کاربر بتواند دهانه آچار را به راحتی باز کند. علاوه بر این، پیچ آچار فرانسه نه باید خیلی سفت بچرخد و نه خیلی راحت به حرکت در بیاید.

سایر ویژگی ها

وجود حفره در قسمت انتهایی، اندازه باز شدن فک های آچار و هم چنین زاویه بین حفره ها از دیگر مواردی است که باید در هنگام خرید به آن دقت نمایید.

قیمت آچار فرانسه

قیمت آچار فرانسه با توجه به جنس بدنه، کیفیت ساخت و هم چنین اندازه و سایز آن متغیر است. آچارهایی که اندازه کوچک یا متوسطی دارند و جنس آن ها از فولاد یا کروم وانادیوم است، معمولا قیمت کمتری نسبت به آچار فرانسه از جنس کروم و روکش پلاستیکی دارند. برای مشاهده قیمت آچار فرانسه کلیک کنید.

کلام آخر

همان طور که در متن بالا به آن اشاره شد، آچار فرانسه یکی از انواع متداول و پر کاربرد آچارهاست، این آچارها سایز و انواع مختلفی دارند و در بیشتر صنایع استفاده می شوند. از این گونه آچارها می توان در تعمیرات خودرو، دوچرخه و حتی تعمیرات خانگی نیز استفاده کرد. نظرات خود را در مورد این نوشته با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

آچار فرانسه چیست؟

آچار فرانسه نوعی آچار با دهانه متغیر است و برای باز و بسته کردن مهره های چهار گوش و شش گوش کاربرد دارد.

انواع آچار فرانسه چیست؟

با توجه به کاربردی که آچارها دارند، می توان آن ها را به 4 دسته اصلی آچار فرانسه جغجغه ای، قفلی، دو سر و انحنا دار تقسیم کرد.

قیمت آچار فرانسه چقدر است؟

قیمت آچار فرانسه با توجه به نوع، جنس و اندازه آن از 40.000 تا 2.000.000 تومان متغیر است. آچارهایی که از جنس کروم هستند و روکش پلاستیکی دارند از قیمت بالاتری برخوردارند.