آموزش رویت

ساختمانچی

آلاچیق فلزی از پرطرفدار ترین انواع آلاچیق می‌ باشد که در سبک ها و طرح های مختلفی تولید و عرضه می‌ شود. آلاچیق فلزی نسبت به آلاچیق چوبی از قیمت مناسب تری برخوردار است.

این آلاچیق ها مقاومت بسیار بالایی دارند و حتی پس از سال ها نیز آسیبی نمی بینند و حتی اگر به تعمیرات نیز نیاز داشته باشند، با یک رنگ کاری ساده، دوباره به حالت اول در می آیند.

فلز مورد استفاده در ساخت این آلاچیق را می توان در رنگ های مختلفی از جمله رنگ چوب طبیعی سفارش داد. همچنین شما می‌ توانید آلاچیق های فلزی با روکش های چوبی را سفارش دهید تا علاوه بر استفاده از مقاومت بالای فلز، از زیبایی چوب طبیعی نیز بهره مند شوید.

با این مقدمه در ادامه این نوشته از ساختمانچی به معرفی آلاچیق فلزی، انواع آن و مزایای استفاده از این نوع آلاچیق می پردازیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

مزایای استفاده از آلاچیق فلزی

  • آلاچیق های فلزی از مقاومت بالایی در برابر فشار و شرایط مختلف آب و هوایی برخوردار می باشند و معمولاً طول عمر بالایی دارند.
  • از این مدل آلاچیق می توان در شرایط آب و هوایی مختلفی از گرم و مرطوب تا خشک و یا بارانی استفاده نمود.
  • همچنین این آلاچیق ها را می توان در سبک های مختلفی از سنتی و کلاسیک تا مدرن طراحی و اجرا نمود.
  • الاچیق های فلزی را می توان به راحتی تمیز کرد.
  • این آلاچیق ها را می توان در اشکال و ابعاد مختلفی خریداری نمود.
  • قیمت این آلاچیق ها نسبت به مدل های چوبی ارزان تر می باشند. البته مدل هایی از آلاچیق فلزی نیز وجود دارند که قیمت بیشتری نسبت به آلاچیق های چوبی دارند؛ اما به طور کلی آلاچیق های فلزی ساده قیمت مناسب تری نسبت به آلاچیق های چوبی ساده دارند.

از آلاچیق فلزی در کجا می توان استفاده کرد؟

الاچیق های فلزی را می توان در فضاهای باز ساختمان از جمله حیاط مجتمع های مسکونی، پارک ها، محوطه باغ ها و بوستان ها، حیاط ویلا ها، روف گاردن ساختمان ها، باغ تالارها، رستوران های فضای باز و کافی شاپ ها، هتل‌ ها و… نصب نمود.

انواع آلاچیق فلزی

 آلاچیق ساده

این الاچیق ها ساختار ساده ای دارند و می توان آن ها را با هر نوع فلزی، چه سبک و چه سنگین ساخت. این آلاچیق ها شکل یا استایل خاصی ندارند و تنها با استفاده از سقف پلیت فلزی سبک که بر روی چهارپایه سوارشده، تولید می شوند.

آلاچیق فلزی ساده

آلاچیق پرتابل یا قابل حمل

آلاچیق در کارگاه یا کارخانه تولید و در محل مورد نظر اجرا می شود. بیشتر الاچیق های فلزی پرتابل به سفارش شهرداری ها و سازمان های دیگر تولید می شوند و برای ویلاهای شخصی مناسب نمی‌ باشند.

آلاچیق کلاسیک

در ساخت الاچیق های فلزی کلاسیک از طرح ها و نقش و نگارهایی به سبک کلاسیک استفاده می شود. این مدل آلاچیق، مرزی میان سبک سنتی و مدرن می باشد و علاوه بر زیبایی و جذابیتی که دارد، اصالت خود را نیز به نمایش می گذارد.

الاچیق سنتی

در ساخت آلاچیق های سنتی گاهی علاوه بر فلز از متریال دیگری مانند سیمان، سنگ، فایبرگلاس و… نیز استفاده می شود. این آلاچیق ها طراحی ساده ای دارند و مطابق با سبک سنتی طراحی می‌ شوند.

این نوع آلاچیق ها سازه هایی ساده به همراه یک سقف می باشند و زیبایی در آن ها چندان مد نظر قرار نمی گیرد. به بیان دیگر آلاچیق های فلزی سنتی از جمله ساده ترین انواع آلاچیق می باشند. این آلاچیق ها قیمت بسیار مناسبی دارند و به قول بازاری‌ ها، کف قیمت های آلاچیق را دارا می باشند.

 آلاچیق مدرن

در ساخت این آلاچیق ها از عملیات خمش بر روی فلز جلوگیری می شود. این آلاچیق ها بیشتر در قالب های گونیا و دیگر اشکال هندسی تولید می شوند.

بخوانید!  بهترین ایده های زیباسازی و طراحی حیاط خلوت

در ساخت الاچیق های فلزی مدرن معمولاً از مصالح فلزی پهن، صاف و با اشکال منظم هندسی استفاده می شود. برخی از آلاچیق های فلزی مدرن دارای دیوارهایی از جنس شیشه می باشند.

برخی دیگر از الاچیق های فلزی مدرن سقف ثابتی ندارند. به این معنی که سقف آن ها به صورت آکاردئونی و از جنس پارچه غشا می باشد و با استفاده از ریموت کنترل باز و بسته می شود. البته این نوع آلاچیق ها را می‌ توان به صورت سقف ثابت نیز اجرا نمود.

آلاچیق های فلزی مدرن از طراحی ساده و شیکی برخوردار می باشند و در آن ها از طرح نقش های شلوغ و پر کار استفاده نشده است.

پرگولا نوعی آلاچیق مدرن می باشد. ساخت پرگولای فلزی می تواند پیشنهاد مناسبی برای افرادی که سبک مدرن را می‌ پسندند، محسوب شود.

در ساخت الاچیق های فلزی مدرن می توانید عناصر دیگری مانند چوب، شیشه، پلاستیک و… را نیز با فلز ترکیب کنید و جلوه زیبایی را به وجود آورید.

آلاچیق فلزی مدرن

آلاچیق ها دو طبقه

این آلاچیق ها از نظر تئوری ساختاری همانند آلاچیق های معمولی دارند؛ با این حال در عمل دارای تفاوت زیادی با یکدیگر می باشند.

در ساخت آلاچیق های دو طبقه باید محاسبات خاصی انجام گردد تا آلاچیق بتواند در برابر فشارهای ناشی از تحمل وزن داخلی و فشارهای خارجی مقاومت کند.

در واقع می‌ توان گفت که آلاچیق های دو طبقه دارای سازه ای همانند ساختمان ها می باشند، اما از پیچیدگی کمتری برخوردار بوده و در ساخت آن ها از تیرآهن استفاده نمی شود.

آلاچیق باغی

آلاچیق های فلزی باغی مخصوص استفاده در باغات تولید می شوند. تفاوت آن ها با سایر الاچیق های فلزی در نوع پوششی است که در سقف آن ها استفاده می شود.

سقف آلاچیق های باغی معمولاً به دلیل ریزش برگ درختان بر روی سقف و بارش باران، لجن گیر می شود و بوی بدی را به وجود می آورد.

حتی ممکن است پس از مدتی آسیب جدی به سقف وارد شود، به همین دلیل استفاده از پوششی برای سقف که بدون خلل و فرج باشد، در ساخت آلاچیق های فلزی باغی الزامی است. استفاده از این پوشش سبب می شود تا بتوان سقف این آلاچیق را به راحتی تمیز نمود.

آلاچیق فلزی باغی

آلاچیق ویلا

در ساخت آلاچیق های فلزی ویلا نیازی به رعایت اصولی که برای ساخت آلاچیق های باغی و روف گاردن الزامیست، نمی‌باشد و در واقع همه نوع آلاچیقی را می توان در ویلاها اجرا نمود؛ مشروط بر این که سبک آلاچیق با سبک طراحی ویلا همخوانی داشته باشد.

به طور مثال استفاده از یک آلاچیق فلزی مدرن در ویلایی که به سبک کلاسیک ساخته شده، می تواند موجب نازیبا شدن جلوه ویلا گردد.

رنگ آلاچیق فلزی

امروزه از روش های گوناگونی به منظور رنگ کاری آلاچیق های فلزی استفاده می شود. برخی افراد از رنگ های ماشینی استفاده می کنند. برخی دیگر با دریافت هزینه های بیشتر از رنگ های کوره ای استفاده می کنند.

استفاده از رنگ های کوره ای روش خوبی برای رنگ آمیزی آلاچیق محسوب می‌شود. اما یک عیب عمده دارد. زنگ زدگی و در نهایت پوسیدگی محلی که باید برای نصب اتصالات تراشیده شود، از جمله معایب رنگ های کوره ای محسوب می شود.

برخی دیگر از افراد، از رنگ های ساختمانی به منظور رنگ آمیزی آلاچیق های فلزی استفاده می کنند. شما از هر یک از روش های مذکور می توانید برای رنگ آمیزی الاچیق فلزی خود استفاده کنید.

نکته مهم در استفاده از این روش درست اجرا شدن رنگ و ایجاد سطح زیبا و مقاوم می باشد. دقت کنید برخی از آلاچیق ها به صورت جزیره ساخته می شوند. به این معنی که پایه های آن ها در آب قرار می گیرد.

در چنین آلاچیق هایی نمی‌ توان از رنگ هایی که در بالا ذکر کردیم استفاده کرد. به این منظور می توان از رنگ های اپوکسی که روش اجرای آن متفاوت از سایر رنگ هاست، استفاده نمود.

مدل آلاچیق فلزی

متریال مناسب برای ساخت آلاچیق فلزی

  • آلومینیوم: آلومینیوم یکی از بهترین متریال در ساخت آلاچیق فلزی محسوب می شود. این ماده علاوه بر مقاومت و طول عمر بالایی که دارد، از وزن پایینی نیز برخوردار می باشد.
  • فولاد ضد زنگ گالوانیزه: فولاد در برابر زنگ زدگی مقاومت بسیار بالایی دارد و می تواند بادهای شدید و برف و باران را به خوبی تحمل کند، بدون این که دچار آسیب گردد. فولاد ضد زنگ گالوانیزه از بهترین متریال در ساخت آلاچیق فلزی محسوب می شود.
بخوانید!  جذاب ترین ایده های طراحی باغ ویلا کوچک

 انواع مدل های الاچیق فلزی

آلاچیق های فلزی دارای اشکال گوناگونی از جمله دایره ای، چهار گوش، پنج گوش، شش گوش، هشت گوش، سه بعدی، پرگولا و غیره می باشند.

 ایده های طراحی آلاچیق فلزی

می توانید آلاچیق را بر روی مسیر پیاده رو بسازید. به این شکل، مسیر پیاده روی در باغ یا حیاط شما بسیار زیباتر می شود.

به منظور تزیین آلاچیق فلزی می توانید از رشته ها و چراغ های تزیینی در اطراف آلاچیق استفاده کنید و با استفاده از نورپردازی های نقطه ای و کاربردی فضای آلاچیق را زیباتر نمایید. همچنین می توانید از یک لوستر آویز در داخل آلاچیق استفاده کنید.

شما می توانید با استفاده از المان های مختلف داخل آلاچیق خود را دیزاین کنید. به طور مثال می‌ توانید از نیمکت های چوبی و یا مبلمان حصیری در داخل آلاچیق استفاده نمایید.

مبلمان مناسب آلاچیق فلزی

اگر به نیمکت های فلزی متصل به آلاچیق علاقه دارید، می توانید در هنگام سفارش و خرید این محصول این نکته را به سازنده آلاچیق تذکر دهید و از او بخواهید تا صندلی هایی را برای داخل آلاچیق شما در نظر بگیرد و به سازه نصب نماید.

اگر فضای آلاچیق شما بزرگ است و این امکان را برای شما فراهم می کند که بتوانید از المان‌ های دیگری نیز برای طراحی آن استفاده نمایید، می‌ توانید یک باربیکیو و یا یک شومینه را نیز به لیست طراحی دکوراسیون داخلی آلاچیق فلزی خود اضافه نمایید.

استفاده از شومینه و باربیکیو در دکور آلاچیق فلزی

استفاده از باربیکیو سبب می شود تا آلاچیق علاوه بر محیطی برای دور هم جمع شدن، برای آشپزی نیز مناسب باشد.

همچنین استفاده از یک شومینه بیرونی در داخل آلاچیق سبب می شود تا در روزهای سرد نیز بتوانید از وجود آلاچیق و دور هم بودن با خانواده و دوستان خود لذت ببرید.

هزینه ساخت آلاچیق فلزی

به دلیل نوسانات بازار آهن نمی‌ توان قیمت مشخصی را برای آلاچیق های فلزی تعیین نمود. با این حال قیمت آهن، نوسانات بازار ارز و دلار، میزان آهن استفاده شده در ساخت آلاچیق،  نوع فلز مورد استفاده، میزان تزیینات و ساده یا پر نقش و نگار بودن آلاچیق، ترکیب متریال های دیگر مانند چوب، شیشه و پلاستیک با فلز و هزینه و دستمزد ساخت آلاچیق، از جمله فاکتورهایی هستند که در قیمت آلاچیق فلزی تاثیر می گذارند.

حدود ۶۵ درصد قیمت کل آلاچیق را آهن تشکیل می دهد و سایر المان ها از جمله دستمزد اجناسی مانند رنگ، هزینه های جابجایی و…، ۳۵ دیگر را شامل می شود.

به طور مثال اگر قیمت یک آلاچیق فلزی ۱۰ میلیون تومان باشد، ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان مربوط به آهن و بقیه آن مربوط به موارد دیگری است که ذکر کردیم. البته این قیمت ممکن است کم تر یا زیادتر نیز بشود.

کلام پایانی

ما در این نوشته از ساختمانچی به معرفی انواع آلاچیق فلزی و نکات مهمی که در انتخاب و خرید این محصول باید مدنظر قرار دهید، پرداختیم. امیدواریم از مطالعه این نوشته لذت ببرید و به اطلاعات ارزنده ای در این زمینه دست یابید.

در صورت تمایل می توانید نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را در مورد این مطلب با ما اهالی ساختمانچی در میان بگذارید.