آموزش رویت

ساختمانچی

رنگ آمیزی نمای ساختمان اگرچه کمی سخت به نظر می آید، اما انجام آن باعث ایجاد فضایی زیبا در نمای بیرونی خانه می شود. آن چه که برای انجام این کار لازم می باشد، حاضر سازی ساختمان برای رنگ آمیزی است.

اجرای تمامی مراحل در جهت حاضر سازی و زیرسازی ساختمان و مراحل مورد نیاز برای رنگ آمیزی که در ادامه به بیان آن ها می پردازیم، انجام این کار را برای شما آسان می کند و این اطمینان را حاصل می کند که رنگ آمیزی در بهترین شرایط صورت پذیرد. برای آشنایی با روند انجام این کار در ادامه این مطلب از ساختمانچی با ما همراه باشید.

مرحله اول: حاضر سازی ساختمان برای رنگ آمیزی

در ابتدا باید نسبت به حاضر سازی شرایط ساختمان برای رنگ آمیزی آن اقدام نمایید. برای انجام این کار لازم است زمانی را به شستشوی آلودگی و جرم های نمای بیرونی ساختمان اختصاص دهید.

انجام این کار باعث می شود پرایمر و رنگ بهتر به سطح مورد نظر جذب شود و مدت زمان بیش تری شکل مناسب خود را حفظ کند. در بیش تر مواقع استفاده از یک شلنگ و برس مخصوص اسکراب برای انجام این کار کافی می باشد.

اما در صورتی که تصمیم به استفاده از کمک یک متخصص دارید، می توانید از آن ها کمک بگیرید. این افراد عموما برای انجام این کار از دستگاه های فشار آب استفاده می کنند. استفاده از این روش می تواند نتیجه بسیار خوبی به همراه داشته باشد.

در صورتی که با نحوه استفاده از این دستگاه آشنایی ندارید، بهتر است خود نسبت به انجام این کار اقدام نکنید، چرا که در صورتی که این کار به درستی انجام نشود باعث آسیب دیدگی نمای ساختمان می شود.

شتستشوی نمای ساختمان

پس از تمیزکردن نمای ساختمان، نوبت به پاکسازی رنگ های پوسته پوسته از سطح دیوار می رسد. انجام این کار قبل از رنگ آمیزی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد، چرا که رنگ آمیزی بر روی آن می تواند مشکلات زیادی در آینده ایجاد نماید.

پاکسازی رنگ های قبلی

هدف از انجام رنگ آمیزی نمای بیرونی ساختمان، برخورداری از یک نمای تمیز و زیبا می باشد. یکی از راهکارهایی که می توانید در این زمینه مورد استفاده قرار دهید، سمباده زنی سطح مورد نظر می باشد. استفاده از این روش، سطحی یکدست برای شما به ارمغان خواهد آورد.

سمباده زنی

پس از سمباده زنی سطح کار، نسبت به تعمیر هرگونه آسیب دیدگی موجود، اقدام نمایید. برای مثال در صورتی که شکاف و یا حفره ای بر روی نمای ساختمان وجود دارد، بهتر است با استفاده از بتونه آن ها را پر کرده و بازسازی نمایید.

بتونه کاری

یکی از مراحل مهم در حاضر سازی نمای بیرونی، استفاده از درزگیر و سیلر در قسمت درز پنجره ها، برای جلوگیری از ورود خاک و آب به داخل خانه می باشد. چرا که عدم انجام این کار به مرور زمان می تواند باعث ایجاد آسیب، در فضای داخلی خانه شود.

سیلرزنی

مرحله دوم: رنگ آمیزی نمای خانه

برای رنگ آمیزی نمای بیرونی خانه بهتر است از قلمو استفاده نمایید. این کار باعث می شود کنترل بیش تری داشته و کار بهتری انجام شود. استفاده از اسپری رنگ در صورتی که مهارت کافی برای استفاده از آن را نداشته باشید، کثیفی زیادی به همراه خواهد داشت.

بخوانید!  چطور شلف دیواری ساده بسازیم؟[آموزش ساخت شلف با چوب،MDF و کارتن]

بهتر است از غلطک های رنگ آمیزی برای انجام این کار استفاده نکنید، چرا که برای نمای بیرونی پوشش چندان خوبی ایجاد نخواهد کرد. در صورتی که تمایل به استفاده از غلطک دارید، بهتر است تنها برای رنگ کردن آجر و درب ورودی بزرگ از آن ها استفاده نمایید.

بهتر است پس از هر بار استفاده، قلمو رنگ آمیزی را خوب بشویید. در بین انجام کار نیز بهتر است این کار را انجام دهید. با انجام این کار قلمو مدت زمان بیش تری سالم مانده و می توان از آن استفاده کرد.

رنگ امیزی

برای رنگ آمیزی بهتر است از قسمت بالا شروع کرده و تا پایین ادامه دهید. هنگامی که از بالا شروع به رنگ آمیزی می کنید، رنگ به سمت پایین سرازیر می شود.

شروع از قسمت بالا باعث می شود قسمت هایی که رنگ سرازیر شده است، به خوبی رنگ آمیزی شوند. هم چنین بهتر است از سمت چپ رنگ آمیزی را شروع کنید، چرا که در این صورت احتمال مشاهده قسمت هایی که به خوبی رنگ آمیزی نشده است، بیش تر می باشد.

رنگ کردن

توجه به وضعیت آب و هوایی از دیگر نکات مهمی است که باید در هنگام شروع کار به یاد داشته باشید، زیرا در صورتی که هوا بارانی باشد، باعث پاک شدن رنگ خواهد شد.

برای مثال اگرچه رنگ لاتکس پس از خشک شدن از مقاومت و پایداری بالایی برخوردار است، اما در صورت خیس بودن به راحتی شسته می شود. بنابراین در صورتی که احتمال ریزش باران نیز وجود دارد، بهتر است انجام این کار را به زمان دیگری موکول کنید.

عدم انجام رنگ امیزی در هوای بارانی

بهتر است برای رنگ آمیزی به مکانی که سایه وجود دارد دقت کرده و کار خود را با توجه به حرکت سایه تنظیم نمایید. بنابراین از مکانی که نور خورشید تابیده می شود شروع به انجام کار نکرده و در سایه این کار را انجام دهید. با چرخش خورشید و ایجاد سایه کار خود را جلو ببرید. برای مثال اگر نور خورشید در هنگام صبح در قسمت شرق می تابد، کار خود را از قسمت غرب شروع کنید.

رنگ امیزی برخلاف جهت نور

کلام پایانی

امیدواریم این نوشته توانسته باشد راهکارهای خوبی را برای رنگ کردن نمای ساختمان در اختیار شما کاربران گرامی قرارداده باشد. نظرات خود را در مورد این مطلب با ما در میان بگذارید.